Grėsme saugumui įvardinti Lietuvos totoriai: žvalgybos vertinimas yra nesąmonė

Lietuvos saugumo tarnybos įvertino šių metų grėsmes Lietuvos saugumui ir įžvelgė naują pavojų. Teigiama, kad Rusija siekia paveikti Lietuvos totorių bendruomenes, kad šios taptų lojalios Kremliui. Lietuvos totoriai tokią grėsmę vadina „nesąmone“.

Valstybės saugumo departamentas bei Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas grėsmių Lietuvos saugumui vertinime teigia, kad Rusija įgyvendina vadinamąją „tėvynainių politiką“, kuria siekiama skatinti kitų etinių bendruomenių palankumą Kremliaus rėžimui. Visų pirma bandoma paveikti kitose šalyse gyvenančius rusus, lenkus, ukrainiečius. Šiemet prabilta ir apie Rusijos poveikį totorių bendruomenei. Grėsmių vertinime teigiama, kad Rusija siekia paskatinti teigiamą Lietuvos totorių požiūrį į Krymo aneksiją. Taip pat pabrėžiama, kad dalis Lietuvos totorių jau kuris laikas dalyvauja Rusijos „tėvynainių politikoje“.

Totoriai tokias grėsmes neigia

Trakų krašto totorių bendruomenės pirmininkė Jelena Tarčuk sako, kad kalbos apie tokias grėsmes yra nepagrįstos. Maža to, tai įžeidžia totorių bendruomenę. „Tai yra visiška nesąmonė. Mano nuomone, tai šiek tiek įžeidžia totorius. Tačiau stengiuosi nesikišti į politiką. Lietuvoje jaučiuosi saugiai, viskas man čia patinka ir niekas mūsų čia kol kas neverbuoja. Bent man neteko susidurti nei girdėti iš kitų bendruomenės narių, kad turėtų kažkokius ryšius su Rusija. Tokios kalbos tik didina priešiškumą. Manau, kad tai daroma specialiai ir be pagrindo. Gal kažkam norisi supiktinti mus su lietuviais. Neįsivaizduoju dėl kokių priežasčių“, – sako Trakų totorių atstovė.

J. Tarčuk sako, kad Lietuvoje totoriai jaučiasi kaip namuose ir jokios įtampos iki šiol nejuto.

Sociologas: totoriai – vieni lojaliausių Lietuvai

Lietuvos karo akadamijos profesorius Boguslavas Gruževskis teigia, kad totoriai paprastai yra labai ištikimi Lietuvai ir Lietuvos žvalgyba galėjo konfidencialiau išreikšti jiems perspėjimus dėl Rusijos įtakos.

„Totoriai – viena iš lojaliausių lietuvių nacionaliniam interesui tautų. Nuo pat senų laikų jie tokie buvo. Ir sąjūdžio laikotarpiu buvo daug totorių tautybės prolietuviškų veikėjų. Jei žvalgyba pastebėjo kažkokius įtartinus procesus, gal gražiau būtų buvę su pačiais totoriais kalbėtis, įspėti jų bendruomenės vadovus, o ne garsiai žiniasklaidoje pranešti ir mesti tokį šešėlį ant visos bendruomenės. Čia gal nelabai profesionaliai buvo pasielgta. Šiek tiek nekorektiška viešai neigiamai atsiliepti apie tuos, kurie kaip tik tarnauja Lietuvos stabilumui ir saugumo užtikrinimui“, – sako profesorius B. Gruževskis.

REKLAMA

Sociologo teigimu, bendrąja prasme žvalgybos dėmesys tautinėms bendrijoms gali paskatinti neigiamą visuomenės požiūrį į kitataučius. Tačiau profesorius neneigia ir būtinybės informuoti apie specifines grėsmes.

B. Gruževskis atkreipia dėmesį, kad saugumo grėsmių ataskaitoje per mažai dėmesio skiriama vidaus grėsmėms: skurdui, nelygybei, prastoms sveikatos apsaugos ir socialinės apsaugos sistemoms. „Žiūrime tik į išorės grėsmės, tačiau jei žmonėms bus gera gyventi Lietuvoje, išorės propaganda jiems bus nebeįdomi. Todėl turime pripažinti, kad viena didžiausių saugumo grėsmių – mūsų šalies vidaus problemos, socialinė padėtis“, – sako profesorius.

Politologas: Rusija tikrai dirba su tautinėmis bendrijomis

Politologas Tomas Janeliūnas saugumo tarnybų teiginiuose neįžvelgia jokio tautinio priešinimo ir sako, kad Lietuvos gyventojai privalo žinoti, kokios grėsmės slypi kitataučių bendrijose.


Rašyti komentarą...
>
>>>>>>>>>
2017-04-03 12:40:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
o kaip su lenku veikejais? jeigu ir vykdo kas veikla nukreipta pries lietuvos valstybe tai tik lenkai, namus lenkiskais uzrasais isterliojo o patys sulindo i Lietuvos savivaldybes, teisesaugos sistema vienu tikslu - kysius lupikauti.
Atsakyti
0

A
Arunas
2017-04-03 12:40:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kalba vadai apie grėsmę Lietuvai, bet nė žodžio apie emigraciją, juk per abu pasaulinius karus per dieną nebūdavo tokių nuostolių jaunų ir darbščių žmonių skaičiumi... O puldinėti savus žmones be jokio preteksto yra daugiau negu žema.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų