REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ruošiantis šaltojo meto peršalimo ligų sezonui Lietuva ne tik siūlys gripo ir COVID-19 skiepus, bet gali sulaukti ir visai naujos vakcinos. Kaip pranešė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) specialistai, jau yra vertinamos galimybės įsigyti birželį sukurtos pirmos tokios vakcinos nuo respiracinio sincitinio viruso (RSV).

Ruošiantis šaltojo meto peršalimo ligų sezonui Lietuva ne tik siūlys gripo ir COVID-19 skiepus, bet gali sulaukti ir visai naujos vakcinos. Kaip pranešė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) specialistai, jau yra vertinamos galimybės įsigyti birželį sukurtos pirmos tokios vakcinos nuo respiracinio sincitinio viruso (RSV).

REKLAMA

Įsibėgėjant kol kas labiau tik kalendoriniam rudeniui vis garsiau kalbama apie pasiruošimą ūmių kvėpavimo takų infekcijų sezonui. Specialistai prognozuoja, kad jų dėmesio centre bus sugrįžtantis endemiškai plintantis COVID-19, gripo ir RSV infekcijos.

Jau pranešta, kad nemokamai pasiskiepyti nuo kovido galės visi drausti asmenys nuo 6 mėnesių amžiaus. Taip pat, kaip ir kasmet, nuo gripo valstybės lėšomis bus skiepijami rizikos grupėms priklausantys asmenys.

Tokios vakcinos dar nebuvo

Kalbėdama apie pasirengimą rudeniui SAM Visuomenės sveikatos departamento Sveikatos stiprinimo skyriaus patarė Ginreta Megelinskienė pranešė, kad greitai galime sulaukti ir dar vienos vakcinos, padedančios apsisaugoti nuo minėtojo RSV.

REKLAMA
REKLAMA

„Vertinamos galimybės įsigyti vakciną nuo šios infekcijos. Kadangi vakcina Europos vaistų agentūros yra patvirtinta, šiuo metu yra kreiptasi į Nacionalinės imunoprofilaktikos programos nepriklausomą ekspertų grupę įvertinimui dėl šio vakcinos galimybių. Be jokios abejonės, dabar yra vertinama dėl suaugusių žmonių vakcinacijos, tačiau ateityje planuojama turėti papildomą vertinimą dėl vaikų vakcinacijos“, – komentavo ji Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdyje.

REKLAMA

Teigiama, kad ši vakcina yra dešimtmečius trukusių tyrimų, siekiant apsaugoti pažeidžiamiausias žmonių grupes nuo paplitusios ligos, rezultatas.

Ji priminė, kad praėjusių metų sezono metu kitų nei gripo ir COVID-19 ūmių kvėpavimo takų infekcijų buvo registruota 1,2 karto daugiau.

„Kol kas labai didelio pakilimo nematome, bet turime ruoštis ir vertinti situaciją. Kalbant apie RSV, svarbiausia vakcinacijos galimybių įvertinimas“, – kalbėjo G. Megelinskienė.

REKLAMA
REKLAMA

Pražudo tūkstančius žmonių

Portalas tv3.lt primena, kad Europos Komisija, sekdama Jungtinių Amerikos valstijų pavyzdžiu, pirmąją pasaulyje vakciną nuo respiracinio sincitinio viruso (RSV), skirtą 60 metų ir vyresniems žmonėms patvirtino dar šių metų birželio mėnesį. Apie tai pranešė jos gamintoja „GlaxoSmithKline“ (GSK).

Teigiama, kad ši vakcina yra dešimtmečius trukusių tyrimų, siekiant apsaugoti pažeidžiamiausias žmonių grupes nuo paplitusios ligos, rezultatas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Analitikai prognozuoja, kad per ateinantį dešimtmetį šios rinkos vertė gali viršyti 10 mlrd. USD (9,36 mlrd. eurų), o netrukus panašių vakcinų turėtų pasiūlyti ir kiti gamintojai, įskaitant „Pfizer“ ir „Moderna“.

GSK teigė, kad RSV yra „dažnas užkrečiamas kvėpavimo takų virusas, dėl kurio Europoje kasmet ligoninėse miršta apie 20 000 suaugusiųjų, vyresnių nei 60 metų amžiaus“.

Prieš kelias savaites Europos Komisija patvirtino ir „Pfizer“ kompanijos vakcinai, kuri nuo RSV gali apsaugoti ir kūdikius.

REKLAMA

Ypač pavojingas vaikams

Medikai pažymi, kad RSV paprastai sukelia lengvus, į peršalimą panašius simptomus, tačiau kūdikiams ir senyvo amžiaus žmonėms, taip pat tiems, kurių imuninė sistema silpna ir kurie serga šalutinėmis ligomis, virusas gali būti pavojingas.

Sunkiais atvejais jis gali sukelti plaučių uždegimą ir bronchiolitą – giliai plaučiuose esančių smulkių kvėpavimo takų uždegimą.

RSV infekcijos protrūkiai dažniausiai prasideda rudenį ir baigiasi pavasarį. Portalas tv3.lt primena, kad praėjusių metų šaltojo periodo metu gydytojai stebėjo didelį sergamumo RSV pakilimą tarp vaikų.

REKLAMA

Susirgimai nežymiai auga

Dabartinę viruso plitimo situaciją ir galimus ribojimus neseniai apžvelgusi Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Visuomenės sveikatos departamento visuomenės sveikatos stiprinimo patarėja Jurgita Pakalniškienė teigė, kad pagrindo nerimauti dar nėra.

Jos aiškinimu, nors Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) duomenis, dabar sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis nežymiai auga, vis tik tokiam laikui jis yra panašus ir į kitų metų rodmenis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Situacija su COVID-19 panaši – sergamumas nežymiai auga, tačiau jo įtaka hospitalizacijoms ar mirtingumui yra maža. Tiesa, pastebimas nežymus mirčių augimas tarp asmenų, kuriems yra 80 metų ir daugiau.

„ECDC vertinimu, šis pakilimas susijęs ne su viruso pokyčiais, mutacijomis, bet labiau su dažnesniais susibūrimais ir kelionėmis vasaros laikotarpiu bei silpnėjančia gyventojų imunine apsauga nuo užsikrėtimo“, – Seimo Sveikatos reikalų komitete kalbėjo J. Pakalniškienė.

REKLAMA

Bėdų gali pridaryti naujos mutacijos?

Ji priminė, kad, remiantis ilgalaike stebėsena, COVID-19 infekcijai yra būdingos sergamumo bangos, kurios pasireiškia maždaug kas 2–3 mėnesius.

„Tačiau kiekvieną kartą atvejų, hospitalizacijų ar mirštamumo pikas yra vis mažėjantis. Pažymima, kad virusas ir toliau gali kisti, mutuoti, tai leis virusui cirkuliuoti ir kartu su silpnėjančiu imunitetu gali turėti įtakos epidemiologinei situacijai ateityje“, – įspėjo SAM specialistė.

REKLAMA

Pasak jos, šiuo metu stebimas sergamumo kilimas sutapo su omikron potipio grupės XBB.1.5 tipo variantu, šis potipis sudaro apie 60 proc. visų ėminių atlikus sekoskaitą. Taip pat rugpjūčio mėnesį yra registruoti gan stipriai mutavusios omikron sublinijos BA.2.86 atvejai.

„Šiandien dar yra pakankamai pavieniai atvejai, įtariamas nedidelis šio varianto plitimas visuomenėje, tačiau jis gana stipriai skiriasi nuo šiuo metu cirkuliuojančio varianto ir jei jis išstums dabar cirkuliuojančio viruso variantus, pakartotinių infekcijų skaičius gali išaugti. 

Bet šiandien nėra indikacijų, kad minėti variantai gali būti susijęs su sunkesne ligos forma ar sumažėjusiu vakcinos efektyvumu prieš sunkias formas. Tačiau rizika vyresniems ir lėtines ligas turintiems asmenims išlieka“, – įspėjo visuomenės sveikatos stiprinimo patarėja.

Informacija "edukuotiems-vakcinuotiems". Daugelis net tų kurie patikėjo pirmąja vakcina sako nebesiskiepys. Ieškokite avinų kitur.
Kas vyksta?ne vakcinos žmonėms galvoj
Kas vyksta?ne vakcinos žmonėms galvoj
Mes ir be virusų kenčiam,niekuo nenustebinsite,nes pas gydytojus,ką nori daryk,net pas šeimos eb 3 svaičių nepateksi,nežinai,kada vaistų išsirašyt registruotis,o jau nekalbant apie kardiologus,psichiatrus ir t.t. Tiesa, jau pas kai kuriuos privatininkus irgi nėebūna kaip,nes laksto epr kelias klinimas,baisu,baisiau nereikia.
RSV t. y.:

R - reikia
S - sumarmaliuoti
V - visus

Nesvarbu nuo ko, svarbu sumarmaliuoti, ir pageidautina, ne - privaloma su genomodifikaciniais preparatais, kad nebūtų žmonių, tačiau būtų GMO organizmai, kuriuos bus galima apgyvendinti tvartuose, oi, t. y., penkiolika min., mietuose.

Įdomu, ar dar daug nesuvokiančių kas vyksta?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų