Slaptas Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimas įtariamiems teroristams buvo įkurtas buvusioje Antavilių jojimo bazėje, esančioje mažiau nei 20 kilometrų nuo Vilniaus esančiame komplekse, teigia JAV televizija „ABC News“. Tai esą jai patvirtino Lietuvos Vyriausybės atstovas ir buvęs JAV žvalgybos pareigūnas.
Anot „ABC News“ interneto svetainėje esančio straipsnio, kalėjimas pradėjo veikti 2004 metų rugsėjį. Iki tol bazėje buvo įsikūręs jodinėjimo centras ir kavinė, priklausę vienai šeimai. Šeima pardavė bazę dabar jau nebeegzistuojančiai įmonei „Elite, LLC“ tą patį mėnesį, kai Lietuva prisijungė prie NATO.
Buvęs Baltųjų Rūmų kovos su terorizmu skyriaus vadovas Richardas Clarke‘as teigia, kad Lietuva, tapusi nauja NATO nare, buvo „tokia dėkinga JAV už jos pagalbą patenkant į organizaciją, kad ji būtų padariusi bet ką, ko tuomet JAV būtų paprašiusi“.
CŽV kalėjimą įsirengė per kelis mėnesius. Manoma, kad visa įranga buvo atgabenta iš JAV. Veiklą slaptasis kalėjimas pradėjo 2004 metų rugsėjį. Remiantis šaltiniais, mačiusiais kalėjimą, jojimo akademiją sudarė uždara patalpa jodinėjimui, kuri buvo dengta raudonu skardiniu stogu, arklidė ir kavinė. CŽV uždaroje patalpoje, skirtoje jodinėjimui, pastatė storą betono sieną. Už jos buvo įkurtas „pastatas pastate“. Kaip teigia šaltinis, viduje buvo įrengtos atskiros sekcijos kaliniams. Kiekvienoje sekcijoje buvo dušas, lova ir tualetas. Apklausoms rengti CŽV įsirengė atskiras patalpas. Didžioji dalis pastato virto tiesiog garažu.
Slaptajame kalėjime dirbę žvalgybos pareigūnai buvo įkurdinti buvusioje arklidėje. Elektros energiją abiem pastatams gamino 2003 „Caterpillar“ autonominis generatorius. Visi kištukiniai pastatų lizdai buvo pritaikyti 110 voltų įtampai, kad tiktų JAV pagamintiems įrenginiams.
Šaltinis įsitikinęs, kad vietos gyventojai apie slaptą CŽV kalėjimą nieko nežinojo. Vietos gyventojai pasakojo, kad 2004 metų vasarą buvusioje jojimo bazėje intensyviai vyko statybos.
Buvę CŽV pareigūnai, susiję su slaptu kalėjimu, „ABC News“ teigė, kad Lietuvoje daugiau nei metus buvo laikoma iki aštuonių įtariamių teroristų. Žmogaus teisių padėties tyrėjo Johno Siftono teigimu, jie buvo įvairiai kankinami, pavyzdžiui, jiems neleidžiama miegoti, buvo priverčiami stovėti ilgą laiką ir pan.
Kalėjimas buvo uždarytas 2005 lapkritį, kai į viešumą pradėjo kilti informacija apie slaptus kalėjimus kitose Europos šalyse.
Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė duoti interviu „ABC News“ atsisako.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia neturinti aiškaus atsakymo dėl galimo CŽV kalėjimo buvimo Lietuvoje. Tuo tarpu netiesioginių įtarimų šalies vadovė pripažino turinti ir pasiryžusi abejones išsklaidyti.
Informaciją apie galimai Lietuvoje veikusius CŽV kalėjimus pirmiausia paskelbė „ABC News“. Šio kanalo žurnalistas Metju Koulas (Matthew Cole) sako rėmęsis keturiais šaltiniais, kurių jis įvardinti neketinąs, ir teigia, kad tuo visas procesas nesibaigs. Atsakydamas į Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko A. Anušausko laišką, M. Koulas minėjo, kad Europos Taryba artimiausiu metu įrašys Lietuvą į sąrašą šalių, kuriose buvo tokios įkalinimo įstaigos.
Anot „ABC News“, Europos ir Amerikos skrydžių įrašai rodo, jog 2004 metų rugsėjį CŽV užsakyti lėktuvai skraidė iš Afganistano į Lietuvą. Televizijos turimais duomenimis, 2004 metų rugsėjo 20 dieną lėktuvas „Boeing“, kurio numeris N88ZL, skrido tiesiogiai iš Bagramo oro bazės į Vilnių.
„Kelių buvusių CŽV pareigūnų teigimu, lėktuvu gabentas sulaikytasis teroristinės organizacijos „Al Qaeda“ narys, kuris perkeltas iš vienos CŽV kalinimo įstaigos į kitą“, - teigiama „ABC News“ pranešime.
2005 metų liepą CŽV užsakomasis lėktuvas „Gulfstream IV“, kurio numeris N63MU, skrido tiesiogiai iš Kabulo į Vilnių. „Keli buvę CŽV pareigūnai, dirbę su CŽV kalinių programa, patvirtino, jog skrydžių metu į Lietuvą buvo pergabenami kaliniai“, - praneša „ABC News“.
Visi tuometiniai pareigūnai, įskaitant ir buvusį prezidentą Valdą Adamkų, informaciją apie kalėjimą neigia.
Apie tai žiūrėkite LNK žinių videoreportaže