Cesiulis pasipiktino valdžios sprendimais dėl koronaviruso: apgaudinėjame tik patys save

Trečiadienį po Vyriausybės posėdžio ir pasitarimo ministras pirmininkas Saulius Skvernelis ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigė, kad per 100 tūkst. naujų testų, skirtų koronavirusui nustatyti, bus pristatyta artimiausiu metu. Be to, A. Veryga yra viešai sakęs, kad būtiniausios apsaugos priemonės taip pat bus užtikrintos. Visgi, Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis įžvelgia valdžios abejingumą.

Štai trečiadienį vakare N. Cesiulis „Facebook“ socialinėje erdvėje pasidalijo įrašu, kuriame negaili kritikos valdžios atstovų atliekamam darbui:

„Prasideda karas. Tikras karas.

Paskambina iš ministerijos ir klausia:

– O jums reikia 6 kulkų ar 8?

Dievaži, o iš kur žinoti? Jeigu puls 1000 – ar 6 kulkos padės?

– Duokit, kiek galit. Bent tas 8.

Praeina savaitė. Nieko negauni. Bet ministerija vėl paskambina ir klausia:

– Prašome patikslinti, jums reikia 6 ar 8?

Amen.

***Žinote, ką galvoju? Kad kažkur tai jau girdėta. Kad viskas gerai, situacija valdoma. Jau per gaisrą centrinė valdžia gyrėsi valstybės rezervu ypatingiems atvejams, kuriame visko sočiai, bet, deja, tų atsargų nieks nematė, nes neva kažkas kažkokio mygtuko nepaspaudė ar rašto neparašė. 

Šįkart priešas – nematomas. 

Paskelbta pasaulinė pandemija. Verkiant reikia apsaugos priemonių, respiratorių. Ką jau kalbėti apie koronaviruso reagentų trūkumą. Su paskelbtais 33 sergančiaisiais, būkime atviri, apgaudinėjame tik patys save.

Centrinė valdžia vėl pasakė, kad savivaldybės tvarkosi pačios. Tvarkomės.

Lenkai mūsų 15 tūkst. užsakytų respiratorių nebeatveš – nebeleidžiama apsaugos priemonių išvežti iš šalies. Šiek tiek užsisakėme iš latvių. Sužinojome, kad Vilnius užsisako iš kinų. Taigi 5 tūkst. vienetų specialių kaukių užsisakėme ir mes. 

Ir visgi šiais pirkimais, mano galva, turėtų pasirūpinti valstybė. Nes pagalvokite, kokia yra mūsų mažo miesto derybinė pozicija su kinais. Ir kokia būtų Lietuvos.

Tik man vis knieti paklausti, tai kur tas mūsų per 30 metų sukauptas rezervas, mielieji? Tai apsaugos priemonių jame vis dėlto nėra? Ar čia vėl kažkas nežino, kad reikia raštą parašyti?

Apie reagentus nekalbu – nežinau, kada mes juos gausim ir iš kur mes juos gausim. Galiu tik patvirtinti, kad koronaviruso patikrinimo punktas jau stovi prie Alytaus kultūros centro pramonės gatvėje. Ir laukia savo valandos. 

REKLAMA

***Ir pabaigai.

Praėjusią savaitę raštiškai pranešėme sveikatos apsaugos ministerijai, kad trūksta apsaugos priemonių ir kiek konkrečiai mums reikia. Šiandien jie vėl prašo raštiškai patikslinti, kokie kiekiai reikalingi. 

Taigi jau parašėme. 

Ar per karantiną irgi galioja tas pats žaidimas siuntinėjant raštus raštelius kaip ir ekstremalios situacijos metu?

Kita vertus, kam išvis klausinėti, jei duoti ko neturi.

#SkęstančiųjųGelbėjimasPačiųSkęstančiųjųReikalas“, – rašė Alytaus meras N. Cesiulis.

Naujienų portalas primena, kad kovo 18 d. patvirtinti septyni nauji atvejai, viena jų – neįvežtinis.

Patikslinama, kad iš jų du asmenys izoliuoti ir gydomi Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, jie neseniai grįžę iš Austrijos. Dar du asmenys – Vilniuje, Santaros klinikose, vienas grįžęs iš Jungtinės Karalystės, kitas – iš Švedijos.

Vienas asmuo gydomas Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, jis neseniai grįžęs iš Jungtinės Karalystės. Kauno klinikinėje ligoninėje izoliuoti ir gydomi du asmenys, vienas grįžęs iš Jungtinės Karalystės.

SAM atkreipia dėmesį, kad keliautojams, grįžusiems iš bet kurios šalies, 14-lika dienų būtina izoliuotis. Jiems būtina kasdien matuotis kūno temperatūrą, stebėti sveikatą ir, jei atsiranda bent vienas ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingas simptomas – staiga pradėjus karščiuoti, kosėti, prasidėjus dusuliui – pirmiausia būtina skambinti į Karštąją liniją trumpuoju telefono numeriu 1808.

Daugėjant atvejų, gyventojai raginami ypatingą dėmesį skirti priemonėms, padėsiančioms sumažinti infekcijos plitimą.

Būtina maksimaliai vengti žmonių susibūrimų, esant galimybei dirbti iš namų, bendraujant gyvai išlaikyti atstumą vienas nuo kito, skirti ypatingą dėmesį rankų, paviršių higienai bei kita. Pajutus ligos simptomus kreiptis medikų pagalbos telefonu, nevykti patiems į gydymo įstaigas.

SAM primena, kad dešimtyje savivaldybių – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Marijampolės, Tauragės, Telšių, Alytaus, Utenos – atsiras mobilūs punktai, kuriuose pacientams bus imami ėminiai tyrimams dėl naujojo koronaviruso (COVID-19). Į juos žmonės galės atvykti automobiliu, o atlikus tyrimą – važiuoti namo ir būtent namie, o ne ligoninėje laukti rezultatų.

REKLAMA

Šeimos gydytojo siuntimas vykimui į mobilius punktus nereikalingas. Pacientai, 14 dienų laikotarpiu keliavę užsienyje ar turėję sąlytį su patvirtintu ar tikėtinu ligos atveju, jeigu jiems pakilo temperatūra, atsirado kosulys ar dusulys, turi skambinti į Karštąją koronaviruso liniją telefonu 1808, o ne šeimos gydytojui. Ar pacientas turi būti tiriamas, nuspręs Karštosios linijos konsultantas, vadovaudamasis numatytu algoritmu.

Trečiadienį vykusioje spaudos konferencijoje sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga patikslino, kad ne visi punktai pradės veikti iš karto.

„Skelbiama įvairi informacija, kad pradeda veikti šiandien, jokios savivaldybės dar negali būti pasiruošusios, nes dar negavo vadinamo „čeklisto“. 

Savivaldybės jau padarė daug – numatė vietas, pasitelkė savanorius. Bet dar darbuotojai turės būti apmokyti, turės gauti apsaugos priemones, terpe, į kurią reikės paimti mėginius“, – kalbėjo ministras.

Jis pabrėžė, kad nė vienas punktas nepradės veikti, kol nebus padarytas šis „čeklistas“ ir gautas leidimas iš ministerijos. „Tai viskas užtrunka, taigi realiai pasileidinės po vieną du punktus į dieną, nes viską fiziškai reikia suderinti.“

A. Veryga pabrėžė, kad dėl to reikės kreiptis ne į šeimos gydytoją, bet skambinti karštąją linija ir ten bus registruojami į mobilius punktus.

„Reagentai atvyksta į Lietuvą, jau dalis pasiekė laboratoriją, jie važiuoja nedidelėmis partijomis, šią savaitę turi apie 10 tūkst. mėginių atkeliauti, kitą savaitę – dar 20 tūkst., taip pat kalbamasi su kompanijomis, kurios instaliuos įrangą, kuri dar pajėgesnė.   Dabar jei pajungtume visas laboratorijas, galėtume ištirti 1500 per parą maksimaliai. Bet jei būtų suinstaliuota įranga, tai ta galimybė padvigubėtų per vieną kartą atlikti tyrimus. Bet prioritetas bus teikiamas gydymo įstaigai, iš joms atvežtiems mėginiams, o toliau bus tiriami mėginiai, paimti „drive in“ punktuose“, – kalbėjo A. Veryga.

REKLAMA

Pirmadienį visoje Lietuvoje įvestas karantinas. Jo metu su retomis išimtimis užsieniečiams draudžiama atvykti į Lietuvą, uždaromos daugelis parduotuvių, neveikia mokyklos, darželiai ir universitetai.

Daugiau apie Vyriausybės veiksmus kovoje su koronavirusu žiūrėkite čia:

Pagrindinės rekomendacijos dėl koronaviruso  

Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai.   

Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Nuo kovo 16 d. pakeistas įtariamo atvejo apibrėžimas: žmonės, grįžę (ar iki to 14 d. keliavę) iš bet kurios užsienio valstybės, laikomi galimai užsikrėtusiais, jei jiems pasireiškia bent vienas ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingas simptomas. Tai yra, jei staiga prasidėjo karščiavimas, kosulys ar apsunkintas kvėpavimas ir simptomams paaiškinti kitų medicininių priežasčių nėra.

Taip pat įtariamu atveju laikoma, jei žmogui pasireiškė ūmi kvėpavimo takų infekcija ir jis buvo artimame sąlytyje su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 atveju.

Taip pat įtariamu atveju laikoma, jei žmogus, kuriam pasireiškia sunki ūmi kvėpavimo takų infekcija (karščiavimas ir bent vienas kvėpavimo takų ligos simptomų – kosulys, apsunkintas kvėpavimas) ir jam būtina  hospitalizacija ir nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus.

Keliautojams, grįžusiems iš bet kurios šalies, 14 dienų būtina izoliuotis. Jiems būtina kasdien matuotis kūno temperatūrą, stebėti sveikatą ir, jei atsiranda bent vienas ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingas simptomas – staiga pradėjus karščiuoti, kosėti, prasidėjus dusuliui – pirmiausia būtina skambinti į Karštąją liniją trumpuoju telefono numeriu 1808.

REKLAMA

Pasireiškus simptomams bus atliekamas tepinėlis naujojo koronaviruso infekcijai nustatyti. Žmonėms, kuriems 14 dienų privaloma izoliuotis namuose, nes jie grįžo iš užsienio, eiti į lauką, jei tai gali sukelti pavojų kitiems žmonėms, draudžiama. Žmogus išeiti į lauką gali, jeigu jis tikrai gali užtikrinti, kad jo buvimas lauke niekam nesukels pasekmių, pavyzdžiui, jis išeis į savo balkoną, terasą, nuosavą kiemą, kuriame nesutiks kitų žmonių.

Tuo atveju, jei per 14-likos dienų izoliavimosi laikotarpį ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus).

Žmonėms, kurie dirba namuose nuotoliniu būdu ir vengia socialinių kontaktų, kad nesukeltų pavojaus savo sveikatai, patariama buvimui lauke rinktis tokias vietas, kuriose yra sąlygos išlaikyti saugų atstumą apie 2 metrus (pvz., nuosavas kiemas, miškas, parkas ir pan.).

***

Ar Lietuvos medikai pasiruošę kovoti su koronavirusu?

 


Rašyti komentarą...
J
Joooo
2020-03-18 22:30:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jums lietuviams iki kiniečių,kaip iki dangaus...iš jų reik mokytis ir mokytis...
Atsakyti
-1

G
Gintaras
2020-03-19 02:48:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
Šiaip reikėjo užsakyti mažiausiai pusantro milijono reagentų. Milijonas tėvynainių grįžta iš užsienio su virusu, jiems beje reikėtų ir susimokėti. Ne Lietuvoje dirba ir iš mūsų biudžeto nėra ko šelpti. Tegul šelpia tie, kuriems dirbo, jei nenori mokėti. Bet net ir nemokamai nesitiria, nesilaiko izoliacijos, pažeidimus daro specialiai, kad išmarintų pusę Lietuvos žmonių. Tik čiauška apie meilę Tėvynei išvykę už jūrų, o daro viską, kad tai Tėvynei būtų kuo blogiau. Išvykote ir ten dvėskite, po velnių.
Atsakyti
0

Q
Q
2020-03-18 23:10:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
Cesiulis100% teisus sakydamas kad skestanciuju gelbejimasis tik ju paciu reikalas.Susiduriau su URM,ten negavau jokio atsakymo i pateikta klausima o tik ciniska issisaipyma,kaip riliniu delfio buduliu,kurie visiem linki tik patiesblogiausio,
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (14)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų