Kaip jaunuolis, 16-os planavęs išpuolį, tapo jauniausiu Britanijos nuteistuoju už terorą

Gabus, apsiskaitęs bei aiškiai savo mintis reiškiantis Jackas Reedas užaugo viduriniosios klasės namuose ir lankė vieną geriausių valstybinių šalies mokyklų.

Bet dabar jis kalėjime, po to, kai tapo jauniausiu už teroristinio išpuolio planavimą nuteistu asmeniu Didžiojoje Britanijoje.

J. Reedas, kurio vardas buvo paviešintas, atmetus prašymą išlaikyti jo tapatybę paslaptyje, sukaupė šiurpinantį neonacistinės propagandos kiekį.

Šešiolikos jis buvo nuteistas už bandymą gauti medžiagas, reikalingas sprogmenų gaminimui. Savadarbes bombas jis planavo panaudoti siekdamas pradėti „rasinį karą“ savo gimtajame mieste Darame. Priėmus teismo nuosprendį, teisėjas atmetė žiniasklaidos prašymą atskleisti tuomet dar paauglio tapatybę, nes jam taip pat buvo pareikšti kaltinimai dėl seksualinės prievartos. Už šį nusikaltimą jis buvo nuteistas papildomiems 18-ai mėnesių.

Tačiau sulaukus 18-os, J. Reedo prašymas išlaikyti anonimiškumą buvo atmestas, ir dabar jo pasinėrimas į fanatizmą gali būti viešai atskleidžiamas.

Jis yra vienas iš šešių nepilnamečių vaikinų, kurie per pastaruosius 18 mėnesių buvo nuteisti už teroristinę veiklą, susijusią su ekstremistinėmis neonacistinėmis grupuotėmis. Radikalizmo ekspertai bijo, kad vienatvė, kurią jaunimas patiria pandemijos metu, gali pastūmėti daugiau jaunuolių į ekstremizmo pinkles.

Apibūdinamas kaip „labai protingas“, J. Reedas lankė Daramo Johnstono mokyklą, kuri patenka į geriausių Anglijos valstybinių mokyklų šimtuką. Jis užaugo šeimos namuose, kurių vertė siekia 500 000 svarų (apie 560 000 eurų).

Šeimos nuotraukų albume galima pamatyti skaisčiaveidį paauglį, atostogaujantį prie jūros ar kitose turistų pamėgtose vietose. Vaikino tėvas, dirbantis sąmatininku, ir motina nerimavo, kad jų sūnui bus „klijuojama etiketė“, nes prieš jo nuteisimą atlikti medicininiai tyrimai parodė, jog jo elgesyje yra autistinio spektro sutrikimo bruožų.

Vaikinas ekstremizmu pradėjo domėtis dvylikos. Po dvejų metų jis jau buvo įtrauktas į valstybinę deradikalizacijos programą.

REKLAMA

Jau tada paauglys savo „Facebook“ paskyroje kaip profilio nuotrauką naudojo 8 dešimtmečio Rodezijos baltaodžio lyderio Iano Smitho portretą. Jis taip pat buvo susikūręs „Twitter“ paskyrą, kurią pavadino „Mosley was right“ (liet. „Moslis buvo teisus“). Tai buvo nuoroda į 4 dešimtmečio Didžiosios Britanijos fašistų lyderį Oswaldą Moslį.

Viename įraše jis skelbė, kad Hitleris pradėjo antrą pasaulinį karą tam, kad apgintų vokiečių gyvybes, o Winstoną Churchillį pavadino karo kurstytoju. Kitame teigė, kad nacionalsocializmas skatina tvarką ir krikščioniškas vertybes.

Teismo metu buvo pasakyta, kad J. Reedas daugiausia savo laisvo laiko praleisdavo „užsirakinęs tamsiame kambaryje su savo nešiojamu kompiuteriu ir liedamas tulžį“. Policija toliau stebėjo vaikino įrašus ir sulaikė jį 2019-aisiais, jam einant į mokyklą.

Jo kišenėje buvo rastas šiurpus raštelis: „Žudyti, turbūt, yra lengviau, negu atrodo tavo paranoiškam protui. Tu tiesiog prie to nepratęs. Daugelis buvo pagauti, nes jie buvo neatsargūs.“

Vaikinas parengė ir savo manifestą, kuriame kalba apie „neišvengiamą rasinį karą“ ir grasina vietinėms sinagogoms. Manifestas buvo pavadintas „Praktiško ir apgalvoto partizaninio karo prieš žydų sistemą Daramo mieste vadovas, Sieg Heil“ (Sieg Heil – liet. „Šventa pergalė“ – nacių pasisveikinimas).

Apieškojus vaikino kompiuterį ir mobilųjį telefoną buvo rasta daugybė paieškų apie šaunamuosius ginklus, sprogmenis, peilius ir „vienišo vilko“ atakas – išpuolius, kuriuos suplanavo ir įvykdė vienas žmogus.

Jaunuolis žavėjosi kraupius nusikaltimus įvykdžiusiais teroristais ir žudikais, tarp jų Oklahomos miesto sprogdintoju Timothy McVeighu, norvegu, kraštutinės dešinės masiniu žudiku Andersu Breiviku ir Kolumbaino mokyklos šaudytojais Ericu Harrisu bei Dylanu Kleboldu. Teismo metu taip pat buvo pateiktas faktas, kad paauglys knygos pasirašinėjimo metu yra nusifotografavęs su „English Defence League“ (liet. „Anglijos gynybos lygos“) įkūrėju Tommiu Robinsonu. 2018 m. rugpjūtį vaikinas sudarė reikiamų atlikti darbų sąrašą, kuriame vienas iš punktų buvo „atsikratyti empatijos“.

REKLAMA

Jis domėjosi sprogmenų ir nuodingo ricino gamyba, sukaupė didelę kraštutinės dešinės šalininkų literatūros kolekciją, kurią vienas ekspertas apibūdino kaip „labiau ekstremistinę, nei kada nors esate matę“.

Duodamas parodymus, vaikinas sakė, kad neturi daug draugų, jokių išpuolių įvykdyti neketino, ir atkakliai tvirtino, kad jis susikūrė netikrą personą, siekdamas šokiruoti. 2019-ųjų lapkritį, J. Reedas, tada šešiolikos, buvo nuteistas už šešis nusikaltimus, tarp jų teroristinio akto planavimą bei teroristinės publikacijos platinimą. Sausį teismas nusprendė jam skirti šešerių metų ir aštuonių mėnesių bausmę.

Kaip teigia teisėjas, karališkasis advokatas Davidas Stockdale‘as, „bene labiausiai nerimą keliantis“ bylos elementas yra tai, kad J. Reedas – „labai protingas, apsiskaitęs, greitai mąstantis ir savo mintis gerai dėstantis jaunuolis“.

Prieš Kalėdas, Lidso nepilnamečių teisme, už penkis seksualinės prievartos prieš mokinę atvejus, J. Reedas buvo nuteistas atskira 18-os mėnesių laisvės atėmimo bausme.

Šią bausmę jis atliks kalėdamas už teroristinio išpuolio planavimą.

Vaikino prašymas pratęsti jo anonimiškumą buvo atmestas žiniasklaidos prašymu ir teisėjui nusprendus, kad Karūnos teismas: „Neturi galios <...> priimti tokio sprendimo“.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų