Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Migrantų krizė prie Lietuvos sienos kiek atlėgo, pasieniečiai fiksuoja vis mažiau bandymų nelegaliai kirsti sieną. Visgi vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė ragina neatsipalaiduoti, kadangi Baltarusijoje vis dar yra keli tūkstančiai migrantų, kurie bet kada gali būti atgabenti prie Lietuvos sienos. Pasak ministrės, Minsko režimas taip pat ieško naujų migrantų gabenimo kelių. A. Bilotaitės teigimu, Lietuvos vykdomos priemonės yra teisingos ir giriamos užsienyje, o kritika nepagrįsta, kadangi Lietuva gina savo saugumą ir Europos Sąjungos išorinę sieną.

Migrantų krizė prie Lietuvos sienos kiek atlėgo, pasieniečiai fiksuoja vis mažiau bandymų nelegaliai kirsti sieną. Visgi vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė ragina neatsipalaiduoti, kadangi Baltarusijoje vis dar yra keli tūkstančiai migrantų, kurie bet kada gali būti atgabenti prie Lietuvos sienos. Pasak ministrės, Minsko režimas taip pat ieško naujų migrantų gabenimo kelių. A. Bilotaitės teigimu, Lietuvos vykdomos priemonės yra teisingos ir giriamos užsienyje, o kritika nepagrįsta, kadangi Lietuva gina savo saugumą ir Europos Sąjungos išorinę sieną.

Apie migrantų krizę ir jos valdymą naujienų portalo tv3.lt aktualių pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“ kalbėjo vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Nepaprastoji padėtis gali grįžti

Nors Vidaus reikalų ministerija siūlė pratęsti nepaprastąją padėtį dalyje Lietuvos teritorijos, Vyriausybė nusprendė Seimui to nesiūlyti. Nepaprastosios padėties režimas baigs galioti šeštadienį – sausio 15 d.

REKLAMA
REKLAMA

„Vidaus reikalų ministerija mato grėsmes ir mato, kad hibridinė ataka dar nėra pasibaigusi, todėl išsakė savo argumentus, kodėl matytų pagrindą nepaprastąją padėtį pratęsti“, – kalbėjo A. Bilotaitė.

Jos teigimu, pratęsti nepaprastąją padėtį skatina įtempta situacija prie Latvijos, Lenkijos sienų, nerami geopolitinė situacija ir galimas karinis konfliktas Ukrainoje.

„Žinoma, stebime ir tai, kad keli tūkstančiai neteisėtų migrantų yra Baltarusijoje“, – pažymėjo A. Bilotaitė.

Ministrės teigimu, Vyriausybė galiausiai nusprendė nepratęsti nepaprastosios padėties dalyje šalies teritorijos.

„Šiame etape tai nebus siūloma daryti, bet pasikeitus aplinkybėms tai būtų padaryta nedelsiant. Labai svarbu tai pažymėti. <...> Pasikeitus situacijai, mes operatyviai imtumėmės veiksmų ir nepaprastoji padėtis būtų sugrąžinta“, – tikino A. Bilotaitė.

Nerimą kelia situacija prie Latvijos

Nors pasieniečiai arba fiksuoja labai mažai, arba išvis nefiksuoja nė vieno bandymo nelegaliai kirsti Lietuvos sieną, A. Bilotaitė perspėja, kad statistika neatspindi realios situacijos.

REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu mes žvelgiame į situaciją prie Latvijos sienos, tai yra visiškai šalia, netoli Lietuvos sienos. Tai reiškia, kad kelių valandų ar pusdienio klausimas, kai tas srautas gali būti nukreiptas link mūsų. Turime būti pasiruošę“, – sakė A. Bilotaitė.

Pasak ministrės, kadangi Lietuva patiria hibridinę ataką, neteisėtų migrantų srautai yra tik vienas iš puolimo elementų.

„Gali būti ir kitos priemonės“, – nedetalizavo ministrė.

Lietuva gali siųsti pagalbą Latvijai

„Tiek Lietuva, tiek Lenkija pademonstravo, kad turime veiksmingas priemones ir jų ėmėmės. Šiuo metu Baltarusijos režimas testuoja latvius. Galbūt ieško silpnosios grandies“, – teigė A. Bilotaitė.

Ji pažymėjo, kad Lenkija, Latvija ir Lietuva nuolat bendradarbiauja, kaip būtų galima efektyviau sustabdyti Minsko režimo ataką. A. Bilotaitė neatmetė galimybės, kad Lietuvą siųstų pagalbą kolegoms Latvijoje.

„Visada vyksta bendradarbiavimas ir esant situacijai mes tikrai svarstytumėme ir esame pasirengę padėti. Mūsų solidarumas labai svarbus. Jis nuo pat pradžių yra“, – tvirtino ministrė.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos priemonės veikia

Ministrė svarstė, kad spaudimas Lietuvos sienai sumažėjo dėl to, kad veikia priimtos priemonės, pavyzdžiui, migrantų apgręžimo politika.

„Baltarusijos režimas tiesiog testuoja ir ieško silpnųjų grandžių. Pirmiausia Lietuva buvo ta šalis, nuo kurios buvo pradėta ši ataka ir testuojama nuosekliai. Vėliau pereita prie Lenkijos ir šiuo metu atėjo Latvijos eilė. Manau, kad bandoma rasti, kur yra silpna vieta.

Bet mūsų visų tikslas – laikytis vieningai ir neparodyti savo silpnumo. Iki šiol mes pademonstravome, kad tvarkomės puikiai, veikia mūsų apgręžimo politika ir kitos priemonės. Turime nuosekliai tęsti tai, ką darome“, – įsitikinusi A. Bilotaitė.

„Šalis turi turėti teisę apsiginti. Ir mes tą darome“

Kartu su Lietuvos pasieniečiais dirbančios Europos sienų ir pakrančių agentūros „Frontex“ Fundamentalių teisių biuras rekomendavo Lietuvai migrantų neapgręžti, o vežti į pasienio punktus, kur jie legaliai galėtų pateikti prieglobsčio prašymą.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip pabrėžė A. Bilotaitė, šios rekomendacijos nėra oficialios pačios „Frontex“ oficialios rekomendacijos, o tik vieno iš agentūros darbuotojų.

„Jokia oficiali pozicija ar rekomendacijos iš „Frontex“ dar nėra atėjusios“, – pabrėžė A. Bilotaitė.

„Politika ir kryptis, kurios mes ėmėmės kaip šalis, gindama savo nacionalinį saugumą, gindama Europos Sąjungos išorės sieną pradėdami taikyti apgręžimo politiką, toliau bus tęsiama. <...> Šalis turi turėti teisę apsiginti. Ir mes tą darome. Mes giname savo šalį, mes giname Europos Sąjungą“, – pridūrė ji.

Ministrė tikino, kad šioje situacijoje Europoje Lietuva įvardijama kaip pavyzdys, kaip tvarkomasi.

„Esame giriami už savo viešumą ir skaidrumą. Reikia nustoti save taip plakti ir pasakyti, kad mes gerai tvarkomės, mūsų sprendimai buvo teisingi“, – teigė A. Bilotaitė.

Prie sienos liks kariai

Nors nepaprastoji padėtis nebus Lietuvoje pratęsta, darbą pasienyje turėtų tęsti kariai. Penktadienį Vyriausybės posėdyje pritarta siūlymui karių patruliavimą pasienyje su Baltarusija pratęsti dar trims mėnesiams. Seimo prašoma karių įgaliojimus pratęsti iki gegužės 13 dienos.

REKLAMA
REKLAMA

„Kariuomenė galėtų ir toliau tęsti savo veiklą, savarankiškai imtis veiksmų, turėtų atitinkamus įgaliojimus ir mes būtumėme pasirengę maksimaliai apsaugoti savo sienas“, – laidoje „Dienos pjūvis“ kalbėjo A. Bilotaitė.

Esant ekstremaliai situacijai kariai pasienyje, kaip ir pasieniečiai, turi teisę duoti privalomus nurodymus, atlikti asmens apžiūrą ir sulaikyti įtariamus asmenis ir kt.

Anksčiau Seimas, siekiant suvaldyti neteisėtą migraciją iš Baltarusijos, iki vasario 13-osios yra davęs leidimą pasitelkti karius valstybės sienos apsaugai.

Anot Vyriausybės pranešimo, šiuo metu daugiau nei tūkstantis karių pasitelkta padėti Valstybės sienos apsaugos tarnybai atlikti jai pavestas sienos apsaugos funkcijas.

Statistika neturėtų atpalaiduoti: Minskas ieško naujų migrantų kelių

Nors Lietuva patiria mažesnį spaudimą ir pasieniečiai praktiškai nebesulaiko neteisėtų migrantų, A. Bilotaitė neragina atsipalaiduoti ir konstatuoti, kad migrantų krizė – baigta.

REKLAMA
REKLAMA

„Kol Baltarusijoje yra keli tūkstančiai neteisėtų migrantų, kol turime informacijos, kad ieškoma naujų kelių iš kitų šalių, ne iš Irako, o, tarkime, per Maskvą į Baltarusiją atgabenti kitus galimus neteisėtus migrantų srautus, kol mes neturime fizinio barjero, tol mes turime pasiruošę įvairiems scenarijams. Tikrai negalime atsipalaiduoti. Tie skaičiai tikrai neturi būti užliūliuojantys ir atpalaiduojantys mus“, – teigė A. Bilotaitė.

„Aš galėsiu būti rami, kai stovės fizinis barjeras ir žinosiu, kad nebeliko neteisėtų migrantų Baltarusijoje. Tai labai aiškūs du kriterijai, kurie leis konstatuoti apie kažkokią pabaigą“, – konstatavo ministrė.

Tai tik dalis pokalbio su A. Bilotaite laidoje „Dienos pjūvis“. Likusioje laidos dalyje ministrė pasakė, ar savarankišką migrantų grįžimą namo toliau galės vykdyti aviakompanija „Avia Solutions Group“, kuriai dėl galimų grėsmių nacionaliniam saugumui neleista plėstis Vilniaus oro uoste. A. Bilotaitė taip pat atsakė, ar jaučiasi rami dėl savo posto, kai iš jo ją verčia opozicija dėl galimų interesų supainiojimo vykdant pavaldžių ministerijai įstaigų pertvarką. Visą laida galite peržiūrėti vaizdo įraše, kur rasite teksto pradžioje.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (11)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
toliau skaitykite
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų