Gediminas Tankevičius. Ką reikia žinoti sportuojantiems per karščius

Vyraujant alinantiems orams ligoninėse atsiduria vis daugiau ligonių, kurių negalavimo priežastis – perkaitimas saulėje, fizinis išsekimas. Svarbu žinoti, kaip reikėtų elgtis šiomis dienomis, kai termometrų stulpeliai perkopia 30 laipsnių karščio ribą, o lauke yra itin tvanku.

Apie tai, ką reikia žinoti sportuojantiems ar šį savaitgalį prie vandens telkinių vykti planuojantiems žmonėms studijoje kalbėjo gydytojas Gediminas Tankevičius, kurį kalbino Jolanta Svirnelytė.

Sinoptikai registruoja karščio rekordus, žmonės griebiasi už širdžių, turi aukščiausius kraujospūdžius, bet visgi, yra nemažai žmonių, kurie atkakliai eina sportuoti. Ką svarbiausio reikia žinoti, kas vyksta su mūsų organizmu tokiu kraščiu?

Dideliame karštyje įprastą fizinį krūvį jaučiame it sunkesnį. Reikėtų suprasti fiziologiją, kad temperatūra priklauso ne vien nuo karščio, bet taip pat ir nuo oro drėgnumo, oro judėjimo: ar vėjuota diena, ar tvankus oras.

Žinoma, priklauso ir nuo mūsų sveikatos ir amžiaus. Bet kokia veikla karštame ore atrodys žymiai sunkesnė ir turėsime dėti daug daugiau pastangų. Suprantama, kad jeigu kalbame apie intensyvų krūvį – kartais jis gali būti net nepakeliamas, gali iššaukti alpimą. Dabar daug kas šneka apie temperatūras. Reikėtų pagalvoti apie pažeidžiamiausius mūsų artimuosius. Šiandien važiuodamas į studiją paskambinau savo tėčiui, tetai, nes žmonės, kad ir nepatirdami jokio fizinio krūvio, jau rizikuoja patirti komplikacijas.

Vyresniems žmonėms derėtų susilaikyti nuo didesnio fizinio krūvio?

Taip, geriau pabūti namuose ar labai neintensyviai pajudėti.

Ar gali išvis žmonės, tarkime jauni, daugiau sportuojantys, eiti ir bėgioti, ką dabar daug kas daro? Ar geriau visai to atsisakyti?

Lengvai galima sportuoti, bet gali būti komplikacijų, tiesiogiai net nesusijusių su karščiu. Pavyzdžiui, bėgant įprastą atstumą bėgikas tą krūvį jaučia sunkiau, vyrauja fizinis ir psichologinis nuovargis, todėl galima ir nugriūti, užkliūti, susižeisti, kur įprastomis aplinkybėmis galbūt to ir neatsitiktų.

Per tą nuovargį žmonės padaro daugiau neteisingų sprendimų, nes smegenims trūksta deguonies, vyrauja žemas spaudimas. Galima net nualpti. Galima sulyginti: karštas oras, tai tas pats, kaip gulėjimas karštoje vonioje. Kraujagyslės išsiplėtusios, todėl bet koks lengvesnis krūvis gali iššaukti nualpimą.

Daugiau žiūrėkite video reportaže:


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų