Lietuvoje plinta XXI amžiaus maras – už heroiną stipresnis 1000 kartų

Medikai teigia, kad heroino vartotojų iš mirties nagų traukti tenka vis mažiau. Tačiau džiaugtis dėl to tikrai nėra ko – mat vietoj heroino, priklausomybių kamuojami žmonės vis dažniau renkasi Fentanilį – vieną stipriausių ir labiausiai mirtį sėjančių narkotikų pasaulyje. Ne išimtis ir lietuviai. Pigesnio, bet iki 1000 kartų stipresnio bei pavojingesnio už heroiną narkotiko nesunkiai prasimano net ir mūsų jaunimas.

„Tas Fentanilis yra 21 amžiaus maras, kuris užgožia bet kokią šeimą, ateina į bet kokį miestą, į bet kokį rajoną“, – sako Reabilitacijos centrų įkūrėjas Marijus Balčiūnas.

Šis narkotikas, pasak Marijaus, jau baigia išstumti iš taboro ir heroiną, ir aguonų viralą. Vyras tikina, kad Fentanilio sukeliamos pasekmės daug žiauresnės net už heroino. Marijus, keletą metų vartojęs, tačiau iš pragaištingo liūno išsikapstęs, dabar į blaivybės kelią bando sugrąžinti panašaus likimo brolius ir seseris. Jis tikina, kad į taborą, ten atsiradus Fentaniliui, važiuoja vis jaunesni narkomanai.

(26 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Lietuvoje plinta XXI amžiaus maras – už heroiną stipresnis 1000 kartų

„Liūdniausia tai, kad labai daug jaunimo. Jie atvažiuoja vis jaunesni ir jaunesni. Nauja karta, kurie negali nevartoti šio narkotiko, nes jie yra priklausomi“, – kalbėjo M. Balčiūnas.

Pasak toksikologų, Fentanilis už heroiną gali būti stipresnis net 1000 kartų. Todėl priklausomybė nuo jo susiformuoja beveik iš karto. Be to, kadangi jis toks stiprus, teisingą dozę pasirinkti – itin sudėtinga, todėl vartotojų tyko itin didelis perdozavimo pavojus. 

„Tai yra pigesnė, tačiau žymiai pavojingesnė medžiaga, kuri veikia žymiai stipriau, žymiai mažesnio kiekio reikia, dėl to tie perdozavimo atvejai ir įmanomi“, – sakė toksikologas Robertas Badaras.

Apie Fentanilio keliamas grėsmes jau kurį laiką itin garsiai skalambija Jungtinės Amerikos Valstijos. Mat ten situacija – nebevaldoma. Milijonai nuo Fentanilio priklausomų žmonių, kurių kasdien daugėja, tūkstančiai mirčių, bei nežinomybė – ką daryti toliau, kai tokia didelė šalies gyventojų dalis įklimpusi į beviltišką priklausomybę?

Vien per praėjusius metus Fentanilis gyvenimus atėmė net 80 tūkstančių žmonių. Pažvelgus į situaciją už Atlanto, kyla klausimas – ar ir Lietuvai kyla tokia pati grėsmė? Į Vilnių skaityti pranešimo apie Fentanilio keliamą pavojų, atvykęs Lioveno universiteto profesorius tikina, kad, nors situacija šiuo metu Europoje ir valdoma, tačiau tai bet kurią akimirką gali pasikeisti.

REKLAMA

„Į Europą tikrai gali greitu metu atsiristi Fentanilio banga. Jį lengva sintetinti, be to jis – beprotiškai stiprus. Net lyginant su morfijumi ar heroinu“, – sakė profesorius Jan Tytgat.

Toksikologo R. Badaro prognozės dar liūdnesnės – jei opioidų epidemija prasidėjo JAV, ji garantuotai atsiris iki Europos. 

„Skaičiai yra baisūs. Tendencijos pasaulyje nelabai skiriasi pagal šalis, tik eina su išlaikymu. Amerika tas tendencijas pradeda, Europa perima. Mes kažkiek, porą trejetą metų vėluojam. Jeigu taip yra, taip ir bus. Jei yra kitur, bus ir pas mus. Stebuklų nėra“, – mano R. Badaras.


Rašyti komentarą...
M
Mergaite
2019-02-15 22:44:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tegul naikina tuos kas pardavineja, bet niekas nieko nedaro. Policija puikiai zino taskus, kur prekiauja. Bet dzin. Ir raso poto kad oi kaip baisu.cigonai klesti ir juokesi is durnu.
Atsakyti
-2

v
vel
2019-02-15 22:04:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
taboras
Atsakyti
-1

T
Taip
2019-02-15 22:27:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
Mirties bausmė tiekėjui ir vartotojui. ir maro nebūtų tokie asmenys nereikalingi visuomenėje gėda !!
Atsakyti
-3

SKAITYTI KOMENTARUS (10)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų