DIENOS PJŪVIS. Karantino atlaisvinimas – ar verslas pasiruošęs atverti duris

Nuo pirmadienio duris atvers kai kurios ne maisto prekių parduotuvės. Ar verslas pasiruošęs atsivėrimui? Ar jį tenkina atlaisvinimo sąlygos? Ir kokią pagalbą dar ribojam verslui gali pasiūlyti valdžia?

Apie tai diskusija aktualių pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“. Laidos svečiai: Lietuvos prekybos įmonių asociacijos direktorė Rūta Vainienė ir Seimo vicepirmininkas Paulius Saudargas.

Ministrų kabinetas trečiadienį patvirtino Sveikatos apsaugos ministerijos parengtą planą, kaip etapais išeisime iš karantino. Jis apima scenarijus nuo blogiausio, iki geriausio, kuomet sergamumas Covid-19 Lietuvoje bus minimalus ir bus atlaisvinamos beveik visos gyvenimo sritys.

Planas apima keturis scenarijus, kurie priklauso nuo epidemiologinės situacijos šalyje. Lietuva jau įžengė į C scenarijų, kuomet sergamumas Covid-19 šalyje neviršija 500 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų.

Vyriausybė kartu patvirtino, kad nuo pirmadienio duris jau galės atverti dalis ne maisto prekių parduotuvių bei grožio paslaugų teikėjai. Taip pat bus leidžiama vykdyti individualias treniruotes lauke.

Pagal Vyriausybės priimtą nutarimą, nuo vasario 15 dienos leidžiama veikti ne tik būtiniausių prekių parduotuvėms, kioskams, paviljonams (išskyrus esančius turgavietėse), jei jie turi įėjimą iš lauko arba atskirą įėjimą, kuriuo naudojasi tik parduotuvės klientai.

Parduotuvės ir prekybos vietos privalės užtikrinti, kad vienam klientui tektų bent 20 kv. m prekybos plotas, arba vienu metu būtų aptarnaujamas ne daugiau nei vienas asmuo.

Dirbti galės tos parduotuvės, kurių prekybos plotas neviršija 300 kv. m. Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovė Rūta Vainienė prašė prekybos ploto ribą padidinti iki 500 kvadratinių metrų, bet Vyriausybė šį pasiūlymą atmetė.

Karantino atlaisvinimo planas:

C SCENARIJUS

200–500 koronaviruso atvejų 100 tūkst. gyventojų per dvi savaites, 4–10 proc. teigiamų testų:

Leidžiama veikti parduotuvėms, kioskams ir paviljonams (išskyrus esančius turgavietėse), turintiems atskirą įėjimą, jei jų patalpų plotas neviršija 300 kv. m., užtikrinant 20 kv. m prekybos plotą vienam lankytojui arba aptarnaujant vieną žmogų.

REKLAMA

Taip pat leidžiama ne maisto prekių prekyba lauko sąlygomis nuo laikinų prekybos įrenginių, išnešiojamoji prekyba, leidžiama prekyba gėlėmis,

Leidžiama teikti kai kurias ilgesnes nei 15 min. individualias paslaugas (pvz. kirpyklos), jei užtikrinamas 20 kv. metrų plotas vienam klientui arba aptarnaujamas vienas asmuo.

Leidžiami vieno asmens individualūs sporto užsiėmimai lauke su treneriu, laikantis saugumo reikalavimų.

Gydymo įstaigose atkuriamos iki tol sustabdytos ar apribotos planinės stacionarinės paslaugos, tai daroma atsižvelgiant į atlaisvintas COVID-19 lovas ir užtikrinant asmenų vakcinaciją, testavimą, skirstymą.

150–200 atvejų 100 tūkst. gyventojų per dvi savaites, 4–10 proc. teigiamų testų:

Leidžiama veikti parduotuvėms, kioskams ir paviljonams (išskyrus esančius turgavietėse), turintiems atskirą įėjimą, jei jų patalpų plotas neviršija 300-1500 kv. m., užtikrinant 20 kv. m prekybos plotą vienam lankytojui arba aptarnaujant vieną žmogų.

Atnaujinamas kontaktinis arba mišrus ugdymo būdas pradinukams teikiant pirmenybę pedagogų skiepijimui.

Atsisakoma rekomendacijos į darželius leisti tik tuos vaikus, kurių tėvai neturi galimybės dirbti nuotoliniu būdu.

Atnaujinami praktinio vairuotojų mokymo ir vairavimo egzaminai, tai derinama su vairavimo mokymo atnaujinimu.

Įkalinimo įstaigose, užtikrinant minėtas taisykles, būtų leidžiami trumpalaikiai pasimatymai.

100-150 atvejų 100 tūkst. gyventojų, mažiau nei 4 proc. teigiamų testų:

Leidžiama veikti parduotuvėms, kioskams ir paviljonams (išskyrus esančius turgavietėse), turintiems atskirą įėjimą, jei jų patalpų plotas neviršija 300-3000 kv. m., užtikrinant 20 kv. m prekybos plotą vienam lankytojui arba aptarnaujant vieną žmogų.

Leidžiama atnaujinti lauko prekybą augalais ir sodinukais, numatoma galimybė ankstinti atlaisvinimą atsižvelgiant į oro sąlygas.

Atnaujinamas mišrus ugdymo būdas abiturientams, paliekama ir nuotolinio būdo galimybė.

Leidžiama daugiau išimčių aukštajam ir profesiniam mokslui, iki tol vykdytam tik nuotoliniu būdu, išskyrus praktinius užsiėmimus ar kompetencijų vertinimą.

REKLAMA

Atnaujinama ir muziejų, galerijų, kitų ekspozicijų, bibliotekų skaityklų veikla lankantis po du asmenis arba šeimomis. Uždarose erdvėse šiai veiklai būtų privaloma užtikrinti 20 kv. m. plotą žmogui arba įleisti tik vieną lankytoją.

Leidžiami ir renginiai, kai juose dalyvaujama neišlipant iš automobilio.

B SCENARIJUS 

50–100 atvejų 100 tūkst. gyventojų, mažiau nei 4 proc. teigiamų testų:

Leidžiama veikti visoms parduotuvėms, kioskams ir paviljonams (išskyrus esančius turgavietėse), turintiems atskirą įėjimą, neribojant bendro ploto, tik užtikrinant 20 kv. m prekybos plotą vienam lankytojui ar aptarnaujant vieną asmenį.

Laikantis saugumo, leidžiama atnaujinti lauko kavinių veiklą.

Leidžiami artimesni kontaktai dviem pastoviems namų ūkiams, nei iki tol galioję „socialiniai burbulai“ – leidžiamos asmeninės šventės, bendri pasivaikščiojimai.

Leidžiama teikti visas paslaugas, jei užtikrinama bent 15 kv. m. ploto asmeniui arba priimamas vienas žmogus, ir jei ribojamas būriavimasis iki 5 asmenų. 

Leidžiamas visų likusių mokinių ugdymas mišriu būdu, paliekant nuotolinio mokymosi galimybę.

Leidžiama atnaujinti neformalųjį ugdymą iki penkių asmenų grupėmis.

Leidžiamos individualios treniruotės su treneriu uždarose erdvėse. Taip pat leidžiamos laisvalaikio veiklos atvirose erdvėse ne didesnėmis nei 5 asmenų grupėmis. Uždarose patalpose turi būti užtikrinti 20 kv. metrų plotą asmeniui.

Leidžiamas socialinių įstaigų gyventojų lankymas, jei įstaigoje yra paskiepyta bent 70 proc. asmenų. 

Įkalinimo įstaigose atnaujinami ilgalaikiai pasimatymai, leidžiama neribojamai palikti patalpas Užsieniečių registracijos centro gyventojams.

25-50 atvejų 100 tūkst. gyventojų, mažiau nei 4 proc. teigiamų testų:

Leidžiama visų parduotuvių, turgaviečių ir kitų viešų prekybos vietų veikla, užtikrinant 20 kv. m prekybos plotą vienam lankytojui.

Leidžiama grįžti prie mišraus darbo tiek viešajame, tiek privačiame sektoriuje.

Leidžiama atnaujinti poilsio paslaugas sveikatinimo paslaugų centrams. 

Leidžiama pereiti prie mišraus mokymo būdo aukštajam ir profesiniam mokslui.

Panaikinami visi ribojimai neformaliajam ugdymui.

Treniruotėms uždarose patalpose, ne didesnėmis nei 5 asmenų grupėmis, leidžiama 

Leidžiama lankyti pacientus gydymo įstaigose pagal nustatytą tvarką.

Grįžtama prie įprastinės socialinių įstaigų veiklos.

Kultūrinė, sporto ir laisvalaikio veikla uždaroje erdvėje leidžiama užtikrinant vienam žmogui ne mažiau nei 10 kv. m. ploto.

REKLAMA

A SCENARIJUS

Mažiau nei 25 atvejai 100 tūkst. gyventojų, mažiau nei 4 proc. teigiamų testų:

Veido kaukės atvirose erdvėse nebeprivalomos.

Panaikinami ribojimai dėl žmonių tarpusavio kontaktų ir susibūrimų.

Panaikinami judėjimo tarp savivaldybių draudimai, to nedaryti tik rekomenduojama.  

Visiškai atnaujinamas kontaktinis ugdymas mokyklose.

Kavinėms leidžiama priimti lankytojus ir viduje.

Leidžiama visų parduotuvių, turgaviečių ir kitų viešų prekybos vietų veikla, užtikrinant 10 kv. m prekybos plotą vienam lankytojui.

Leidžiama teikti visas paslaugas, jei užtikrinama bent 10 kv. m. ploto asmeniui arba priimamas vienas žmogus. 

Leidžiami renginiai uždarose erdvėse esant iki 50, atvirose erdvėse – iki 100 asmenų.  Neribojamas būriavimasis.

Reikalavimai prekybai sumažinami iki 10 kv. m. ploto žmogui.

Gruodžio viduryje Lietuvoje sugriežtinus karantiną, šalyje uždaryta daugelis parduotuvių, išskyrus maisto, sporto ir laisvalaikio praleidimo vietų, apribotas žmonių judėjimas tarp savivaldybių ir susibūrimai tiek namuose, tiek viešose vietose.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų