COVID-19 skiepų pavadinimai ir gamintojai: kas yra kas?

Lietuvą visai neseniai pasiekė jau 4-ojo gamintojo vakcina, o didėjant vakcinavimo tempui Vyriausybė priėmė sprendimą leisti žmonėms rinktis, kuria vakcina jie nori būti paskiepyti. Pavadinimų gausa ir gamintojų sprendimai juos keisti apsunkina žmonių pasirinkimą.

Naujienų portalas tv3.lt primena, kaip per trumpą laiką keitėsi vakcinų pavadinimai.

„Comirnaty“

„Comirnaty“ vakcina geriau žinoma „BioNTech ir Pfizer“ arba „Pfizer“ pavadinimu. Gamintojai: „BioNTech“ – Vokietija ir „Pfizer“ – JAV.

Europos vaistų agentūros (EVA) oficialiose instrukcijose tikinama, kad ši vakcina yra skirta asmenims nuo 16-os metų ir vyresniems. „Comirnaty“ vakcinos žmogui skiriamos 2 dozės. Tarpas tarp 1 ir 2 dozės turėtų būti maždaug 3 savaitės.

„Comirnaty“ vakcina dažniau vadinama „Pfizer“. Tai – įmonės, kuri ir gamina šią vakciną pavadinimas.

„Janssen“

„Janssen“ vakcina – JAV korporacijai „Johnson&Johnson“ priklausančios farmacijos kompanijos „Janssen Pharmaceutica NV“ pagaminta vakcina. Būtent dėl šios priežasties viešojoje erdvėje galima išvysti tiek „Johnson&Johnson“, tiek „Janssen“ vakcinos pavadinimus.

Ši vakcina, anot EVA, skirta asmenims nuo 18-os metų. Užtenka tik 1 dozės.

Lietuva šiuo metu nevykdo skiepijimo šia vakcina remiantis pačių gamintojų rekomendacija.

„Moderna“

„Moderna“ vakcina kito pavadinimo kol kas neturi. JAV pagaminta vakcina skirta asmenims nuo 18-os metų, kurie turi būti paskiepyti 2 dozėmis.

Abi „Moderna“ vakcinos dozės asmeniui turi būti suleistos 28 dienų laikotarpyje.

„Vaxzevria“

„AstraZeneca“ vakcina, gaminama britų ir švedų „AstraZeneca“ kompanijos, kartu su Oksfordo universitetu, dar žinoma „Vaxzevria“ pavadinimu. Ji skirta asmenims nuo 18-os metų. Skiriamos 2 dozės, kurios turi būti suleistos laikotarpyje tarp 4 ir 12 savaičių.

„AstraZeneca“ vakcinos pavadinimas pakeistas po to, kai Europos valstybės, išgirdusios pavojaus signalus, laikinai sustabdė skiepijimą šia vakcina. Galiausiai, sulaukus specialistų išvadų, skiepijimas buvo atnaujintas. Gamintojai priėmė sprendimą „AstraZeneca“ vakciną pavadinti „Vaxzevria“, tačiau dar ir dabar viešojoje erdvėje dažniau girdimas pirmasis pavadinimas.

REKLAMA

Daugiau apie pačias vakcinas galite rasti informacijos čia.

Dulkys: kol kas „Johnson & Johnson“ vakcina liks sandėlyje

Lietuva kol kas nenaudos „Johnson & Johnson“ gamintojo „Janssen“ vakcinos.  Apie tai trečiadienį pranešė sveikatos pasaugos ministras Arūnas Dulkys.

Jis priminė, kad vakar į Lietuvą buvo pristatyta pirmoji 4800 „Janssen“ vakcinų dozių siunta, tačiau viešumoje pasirodė žinios apie tai, kad pats gamintojas laikinai stabdo vakcinos platinimą.

„Šiandien praktiškai Vyriausybės posėdžio metu mus pasiekė oficialus prašymas iš gamintojo, kad kol kas šią vakciną laikytume centriniame sandėlyje ir artimiausiomis dienomis būsime informuoti dėl tolesnio jos naudojimo“, – po Vyriausybės posėdžio pranešė sveikatos apsaugos ministras.

A. Dulkio teigimu, jokių planų nenaudoti šios vakcinos nebuvo: „Atvirkščiai, galvojome galbūt ją panaudoti vakcinuoti diplomatus, turime žmones, kuriems reikia išvykti į užsienį, tai, matyt, rinktumėmės, kažkokias tokias grupes, bet tas skaičius nėra didelis, tai matysime. Manau, per artimiausias dienas sulauksime žinių ir žinosime, ką daryti toliau.“

Svarsto dėl „Pfizer“ skiepo atidėjimo

Jis pridūrė, kad taip pat yra svarstoma galimybe antrąja vakcinos doze „Comirnaty“ vakcina skiepyti po ilgesnio nei 21 d. laikotarpio.

„Turime nepriklausomų ekspertų  nuomones, šiuo metu dirba ir mūsų specialistai, vertina administracinius, teisinio reglamentavimo aspektus ir artimiausiu metu, tikimės, kad priimsime atitinkamą sprendimą.

Noriu tik atkreipti dėmesį, kad jei nuspręstume prailginti vakcinaciją antrąja „Comirnaty“ vakcinos doze, atitinkamai galėtume suvakcinuoti didesnį skaičių žmonių“, – sakė jis.

Kaip patikslino ministras, jei būtų naudojamas 8 savaičių periodas, tai iki liepos pradžios būtų galima suvakcinuoti 1,5 mln. žmonių.

A. Dulkys kartu informavo dėl skiepijimo antrąją „Vaxzevria“ doze – asmenys gali būti skiepijami laike tarp 4 ir 12 savaičių.

REKLAMA

„Iki šiol rekomenduodavome laikytis 12 savaičių periodu, bet atsižvelgdami į kai kurių gyventojų grupių, švietimo įstaigų darbuotojų, abiturientų veiklos ypatumus, kad nesutaptų su egzaminavimo datomis, tad informavome, kad kai kuriais atvejais galima antrąją dozę skirti ir praėjus 4 savaitėms po pirmosios dozės“ – pranešė ministras.

Kaip nurodė jis, susitrumpinti laiką tarp pirmos ir antros dozės gali visi to pageidaujantys.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų