Lietuva greit gali kristi į nusikalstamumo liūną, mano teisininkas, buvęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas A. Sadeckas.
Vienos saugos tarnybos konsultantu dirbančio Alvydo Sadecko teigimu, socialinių sukrėtimų metu nusikalstamumo protrūkis neišvengiamas, tad išimtis nebus ir dabar siaučianti finansų krizė: „Kriminogeninės situacijos blogėjimas jau pastebimas“.
Tokią išvadą jis daro remdamasis ir praėjusių metų statistikos duomenimis, ir vis didėjančiu visuomenės susirūpinimu dėl galimos nusikaltimų bangos, rašo „Lietuvos rytas“.
„Į mus kreipiasi vis daugiau žmonių, norinčių įsigyti ginklą. Nors žmonės abejoja, ar grėsmės atveju sugebėtų juo pasinaudoti, vis dėlto jie nori jaustis saugesni“, – pažymėjo A. Sadeckas.
Palyginti su ankstesniais metais, pernai šalyje nusikaltimų iš viso padaugėjo 5,3 proc. Daugėjo nužudymų, vagysčių, bet ypač – turto prievartavimo ir sukčiavimo atvejų.
Ekspertai įsitikinę, jog stiprėjant ekonominei krizei kriminogeninė padėtis dar labiau blogės.
„Į šalį iš užsienio grįžta ir grįš iš jos anksčiau pabėgę kriminaliniai elementai ir kiti abejotinos reputacijos asmenys. Didėjantis nedarbas skatins daugiau žmonių daryti nusikaltimus, kad pragyventų“, – neabejoja A. Sadeckas.
Taip pat prognozuojama, kad socialiniai nepritekliai ir nepriežiūra sukels kur kas didesnį nepilnamečių nusikalstamumo mastą.
„Ekonominė krizė gali sukelti girtavimo, narkomanijos, prostitucijos plitimą, daugiau smurto ir vagysčių“, – vardijo saugos tarnybos konsultantas.
A. Sadeckui nerimą ypač kelia kokybiniai nusikalstamumo pokyčiai.
Jis pažymi, kad daug didesnę grėsmę visuomenei gali kelti nauji ar atgyjantys, anksčiau nuslopinti kriminogeniniai procesai: „Mokesčių ir akcizų didėjimas paskatins šešėlinės ekonomikos plėtrą, didės kontrabandos mastai. Tikėtina, jog bus daugiau bankų ir inkasatorių užpuolimų. Jau dabar vis dažniau plėšiami bankomatai, seifai“.
Buvęs patyręs kriminalistas neatmeta ir organizuoto nusikalstamumo atgimimo. Jis baiminasi, kad gali būti prisiminti ne tiktai tradiciniai jų nusikaltimai, kaip reketas ar skolų išlupinėjimas, bet ir atsirasti naujų, pavyzdžiui, žmonių grobimas.
Valdžios institucijos, A. Sadecko nuomone, kol kas neįžvelgia didėjančios nusikalstamumo grėsmės.
Anot buvusio parlamentaro, šią grėsmę užgožė finansiniai ir ekonominiai reikalai: „Tuo tarpu galima kriminogeninė krizė gali būti ne mažiau grėsminga. Panikuoti dėl to neverta, tiesiog reikia suvokti padėties rimtumą ir apgalvotai, energingai bei ryžtingai veikti“.