Ar mokesčių pakeitimai padės šeimoms su vaikais?

Vyriausybė žada skirti vaikams ir mažai uždirbančioms šeimoms per 190 mln. eurų. Tai pranešta pristatant mokesčių pakeitimus. Ekonomistai naujas priemones vertina nevienareikšmiškai – vieni sako, kad mažiausiai uždirbančios šeimos pajus finansinį palengvėjimą, kiti kritikuoja pačią vaiko pinigų sistemą.

Vyriausybė siūlo atsisakyti dabar taikomo papildomo 200 eurų NPD už vaikus. Jį pakeistų tiesiogiai mokamos išmokos už vaikus. Už pirmą ir antrą vaiką žadama mokėti po 30 eurų per mėnesį, o už trečią ir daugiau vaikų – po 75 eurus.

Kritikuoja vaiko pinigų sistemą

Ekonomistė Rūta Vainienė žiūri į šią idėją skeptiškai. „Lietuvoje jau turėjome vaiko pinigus. Vėliau jų atsisakyta. Dabar vėl grįžta. Matau tame valdžios nenuoseklumą. Ieško burtų lazdelės, kurios nėra. Tie vaiko pinigai nieko nepakeis. Turtingos šeimos, gaunančios tuos vaiko pinigus, net nepajus jų. Klausimas, ar daug uždirbantiems tėvams iš viso reikalingi tie vaiko pinigai. Tuo metu skurdžiai gyvenančioms šeimoms 30 eurų problemų neišspręs. Be to bus tokių, kurie gyvena pačiuose žemiausiuose visuomenės sluoksniuose ir ryžtasi vaikus gimdyti tik tam, kad gautų išmokas. Apskritai į vaiko pinigus žiūriu skeptiškai. Reikia ne užsiimti smulkiomis pašalpomis, o žiūrėti plačiai – remti sveikatos priežiūrą, mokslą. Reformuoti tas sritis, kurios iš tiesų svarbios šeimoms, o ne numesti 30 eurų, kurie nieko nepakeis“, – sako ekonomistė.

REKLAMA

Vienodai išmoka ir turtingiesiems, ir vargšams

"DnB NORD" grupės vyriausioji ekonomistė Jekaterina Rojaka sako, kad Vyriausybė padarė gražų simbolinį gestą – parodė dėmesį šeimoms. Tačiau progresyvumo tame geste galėtų būti ir daugiau, mat dabar vienodas išmokas gaus tiek skurstantys, tiek daug uždirbantys tėvai. „Iš ekonominės pusės to diferencijavimo galėtų būti daugiau. Pavyzdžiui, kad daugiau uždirbantys tėvai gautų mažesnius vaiko pinigus, arba po tam tikro pajamų laiptelio tie pinigai nebebūtų mokami. Antrą vertus, manau, kad Lietuvoje yra gal tik keli procentai šeimų su vaikais, kuriems tie 30 eurų nėra pinigai. Kiek beuždirbtum, kai turi vaiką, kiekvienas euras svarbus. Manau, kad daug uždirbantys tėvai galėtų tuos vaiko pinigus atidėti taupymui. Tuomet, kai vaikas sulauks 16-18 metų, skirti pinigus mokslui, kelionėms ar kitam tikslui“, – pataria ekonomistė.

J. Rojaka sako, kad stipriai vaiko pinigai šeimų padėties tikrai nepakeis. Tačiau bent jau parodys, kad valdžia yra neabejinga demografijos problemoms. „Pasiūlymai buvo formuoti ne tik tam, kad padidintų šeimų pajamas, bet ir atkreiptų dėmesį į demografijos problemas. Manau, kad tai yra labiau gestas, parodomas dėmesys šeimai, neužmirštama demografinė situacija. Pavyzdžiui, Lenkijoje ir Estijoje vaiko pinigai skiriami jau keleri metai ir tai parodo, kad šeima yra prioritetas“, – teigia ekspertė.


Rašyti komentarą...
V
Violeta
2017-06-03 17:53:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
Valstybe turetu sau atsakyti i klausima Kokia reiksme jai ir musu visuomenei yra vaikai? o atsakius sudelioti ilgalaikius irtrumpalaikius prioritetus, daug kur spaudoje minima svietimo sistema Suomija, pilietiskumas Izraelis ir t.t. bet ten stengiamasi kad VISI vaikai butu vienodi,valstybe ju neskaido i turtingu tevu vaikus ir neturtingu, viskas kas priklauso nuo valstybes, tai visi VAIKAI vienodi, ;) nepriklausomai tevai turi pinigu daugiau ar maziau ... na kiti tevai (turtingi) jei ju netenkina tai ka siulo valstybe yra privatus darzeliai mokyklos, net aukstosios mokyklos, as pvz nesuprantu kodel valstybe gali skolintis pinigus pensijoms moketi i kodel negali skolintis kad visiems vaikams moketu vienodus vaiko pinigus kodel Lenkija tai gali, Norvegija tai gali,ir kitos salys, najei valsyube pasirinks kad valstybes prioritetas sinjorai ... tai bus tik vien gerai apmokamos medicinos seserys, cia as bandziau pajuokauti, ir mnao subtilus atsakymas kai valstybe prisiims bent minimala nasta vaiku auginumui, tada ji jau moraliai galetu reikalauti ar bent jau subtiliai noretu, jaunu zmoniu kurie turetu buti sauktiniais, cia galima diskutuoti be galo be krasto, ir visdel to jei seima augina vaikus, tie vaikai nakiti pasakys kaip sodo geles, bet tie vaikai ir yra ateities Lietuvos garantas, tai musu naujos busimos visuomenes kurimas, tas mazas jausmas isreikstas pinigais,kad ir po 30 euru jau galetu buti valstybes Pilietiskumo ugdymas, tokiu budu valstybe vaikui pasakytu "asTave myliu" as tave remiu kiek tik dabar galiu, ... kitasdalykas jei mano vaikas (esu 5 vaiku Mama) yra priemone kazkam uzsidirbti alga mokytojas,vaiku darzelio aukletojas, kodel tai nera priemone Tevams, labai gerai pamenu kaip perestroijos laikais dar 1987m visikalbejokad butuidealu kai mama auginanti vaikusgaletu neeiti i darba, o paprasciausiai buti mama ir ji butu bent minimaliai draudziama, kodel jei globejas globoja svetima vaika jis gauna pinigus o jei mama savo tai negauna, (gal susikeisti vaikais su kaimynais) juk tos vaikui naudojamos prekes sumoka pvm , vaikai tai didziulis vartojimas, ir kazkam alga etatas ... Pagarbiai siandien baigsiu atsiprasau laba daug parasiau ...
Atsakyti
-1

G
Gintaras
2017-06-03 18:21:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
Violeta, čia juk Lietuva ir viskas joje vyksta atvirkščiai: turtingiems daugiau nuolaidų ir lengvatų, kainos aukščiausios visoje Europoje, atlyginimai mažiausi ir įperkamumas iš atlyginimo taip pat. Tai dangsto tuo, kad esą maža rinka ir todėl viskas brangiau, nes apyvarta maža. Tuo pačiu iš kitos pusės kalba, kad jei padidins pajamas mažiausiai uždirbantiems, tai jie labiau pirks ir sukels infkiaciją (prekybininkai, matydami padidėjusį perkamumą sukels kainas). Ir iš kokios pusės besuksi, kaip bežiūrėsi- Lietuva yra kitokia, nei kitos šalys. Tik štai įdiegti visokių įstatymų visvien bandoma iš kitų šalių nusikopijavus. Dažniausiai tai pavieniai įstatymai, įterpiami į jiems nepritaikytą aplinką ir gaunasi mėšlų mėšlas. Štai tokia ta Lietuva. Joje nėra ką veikti jaunimui, ateityje ir senolius badu išmarinsime. Apsivalysime, sumažėsime ir galbūt tuomet bus geriau gyventi...
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų