Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuva siūlo Europos Sąjungos valstybėms drausti skrydžius virš Baltarusijos oro erdvės. Gabrielius Landsbergis teigia, kad Lietuva iš savo pusės padarė viską, bet į incidentą, kai buvo užgrobtas lėktuvas, turi būti sureaguota tarptautiniu mastu.

Lietuva siūlo Europos Sąjungos valstybėms drausti skrydžius virš Baltarusijos oro erdvės. Gabrielius Landsbergis teigia, kad Lietuva iš savo pusės padarė viską, bet į incidentą, kai buvo užgrobtas lėktuvas, turi būti sureaguota tarptautiniu mastu.

REKLAMA

Užsienio reikalų ministerija (URM) siūlo uždrausti Europos Sąjungos (ES) valstybių aviakompanijoms skristi virš Baltarusijos oro erdvės.

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, pirmadienį Vyriausybės pasitarime pristatydamas siūlomus papildymus Lietuvos pozicijai Europos Vadovų Taryboje (EVT), taip pat siūlė drausti Baltarusijos kompanijoms skristi į ES valstybes bei įtraukti bendrovę „Belavia“ į ketvirtąjį sankcijų paketą.

G. Landsbergio teigimu, dalį veiksmų dėl incidento Lietuva gali padaryti pati, tačiau pagrindinis atsakas turi būti tarptautinis.

REKLAMA

Ministro teigimu, Lietuva ketina nebedaryti skrydžių derinimo su tais skrydžiais, kurie skrenda per Baltarusijos oro erdvę.

„Bet manome, kad tvaresnis atsakas būtų, jei tokį sprendimą priimtų visos Europos Sąjungos valstybės. Manome, kad tas klausimas turi būti nedelsiant iškeltas visuose mums prieinamuose formatuose.

Tiek [Europos] Vadovų Taryboje, kuri vyksta šiomis dienomis, tiek ir užsienio reikalų ministrų taryboje, kuri vyks Lisabonoje šios savaitės pabaigoje“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Ministerija siūlo, kad visos Europos Sąjungos valstybės nukreiptų savo avialinijų skrydžius kitomis kryptimis, ne per Baltarusijos oro erdvę. Taip pat URM siūlo uždrausti Baltarusijos aviakompanijoms skristi į ES valstybes bei įtraukti kompaniją „Belavia“ į ketvirtąjį ES tikslinių sankcijų paketą.

G. Landsbergio teigimu, reikia nedelsti ir kuo greičiau priimti ketvirtąjį sankcijų paketą prieš Baltarusijos režimą.

REKLAMA
REKLAMA

Ministro tvirtinimu, reikia pradėti rimtas diskusijas ir dėl penktojo sankcijų paketo, kuris numatytų platesnį įmonių ir asmenų sąrašą, kurių veikla finansuoja režimą.

„Dėl tarptautinio tyrimo, manome, kad šis incidentas tikrai turi būti ištirtas. Lietuva savo darbus jau pradėjo, dėkojame prokuratūrai už aktyvią pradžią“, – kalbėjo ministras.

„Europos Sąjunga turi reikalauti, kad sulaikytieji Ramanas Pertasevičius, kartu su juo skridusi Europos humanitarinio universiteto studentė Sofija Sapiega būtų nedelsiant paleisti, jiems būtų leista grįžti į Lietuvą, kur jie ir gyveno paskutiniu metu, bei kartu būtų paleisti visi suimti ir iki šiol įkalinimo įstaigose laikomi Baltarusijos opozicijos veikėjai, kurie yra suimti dėl politinių motyvų“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Ministras pabrėžė, kad Lietuva pati finansinių ir ekonominių sankcijų įvesti Baltarusijai negali. G. Landsbergio teigimu, vienintelė galimybė, kuria Lietuva gali naudotis – siūlyti Europos Sąjungai įvesti bendras sankcijas.

REKLAMA
REKLAMA

„Personalinės sankcijos ne pirmą kartą yra svarstomos. Bet jas dažniausiai svarstome Lietuvoje arba su Baltijos kolegomis, kai matome, kad rimtesnio sutarimo Europos Sąjungoje pasiekti nepavyksta. Mes tą esame darę ir anksčiau. <...> Šitas variantas ir kelias išlieka, bet kaip ir visada anksčiau, pirmiausia mes siekėme diskutuoti su kolegomis ES institucijose ir partneriais tiek šioje, tiek anoje Atlanto pusėje“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Sekmadienį priverstinai nutupdytas bendrovės „Ryanair“ lėktuvas skridęs iš Atėnų į Vilnių. Baltarusija privertė lėktuvą nusileisti Minsko oro uoste, nes Baltarusijos oro dispečeriai informavo apie potencialią saugumui iškilusią grėsmę lėktuve.

Atlikus lėktuvo patikrą, ši informacija buvo nepatvirtinta. Minske buvo suimtas Baltarusijos opozicijos atstovas, informacinio projekto „Nexta“ įkūrėjas ir vyriausiasis redaktorius Ramanas Pratasevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų