REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sinoptikė Elvyra Latvėnaitė „Facebook“ grupėje „Orų entuziastai“ pasidalijo platesne šios savaitės orų prognoze ir atskleidė, kokią žiemą pranašauja gamtos ženklai ir mūsų senoliai.

Sinoptikė Elvyra Latvėnaitė „Facebook“ grupėje „Orų entuziastai“ pasidalijo platesne šios savaitės orų prognoze ir atskleidė, kokią žiemą pranašauja gamtos ženklai ir mūsų senoliai.

REKLAMA

Šiandien ir rytoj ryčiau Lietuvos pietinis ciklonas keliaus, po ramesnio antradienio, trečiadienį vakarietis cikloniukas bandys arčiau Lietuvos prasibrauti, bet jau nusilpęs. Tad kol kas jie ir „diriguos“ permainingiems, drėgniems ir gana darganotiems orams. Nuo ketvirtadienio dienos jau sausesnis anticiklonas iš šiaurės bandys arčiau Baltijos brautis, dar vėsesniais orais grasins, rūkais, šarma ir plikledžiu aprėdyti gali. Nuo kito sekmadienio vėl turėtų drėgni ir darganoti ciklonai iš šiaurės vakarų link Baltijos kelius nusitiesti. Oro temperatūrą bus kaip sūpuoklėse įsups- šilčiau-šalčiau. Nedideliais žingsneliais vis arčiau žiemužės keliaujam. Bet jei bus geresnių žinių iš orų „kanceliarijos“, tikslinsim ir kuo skubiau pranešim.

Paskutinį fenologinio rudens periodą, priešžiemį tarsi įrėmina dvi tradicinio kalendoriaus šventės: šv. Martynas (lapkričio 11 d. minima), ganiavos pabaiga, ir šv. Andriejus (lapkričio 30 d. minima), advento pradžia. Senolių patirtis taip sako: „Jei priešžiemis atjoja ant obuolmušio žirgo, tai žiemą jis iš vienos rankovės barstys sniegą, iš kitos – šaltį. Jei atjos ant palšo arklio, tai bus nei žiema, nei ruduo“. Obuolmušis žirgas – simboliškai sniegingų ir švelnesnių dienų kaita, o palšas – toks, kad ir grybų šiluose dar galima atrasti. Dar sakoma „Po šv. Martyno tik velniai laužo vantas”. Atseit, lapų medžių šakose nebėra; stiprus vėjas nuogas šakas blaško. Kitu priežodžiu pašiepiami ne laiku ką nors darantys, vėluojantys su darbais. Apie juos sakoma: „Nuėjo šluotų rišti po Martyno”. Apie žiemą senoliai sprendė stebėdami, kur dar užsilikę paskutinieji berželių lapai: ar viršūnėje, ar ant žemutinių šakų. Jei viršūnėje – žiemą didelių speigų nebus.. Būsimus orus nurodo ir paskutiniai išskrendantys paukščiai: žemai lekia žąsys – bus dar lietaus, o jei gulbės – tai jau gali greitai pasnigti. Dar vienas priešžiemio požymis – praskrendantys paskutinieji svirbelių būriai. Nesunku šiuos keliautojus iš šiaurės atskirti iš gražaus kuodelio bei tarpusavio pašnekesių garsų – švelnaus „svirrr...“.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmadienį, lapkričio 13 d. protarpiais lietus nulis, naktį gali viena kita šlapia snaigė įsimaišyti, dieną daugiausia šiauriniuose, šiaurės rytiniuose rajonuose. Vėjas vakarų 7-12 m/s, pajūryje šiaurės vakarų gūsiai 15 m/s, rytoj vakare rims. Naktį plius 2-6 laipsniai, vėsiausia šiauriniuose, šiaurės rytiniuose rajonuose, pajūryje apie 7 laipsnius, dieną plius 4-8 laipsniai.

REKLAMA

Antradienį, lapkričio 14 -osios naktį silpnai padulksnos, rūkai nusidrieks, įdienojus jau lis, daugiausia pietvakariniuose, pietiniuose rajonuose, čia gali ir kokia viena kita šlapia snaigė iškristi. Vėjas naktį pietų, pietryčių 4-8 m/s, dieną pietryčių 6-11 m/s, vakariniuose rajonuose gūsiai 14 m/s. Naktį minus 2 plius 3 laipsniai, vėsiausia šiaurės vakaruose, šiaurėje, dieną plius 3-7 laipsniai.

Trečiadienį, lapkričio 15 d. krituliai, vyraus lietus, daugiausia pietvakariniuose, pietiniuose rajonuose. Vėjas rytų, šiaurės rytų 7-12 m/s. Naktį minus 1 plius 3 laipsniai, dieną plius 2-4 laipsniai, pietiniam pakraštuke plius 5-7 laipsniai.

REKLAMA
REKLAMA

Ketvirtadienį, lapkričio 16 d. nedideli krituliai - nedidelę šlapdribą keis silpnas sniegelis, rūkai ir miglos drieks, naktį ir rytą plikledis slidžius spąstus paspęsti gali. Vėjas šiaurės rytų 4-8 m/s. Naktį 0 minus 4 laipsniai, dieną plius 1-6 laipsniai.

Penktadienį, lapkričio 17 d. be ženklesnių kritulių, plikledis. Vėjas rytų, pietryčių 4-8 m/s. Naktį minus 1-5 laipsniai, dieną 0 plius 4 laipsniai.

Šeštadienį, lapkričio 18 d. be ženklesnių kritulių. Vėjas rytinių krypčių 4-8 m/s. Naktį 0 minus 5 laipsniai, dieną plius 2-4 laipsniai.

Sekmadienį, lapkričio 19-osios naktį be kritulių, dieną gausoki krituliai, pradedant vakariniais rajonais lietų keis šlapdriba, o vakare rytiniuose rajonuose šlapdribą keis sniegas. Vėjas pietinių krypčių naktį 6-11 m/s, dieną 7-12 m/s, gūsiai 15-17 m/s. Naktį minus 3 laipsniai, dieną plius 1-3 laipsniai.

Tai taip ir nesupratau...kokia bus žiema ?
Rašo apie tuos orus ir vis kiekvienas sinoptikas kitaip, ir ką ten rodo jų kompai bei žemėlapiai ryte vienaip ,dieną kitaip o vakare išvis nesuprasi.
lis arba nelis bus ziema silta o gar salta laikas parodys prasom man pakelti atlyginima as jug pagringinis vyreusias sinoptikas
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų