Duonos kąsnio stokojantieji nepaliauja plūsti į visų vargšų paremti jau nebeišgalinčias labdaros organizacijas. Skurdo mastai nemažėja ir Naujiesiems atėjus.
Praėjus savaitei po Naujųjų metų sutikimo į labdaros draugiją „Atjauta“ užsukusi moteris iš susijaudinimo sunkiai dėstė žodžius. Nuolat su skurdo nualintais žmonėmis susidurianti draugijos įkūrėja ir vadovė Audronė Kuprionienė suprato, kaip nelengva jaunai, tvarkingai apsirengusiai viešniai prašyti paramos.
Ryžtasi ne visos
Panevėžietės istorija – kaip ir daugelio ne kartą A. Kuprionienės girdėtų krizės metų istorijų: trys vaikai, prieš porą metų įvykusios skyrybos su girtuokliu vyru, darbas už minimalų atlyginimą ir vis giliau klampinantis skurdas.
Nors šeima gauna kompensacijas už šildymą ir vandenį, vaikams skiriamas nemokamas maitinimas, kruopų, miltų, kitokių produktų gaunama iš „Maisto banko“, išsiversti darosi vis sunkiau. Iš kaimynės sužinojusi, jog yra tokia labdaringa organizacija, padedanti moterims, kurios vienos augina būrį vaikų, panevėžietė irgi ryžosi paprašyti pagalbos.
Sužino vieni iš kitų
45 vaikus šiuo metu globoja dešimtus metus Panevėžyje veikianti labdaros draugija „Atjauta“. Visi jie iš nepilnų, gausių, skurdžių šeimų.
Prieš Naujuosius, taip pat sužinojusios iš pažįstamų apie teikiamą labdarą, priimti į „Atjautą“ prašėsi trys moterys, vienos auginančios po keletą vaikų.
„Skurstančiųjų kasmet daugėja, o mūsų galimybės padėti tampa vis labiau ribotos. Draugijos narių skaičiaus plėsti nebeįmanoma, visiems padėti ir negalėtumėme“, – apgailestavo A. Kuprionienė. Tačiau pagalbos ranka buvo ištiesta ir šioms šeimoms.
Parama ne tik materiali, bet ir moralinė. Kiekvieną šeštadienį į „Atjautai“ skirtas patalpas Parapijos namuose susirenka vaikai. Jie ne tik pamaitinami gardžiais pietumis, gauna parsinešti produktų namo, bet ir yra kviečiami į užimtumo užsiėmimus: piešia, lipdo, kuria darbelius iš akmenukų, dalyvauja mįslių, dainų konkursuose.
Vadovė džiaugiasi, kad viena baldus gaminanti įmonė dovanojo medžio atliekų, vaikai bus mokomi gaminti darbelius iš medžio. Pirmiausia numatyta gaminti lesyklėles, o pavasariui artėjant – ir inkilėlius.
Į užsiėmimus ateina ne tik vaikai, bet ir motinos. Joms, atitrūkus nuo kasdienių rūpesčių, malonu pabūti kartu su tokiomis pat neturtingomis, vos galus suduriančiomis moterimis ir jaustis jaukiai, nesibaiminant, kad kas nors iš jų pasijuoks ar pasmerks.
Beveik nė vienos „Atjautos“ globojamos šeimos vaikai tėčių neturi. Tris ir daugiau vaikų auginančios motinos vienos išsiskyrusios, kitos našlės, dar kitos neištekėjusios.
Maistas už drabužį vertesnis
Globotiniais visuomeniniais pagrindais, tai yra be atlygio, rūpinasi draugijoje dirbantys septyni savanoriai. Kiekvieną šeštadienio rytą savanorės moterys namuose verda į užsiėmimus susirenkantiems vaikams skirtus pietus ir, apvyniojusios puodus antklodėmis, atveža į Parapijos namus.
Pietūs neįmantrūs, bet skanūs. Dažniausiai – kruopų ar makaronų košės su mėsa. „Pridedame daug mėsos, paskaniname riebalais, patiekiame su daug daržovių, kad būtų stipru, sveika, sotu. Vaikai kerta taip, kad net ausys linksta, juk mėsos ne dažnai namuose gauna“, – pasakojo A. Kuprionienė.
Labdaros draugijoje apsilankančios šeimos dažniausiai ir prašo paremti maisto produktais, jų labiausiai stokoja. Drabužių galima įsigyti ir visai pigiai. Be to, draugijos vadovė atkreipė dėmesį, kad moterys keičiasi išaugtais vaikų drabužėliais, dovanoja nebereikalingus.
Prieš rugsėjo 1-ąją „Atjauta“ padeda vaikams pasiruošti mokyklai. Pagalbos prašoma draugiją remiančių partijų, organizacijų. Kiekvienam moksleiviui sudaromi krepšeliai su būtinais reikmenimis. Visus savo globotinius draugija išleidžia į mokyklą.
Aruodai – ne begaliniai
A. Kuprionienė apgailestauja, kad paramos aruodai – ne begaliniai. Gautoji labdara tuoj pat iškeliauja pas skurstančiuosius.
„Atjauta“ kas savaitę iš „Maisto banko“ gauna įvairių produktų, todėl gali ne tik gaminti pietus, skirti produktų parsinešti namo. Paremia ir kai kurie prekybos centrai, geros valios žmonės.
„Neatstumiame ir per mūsų veiklos metus jau užaugusių vaikų. Maisto produktų ateina keletas jau dvidešimt ir daugiau metų sulaukusių jaunuolių, merginų“, – sakė draugijos vadovė.
Ilgus metus bandanti pagelbėti skurstantiesiems A. Kuprionienė buvo įvertinta kaip viena iš naudingą darbą dirbančių veiklių Panevėžio moterų.
Praėjusių metų pabaigoje jai, kaip ir dar kelioms dešimtims panevėžiečių, įteiktas klubo „Veiklios moterys“ apdovanojimas.