Augantys COVID-19 atvejai: profesorius įvertino, kiek realu pasiekti „juodąjį“ gruodžio scenarijų

Nors iškart po Velykų šoktelėję naujų nustatomų COVID-19 atvejų skaičiai galėjo pasirodyti kaip galimai neatsakingo šventimo ar karantino nesilaikymo pasekmė, specialistai skuba raminti, kad „švenčių efekto“ dar reikia palaukti. Be kita ko, dabartiniai skaičiai atspindėtų dar ne patį blogiausią scenarijų.

Dar trečiadienį pranešus apie vėl virš 1 tūkst. COVID-19 atvejų kai kurie skubiai kėlė raudoną vėliavą primindami, kad tokius skaičius paskutinį kartą turėjome tik sausio pabaigoje. Šiuo metu keturženkliai susirgimų skaičiai jau laikosi tris paras.

Visgi dar kovo viduryje po susitikimo su prezidentu tris galimus pandemijos vystymosi scenarijus pateikęs LSMU profesorius Mindaugas Stankūnas tikino, kad realistiniu tuo metu laikytas scenarijus, atrodo, yra net optimistiškesnis, tačiau vis tik detalesnes analizes bus galima daryti kiek vėliau.

Atvejų skaičius dar kurį laiką augs

Kaip pažymėjo jis, dabar skelbiami užsikrėtimai yra įvykę anksčiau nei ilgąjį savaitgalį, ypač simptominiai atvejai. Be to, šventinis savaitgalis apskritai iškreipia duomenis, nes tada ir mažiau žmonių kreipiasi, tiriasi.

Kita vertus, tai, ką minėjo ir sveikatos apsaugos ministras, kad pastaruoju metu stebimas išaugusių į mobiliuosius punktus išsitirti besikreipiančių asmenų, kurie jaučia koronavirusui būdingus simptomus, skaičius, anot specialisto, patvirtina, kad dabar esame pandemijos augimo stadijoje.

„Simptominių atvejų augimas – vienas ženklų, kad turime pandemijos augimą. Visgi turime pasiruoši, kad dar kurį laiką šis skaičius gali didėti. Bet, tikėkimės, jis nebus labai aukštas ir vakcinacija, šiltas oras padarys savo“, – sakė M. Stankūnas.

Išvengsime pesimistinio scenarijaus?

Portalas tv3.lt primena, kad prieš kurį laiką Sveikatos ekspertų taryba apskaičiavo tris galimus koronaviruso plitimo scenarijus po Velykų – optimistinį, vidutinį ir pesimistinį.

„Pagal optimistinį scenarijų artimiausiu metu stebėsime nedidelį naujų atvejų augimą, jau dabar tai matome ir jis greičiausiai išliks. Kalbėdami apie vidutinišką atvejų skaičių mes galėtume tikėtis apie 500–600 atvejų per dieną ir balandžio viduryje turėtume pereiti į mažėjimą“, – tuo metu kalbėjo LSMU profesorius.

REKLAMA

Vidutinis scenarijus piešė atvejų augimą, balandžio mėnesio viduryje perkopiant ir 1000 atvejų ribą per dieną. Manyta, kad šis scenarijus labiausiai tikėtinas. Pesimistinio scenarijaus atveju prognozuota, kad tokiu atveju trečioji banga prilygtų gruodžio mėnesio situacijai, kai atvejų skaičius net galėtų siekti 3 tūkst.

„Vadinkime, kad tas realistinis variantas ir net gaunasi kiek optimistinis, nes su tam tikra paklaida gali būti didesnis. Bet pesimistinio, tikėkimės, pavyks išvengti, nes dabar, panašu, einame į tą vidutinį. Anuomet sakiau, kad vidutinis scenarijus labai tikėtinas, nes norint optimistinio turi labai gerai pasisekti, susidėlioti puikiai aplinkybės – sumažėti žmonių kontaktų, laikytis taisyklių per Velykas, kad mokyklose jokių židinių nebūtų. Bet atrodo, kad viskas taip gražiai nepraėjo. Ir jei mums pavyks laikyti tokį lygį su 1 tūkst. Ar kiek didesniu sergamumu, tai būtų visai neblogas variantas“, – kalbėjo M. Stankūnas.

Profesorius kartu yra pastebėjęs, kad testavimo apimtys šiuo metu yra išaugusios dvigubai: „Tai savaime suprantama, kad kuo tu daugiau testuoji, tuo daugiau ir nustatai. Tad kažkokiu laikotarpiu mes matysime tą atvejų augimą, nes mes matome ir britiškos atmainos plitimą, kuri jau yra ir yra labiau užkrečiama.

Bet aš manau, kad tokie dalykai kaip vakcinacija apsaugos labiausiai pažeidžiamas grupes, tada tikėkimės turėsime mažesnį mirštamumą, o tai reiškia, kad mažiau turėsime sunkiai sergančių žmonių ir tų, kurie nuo jos mirtų. Tai ir yra mūsų pagrindinis siekis. Visų karantino dalykų siekis ir yra išsaugoti tų žmonių gyvybes ir kaip galima sumažinti sunkių klinikinių eigų skaičių.“

Lietuva jau „juodoje zonoje“ pagal vieną rodiklį

Portalas tv3.lt primena, kad Lietuvoje šią savaitę ne tik šoktelėjo fiksuojamų susirgimų skaičius, bet ir, deja, žengta į „juodąją zoną“. Tiesa, bendras 14 savaičių rodiklis to dar nerodo, bet skaičiuojant praėjusios paros duomenis, akivaizdu, kad šalis jau paliko vadinamąją „raudoną zoną“. 

REKLAMA

Kaip aiškinama, aukščiau pateiktame grafike žydra spalva yra pažymėtas objektyvesnis taškas, atvaizduojantis, kur pandemijos zonų erdvėje šalis yra dabar. Balti taškai iliustracijoje yra dviejų savaičių vidurkiai (pagal y ašies rodiklį), tad kurį laiką „oficialiai“ išliks raudonoje zonoje.

Kaip aiškina Statistikos departamentas, jis objektyvesnis jis yra todėl, kad yra suskaičiuotas tik iš vienos dienos (vakar paros) duomenų, nenaudojant 14 dienų naujų atvejų sumos ar 7 dienų testų teigiamumo vidurkio.

„Toks skaičiavimo būdas turi savų privalumų ir trūkumų (pvz., savaitgaliais neišvengiamai būtų mažesnis). Šio taško (esančio kocentriniuose žieduose) uodegėlė rodo, kur tas taškas buvo viena para atgal (užvakar)“, – yra nurodęs departamentas.

Tuo metu pastarųjų 14 dienų naujų susirgimų rodiklis 100 tūkst. gyventojų siekia 415,6 atvejo. Teigiamų diagnostinių tyrimų dalis per pastarąsias septynias dienas siekia 7,8 procento. 

Praėjusią parą šalyje nustatyti 1155 nauji COVID-19 atvejai, nuo šios infekcinės ligos mirė 13 žmonių, penktadienį pranešė Statistikos departamentas. Praėjusią parą šalyje atlikti 10 tūkst. 89 molekuliniai (PGR) ir 6073 antigeno tyrimai dėl įtariamo koronaviruso. 

Portalas tv3.lt primena rašęs, kad ligoninės nerimauja dėl trečiosios bangos, mat į ligonines plūsta ne tik COVID-19 pacientai.


Rašyti komentarą...
l
lietuvė
2021-04-09 15:22:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
Baikit burt iš kavos tirščių . Laikas būtų imtis tokiems ponams profesoriams rimtų darbų !
Atsakyti
-3

N
Nona
2021-04-09 14:58:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tai kam tie skiepai ? Vadinasi jie nenuo kovido , jie turi kitą tikslą . Į šitą nūsų kvailą ststistiką aš visiškai nekreipiu jokio dėmesio . Ką bedarytų rezultatas tas pats . Eikit velniop
Atsakyti
-5

A
Alina
2021-04-09 15:05:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nereikia pusti arabu ,žmonės buvo uždaryti burbuluose,o jus aiškinat savo....nereikėjo prisipirkti mėšlo,tai nereikės bauginti žmoniu sergamumu,nes niekas nebetiki tuo mėšlu,niekas nebesiskiepija ta jūsų vakcina Asrazenik,tai policijai atiduokit ja jie labai jau nori tu skiepu...
Atsakyti
-10

SKAITYTI KOMENTARUS (10)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų