Beveik du metus ikiteisminį tyrimą vykdę pareigūnai nustatė, kad vaikinas užkrėsdavo kompiuterius programine įranga, suteikdavusia visišką nukentėjusiųjų kompiuterių kontrolę.
Ikiteisminį tyrimą sudaro 268 nusikalstamų veikų epizodai, o kaltinimai pateikti pagal vienuolika Baudžiamojo kodekso straipsnių, pranešė Klaipėdos apygardos prokuratūra.
Tyrimui vadovavęs prokuroras sako, kad kaltinamasis dėl padarytų nusikaltimų prisipažįsta ir gailisi, o juos daręs sakė iš smalsumo.
„Motyvai buvo tai, kad asmuo visą gyvenimą norėjo būti IT specialistu, jam buvo smalsu išbandyti įvairias programėles. (...) Smalsumo vedamas, norėdamas papokštauti, šias visas nusikalstamas veikas vykdė“, – sakė Klaipėdos apygardos prokuratūros Antrojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroras Saulius Galminas.
2017 metais pradėto ikiteisminio tyrimo duomenimis, E. T. neteisėtai prisijungdavo prie kitiems asmenims priklausančių kompiuterių ir rinko informaciją apie privatų jų gyvenimą.
Jis kopijavo ir išorinėje savo laikmenoje saugojo įvairius kitiems asmenims priklausančius privačius susirašinėjimus, asmenines šeimos nuotraukas, prisijungimų vardus ir slaptažodžius prie socialinių tinklų paskyrų bei žaidimų platformų.
Klaipėdos apskrities Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos 1-ojo skyriaus viršininkas Jurijus Domnenko sakė, kad E. T. platino kenkėjišką programinę įrangą, integruodamas ją į įvairias programėles ir užkrėsdavo kompiuterius.
Gavęs prieigą prie kompiuterių, kaltinamasis galėjo pasiekti juose esančius duomenis.
Jis taip pat kaltinamas, kad kopijavo ir saugojo kitų asmenų informaciją apie finansines operacijas, banko sąskaitų likučius, elektroninių mokėjimo priemonių prisijungimo vardus, slaptažodžius ir kitą nukentėjusiems asmenims priklausančią informaciją.
„Jis rinko įvairių slaptažodžių ir prisijungimų duomenis, klaviatūros paspaudimo duomenis, perėmė labai daug nuotraukų, dokumentų“, – sakė J. Domnenko.
Kaltinamasis tai pat turėjo prieigą prie vaizdo kamerų ir galėjo matyti vartotojus, bendrauti su jais, diegti programas ir keisti kompiuterio nustatymus.
Byloje taip pat yra epizodas, kad kaltinamasis iš vieno nukentėjusiųjų kompiuterio ištrynė bakalauro baigiamąjį darbą ir atsiuntė žinutę, kad šis gali darbą išsipirkti už 100 eurų.
Pasak pareigūnų, objektyvūs duomenys taip pat leidžia manyti, kad šiuos nusikaltimus kaltinamasis darė iš smalsumo.
„Nežinia, kas būtų buvę, jei jis visą tą duomenų bazę išnaudotų. Tačiau kaip matome, žalos yra nedidelės“, – sakė J. Domnenko.
Iš viso ikiteisminiame tyrime nukentėjusiaisiais pripažinti dešimt asmenų, civilinius ieškinius dėl turtinės ir neturtinės žalos yra pateikę septyni nukentėjusieji.
Jie pateikė ieškinį dėl iš viso apie 5 tūkst. eurų siekiančios neturtinės žalos. Pasak prokuroro, ši žala galėjo būti gerokai didesnė, jei ieškinius būtų pateikę visi nukentėję asmenys.
Didžiausia vienam asmeniui padaryta žala siekė 2,5 tūkst. eurų, kai ši suma buvo perimta iš azartinius žaidimus žaidusio vartotojo paskyros.
„Pinigus jis daugiausia panaudodavo žaidimams, ne pragyvenimui, o galima sakyti, pražaisdavo tuos pinigus“, – sakė Kriminalinės policijos atstovas.
Dėl E. T. padarytų nusikaltimų teisėsauga gavo kelių nukentėjusiųjų pareiškimus, dėl jų pradėti ikiteisminiai tyrimai, vėliau sujungti į vieną.
„Spektras – praktiškai visi Lietuvos didieji miestai, mažesnieji miestai. Kadangi asmuo pats yra iš Panevėžio, visos nusikalstamos veikos prasidėjo ir vystėsi iš Panevėžio“, – sakė prokuroras.
Tiek jis, tiek tyrimą vykdę pareigūnai pabrėžė, kad ikiteisminis tyrimas buvo itin sudėtingas dėl plačios jo apimties, didelio duomenų kiekio, taip pat po visą Lietuvą išsibarsčiusių nukentėjusiųjų.
Be to, kaltinamasis ėmėsi atsargumo priemonių ir nusikaltimus vykdė naudodamasis užsienio šalių serveriais ar užvaldytais aukų kompiuteriais.
Panevėžietis bus teisiamas dėl neteisėto disponavimo įrenginiais, programine įranga, slaptažodžiais, kodais ir kitokiais duomenimis, neteisėto elektroninių duomenų perėmimo ir panaudojimo, neteisėto elektroninės mokėjimo priemonės ar jos duomenų panaudojimo, neteisėto poveikio elektroniniams duomenims, neteisėtos informacijos apie privatų asmens gyvenimą rinkimo, neteisėto prisijungimo prie informacinės sistemos, netikros elektroninės mokėjimo priemonės gaminimo, tikros elektroninės mokėjimo priemonės klastojimo ar neteisėto disponavimas elektronine mokėjimo priemone arba jos duomenimis, sukčiavimo, turto prievartavimo, pasikėsinimo padaryti nusikalstamą veiką, neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti.
E. T. 2013 metais nuteistas už vagystę, o 2017 metais – už neteisėtą elektroninės mokėjimo priemonės ar jos duomenų panaudojimą, sukčiavimą, kreditinį sukčiavimą.
Bylos medžiaga, kurią sudaro 20 tomų, drauge su kaltinamuoju aktu artimiausiu metu pasieks Panevėžio apylinkės teismą, kuris ir nagrinės šią bylą.