Artūras Paulauskas. Pabėgėliai turės grįžti

 Pabėgėlių antplūdis, sukėlęs Europoje politinę krizę, turi ne tik pasekmių, apie kurias mes daug kalbame, bet ir priežasčių, apie kurias nedaug žinome ar norime žinoti.

Šiandien girdime, kaip Europa ieško būdų kovoti su nevaldoma trečiųjų šalių emigrantų banga, tačiau pasigirsta tik viena kita idėja, kaip reikėtų pradėti kovoti su priežastimis, kurios iki šiol miglotai įvardytos. Nepašalinus krizės priežasčių, problemos tik augs, pabėgėlių skaičius tik didės. Vien šiuo metu jau registruota beveik 400 tūkst. pabėgėlių. Panašus skaičius gali būti ir tų žmonių, kurie pateko į Europą nelegaliai, niekur nesiregistruodami ir pasklido po šalis. Kalbama, kad Europą pasiekė jau daugiau nei 1 mln. pabėgėlių.

Ką gelbėti?

Kai šalyje vyksta karas, natūralu, kad žmonės baiminasi dėl savo ir šeimos saugumo, gyvybių. Emigracija tampa viena iš išeičių gelbėtis ir pradėti ramesnį gyvenimą kitoje šalyje. Karo ekspertai vienareikšmiškai tvirtina, kad karinių konfliktų metu, daugiausiai žūva civiliai asmenys, kurie neturi ginklų, ar tampa bombardavimų aukomis.

REKLAMA

Šiuo metu Sirijoje nesimato karo pabaigos, o situacija kiekvieną dieną tik aštrėja. Buvęs JAV CŽV vadovas neseniai pareiškė, kad Sirija tampa šių dienų „geopolitiniu Černobyliu“. Padėtis nepavydėtina ten gyvenantiems sirams, todėl visi žmogaus teises ginantys dokumentai, forumai ir lyderiai kalba apie tai, kad pasaulis turi padėti karo aukoms, karo pabėgėliams, nukentėjusiems nuo karinių konfliktų. Turime juos priglausti ir suteikti pagalbą iki kol jo gimtoje šalyje neramumai baigsis. Europos Sąjungos atsakas į pabėgėlių krizę grindžiamas žmonių gyvybių gelbėjimu, apsaugos suteikimu, humanitarine pagalba, o svarbiausia – migracijos priežasčių šalinimu.

Šiuo metu daugiausia pabėgėlių yra priglaudusi Turkija. Ji laikoma pirmąja saugia šalimi, kurioje migrantai gali jaustis saugūs ir bandyti įsikurti. Žinant, kad bėgančių nuo karo ir kitų pavojų dalis nėra tokia didelė, ekonominės gerovės siekiantys žmonės toliau tęsia savo kelionę į išsvajotąją Vokietiją, Norvegiją, Suomiją.

Kova su tokiais migrantais ir jų grąžinimas į savo šalis turėtų būti prioritetu. Turkijos pabėgėlių stovyklos šiuo metu perpildytos, tad Europos Sąjunga imasi priemonių, kaip padėti Turkijai. 2015 metais Turkijai skirta 175 mln. eurų parama, susijusi su Sirijos krize. ES teiks paramą ir informaciją į sunkią padėtį patekusiems migrantams, taip pat rems sugrįžti ar integruotis į priimančias bendruomenes norinčius asmenis. ES turėtų skirti daugiau lėšų padėčiai pabėgėlių stovyklose gerinti.

 

Ryškėja migracijos pasekmės

Pirmiausia, reikėtų pradėti vadovautis principu, kad negalima kviesti migrantų į ES ir taip neskatinti jų vykti iš saugių šalių. Kiekvienas svetingumo požymis dar labiau skatina migrantų atvykimą, sukelia nepagrįstas viltis apie turtingą ir nerūpestingą gyvenimą Europoje. Jau ne kartą teko girdėti svarstymų, kad visi pabėgėliai pradėjo plūsti į Europą gavę kažkieno komandą, nurodymą, paskatinimą ar kaip bepavadintume.

Stiprėja ir nelegalūs žmonių gabenimo karteliai, kurie susižeria nesuskaičiuojamas sumas pinigų vien už tai, kad plukdo pabėgėlius jūra, ar padeda patekti į turtingąsias šalis. Čia didelė užduotis visų šalių žvalgyboms bei pasienio tarnyboms. Tokie karteliai turi būti sutramdyti. Kol kas yra silpnai kovojama su tuo.

REKLAMA

Pabėgėlių krizė parodė, kad ES sienos yra visiškai kiauros ir nesaugomos. Šalys, priglaudusios pabėgėlius, nekontroliuoja jų judėjimo, taip pat priimančios šalys nebesugeba susitvarkyti su dideliais srautais asmenų, kurie juda link savo tikslo – Vakarų Europos. Turi būti mestos didelės pareigūnų pajėgos suvaldyti migrantams. Lietuva turėtų palaikyti ir prisidėti prie krizių valdymo operacijos Viduržemio jūroje prieš nelegalią migraciją.


Rašyti komentarą...
j
jooo
2015-10-19 19:04:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
siūlyčiau sugrąžinti atgal į Lietuvą visus emigravusius lietuvius arba atimti pilietybes
Atsakyti
0

J
Je
2015-10-12 17:47:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nelegalūs žmonių gabentojai netramdomi ES pajėgomis jie daro savo juodą darbą propaguodami gerą gyvenimą Europoje ,nelegaliai veždami pabėgėlius . Kiauros ES išorinės sienos , nėra tinkamo sąjungos valdymo. Pilamas kiauras maišas...
Atsakyti
0

G
Gintaras
2015-10-12 18:55:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tegul visus pas mus talpina. Greitai gerovės net sapne nepamatę atgal išvyks... Štai valdžia nori juos suvilioti pas mus vykti. Bet... juk faktas yra faktas. Mes jiems nieko neturime. Kiek pačių vaikų yra alkanų!!!
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (6)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų