Seimas posėdyje antradienį nepritarė Vyriausybės siūlymui patobulinti asmens tapatybės korteles jose fiksuojant biometrinius duomenis, tarp kurių - ir pirštų atspaudai.
Kaip įstatymo pataisas pristatydamas Seime sakė vidaus reikalų ministras Regimantas Čiupaila, įdiegus šias priemones asmens tapatybė būtų labiau apsaugota nuo klastojimo bei sumažėtų neteisėto kortelės panaudojimo galimybė.
Jis taip pat pažymėjo, kad keisti asmens tapatybės korteles verčia ta aplinkybė, kad dabar naudojamų kortelių blankai baigiasi, todėl kadangi vis tiek bus perkami nauji blankai, esą būtų nepraktiška investuoti į seno pavyzdžio korteles.
Tačiau Seimas po pateikimo įstatymo projektą grąžino tobulinti Vyriausybei.
Kai kurie parlamentarai šią Vyriausybės idėją įvertino itin kritiškai.
"Kalbant apie esmę, esu kategoriškai prieš, kad kortelėje būtų pirštų atspaudai. Gerbiamieji, galbūt ateis greitai laikas, kai į kortelę bus įrašyta, ar tu esi apipjaustytas, ar ne. Aš galvoju, kad pirštų atspaudai yra imami nusikaltėliams, padarius nusikaltimą, o ne profilaktiškai. Esu kategoriškai prieš, nes mes labai greitai nueisime labai labai toli", - Seimo posėdyje sakė partijos "Tvarka ir teisingumas" atstovas Egidijus Klumbys.
Jo teigimu, šių duomenų fiksavimas yra "teroro psichozės sėjimas Lietuvoje, kadangi kiekvienas kortelę norintis gauti pilietis turės kaip koks nusikaltėlis pateikti savo pirštų atspaudus".
Seimo nariams užkliuvo ir naujųjų kortelių kaina - jų ruošiniai, pasak R.Čiupailos, kainuotų apie 20 mln. litų 2008 metams. Tuo tarpu senieji blankai tam pačiam laikotarpiui atsieitų perpus mažiau.
Be to, kaip pažymėjo Darbo partijos narys Jonas Lionginas, kadangi žinoma, jog 2010 metais
ES planuoja priimti direktyvą dėl bendro asmens tapatybės dokumento, tai Lietuvos skubėjimas įsigyti technologiškai tobulesnes korteles gali būti neracionalus, nes jas po 2010 metų vėl gali tekti keisti.
Naujo pavyzdžio asmens tapatybės kortelės, kuriose saugomi pirštų atspaudai, šiuo metu naudojamos tik Vokietijoje ir Prancūzijoje.