Aktorių protestas – ne vaidyba: rinkosi prie Seimo

Nešini kėdėmis žymūs Lietuvos aktoriai žygiuoja prie Seimo, išdėlioja kėdes į krūvą, pasikabina savo švarkus ir palieka į teatro sceną panašią erdvę tuščią. Lietuvos kūrėjai šiandien sako nusiteikę ne vaidinti ar linksminti žmones, o parodyti, kad valdančiųjų daromi sprendimai gniuždo jų profesiją.

Lietuvos nacionalinis dramos teatras (nuotr. Fotodiena.lt)

„Buvo pasakyta, kad prioritetas bus šiais metais kultūra, su šita vyriausybe. – Jūs esate ne tik aktorė, bet ir mama, pragyventi reikia ne už vieną žmogų, sudėtinga – Nelengva“, – sako aktorė Marija Korenkaitė. Aktoriai nė neslepia. Atėjus dirbti į teatrą mėnesio alga per mėnesį siekia vos per 400-us eurų. O pradirbėjus teatre dešimtis metų, atlyginimai ne ženkliai ir padidėja.

„Kaip pradirbi viename teatre keturiasdešimt metų ir tau sako, kad tu gauni lubas, ir tos lubos, pasirodo, net ženkliai mažesnės negu vidutinis kultūros darbuotojo atlyginimas, tikrai norisi kažkur ir šaukt aaa, vardan ko?“, – klausia aktorė Elvyra Piškinaitė.

Aktoriai sako, kad be papildomų darbų tikrai neišgyventų. „Visi priversti lakstyti per begales daug darbų ir visi verčiasi kulversčiais. Kiti to nedaro, kitiems tas sunku, neduota, gal plačiau išplėsti šitą profesiją, kaip garsinimai, renginių vedimas, filmavimasis televizijoje ar dar kažkur“, – sako Eimutis Kvosčiauskas.

REKLAMA

„Reikia tada ieškotis alternatyvų, gerai, jei jos plius minus yra kūrybinės, bet dažnu atveju jos yra nekūrybinės. Dabar galima taksi dirbti“, – vardija Andrius Bialobžeskis.

Kultūros ministerija po ilgų derybų pažadėjo kultūros srities darbuotojams nuo kitų metų atlyginimus didinti 75 eurais. Tačiau ateinančių metų biudžete aktoriams neprasprūdo pro akis eilutės siūlymams susiveržti diržus kultūros darbuotojams. Todėl aktoriai įsitikinę, kad be protestų, jie ir toliau būtų maitinami pažadais.

„Pažadėjo stengtis padidinti, bet mes matome, kad pateiktame biudžete tam lėšų nėra numatyta ir tikimės, kad dar svarstymas biudžeto bus, kad atkreips vis dėl to dėmesį į mūsų problemas“, – sako Lietuvos aktorių gildijos pirmininkas Daumantas Ciunis.

„Jeigu aš tikėčiau pažadais, tai aš išvis toli neičiau, nes pažadėt galima daug ką, sunkiausia yra ištesėt. Kai bus kažkoks vaisius, tada ir žiūrėsim, jis skanus ar ne“, – kalba aktorius Martynas Vaidotas.

Teatrų scenose, vaidybiniuose filmuose ar televizijose matomi aktoriai sako, kad gali ateiti tokia diena, kai teatrų salės bus tuščios, nes aktorius nebeturės už ką nuvažiuoti iki darbo, ką jau kalbėti apie kitus poreikius.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų