Kasiulevičius pasidalijo pastabomis apie koronavirusą Lietuvoje: neskubėkite daryti dalykų, kurie gali atvesti į reanimaciją

Lietuvoje koronaviruso situacija prastėja. Trečiadienį šalyje buvo patvirtinta 311 naujų Covid-19 atvejų, o jau netrukus susirinkusi Vyriausybė nusprendė įvesti lokalų karantiną 12-oje šalies savivaldybių. Tai reiškia, kad gyvenimas Lietuvoje vėl keičiasi iš esmės.

Į augančią koronaviruso grėsmę trečiadienį viešai sureagavo ir Lietuvos medikai, kurie kreipėsi į visuomenę, prašydami susilaikyti nuo bereikalingų pramogų ir kontaktų su nepažįstamais asmenimis. Tuo tarpu profesorius Vytautas Kasiulevičius savo „Facebook“ paskyroje paskelbė 7 pastabas apie koronavirusą Lietuvoje.

Profesorius atkreipė dėmesį, kad pajutus sirgimo simptomus, vertėtų žinoti ir savo kraujo įsotinimą deguonimi. Tikinama, kad greitam viruso nustatymui gali pagelbėti ir greitieji antigeno nustatymo testai, tačiau jais aklai pasikliauti nevertėtų.

„1) Jeigu pradėjote kosėti, pakilo temperatūra, vargina galvos ir viso kūno skausmai, verta žinoti savo kraujo įsotinimą deguonimi. Tam būtina už keliolika ar keliasdešimt eurų įsigyti pulsoksimetrą. Juo naudotis galite išmokyti visus savo artimuosius. Kai tik turėsite pulsoksimetrą, išmatuokite jūsų kraujo įsotinimą deguonimi (saturaciją). Normalus SpO2 svyruoja nuo 96 iki 100 proc. Jeigu išmatavus 3 kartus ramybės būklėje pulsoksimetras rodo, kad deguonies saturacija arba įsotinimas (SpO2) krito žemiau 92 ar 90 procentų (čia dar mokslininkų diskusijų objektas), tuomet nedelsdami susisiekite su gydytoju, nes didelė tikimybė, kad vystosi virusinis plaučių uždegimas. Šis uždegimas paprastai prasideda praėjus keletui parų nuo susirgimo pradžios.

2) Covid-19 infekcija patvirtina PGR tyrimas iš nosiaryklės, tačiau greitasis SARS-CoV-2 antigeno (ne antikūnų!!!!) nustatymo testas irgi gali patvirtinti diagnozę, jeigu bus teigiamas rezultatas. Tik nepamirškite, kad neigiamas antigeno testas dar nereiškia, kad ligos nėra, tuomet vis tiek būtinas PGR tyrimas iš nosiaryklės“, – rašo V. Kasiulevičius.

Profesorius paaiškino ir tai, kad žmonės, kurie gauna mažesnę viruso dozę infekcija perserga lengviau. Susirgusieji raginami nepamiršti apie artimuosius ir juos saugoti.

„3) Jeigu jūs susirgote, jūsų artimieji, su kuriais kartu gyvenate, nebūtinai užsikrėtė, todėl kiek įmanoma saugokite juos. Kuo jie gaus mažesnę viruso dozę, tuo lengviau persirgs. Miegokite atskiruose kambariuose, valgykite iš atskirų indų, kas 2 valandas dezinfekuokite bendro naudojimo patalpas (vonia, tualetas), būdami tame pačiame kambaryje bendraukite tik su kauke. Kaukė sumažina patenkančio į organizmą viruso kiekį.

4) Didžioji dauguma žmonių Covid-19 perserga kaip įprastą gripą. Vieną didžiausių pasaulyje viruso atakų patiria beveik vienuoliką milijonų gyventojų turinti Čekija. Šiandien čia juoda diena, nes šalyje per parą dėl Covid-19 mirė 106 gyventojai. Tai paros rekordas, tačiau jeigu pasistengsime mąstyti ramiai, tai pamatysime, kad iš 113 tūkstančių aktyvių ligos atvejų arba realiu laiku sergančių asmenų šiuo metu ,,tik" daugiau kaip 3 tūkstančiai gydoma ligoninėje, 634 intensyvioje terapijoje. Nors tai tik antrosios bangos pradžia, bet toks skaičius neviršija net 5 procentų nuo visų sergančiųjų. O juk Italijoje ir Ispanijoje pirmosios bangos metu vasario - kovo mėn. į ligonines patekdavo nemažiau kaip trečdalis Covid-19 pacientų. Tuo tarpu 83 tūkstančiai čekų jau pasveiko !!!“.

REKLAMA

Specialistas taip pat atkreipė dėmesį ir į viruso gydymą, vaistų vartojimą nepasitarus su gydytojais.

„5) Gydymas. Mieli žmonės, nevartokite deksametazono be gydytojo paskyrimo. Šis vaistas gelbsti tik tuomet, kai skiriamas papildomas deguonis ir norint apsaugoti pacientą nuo citokinų audros pasekmių. Vaistas lygiai tiek geras, kiek ir blogas. Jeigu netikite, tiesiog paskaitykite vaisto aprašą. Neskubėkite patys daryti dalykų, kurie gali atvesti į reanimaciją. Tam uztenka pačios ligos. Remdesiviras irgi nėra stebuklas, trumpina susirgimo dienų skaičių, bet mirčių nemažina. Tai, kad iki šiol nėra remdesiviro sąlygoto mirštamumo sumažėjimo rodo pati didžiausia pasaulyje Solidarity studija, kurioje dalyvavo ir Lietuva. Skirtingai nuo bakterijų, virusams naikinti skirtų vaistų nėra daug. Skirtingai nuo bakterinių infekcijų, virusinės infekcijos daug rečiau nužudo žmones. Virusinių infekcijų metu daug svarbesnė letinių ligų kontrolė.

6) Virusas taikosi į lėtinėmis ligomis sergančius. Susitvarkykite savo kraujospūdį, cholesterolį ir gliukozės kiekį. Nusipirkite kraujospūdžio elektroninį matuoklį ir pasiekite, kad jūsų kraujospūdis neviršytų 140/90 mmHg, bendras cholesterolis - 5 mmol/l, o blogasis - 3 mmol/l, gliukozės kiekis nevalgius neturi viršyti 5,5 mmol/l. Jeigu sergate krūtinės angina, koronarine širdies liga, jūsų cholesterolio ribas nustato gydytojas. Jeigu galite tai padaryti natūraliomis priemonemis ir gyvenimo būdo pagalba - valio. Nenustokite judėti ir maitintis sveikai. Jeigu tai nepavyksta, kraujospūdį mažinančius vaistus, statinus ir antidiabetinius vaistus reikia naudoti, kaip paskyrė jūsų gydytojas. Jeigu dėl kokios nors lėtinės ligos vartojate krešėjimą slopinančius vaistus, juos irgi būtina tęsti. Nepamirškite, kad infekcija didina kraujo krešėjimą, o šis gydymas jus saugo. Visa tai padaryti įmanoma, jeigu dažniau klausai, ką tyliai šnibžda sveikas protas, o ne emocijos.

REKLAMA

7) Kol visų lygmenų valdžia bei opozicija išsiaiškins santykius sekmadienį, prabalsavus rinkimuose protinga būtų likti namuose, jeigu tai įmanoma. Jokių kavinių, barų, restoranų, naktinių ir sporto klubų, giminių švenčių. Vietoje to pasirinkite pasivaikščiojimą miške, parke, bėgimą, būkite kartu su artimais žmonėmis. Jeigu žūtbūt reikia būriuotis, jeigu neturite galimybės maitintis namuose, tai anglai tam sugalvojo ,,šešių taisyklę". Nedaugiau kaip 6 žmonių susibūrimai, nedaugiau kaip 6 žmonės kavinėje ar restorane. Tai jau duoda tam tikrą efektą. Darbe, parduoduvėje ir viešajame transporte irgi dėvėkite kaukes. Jeigu jūs tarnautojas, o kabinete dirbate keliese, pastate bloga ištraukiamoji ventiliacija, prašykite darbdavių leisti dirbti nuotolyje pakaitomis su kolegomis. Jeigu dirbate statybose, gamyklose, būtina naudoti kaukes, reguliariai dezinfekuoti rankas, laikytis 2 metrų atstumo ir į praktiką įdiegti per skausmingas pavasario ir vasaros pamokas išmoktą patirtį. Apie tai išsamiai pasakojo UAB Intersurgical ir kiti vadovai.

Šalies negalime uždaryti, bet kartu mes privalome nepasiduoti viruso valdžiai, kol sulauksime saugios ir efektyvios vakcinos.“

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad trečiadienį Vyriausybė nusprendė, kad 12 Lietuvos savivaldybių nuo kitos savaitės bus skelbiamas karantinas. Ten bus apribojamas gyventojų būriavimasis, keliavimas, prekybos ir paslaugų vietų darbas, kai kur privalomos apsauginės veido kaukės.

Karantinas bus skelbiamas šiose savivaldybėse: Elektrėnų, Joniškio rajono, Jurbarko rajono, Kelmės rajono, Klaipėdos rajono, Kretingos rajono, Marijampolės, Pasvalio rajono, Plungės rajono, Skuodo rajono, Šiaulių rajono, Švenčionių rajono teritorijose.

Karantino režimo trukmė – nuo spalio 26 d. 00:00 val. iki lapkričio 9 d. 24:00 val.

„Atsižvelgiant į nepalankią epidemiologinę Covid-19 situaciją, siūlome skelbti karantiną šiose savivaldybėse“, – Vyriausybės posėdyje sakė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.


Rašyti komentarą...
A
Ale va
2020-10-22 09:57:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
Gieda pagal politikų užduotą dūdelę: Nėra vakcnos,ttt Tai kodėl netinka kaimynų rusų jau antra patobulinta vakcina? ES biurokratai išmarins milijonus,kol prišus galvose...
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų