Vykdydama griežtesnę priežiūrą Europos Komisija (EK) reguliariai stebės, kaip įgyvendinamos fiskalinio konsolidavimo priemonės, kad deficito perviršis - 3,2 proc. BVP - būtų ištaisytas, rašoma Europos Komisijos patvirtintose rekomendacijose dėl 2008 m. valdžios sektoriaus deficito perviršio Lietuvoje. Rekomendacijos bus svarstomos ES Ekonomikos ir finansų ministrų taryboje (ECOFIN) liepos 7 dieną.
Komisijos nuomone, Lietuvoje yra susidariusios ypatingos aplinkybės, nes, nepaisant didelių dabartinės Vyriausybės pastangų konsoliduoti biudžetą, biudžeto deficitas šiemet dar didės dėl smarkaus ekonomikos nuosmukio poveikio biudžeto pajamoms, kuris didėja dėl pasaulinės finansų ir ekonomikos krizės.
Atsižvelgdama į didelę makroekonominių perspektyvų blogėjimo riziką, Lietuva turėtų įgyvendinti jau suplanuotas fiskalines priemones ir imtis naujų, kad apribotų valstybės finansų būklės blogėjimą, pataria EK.
Dokumentuose Europos Komisija teigiamai vertina dabartinės Vyriausybės biudžeto konsolidavimo priemones, kuriomis mažinamas deficitas, ir ragina dar šiemet imtis naujų papildomų fiskalinių priemonių, siekiant apriboti valstybės finansų būklės blogėjimą.
Europos Komisijos dokumentuose konstatuojama, kad gerokai didesnis nei planuotas biudžeto deficito perviršis visų pirma atsirado dėl nepamatuotai didelio valdžios išlaidavimo 2008 metais, įvertinama ir globalaus ekonominio sunkmečio įtaka.
EK teigiamai vertina naujosios, gruodžio mėnesį suformuotos Vyriausybės priimtą biudžetą, į kurį buvo įtrauktos būtinos fiskalinio konsolidavimo priemonės, pradėta visapusiška mokesčių reforma ir imtasi įvairių išlaidų mažinimo priemonių, įskaitant viešojo sektoriaus darbo užmokesčio mažinimą. Dokumentuose pažymima, kad, 2009 m. pradžioje smarkiau nei numatyta pablogėjus makroekonominėms perspektyvoms gegužę Seimas patvirtino patikslintą biudžetą ir dar maždaug 3 proc. BVP dydžiu sumažino 2009 metų deficitą.