• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos abortų draudimo priešininkai kovai su naujų draudimų iniciatoriais šalininkais pasitelkė tarptautinę nuomonę - apie prieštaringai vertinamą įstatymo projektą informavo Europos Parlamentą (EP) bei tarptautines moterų organizacijas.

REKLAMA
REKLAMA

Jau pirmadienį prie Lietuvos ambasados Briuselyje rinksis Europos Parlamento (EP) nariai, Emilio Vanderveldės instituto darbuotojai, Belgijos socialistų partijos bei Moterų socialisčių judėjimo atstovai. Jie žada išreikšti moralinę paramą oponuojantiems Seimo nario, Lenkų rinkimų akcijos vadovo Valdemaro Tomaševskio siūlomam projektui uždrausti abortus.

REKLAMA

"Tai protestas prieš žmonių tamsumą, fanatizmą, prieš siekį palaužti moters valią, paversti moterį politikų neišprusimo auka, pasmerkti moterį fizinėms ir dvasinėms kančioms, prieš mėginimą sunaikinti lyčių lygybę", - pirmadienį spaudos konferencijoje kalbėjo seimūnė Marija Aušrinė Pavilionienė, kuri yra viena aktyviausių kovotojų, kad siūlomas projektas nebūtų priimtas.

Parašus renka ir Lietuvos lytinio švietimo jaunimo organizacijos, savo žodį tarė ir dalis EP narių, padėję parašus ant dokumento, kuriuo reiškiamas priešiškumas teisės aktui, draudžiančiam nutraukti nėštumą.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak parlamentarės, V.Tomaševskio projektas, kuris gali nublokšti Lietuvą į viduramžius, yra vienas prasčiausių, palyginus su teisės aktais, kurie egzistuoja keliose Europos Sąjungos (ES) valstybėse, draudžiančiose abortus. Šį faktą, M.A.Pavilionienės teigimu, patvirtino Europos forumas, ištyręs Airijos, Maltos ir Lenkijos įstatymus, reglamentuojančius gyvybės prenetalinėje fazėje apsaugą.

"Manau, kad pono Tomaševskio pavardė išliks Europos valstybių, Lietuvos visuomenės bei moterų istorijoje kaip fanatiško žmogaus, kuris mėgino nublokšti Europą į žmonių persekiojimo, viduramžių tamsą. Stalčiuje užsigulėjusį projektą p. Tomaševskis išėmė paskutiniais šios kadencijos metais. O tai reiškia, kad parlamentaras ir jo konservatoriškasis politinis bei religinis užnugaris, tokias problemas kaip žmogaus teisės ir laisvės, moters reprodukcinė sveikata ir teisės pasirinko masalu artėjantiems Seimo rinkimams", - teigė parlamentarė M.A.Pavilionienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Eiliniai Seimo rinkimai vyks šių metų spalį.

Anot Seimo narės, kovojančios prieš abortų draudimą, ši korta bus viena svarbiausių ir atėjus Europos Parlamento (EP) rinkimams, kurie planuojami 2009 metais. M.A.Pavilionienės teigimu, tuo metu prasidės didžiulė ideologinė kova tarp šio draudimo šalininkų ir priešininkų.

Parlamentarė taip pat atkreipė dėmesį, jog pasaulinėje praktikoje aborto uždraudimas yra susijęs su Katalikų Bažnyčios lytinio švietimo draudimu, draudimu naudoti kontraceptikus bei prezervatyvus, kurie saugo nuo ŽIV (žmogaus imunodeficito virusas) ir AIDS grėsmės.

REKLAMA

Pasak M.A.Pavilionienės, tai reiškia, kad žmonės pasmerkiami mirčiai. Be kita ko, jos nuomone, abortų draudimas tiesiogiai sąlygos moterų tūnojimą namuose, jų nedarbą, neišsilavinimą bei, tam tikrais atvejais, skurdą.

"Tai reiškia ir visišką moters priklausomybę nuo vyriškosios lyties pasaulinėje, nacionalinėje ir bažnytinėje politikoje", - piktinosi parlamentarė.

Europos Sąjungoje (ES) abortai draudžiami Maltoje, Airijoje, Lenkijoje ir Rumunijoje. Likusios valstybės, tarp jų ir Lietuva, abortų nedraudžia, tik nustato ribą, iki kurios jis leidžiamas. Šis terminas įvairuoja nuo 10 iki 18 savaičių.

REKLAMA

Lietuvoje nutraukti nėštumą šiuo metu leidžiama iki 12 nėštumo savaitės.

Penki Seimo nariai, pateikę Gyvybės prenetalinėje fazėje apsaugos įstatymo projektą, siūlo gyvybę saugoti ir nepasiekus šios ribos.

V.Tomaševskio, Irenos Degutienės, Rimos Baškienės, Vilijos Aleknaitės-Abramikienės bei Petro Baguškos paruoštame įstatymo projekte konstatuojama, kad žmogaus gyvybė prasideda nuo moters apvaisinimo ir kad visi klausimai, susiję su gyvybės prenatalinėje fazėje apsauga, turi būti sprendžiami, teikiant prioritetą vaiko prenatalinėje fazėje teisėms, išskyrus du atvejus: kai nėštumas gresia nėščios moters gyvybei ar sveikatai bei kai yra pagrįstų įtarimų, jog nėštumas atsirado dėl nusikalstamų veikų, pavyzdžiui - išprievartavimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiam įstatymui Seime yra pritarta po pateikimo.

Parlamentarė A.M.Pavilionienė ir įvairios visuomeninės moterų organizacijos abortų draudimą traktuoja kaip siekį kontroliuoti moters kūną. Pasak jų, tokiais siūlymais kėsinamasi į moters kūną ir klaidingai tikimasi, kad pagerės visuomenės moralė, tačiau esą realiai galima tikėtis tik padidėjusio moterų mirčių skaičiaus, vadinamojo "abortų turizmo" suaktyvėjimo ir vaikų nepriežiūros atvejų padaugėjimo.

2004 metais RAIT atliktos apklausos duomenimis, 73 proc. Lietuvos gyventojų pritaria abortams. Pasak moterų organizacijų, moterys masiškai pasirašo po laišku seimūnams, kuriuo prašoma atsisakyti planų uždrausti abortus.

Kasmet Lietuvoje nėštumą nutraukti ryžtasi apie 10 tūkst. moterų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų