Ar valstybei perėmus šilumos ūkius pagaliau už šildymą mokėsime mažiau?

15 metų trukmės Vilniaus šilumos ūkio nuomos sutartis su „Vilniaus energija“ jau netoli finišo. Tai vienas pagrindinių šių metų įvykių. Ir, be abejonės, kyla klausimas, ar Vilniaus šilumos tinklams (VŠT) atsiėmus šilumos ūkį gyventojų padėtis gerės?

Nors perėmimo procesas nevyksta taip sklandžiai, kaip norėtasi dėl užstrigusių bylų Stokholmo arbitraže, pašnekovai tikina, perėmimas tikrai įvyks. Tačiau ar valdymas bus efektyvesnis, o kainos mažesnės – nesutariama.

Ilgalaikėje perspektyvoje tikimasi, kad kainos mažės

Nuo gruodžio 1 d. sumažėjusi kaina už šilumą vilniečius gali tenkinti tik trumpai. Mat valdymą perėmus VŠT bus nustatomas naujas tarifas. Energetikos ekspertas Vygintas Sidzikauskas įsitikinęs, kad vilniečių laukia bloga ateitis, nes šilumos ūkis pirmiausia ir buvo išnuomotas dėl neefektyvaus valdymo, o galiausiai kainą vis tiek nustato valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEK).

„Šilumos ūkis buvo išnuomotas tam, kad privatus verslas pagerintų veiklą. Kas pagerinta Vilniuje? Bus dar blogiau. Nes pagerinimo neįvyko, šilumos tiekėjai su visais susipyko, padėtis tik pablogėjo.

Kas pasakė, kad „Vilniaus energija“ veikia neskaidriai? Tą pasakė Kainų komisija, bet juk ji veikia nuo pat nuomos pradžios. Buvo viena byla prieš 10 metų. Pirmą kartą, kai „Vilniaus energija“ atėjo į Kainų komisiją ir ši pateikė savo formules, pagal kurias reikia susikirčiuoti kainą, o „Vilniaus energija“ pagal savo metodiką suskaičiavo mažesnę. Ir tada Kainų komisija vienintelį kartą sutiko ir sako, tada jūs čia savo pelną susimažinat ir visi išsiskyrė taikiai. Bet po to ta praktika išnyko ir staiga ta pati Kainų komisija, kuri kiekvieną mėnesį seka kuro kainas ir pan. sako: „Jūs mus apgavote, čia taip būti negali“. Tada klausimas, ką tas reguliatorius veikia, kad jį apgavo.

Šiai dienai Vilniaus kaina yra mažesnė nei kitų didžiųjų, bet tik dėl VKEK suskaičiuotos nuolaidos. Bijau, kad šitoje vietoje arbitražai ir nuspręs, kad tuo milijonus reikės grąžinti. Tiek kad ne gyventojai, o valstybė turės grąžinti, tai vilniečiai nenukentės“, – svarsto V. Sidzikauskas.

REKLAMA

Tačiau ekspertas pamini ir dar vieną būdą. Jei būtų statoma elektrinė Vilniuje, Vyriausybė galėtų sumą, kurią reikėtų grąžinti „Vilniaus energijai“ įtraukti į gyventojų sąskaitas.

Jo nuomone, daug pigiau būtų jei centralizuotai šilumai tiekti būtų naudojamasi dujų vamzdžiu.

Visiškai priešingai kalba buvęs energetikos ministras Arvydas Sekmokas, kuris įsitikinęs, kad kaina bus mažinama tiek, kiek tik ekonomiškai įmanoma. Pagrindinis to argumentas, VŠT – nesieks pelno, priešingai nei darė „Vilniaus energija“.

„VŠT nustatys tokią kainą, kad būtų padengiamos visos reikalingos išlaidos ir investuojama į tokias veiklas ir tokius projektus, kurie mažintų šilumos kainą. Jokių dividendų, jokių išmokų ar kitų lėšų iš gyventojų, kurios būtų nukreiptos kitoms veikloms nenumatoma ir nebus, bent jau esant šitos kadencijos Vilniaus savivaldybės tarybai.

Jeigu ateina iš šalies investuotojas arba nuomininkas, jo atėjimo tikslas – pelnas. Tuo tarpu savivaldybė tokio tikslo kaip pelnas neturi. Tas pasakymas, kad anksčiau nesisekė efektyviai dirbti, tai gal buvo kitos priežastys, kurios lėmė tokią nesėkmingą nuomos sutartį. Tiesą sakant, natūraliose monopolijose arba mažose ribotose rinkose kaip šilumos ūkis, turėti privatų investuotoją ar nuomininką apskritai labai nelogiška ir akivaizdžiai prieštarauja vartotojų interesams. Monopolija nėra gerai, bet dar blogiau monopolija privačiose rinkose“, – komentuoja A. Sekmokas.

Nors galutinė kaina priklausys ne nuo gerų savivaldybės norų, o VKEK, A. Sekmokas primena, kad kaina nustatoma šilumos tiekėjui pateikus duomenis.

„ „Vilniaus energija piktybiškai neteikė informacijos VKEK ir komisija neturėdama pakankamos informacijos, galėjo ribotai vertinti, kokia ta kaina turi būti. O tuo tarpu baudos, kurias „Vilniaus energijai“ taikė už informacijos neteikimą, buvo niekingos palyginti su tais pelnais ir nauda, kurią „Vilniaus energija“ gaudavo už šilumą. Taip kad reikėtų stiprinti VKEK galias, kad iš tikro galėtum pakankamai tvirtai nustatyti kainas“, – sako jis.

REKLAMA

Visgi Vilniaus miesto vicemeras Valdas Benkunskas atskleidžia, kad sunku prognozuoti, ar tikrai kaina bus mažesnė nei „Vilniaus energijos“. Kadangi į kainos dedamąsias įeis „Vilniaus energijos“ sutartys pasirašytos su rangovais, tiekėjais.

„Yra ilgalaikiai kontraktai, visokie aptarnavimo sandoriai su trečiosiomis šalimis pasirašyti, kur yra fiksuoti kainodaros principai, bet pagal nuomos sutartį mes viską perimame veidrodiniu principu. Perimam rangos paslaugų tiekimo sutartis, darbuotojus su visa struktūra ir atlyginimais ir, tik pasibaigus kontraktams arba šalių susitarimu nutraukus, bus galima pasirašyti naujas. Tai dabar viską audituojam ir žiūrėsime, kokį palikimą gausim. „Vilniaus energija“ teikia informaciją, bet tos geros valios trūksta ir šiai dienai dar ne visą informaciją turim. Tai dar bus didysis darbas suskaičiuoti viščiukus ir ieškoti erdvės kainų mažinimui ir išteklių optimizavimui.

Žvelgiant į VKEK audito atliktą patikrą matome, kad „Vilniaus energija“ nesistengė, kad kaina būtų mažesnė. Buvo ir susijusių įmonių protekcija iš „ICOR“ grupės, ir prabangos prekės pirktos, ir biokuro biržoje spekuliacija. Tai mes turėdami vartotojams kainą pateikti kuo mažesnę, jau dabar matome resursų kainos mažinimui. Negaliu pasakyti, kad rudens, žiemos sezono kaina sumažės. Bet jei pavyks sėkmingai arbitražus pabaigti ir prisiteisti tuos 18 mln. eurų, kuriuos „Vilniaus energijai“ permokėta, tai 2–3 metų perspektyvoje vilniečiams kaina turėtų mažėti“, – svarsto Vilniaus miesto vicemeras.

VŠT vadovas Mantas Burokas anksčiau tv3.lt portalui teigė, kad teikiamas tarifas yra didesnis nei dabartinis dėl permokos sumažintas tarifas, tačiau mažesnis nei buvo „Vilniaus energijos“ projekcinė kaina.

Gruodžio mėnesį, VKEK nustatė naują bazinę šilumos kainą. Tarifas buvo 4,31 ct/kWh su PVM, tuo tarpu „Vilniaus energija“ spalį prašė nustatyti 5,51 ct/kWh projekcinę kainą. Tad naujasis tarifas turėtų būti tarp šių dviejų kainų.

REKLAMA

Teismai tęsis ir perimus šilumos ūkį

Jog bet kokiu atveju šilumos ūkis bus perimtas tvirtina ir A. Sekmokas, ir V. Benkunskas, ir VŠT generalinis direktorius Mantas Burokas.

„Vienaip ar kitaip jis bus perimtas. Kitokio sprendimo negalima įsivaizduoti, nes sutartis baigiasi ir jokio sprendimo ją pratęsti nebuvo ir negali būti, tad šilumos tinklus perima Vilnius. Jau prasidėjo arbitražiniai procesai, kas kam skolingas. „Veolia“ mano, kad jiems skolinga Lietuva, tačiau atsižvelgiant į tai, kaip buvo tas šilumos ūkis valdomas, Vilniaus šilumos tinklai tikrai taip nemano. Turi būti įvertinti visi sprendimai, kuriuos darė „Vilniaus energija“ pirkdama biokurą brangiau, pirkdama dujas ir darydama kitus veiksnius, kurie iš tiesų didina šilumos kainą ir gyventojams, ir savivaldybės įstaigoms“, – savo nuomone dalinosi A. Sekmokas.


Rašyti komentarą...
Z
Zigmas
2017-01-10 18:00:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
nereikejo koncervatoriams isparduoti strateginiu objektu lobistams , nuo to kainos ir aukstos , silumai , degalams ,elektrai . gal nauja valdzia tres stubura ,kad viska nacionalizuoti ir periimti i savo rankas kaip ne pelno siekiancios ymones
Atsakyti
-1

k
konkrečiai tai atrodytų taip
2017-01-11 01:37:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
Idomiausia ,kaip prisimenu,kai kubilas reikalavo kelt šilumos kainas daugiabučiams iki tol ,kol žmonės ,net ir neturėdami iš ko ,patikės kad kitos išeities negali būt ir puls "ant kelių" ,ims iš bankų paskolas ir ....daugiabučių auksinio apklijavimo afera pakils į nematytas aukštumas ,nes žmonės nori/nenori patikės tuo melu,kad masiškai renovuotuose...sumažės spaudimas jų piniginėms.Nė velnio - jau ir šiame straipsnyje ,anot Sekmoko , esant privačiam monopoliui šilumininkų pelnas tiesiog užprogramuotas augt nežiūrint į visus tuos renovavimus .O juk tereikia užsikimšt ausis ir kiekvienam daugiabučio gyventojui turėtų nušvist protas savaime - jų daugiabučiai,skirtingai nuo atvirų visiems vėjams/speigams individualių namų , TIESIOG SAVO KONSTRUKCIJA GARANTUOJA ŽYMIAI EFEKTYVESNĮ ŠILUMOS NAUDOJIMĄ lyginant su individualia statyba. Iš to seka paprasta išvada: tai ir 1 kv.metro daugiabučio apšildymo kaina be jokių renovacijų tiesiog privalo būt keletą kartų būt MAŽESNĖ nei statistinio individualaus namo 1kv. metro apšildymas. Duomenų apie tai net ir nete - kiek nori. Ir visur tvirtinama,kad "individualus" apšildymas yra kelis kartus pigesnis nei "daugiabutinis" . O juk turi būt atvirkščiai.Ir ne tik dėl minėtos prioritetinės apšildymo atžvilgiu daugiabučio konstrukcijos ,bet ir dėl madingų "saldžiabalsių ekspertų" visad primenamo MASTO EKONOMIJOS faktoriaus. Juk akivaizdu ,kad perkant kurą už šimtus milijonų kaina yra viena,o kai perkama už kelis tūkst . -visai kita už tą patį kuro ekvivalentą. Todėl trečia išvada būtų tokia : visa ta senai visuomenės keikiama kainų komisijos veikla yra absoliučiai nenaudinga vartotojui. Manau, specialistams ,nesunku būtų ir paskaičiuot konkrečią žalą vartotojams dėl tos kontoros veiklos per minimus 15 metų.
Atsakyti
0

G
Gintaras
2017-01-10 18:44:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
Valstybė bent žaliavų kurui nepirks iš savo dukterinių įmonių už kosmines kainas. O ir valdyti turi atsakingi žmonės, ne machinatoriai ir bus viskas tik geriau. Bet... kur čia dorų Lietuvoje rasti? Dabar paisto, kaip buvo blogai ir bus dar blogiau. Ot nuo pačių priklauso, kaip bus. Ar šildymas vyks skaidriai su skaidria kainų ir pelno politika, ar vyks lobizmas kaip privačiose rankose ir parodys, kuria linkme dirbama...
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (4)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų