Lietuvą drebinantys emigracijos mastai neša niūrią prognozę

Lietuva tirpsta kaip paskutinis žiemos sniegas. Vien per paskutinius metus emigravo 50 000 žmonių. Skaičiuojama, kad jau po trijų dešimtmečių mūsų nelik nė dviejų milijonų. Tam įtakos neabejotinai turės gimstamumo ir mirtingumo rodikliai, tačiau bene svarbiausias jų – emigracija. Specialistai sako, kad vis daugiau lietuvių iš šalies išvyksta ne dėl to, kad nesudurtų galo su galu, o dėl blogo psichologinio klimato.

Savo namų vartus TV3 žinioms atveria ponia Teresa – kaimelio Karvio Vilniaus rajone, kuriame gyvena maždaug pusketvirto šimto žmonių, gyventoja. Prieš trejus metus Teresa į Airiją išlydėjo savo dukterį. Atsisveikinti su ja buvo nelengva, tačiau dabar duktė, kaip sako Teresa, Airijoje per savaitę uždirba daugiau nei čia uždirbdavo per mėnesį. Teresa sako, kad jaunimui tokiuose kaimuose kaip Karvys nėra jokių perspektyvų.

„Darbo ir uždarbio nėra. Neįmanoma užgyventi. - Sunku? - Sunku. Aš viena. Va du aukštai, o aš viena“, - sako moteris.

Europos Sąjungos Statistikos agentūra paskelbė naujus duomenis, kurie Lietuvai itin niūrūs. „Eurostato“ duomenimis, artimiausiais dešimtmečiais Lietuva iš visų Europos Sąjungos šalių nyks greičiausiai.

REKLAMA

Prognozuojama, kad jau po 30 metų Lietuvoje nebebus nė dviejų milijonų gyventojų.

Skelbiama, kad pernai iš Lietuvos emigravo 50 tūkstančių žmonių. Šiemet per pirmus metų mėnesius jau 14 tūkstančių. Po to, kai 2014 m. emigracijos mastas buvo sumažėjęs, šie skaičiai vėl skatina sunerimti. Ypač dėl to, kad žmonės šalį ryžosi palikti nepaisant didėjusio minimalaus ir vidutinio atlyginimo bei užimtumo.

„Dalis gyventojų baiminasi, kad netrukus nebebus galimybių laisvai gyventi ir dirbti ES piliečiai ir dabar skuba ten užsiregistruoti, kol ta galimybė yra. Aišku, matome ir kitą svarbią, ilgalaikę priežastį. Kuo daugiau lietuvių emigruoja, tuo lengviau yra emigruoti kitiems“, - sako „Swedbank“ Lietuvoje vyr. ekonomistas Nerijus Mačiulis.

Nors ekonominiai rodikliai šalyje pamažu gerėja, socialinė lietuvių savijauta blogėja. Štai per aštuonerius metus penkiolika procentų sumažėjo žmonių, besididžiuojančių, kad yra Lietuvos piliečiai. Penktadaliu – besijaučiančių reikalingų visuomenei.

„Kalbant apie 15-19 m. asmenis, jaunus asmenis, ketinančių emigruoti arba išsakančių, kad tinkamai susiklosčius aplinkybėms jie emigruotų, yra 90 proc. kitaip tariant, būti lietuviu Lietuvoje yra jau senokai nebe lygis ir tas nebe lygis jau senokai gilėja“, - patikina Žmogaus studijų centro vadovas, psichologas Gintaras Chomentauskas.

Specialistai sako, kad būtina šalyje gerinti ne tik ekonominį, bet ir emocinį klimatą.

Ką daryti su bėgančiais iš šalies emigrantais, svarsto ir šalies politikai. Kuriamos įvairios strategijos, kaip gaivinti Lietuvos regionus, sugrąžinti išvykusius?

Seimo Migracijos komisijos pirmininkė Guoda Burokienė sako, kad numatyta programa jaunoms šeimoms, įsigyjančioms pirmą būstą ne didmiesčiuose yra reali pagalba. „Manau, kad labai svarbu plėsti Lietuvą ne tik Vilniuje, Kaune, bet ir į regionus eiti, kad regionai atsigautų, kad ten žmonės norėtų gyventi“, - prideda ji.


Rašyti komentarą...
v
vardas...
2017-03-25 21:44:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nu va del tokiu glušų ir nebėra lietuvos..investuokit į jauną žmogų... KOKS YRA JAUNAS? Niekas nežino,.... 40 metų, jau ne jaunas ir jį išmeskim., iš visur... išmeskim.. nes aties jaunas , kuris nieo nesuvokia ir dirba už 300 eurų.. o kai tau 40 metų, jau nebe jaunas.., jau išmeskim jį.,. nors vaikams 12 metų... jos investavo į save, mokėis mokamoje vietoje, jau norėtų gauti nebe 300 eurų.. TADA JĮ REIKIA IŠMESTI IR LAUKTI JAUNO.. I\ 300 EURŲ... kažkokia durnių valstybė... va,stovi kažkokia nomenklatūrinė ir aškina apie kažkikas investicijas...
Atsakyti
0

L
Lietuvis
2017-03-25 23:42:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
Puiku ir sveikintina. Linkiu ir toliau Jaunimui emigruoti, jei valstybei Jūsų nereikia, jei reikia tik vergų, tada reikia vykti ten, kur galėsite kurtis normalią ateitį. O tiems kurie kuria įstatymus galima palinkėti tik tiek, kad kol kuriate gerovę klanams ir turtuoliams tol Lietuva tuštės, galės jūsų pačių vaikai dirbti už 400 eurų jūsų puoselėjamiems ponams. Vergų laikai baigėsi, iš tų vargšų išnaudojamų žmonių priviso milijonierių, o tie kas tai kontroliuoja, gink dieve nieko nedarys, nes jiems tik sava kišenė terūpi. Tad viskas teisingai - Lietuva ir toliau tuštės, galima tik pasidžiaugti, kad jauni mūsų tautiečiai protingi ir nevergauja parazituojančiai santvarkai.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų