REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kol skurstantys tautiečiai protestuoja prie valdžios rūmų, į Lietuvą dirbti važiuoja kinai, baltarusiai, ukrainiečiai, gruzinai, kazachai, moldavai. Lietuvai savus bedarbius skaičiuojant šimtais tūkstančių, per vienuolika šių metų mėnesių Darbo birža darbdaviams išdavė daugiau nei pusantro tūkstančio leidimų atsivežti darbininkų iš svetur.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvius keičia užsieniečiai

Vergauti už grašius nenorinčių lietuvių emigrantų vietas užpildo ir už menką atlygį dirbti sutinkantys užsieniečiai. Lietuvai savus bedarbius skaičiuojant šimtais tūkstančių, per vienuolika šių metų mėnesių Darbo birža darbdaviams išdavė daugiau nei pusantro tūkstančio leidimų atsivežti darbininkų iš svetur.

REKLAMA

Kol skurstantys tautiečiai protestuoja prie valdžios rūmų, į Lietuvą dirbti važiuoja kinai, baltarusiai, ukrainiečiai, gruzinai, kazachai, moldavai.

Nedarbo kamuojamame Panevėžyje šiemet įdarbinta vienuolika užsieniečių, dar vieno darbdavio, ketinančio atverti įmonės duris kitos šalies piliečiui, prašymas svarstomas.

Įsidarbinimo galimybėmis Aukštaitijos sostinėje labiausiai domisi atvykėliai iš Kinijos. Darbo biržos duomenimis, per šiuos metus Panevėžyje pragyvenimo šaltinį surado septyni kinai. Iš jų šeši darbuojasi kiniško maisto restoranuose, vienas vertėjauja tekstilės gaminius eksportuojančioje bendrovėje.

REKLAMA
REKLAMA

Miesto įmonėse šiemet taip pat vertėja įsidarbino viena serbė, trys suvirintojai iš Baltarusijos.

Per šiuos metus akivaizdžiai išaugo darbdavių susidomėjimas darbo jėga iš užsienio. Panevėžio darbo birža pernai išdavė tik vieną leidimą įdarbinti užsienietį, 2008-aisiais – nė vieno.

Nurungia specifiniai gebėjimai

Panevėžio darbo biržos direktorius Viktoras Trofimovas tvirtina, kad leidimai išduodami tik atsižvelgus į darbo rinkos poreikius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ko gero, natūralu, kad kiniško maisto restorane darbuojasi imigrantai iš Kinijos. Lietuviui paruošti tradicinį kinų maistą turbūt būtų sudėtinga“, – svarsto direktorius.

Pasak jo, vertėjoms užsienietėms Panevėžio darbo rinka atsivėrė taip pat dėl jų specifinių sugebėjimų. Nedarbo kamuojamoje Aukštaitijos sostinėje neatsirado ir gebančiųjų dirbti suvirintojais.

„Neseniai į Darbo biržą kreipėsi Panevėžio įmonės vadovas, ieškantis suvirintojo – jauno, turinčio geras akis, nes reikia virinti optinių kabelių gyslas. Tokių specialistų rinkoje nėra, per vargus pavyko vieną žmogelį rasti“, – pasakojo V.Trofimovas.

REKLAMA

Specifinius užsieniečių gebėjimus pabrėžia ir juos įdarbinusių įmonių vadovai.

„Jei kas pasiūlytų kiniškai mokantį lietuvį, iš karto priimtume“, – tvirtino Kinijos pilietį vertėju įdarbinusios įmonės „Pluošto linija“ direktorius Jonas Jakutis.

Tą patį tvirtino nišos Balkanų rinkoje ieškančios baldiniais audiniais prekiaujančios įmonės „Litena“ vadovas Visvaldas Norkevičius. Jo tvirtinimu, vertėja įdarbinta serbė, be savo gimtosios, moka dar keturias Lietuvoje nepopuliarias užsienio kalbas – makedoniečių, kroatų, slovėnų, bosnių. Su darbdaviu mergina bendrauja anglų kalba ir mokosi lietuviškai.

REKLAMA

„Savo gimtojoje šalyje mokslus baigusi moteris norėjo dirbti ne Serbijoje, o Europos Sąjungoje. Serbijoje darbo užmokestis mažesnis nei Lietuvoje, o išvažiuoti serbui iš savo valstybės nėra lengva, nes ji nėra Europos Sąjungos narė“, – „Sekundei“ teigė V.Norkevičius.

Direktorius tvirtina, kad ekonominė padėtis Serbijoje neturi įtakos iš jos atvykusios pavaldinės darbo užmokesčiui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot V.Norkevičiaus, įmonė šiuo metu intensyviai ieško lenkų kalbos vertėjo.

„Neturime lenkiškai kalbančio žmogaus, todėl nesugebame parduoti tiek, kiek galėtume. Jei klientas nori pirkti siūlomą prekę, jis bendrauja ir angliškai, ir bet kokia kita kalba. Bet jei didelio noro nėra, tada be jo gimtosios kalbos neišsiversi“, – verslo ypatumus aiškino direktorius.

REKLAMA

Stabdo lietuvių apgavystės

Lietuvos darbdaviai Darbo biržos dažniausiai prašo leisti iš užsienio atsivežti tolimųjų reisų vairuotojų. Iš biržos išduotų 1598 leidimų užsieniečiams dirbti mūsų šalyje, net 1010 – šios srities specialistams.

Lietuvos darbo biržos Komunikacijos skyriaus vyriausiosios specialistės Mildos Jankauskienės teigimu, trečiųjų šalių piliečiams leidimai dirbti išduodami atsižvelgus į darbo rinkos poreikius, pirmenybę teikiant Europos Sąjungos ir Lietuvos piliečiams, kai teritorinė darbo birža negali pasiūlyti darbdaviui tinkamą profesiją turinčio darbo ieškančio asmens.

REKLAMA

Pasak jos, prašymą dėl užsieniečio įdarbinimo darbdavys gali teikti tik tada, jei paskelbus apie laisvą darbo vietą per mėnesį nesurandama tinkamo darbuotojo.

M.Jankauskienės tvirtinimu, teisės aktai numato, kad užsieniečio darbo užmokestis negali būti mažesnis už tokį patį darbą dirbančio Lietuvos gyventojo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų