Ką reikia žinoti apie skiepijimo „AstraZeneca“ vakcina sustabdymą Europoje

Kelios Europos šalys sustabdė skiepijimą „AstraZeneca“ vakcina nuo koronaviruso po to, kai buvo gauti pranešimai apie žmones, kuriems po injekcijos susidarė kraujo krešuliai.

Tačiau šis žingsnis yra tik atsargumo priemonė. Iš penkių milijonų žmonių, gavusių „AstraZeneca“ vakciną, užfiksuota tik 30 „tromboembolinių reiškinių“ atvejų.

Europos vaistų agentūra (EMA) siekė nuraminti baimę ir pradėjo išankstinį šios problemos tyrimą, kuriame nustatyta, kad šiuo metu nėra jokių požymių, jog vakcinacija sukėlė šias komplikacijas. Daugelis kitų nepriklausomų mokslininkų Jungtinėje Karalystėje taip pat teigė, kad naujienos nebūtinai turėtų kelti nerimą, pažymėdami, kad skiepijimo sustabdymas yra „itin atsargus būdas“, o didžioji dauguma įrodymų rodo, kad vakcinos yra saugios.

Susirūpinimą kelia specifinės „AstraZeneca“ vakcinos serijos – ABV5300 ir ABV2856. Anot „BBC News“, Danija, Norvegija ir Islandija laikinai sustabdė skiepijimą visomis turimomis „AstraZeneca“ vakcinomis, o Austrija, Estija, Latvija, Lietuva ir Liuksemburgas sustabdė tik vakcinos serijos ABV5300 naudojimą. Italija ir Rumunija sustabdė serijos ABV2856 naudojimą.

Visa tai įvyko po to, kai buvo gauti pranešimai apie tai, kad nedaugeliui žmonių netrukus po paskiepijimo susidarė krešuliai. Šią savaitę Danijos sveikatos tarnyba paskelbė, kad vienas asmuo Danijoje, gavęs „AstraZeneca“ vakciną, mirė nuo trombozės. Austrijos sveikatos tarnybos taip pat pranešė, kad vienam vakcinuotam asmeniui buvo diagnozuota daugybinė trombozė. Žmogus, praėjus 10 dienų po skiepijimo, mirė. Kitam asmeniui buvo nustatyta plaučių embolija, jis paguldytas į ligoninę ir sveiksta. Taip pat pranešta apie dvi mirtis Sicilijoje, susijusias su susidarusiais kraujo krešuliais po vakcinavimo.

Tačiau Europos vaistų agentūra paaiškino, kad šiuo metu nėra duomenų, patvirtinančių priežastinį ryšį tarp mirčių ir vakcinų, ir pridūrė, kad trombozės rizika paskiepytam žmogui šiuo metu atrodo ne didesnė nei įprastam žmogui.

REKLAMA

„Kai po skiepijimo nutinka kas nors blogo, yra pakankamai natūralu pagalvoti, ar vakcina buvo to priežastis. Tačiau kai per trumpą laiką vakcinuojama labai daug žmonių, tam tikras skaičius netikėtų ir neįprastų ligų atsiras atsitiktinai“, – komentavo profesorius Adamas Finnas, JK Bristolio universiteto vaikų ligų profesorius.

„Tikros vakcinos serijos problemos yra labai retos ir beveik visada susijusios su užteršimu bakterijomis ar fizinėmis (pvz., stiklo) dalelėmis, kurias aptinka gamintojas“, – pridūrė profesorius Stephenas Evansas, Londono higienos ir tropinės medicinos mokyklos farmakoepidemiologijos profesorius.

„Naudojimo pristabdymas šiuo atveju nėra pagrįstas įrodymais“, – aiškina jis. „Nežinia, ar kai kurių ES šalių veiksmų priežastys yra nemokslinės“.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų