REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ramiame Kretingos rajono Darbėnų miestelyje – didžiulė sukilimo banga. Vietos gyventojai nebežino, kur kreiptis, ką daryti, kam melstis ir kieno reikalauti, kad jų miestelio pašonėje neatsirastų didžiulė chemijos gamykla, kuri per metus gamintų beveik 20 tūkst. tonų vandenilio ir 100 tūkst. tonų metanolio. Kitaip tariant – metilo alkoholio, kuri yra ypač nuodinga ir sunkiai užgesinama medžiaga.

Ramiame Kretingos rajono Darbėnų miestelyje – didžiulė sukilimo banga. Vietos gyventojai nebežino, kur kreiptis, ką daryti, kam melstis ir kieno reikalauti, kad jų miestelio pašonėje neatsirastų didžiulė chemijos gamykla, kuri per metus gamintų beveik 20 tūkst. tonų vandenilio ir 100 tūkst. tonų metanolio. Kitaip tariant – metilo alkoholio, kuri yra ypač nuodinga ir sunkiai užgesinama medžiaga.

REKLAMA

„Visų pirma, jos nepastatys – neleisim“, – rėžė darbėniškė Jūratė Sofija Laučiūtė

„Netinkama vieta pasirinkta, nes strateginis Kretingos planas – reakrecija ir turizmas“, – tikino iniciatyvinės grupės pirmininkas Kęstutis Kulesius.

Žmonės – įsibaiminę

Pagal Danijos investuotojų norus, vos už kelių šimtų metrų nuo Darbėnų iškiltų didžiausio galingumo gamykla Baltijos ir Skandinavijos regione, nes čia – labai patogi vieta. Šalia – geležinkelis ir vėjo jėgainių parkas – infrastruktūra, kuri reikalinga tokio fabriko sėkmingam darbui. Tokios gamyklos atsiradimą Darbėnuose palaiko ir centrinė valdžia.

REKLAMA
REKLAMA

„Iš esmės, tai yra techninio spirito gamykla, nes metanolis – tai techninio spirito lašai, arba, kaip žinoma liaudžiai, pirmieji lašai iš samagono varytuvės. Čia nei atominė elektrinė, nei kažkokia didelė chemijos gamykla“, –  tvirtino Aplinkos apsaugos ministras Simonas Gentvilas.

REKLAMA

Sužinoję, kokias medžiagas jų pašonėje gamins planuojama statyti chemijos gamykla, darbėniškiai atsidarė gūglą ir nustėro! Pasirodo, net nuo 2 gramų metanolio žmogus gali apakti, o nuo 40 gramų – mirti!

„Vandenvietė yra už 500 metrų, miestelis – už 700 metrų. Tai kokia čia gali būti gamykla? Čia ne saldainių ir ne makaronų gamykla, o chemijos gamykla“, – dėstė Darbėnų gyventojas Kazys Motiejauskas.

Gyventojai: ginsime savo miestelį

Darbėnuose gyvena virš 4 tūkst. žmonių, iš čia yra kilęs Lietuvos nacionalinės vyrų krepšinio rinktinės treneris Kazys Maksvytis, čia gyvena ir žinomo politologo Vladimiro Laučiaus mama Jūratė. Ponia Jūratė gražiais verslininkų planais netiki ir čia jokios chemijos pramonės nenori. Nes, jos įsitikinimu, gamykla nuodys ją ir kitus darbėniškius.

REKLAMA
REKLAMA

„Aš nesu tokia primityvi, jau daug metų gyvenu. Aš paskaičiau, kad jie naudos požeminių telkinių vandenis, kai čia dar problemos yra su vandeniu, tai man pradėjo labai nepatikti“, – dėstė J. S. Laučiūtė

Vos už 40 metrų nuo vietos, kur pagal Danijos investuotojų planus turėtų stovėti chemijos gamykla, stovi Ramintos Pazdrazdienės namas. Moteris – šoke. Kaip reikės gyvent ir augint vaikus?

„Ten yra mano, mano mamos, senelių gimtinė, aš puoselėju šitą sodybą ir aš jos taip neapleisiu. Baisu, mes gražioje vietoje gyvenam, aplinka švari, gamta, žolė, medžiai.“, – tvirtino ji.

Turi pasiūlymą

Darbėniškiai turi pasiūlymą: tegul chemijos gamyklą ant savo kiemo statosi Kretingos meras, Aplinkos apsaugos ministras ir visi kiti politikai, kurie pasisako už tokių chemijos gigantų statybas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tokių objektų atsiradimas turi būti sprendžiamas nacionaliniu mastu, o ne numetama savivaldai ir jūs dabar bandykit išspręst, tai – per didelis atsakomybės jausmas“, – įsitikinęs Kretingos rajono meras Antanas Kalnius.

„Aš matau daug mitų, kurie niekaip nesusiję su realybe. Investuotojai ieško vietos, kur pasistatyti vėjo jėgaines tam, kad aprūpintų tą gamyklą, o vėjas stipriausiai ir pastoviausiai pučia Vakarų Lietuvoje“, – aiškino S. Gentvilas.

Aplinkos apsaugos ministras ramina Darbėnų žmones. Gamykla esą saugi ir duos didelę naudą. Lietuvai, Klaipėdai, Kretingai ir patiems Darbėnams. Tai – darbo vietos, didžiulės investicijos ir mokesčiai valstybei.

REKLAMA

„Aš, tiesiog matau naujovės baimę ir gąsdinimus, o Lietuvai reikia tokios gamyklos, nes metanolis pakeistų mazutą, dyzeliną laivuose. Lietuvai to reikia, šiais laikais, kai Lietuvoje ir taip yra bijoma investuoti“, – dėstė jis.

Darbėniškiai sugalvojo kraustytis

Bet vietiniai pikti, kad jų interesų visai negina vietos valdžia. Ir ne tik, kad negina, o neseniai vykusio piketo metu prieš gamyklą pasisakančius darbėniškius išvadino labai negražiais žodžiais.

„Valdžia, o ypač rajono meras, labai blogai su mumis elgiasi, girdėjome, kai mus išvadino antivyriausybininkais ir vatnikais, tai negražu, taip mes gi nesielgiam“, – nuoskaudos neslėpė vietos gyventojas K. Motiejauskas.

REKLAMA

„Ar esate vatnikais pavadinęs bendruomenės atstovus, ar tai tiesa? – Ne, tai nėra tiesa, tokių faktų nežinau ir, kad meras nekomunikuoja, tai irgi nėra tiesa“, – gynėsi meras A. Kalnius.

Nesulaukdami garantijų, kad gamyklos Darbėnuose nebus, darbėniškiai sugalvojo kitą ėjimą: emigruoti su visais Darbėnais į Palangos savivaldybę, kur tokių gamyklų statybos – negalimos.

„Palangos meras nuo pat pirmos dienos palaikė mus. Nuvažiavom ir pasakėm savo nuogastavimus, tai meras palaikytų tokį mūsų norą, bet jis – pakankamai sudėtingas. Palangoje – jokia chemijos pramonė negalima“, – pasakojo Darbėnų gyventojas K. Kulesius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„O Darbėnai labai svarbūs Kretingai, sutiktumėt atiduoti gražiuoju? – Ten tikrai nuostabūs žmonės, darbštūs ir kūrybingi, tai būtų skaudu, bet jei būtų toks sprendimas... tai... na...“ – atsakė meras A. Kalnius.

Laidą „TOP 3“ žiūrėkite pirmadieniais–ketvirtadieniais, 21 val. tik per TV3.

VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:

Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „TOP 3“.

tv3.lt

Jiegu Lietuvos Seimo opozicija nebūtų taip pat apsišikusi, apsimyžusi ir apsitriedusi kaip ir pozicija, tai bemat parašytų protestą į ES ir per eurokomisarą SInkevičių užprotestuotų danų ,,investiciją'' - tegul tokiai nuodingai pramonei danai pasiieško šiušlyną kitur. Arba tegul statosi pas save. Čia galima puikiai suloži Žaliuoju kursu ir įvairiausiomis ES direktyvomis bei nutarimais apie Žaliąjį Kursą, gamtos tausojimą, ekologiją - ir t.t., ir t.t. Ekologija ir žaliasis kursas - šulinys be dugno, tik reikia drąsiai imtis, ir tikrai būtina Lietuvą gelbėti nuo šios ekologinės bombos. Sėkmės kretingiškiams.
Va kas būtų hipokritiška, Ingrida. Baudomis ir baudėjais tariamai kovoti prieš taršius automobilius ir tuo pačiu metu atiduoti Lietuvos miestelius nuodų gamykloms.
Gamykla - Gentvilo namo kieme.
Gamykla - Gentvilo namo kieme.
20 importuotų specialistu - cia per kuri gala Lietuvai sukurtos darbo vietos?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų