Seimo kadencijos pabaiga - darbymetis parlamento kanceliarijos finansininkams. Kol kas niekas negali pasakyti, kiek dabartinių tautos išrinktųjų, kuriems nepavyks įveikti artėjančių rinkimų slenksčio, turės ieškotis ne parlamentinio darbo.
Tačiau, kaip rašo dienraštis "Lietuvos žinios", apie tokius politikus, tiksliau apie išeitines kompensacijas jiems, pradėta galvoti dar planuojant šių metų biudžetą.
Apsidraudžiant Seimo narių ir jų padėjėjų, referentų kompensacijoms išmokėti rezervuota apie 8 mln. litų. Prieš ketverius metus atsiskaityti su parlamentą paliekančiais tautos išrinktaisiais bei jų pagalbininkais prireikė beveik 4 mln. litų.
Išeitinių kompensacijų parlamentarams mokėjimą reglamentuoja Seimo statutas ir Seimo narių darbo sąlygų įstatymas.
Šie teisės aktai numato, kad pasibaigus Seimo kadencijai parlamentarui išmokama tiek vidutinių mėnesinių Seimo nario atlyginimų dydžio išeitinė išmoka, kiek metų nepertraukiamai truko jo kadencija Seime. Ši suma turi būti ne mažesnė kaip dviejų ir ne didesnė kaip šešių vidutinių mėnesinių Seimo nario atlyginimų dydžio.
Pasak Seimo kanceliarijos Finansų departamento Darbo užmokesčio apskaitos skyriaus vedėjos Rimos Urbonaitės, šiuo metu eilinio Seimo nario mėnesinis atlyginimas siekia 4655 Lt (frakcijų, komitetų vadovų, Seimo pirmininko bei vicepirmininkų - didesni).
Išdirbęs vieną ketverių metų kadenciją toks seimūnas palikdamas Seimą gaus keturių mėnesio dydžio atlygių sumą. Atskaičius mokesčius tai bus 13 tūkst. 592 litai.
Politikai, Seime dirbę daugiau kadencijų - dvi, tris ar keturias - gaus dar didesnes sumas. Jas apskaičiuojant, anot R.Urbonaitės, mėnesinis vidutinis atlyginimas dauginamas iš šešių. Atskaičius mokesčius ilgaamžiai (pagal darbą) parlamentarai į kišenę įsidės maždaug po 20 tūkst. 390 litų.
Seimo narys, dirbęs parlamente ne visą kadenciją - metus, dvejus ar trejus, taip pat neliks nuskriaustas. Finansininkės teigimu, pagal įstatymą jam bus apskaičiuota dviejų mėnesinių Seimo nario atlyginimų dydžio išeitinė išmoka (maždaug 7,2 tūkst. litų).
Jokios išeitinės išmokos nepriklauso į naująjį Seimą perrinktiems "seniesiems" politikams. Jos taip pat nemokamos ir tiems, kurie iš Seimo išėjo savo noru.