• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 Kelmės krašto muziejuje kultūros darbuotojai, pedagogai, bendruomenių atstovai svarstė ir aiškinosi, kokias Užgavėnes – liaudišką karnavalą švęsime XXI amžiuje. Išsaugotas, perduotas iš kartos į kartą ar atnaujintas, naujai sukurtas?

REKLAMA
REKLAMA

Šventėje skleidžiasi sakralusis laikas

Seminaro „Užgavėnių tradicijų tęstinumas ir perspektyvos“ dalyviai bandė gretinti Vasario 16-ąją, Valentino dieną ir Užgavėnes.

REKLAMA

Šios trys šventės žymi tą patį ribinį žiemos-pavasario tašką. Riba tarp žiemos ir pavasario itin ryški.

Vasario 16-oji, Valentino diena ir Užgavėnės pradėtos švęsti skirtingu laiku, pasak etnologės, renginių vedėjos Rūtos Stankuvienės, taip tarsi liudydamos visuomenės poreikių kitimą: nuo magiško gamtos programavimo naujam ciklui, paties asmeniškiausio dalyko – meilės šventės, iki pilietinės savimonės – valstybinės šventės.

REKLAMA
REKLAMA

„Šventėje skleidžiasi sakralusis laikas, kuris yra priešprieša kasdienybei. Atėjus šventės laikui, jis tampa šventinis. Šventinis laikas tarsi priverčia sustoti įprastinį“, – sakė etnologė R. Stankuvienė.

Užgavėnės nėra mėgstamiausia šventė

Pagal etnologo Žilvyčio Šaknio tyrimą, atliktą visoje Lietuvoje, Užgavėnes, kaip mėgstamą šventę, pasirinko vos 8 procentai apklaustųjų, Valentinio dieną – net 37 procentai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vasario 16-osios šventimas apsiriboja minėjimu. Tai – kokybiškai kitokia šventė, šių trijų švenčių kontekste užimanti paskutinę vietą pagal populiarumą.

Užgavėnės neatsiejamos nuo kūrybiškumo, teatrinės improvizacijos ugdymo, saviraiškos. Juk keičiasi ir žodžiai, ir elgsena, užsidėjus ubago, čigono, daktaro ar kito personažo kaukę.

REKLAMA

Apie Užgavėnes yra labai daug ir geros literatūros. Tačiau gilias tradicijas turinčiame žemaičių krašte, pasak R. Stankuvienės, verčiau nueiti ir aplankyti kaimo šviesuolius, juos išklausyti bei surengti tokias Užgavėnes, kokios būdavo tų žmonių vaikystėje.

Užgavėnėms reikia ruoštis rimtai, laikytis tam tikrų reikalavimų. Pavyzdžiui, būtinai turėti vaišių ir dovanų, kiekvienam įsileidusiajam rasti tinkamų žodžių, užtrukti ne mažiau kaip 15-20 minučių. Ir tik pokalbio pabaigoje persirengėliams valia už dovanas ar paslaugas prašyti atlygio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų