Klimatologų įspėjimas prieš savaitgalį: tai, ką matysite – ekstremalus klimatas

Saulės išsiilgę lietuviai prieš žadamą šiltą savaitgalį suplūdo į prekybos centrus. Vieni kibirais perka šašlykus, vežimais tempia alkoholį, antri graibsto reikmenis sodui ir daržui. Su lyg šylančiais orais marinuota mėsa besirūpinančius pirkėjus pastebi ir prekybininkai. Tačiau nors savaitgalis nusimato gražus,  atidaryti ilgo šiltojo sezono klimatologai ragina neskubėti.

Saulėtą penktadienio popietę sostinės mamos ne tik sėdi namie, bet ir štai taip kartu su savo atžalomis aktyviai sportuoja. Moterys pasakoja, kad pavasario dienos jau gana šiltos, todėl esą galima drąsiai iš spintų traukti sportinę aprangą ir leisti laisvalaikį lauke.

Planus kuria ne tik aktyvios mamos, bet ir prekybų centrų lankytojai. Vieni šiltą savaitgalį žada skirti sodo darbams, kiti apsiperka pramogoms – perka kibirus šašlykų, alaus dėžes ir žada gamtoje kaip reikiant pasilinksminti.

Prekybininkai pasakoja, kad vasaros prekių sezonas dar tik prasideda, bet esą jam įsibėgėjus, kai kurių populiarių maisto prekių nuperkama dvigubai daugiau nei įprastai. Tendencijos puikiai atsiskleidžia artėjant šiltiems savaitgaliams.

REKLAMA

„Saulutės daug ir ta šiluma kol kas po truputį, bet jau tarp 9, 10 prie jūros iki 14-os laipsnių pietiniuose Lietuvos rajonuose pakils temperatūra tikrai, maloni diena“, - sako sinoptikė Izolda Marcinonienė.

Tiesa, klimatologai atidaryti šiltojo sezono dar neskuba. Esą ši karštesnė balandžio savaitė dar viena ekstremalėjančio klimato pasekmė. Prognozuojama vidutinė balandžio temperatūra nesiekia 7 laipsnių šilumos, todėl kiekvieną malonią šilumos bangą gali palydėti stingdantis šaltis.

„Įprastai pas mus na tokia balandžio pradžia turėtų būti apie 5-is laipsnius šilumos, o dabar turime kur kas daugiau. Ir aplamai ir balandis ir gegužė, na Lietuvoje klimatas toksai, kad tie svyravimai, temperatūros šuoliai yra būdingi. Ir vykstant klimato kaitai, tokių ekstremalių šiltų, vėsių orų kaitaliojimaisi, jie ryškėja ir dar labiau ryškės“, - nedžiugina klimatologas Donatas Valiukas.

Klimatologai taip pat pataria neskubėti šokti į vandens telkinius, nes teks nusivilti. Esą nereikia pasitikėti ir mitais, kad maudytis galima jau po pirmo pavasario griaustinio.

„Su žaibais ir lindimu į vandenį nereiktų sieti tiesioginio ryšio. Nebent susiklosto, kad tas intensyvesnis žaibavimas prasideda gegužę, kada ta vandens temperatūra jau pasiekia gegužės pabaigoje tokią, kada į ta vandenį galima įlįsti“, - siuūlo klimatologas D.Valiukas.

Klimatologai prognozuoja, kad tik gegužės viduryje galima tikėtis pastovesnės šilumos. Tada netikėtos šalčio bangos nebus taip jaučiamos, o vandens temperatūra negiliuose ežeruose turėtų pasiekti apie 18 laipsnių šilumos.

Plačiau apie tai – TV3 reportaže.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų