Ekonomistas apie būtinybę keisti mokesčių sistemą: vėliau priimti sprendimus gali būti sudėtinga

Nors šalį vargina karantino padariniai, dabar geriausias laikas imtis išsamios mokesčių reformos, tikina ekonomistas. Kaip turėtumėme keisti mokesčius? Ar valdžia ryšis šiam žingsniui artimiausiu metu?

Apie tai – pokalbis su ekonomistu Nerijumi Mačiuliu.

Atšventėme Kovo 11-ąją ir sakote, kad viskas, Lietuvai 31 metai, reikia skubiai ir iš esmės keisti mokesčių sistemą. Sakykite, kaip jūs siūlote ją keisti ir kodėl skubinate tai daryti?

Kiekvienais metais yra pasvarstymų ir raginimų tobulinti mokesčių sistemą. Reikia naikinti nepagrįstas lengvatas ar įvertinti jų pagrįstumą. Taip pat užtikrinti, kad valstybės ilgalaikiai projektai būtų tinkamai finansuojami. Bėda dažniausiai būdavo tame, kad pakeitimai mokesčių sistemoje būdavo tik tvirtinant būsimų metų biudžetą ir tuomet gruodžio mėnesį vykdavo aistringi, chaotiški svarstymai.

Gyventojai, įmonės nežinodavo, kokie mokesčiai užguls nuo sausio 1 d. Dabar yra teisinga praktika išdiskutuoti, paruošti konkrečius siūlymus ir įgyvendinti tuos pakeitimus. Atidėlioti tą reformą iki 2023 m. nėra prasmės, nes tuomet artės ir savivaldybių ir Seimo rinkimai. Kai kuriuos būtinus, bet nepopuliarius sprendimus gali būti sudėtinga įgyvendinti.

Jūs turite galvoje ne tik lengvatų naikinimą, jei kalbate apie išsamią mokesčių reformą?

Taip. Yra problemos susijusios su lengvatomis, kuomet mažesnius mokesčius gali mokėti tie, kurie gauna dideles pajamas. Yra vadinamas horizontalaus teisingumo trūkumas, kuomet vienodas pajamas gaunantys asmenys, bet užsiimantys skirtinga veikla, jų mokamas tarifas gali skirtis kelis kartus. Tai yra neteisinga sistema. Tas spragas reikia naikinti.

Kadangi ir Prezidentūra, ir valdančioji dauguma kalba apie tai, kad reikėtų padidinti perskirstymą per biudžetą ir tokiu būdu būtų galima geriau finansuoti ir švietimą ir sveikatos apsaugos sistemas, bet tą padaryti yra sudėtinga vien mažinant šešėlinę ekonomiką. Reikia peržiūrėti, kokie mokestiniai pakeitimai gali atsirasti, kad jie leistų tinkamai finansuoti valstybės viešąsias paslaugas.

Visą pokalbį žiūrėkite vaizdo reportaže, kurį rasite straipsnio pradžioje.


Rašyti komentarą...
P
Petras
2021-03-18 10:26:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tiesiog būtina kuo greičiau teisingai apmokestinti bankus ir juos atstovaujančius veikejus
Atsakyti
-1

x
xxL
2021-03-18 14:24:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
"ekonomistas" :)))))))) tik toks "tikras ekonomistas" mokesčių sistemos keitimu supranta kaip mokesčių didinimą gyventojams ir smulkiam verslui :))) "ekonomiste, o kiti ekonominiai svertai išskyrus mokesčių didinimą tamstai žinomi? :))))) juokinga :))))))))))))
Atsakyti
-1

J
Jonas
2021-03-18 19:41:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
Teisingai. Laikas apmokestinti oro pajamų gavėjus bankus, tame tarpe ir SWED BANK!..
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų