Grupė konservatorių siūlo kreiptis į Konstitucinį Teismą, kad šis išaiškintų, ar rudenį priimtas įstatymas, kuriuo Valstybės saugumo departamento (VSD) pareigūnams suteikti kariniai laipsniai, neprieštarauja Konstitucijoje įtvirtintam teisinės valstybės principui.
Kreipimosi į KT projektas įregistruotas Seimo posėdžių sekretoriate.
Iniciatoriai argumentuoja, jog karinių laipsnių įvedimas VSD pareigūnams prieštarauja nepriklausomos Lietuvos tradicijoms ir apskritai demokratinių bei teisinių valstybių tradicijoms, nes tokiose valstybėse saugumo struktūros nėra karinės.
Iniciatoriai naujoje tvarkose mato analogijų su sovietų santvarka - karinius laipsnius turėjo sovietų specialiųjų struktūrų darbuotojai.
„Sveiko proto požiūriu absurdiškai atrodo civilis asmuo, dirbantis saugumo struktūroje ir turintis viršilos, leitenanto, kapitono, majoro, pulkininko ar generolo laipsnį. Tuo būdu Valstybės saugumo departamento įstatymo 9, 13, 20 ir 28 straipsnių pakeitimo įstatymo 3 straipsniu perimtas sovietinėms represinėms saugumo struktūroms būdingas sukarinimas ir karinių laipsnių nustatymas“, - rašoma kreipimosi projekte.
Iniciatoriai taip pat tvirtina, jog, keičiant VSD įstatymą bei statutą „neanalizuota jokia užsienio valstybių patirtis šioje srityje, o vienintelis motyvas tokiems laipsniams įvesti buvo tai, kad iki tol galioję VSD pareigūnų tarnybinių rangų pavadinimai tariamai buvo neaiškūs kitų institucijų atstovams ir užsienio partneriams, tariamai jie painioti su pareigybių pavadinimais“.
Pasak iniciatorių, VSD argumentai dėl painiavos bendraujant su užsienio partneriais - nepagrįsti, nes „kitoje statutinėje įstaigoje - Užsienio reikalų ministerijoje - pareigybių pavadinimai dažnai atkartoja Diplomatinės tarnybos įstatymo nustatytus diplomatinių rangų pavadinimus, tačiau šiai institucijai nekyla jokių sunkumų bendraujant su užsienio partneriais ir jokio poreikio įvedinėti karinius (sukarintus) laipsnius“.
Anksčiau VSD pareigūnai turėjo specialius tarnybinius rangus, bet rudenį Seimas departamento vadovybės prašymu pakeitė VSD įstatymą ir VSD Statutą, suteikdamas karinius laipsnius.
Pagal naująją tvarką Valstybės saugumo departamento generaliniam direktoriui suteikiamas saugumo generolo laipsnis, pirmasis laipsnis, ne aukštesnis kaip saugumo pulkininko, suteikiamas generalinio direktoriaus pavaduotojams.
VSD generaliniam direktoriui ir jo pavaduotojams laipsnius suteikia prezidentas.