Lietuvos, Latvijos ir Estijos atstovai kartu su Jungtinių Amerikos Valstijų pajėgų Europoje vadavietės ir NATO greitojo reagavimo pajėgų kariais mokysis priimti atvykstančias sąjungininkų pajėgas ir suteikti joms civilinę bei karinę paramą.
Kovo 2-6 dienomis Estijos nacionalinio gynybos koledžo Treniruoklių centre Tartu vyks tarptautinės pratybos „Baltijos šeimininkas 2009“ (angl. „Baltic Host 2009“), kurių metu bus tobulinamos į Baltijos valstybes atvykstančių sąjungininkų pajėgų priėmimo operacijos.
Pagrindinis šių pratybų tikslas - didinti Baltijos valstybių logistinį suderinamumą ir bendradarbiavimą vykdant priimančiosios šalies paramos operacijas. Taip pat bus siekiama gerinti Baltijos valstybių karinių ir civilinių institucijų bendradarbiavimą planuojant, valdant ir koordinuojant daugiašales priimančiosios šalies operacijas. Pratybų metu bus siekiama nustatyti ir pagrindinius tokių operacijų trūkumus, patikrinti ir suderinti atitinkamus teisinius aktus.
Mokymuose atvykstančiųjų sąjungininkų pajėgų rolę atliks Jungtinių Valstijų pajėgų Europoje vadavietės Vokietijoje kariai bei Lenkijos ir Didžiosios Britanijos kariai, tarnaujantys Italijoje dislokuotuose NATO greitojo reagavimo pajėgose. Iš viso penkias dienas truksiančiuose mokymuose planuoja dalyvauti per 100 karių ir civilių.
Specialiai pratyboms parengtas scenarijus atspindės išgalvotus įvykius ir situacijas, kai bus imituojamos sąjungininkų pajėgų, atvykstančių į išgalvotas valstybes, priėmimo, jų sutelkimo ir tolimesnio judėjimo operacijos.
Pratybose be Lietuvos, Estijos, Latvijos gynybos ministerijų ir kariuomenių atstovų dalyvaus ir Vidaus reikalų, Sveikatos apsaugos ministerijų, kitų civilinių institucijų, su kuriomis būtina koordinuotis užtikrinant priimančiosios šalies paramą, specialistai.
„Baltijos šeimininkas 2009“ - tai pirmosios bendros Baltijos šalių, JAV pajėgų Europoje vadavietės ir NATO greitojo reagavimo pajėgų priimančiosios šalies paramos pratybos; joms buvo pradėta rengtis 2007 metų rudenį.
Priimančiosios šalies parama - tai civilinė ir karinė pagalba, kurią esant taikai, ekstremalioms situacijoms, krizei ir konfliktui suteikia priimančioji šalis sąjungininkų pajėgoms ir organizacijoms, dislokuotoms ir veikiančioms priimančiosios šalies teritorijoje arba vykstančioms per ją tranzitu. Tokios pagalbos pagrindą sudaro pasirašyti susitarimai tarp atitinkamų priimančiųjų šalių ir „siunčiančiųjų šalių“ ir (arba) NATO vadovybės.
Priimančiosios šalies parama yra svarbi užtikrinant visų rūšių pajėgų išsilaikymą. Dvišaliai ir daugiašaliai susitarimai, kuriuose atsižvelgiama į NATO operacinius reikalavimus, prisideda prie pajėgų apsaugos ir suteikia reikalingą logistinę paramą bei infrastruktūrą jas priimti, joms judėti ir jas panaudoti.