Darbo kodekso subtilybės paprastam darbuotojui sunkiai įkandamos. Ne visi žino apie jiems priklausančias išmokas ar kompensacijas. Jos priklauso ne tik tuomet, kai darbuotojas yra atleidžiamas, apie tai jį įspėjus prieš mėnesį, bet ir kai kuriais atvejais, kai iš darbo jis nusprendė išeiti pats. 

Pinigai (nuotr. 123rf.com)

Pinigai (nuotr. 123rf.com)

Naujasis darbo kodeksas numato, kad prieš mėnesį įspėtam ir atleidžiamam darbuotojui turi būti išmokama 2 jo vidutinio darbo užmokesčio dydžių išeitinė išmoka. Jeigu darbo santykiai yra trumpesni negu 1 metai – pusės jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka.

Buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė Daiva Čibirienė pastebi, jog išmoka darbuotojui priklauso ir kitais atvejais, pavyzdžiui, kai jis pats nutaria išeiti iš darbo. Tačiau retas, kuris tai žino ir tuo pasinaudoja.

Išmoka, išeinant iš darbo

„Išmoka atsiranda, kai išeiti iš darbo priverčia darbdavys, pavyzdžiui, mažina etatus. Darbuotojas tuomet turi teisę į išmoką. Tačiau retai kas jomis pasinaudoja.

Taip pat, teisė į išmoką atsiranda, kai darbuotojas nesutinka su tam tikrais pasikeitimais darbe. Pavyzdžiui, darbdavys informuoja, kad už 2 mėnesių sumažins darbo užmokestį. Jeigu darbuotojas nesutinka su tuo, jis turi teisę išeiti iš darbo ir gauti paskaičiuotą išmoką.

REKLAMA

Jis privalo darbdavį informuoti, kad išeinu iš darbo, nes nesutinku su tuo sprendimu dėl darbo užmokesčio mažinimu. Tuomet darbdaviui atsiranda prievolė mokėti kompensaciją, kuri skaičiuojama pagal buvusį didesnį darbo užmokestį ir priklauso nuo stažo,“ - teigia D. Čibirienė.

Dviejų mėnesių atlyginimo dydžio kompensacija priklauso ir tiems darbuotojams, kurie išeina iš darbo, nes jiems suėjo pensinis amžius.

„Tokia išmoka yra skirta visiems žmonėms, kuriems sukako pensinis amžius ir jie įgijo teisę į senatvės pensiją. Jeigu tuo metu toks žmogus dirbo pas darbdavį, jis išeidamas iš darbo, gali prašyti išmokėti šią išmoką.

Žinoma, tęsti darbo jis nebegali, o prašyme atleisti jį iš darbo savo noru, būtina nurodyti, kad jam suėjo pensinis amžius arba duoti nuorodą į 56 darbo kodekso straipsnį,“ - pataria D. Čibirienė.

Teisė į išmoką negalioja, jeigu darbuotojas dirba pagal terminuotą darbo sutartį.

„Išimtys taikomos terminuotoms darbo sutartims. Jeigu prieš sukankant pensiniam amžiui jis buvo priimtas tik keliems mėnesiams atlikti kažkokį darbą, o tuo laikotarpiu jam suėjo pensijinis amžius, išmoka nepriklauso,“ - aiškina pašnekovė.

Darbdavys priminti neprivalo 

Apie jam priklausančias išmokas darbuotojas privalo informuoti pats. Darbdaviui prievolės – nėra.

„Darbo inspekcija šiuo metu aiškina taip, jeigu darbuotojas prašydamas atleisti jį iš darbo nurodo darbo kodekso 55 straipsnį, kuris yra standartinis, tipinis straipsnis, kuriame prašoma tiesiog atleisti iš darbo, o neužsimenama apie pensiją, darbdavys gali ir nemokėti išmokos. Tad būtina informuoti apie pensinį amžių, tik taip darbdaviui atsiras prievolė sumokėti išmoką.

REKLAMA

Supraskime ir darbdavius, kodėl jie turi skaičiuoti, domėtis kuriam darbuotojui, kada sukaks pensijinis amžius. Juk jis kinta,“ - primena D. Čibirienė.

Prieš priimdami į darbą vyresnio amžiaus žmones, darbdaviai taip pat turi būti atidūs.

„Yra gudruolių pensininkų, kurie įsidarbina prieš pusmetį ir išeina į pensiją. Darbdavys tuomet privalo kartu su atlyginimu išmokėti ir išmoką. Tad prieš priimdamas į darbą, jis turi žinoti, ar nekainuos jam tas darbuotojas ženklai daugiau negu kiti,“ - sako buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė.

Už savo teises nekovoja

Darbuotojų profesinės sąjungos atstovai sako, jog pensinio amžiaus darbuotojai turi ir daugiau privilegijų. Tačiau būtent dėl jų, darbdaviai ir vengia priimti juos į darbą.

„Sunku įsidarbinti vyresnio amžiaus žmogui, jeigu yra už jį jaunesnis kandidatas, tai jis niekada neįsidarbins, nebent nebus kam dirbti.

Jeigu žmogui ne daug liko iki pensijos, tai darbdavys žino, kad jam išeinant iš darbo, reikės išmokėti 2 mėnesių išeitinę išmoką. Tačiau vyresnio amžiaus žmonių nenorima įdarbinti ir dėl jų sveikatos būklės. Manoma, kad jie dažniau serga, yra lėtesni,“ - tv3.lt teigė valstybinių ir privačių įmonių profesinės sąjungos pirmininkas Alvidas Balskus.

Pašnekovas teigia, kad retas darbuotojas žino savo teises ir už jas kovoja. Nebent tuo atveju, kai nebeturi ko prarasti.

„Labai mažai yra tokių, kurie žino savo teises, o jei ir žino tai už jas nekovoja. Jie neįpratę savo teisių ginti, bet norėtų, kad kažkas kitas už juos tai padarytų, tik ne jie patys. Dažnas tai aiškina tuo, kad bijo darbdavio, kitas bijo atleidimo iš darbo. Kovoja tik tais atvejais, kai neturi ko prarasti. Yra atleistas, o kažkas neišmokėta, tada kreipiasi kažkur. Darbo metu savo teisių negina, darbdavys ką pasako, tą jie ir daro,“ - aiškina A. Balskus.

AlGIRDAS PLIOPAS.ELEKTRENAI.
2018-04-10 14:00:04
DIRBAU ZUB BIOVELOI.IR ISEJAU
IS JOS DEL DARBO SALYGU NETINKAMU
TAI BUVO GAL2006 METAIS.PASKUI
PRAEJUS DAUK METU NOREJAU VEL ISI
DARBINTI,MAN PAREISKE,KAD JUS IS
MUSU ISEJOT NEPATENKINTAS,IR MANE
I DARBA NEPRIEME.REISKIA KAD IRA
I KOMPIUT IVESTI"JUODI SARASAI"
PASIZIURI,IR JEI TU PASAKEI SA
VO NUOMONE,TAI VISO,DAUGIAU TA
VE NEPRIIMS,IR NESURASI TEISY
BES JEI NETURI PINIGU,BYLYNETIS.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
[email protected] 2019-07-27 14:47:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
turiu nedarbinguma 6 men jauciuosiu dae vis negerai bet netesia nedarbinguma noriu iseiti is darbo savo noru nes negaliu dirbti fizini darba ar man priklausys iseitine kompensacija dirbu imoneje 2 metus pazymos apie darbo kruvi is gydytojo neturiu   ATSAKYTI
Kęstas 2019-07-16 21:45:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Įmonėje iš dirbau 11 metų išėjau savo norų ar priklauso kompensaciją. Nes savininkai nesumokėjo už neišnaudotas atostogas dviejų metų ir atlyginima gaudavau į rankas bet pasirašyti neduodavo įdomu kas pasirašydavo   ATSAKYTI
Rene 2019-07-15 18:38:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Laba diena įmoneje išdirbau 18 metų nuo šiandien parašiau prašymą išeiti savo noru ar man priklauso kompensacija ačiū   ATSAKYTI
Adele 2019-06-27 21:59:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
imoneje isdirbau 18 metu,isejau is darbo savo noru pagal 55 straipsni,ar man priklauso ilgalaike ismoka?   ATSAKYTI
Valytoja 2019-06-27 10:45:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Laba diena,esu pensininkė,man 64 metai.Pensija nėra didelė,nors darbo stažas 43,5 metų.Pažįstama pasiūlė padirbėti valytoja UAB Tanagra pusę etato.Atidirbau 23 darbo dienas ir paprašiau už jas sumokėti.Atsakymas--visiems reikia pinigų.Darbo sutarties neformino ,žadėjo vėliau.Kaip atgauti pinigus 253 eurus?   ATSAKYTI
Viktorija 2019-05-31 13:21:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Sveiki. Prieš pora savaičių parašiau prašyma atostogoms, 1savaitei., įvyko darbe konfliktas, ir prieš 3dienas parašiau pareiškima, kad noriu išeiti iš darbo savo noru. Ar darbadvys gali manes neišleist atostogų jei neranda žmogaus i mano vietą?   ATSAKYTI
Laima 2019-05-25 10:49:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Išėjus į pensiją dirbau dar 5 metus, ar priklauso išeitinė kompensacija?   ATSAKYTI
Janina 2019-05-09 14:06:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Išėjusi į pensiją dar dirbau 6metus dabar žadu baigti darbą.Kaži ar man priklausytų kompensaciją 2mėn kaip išeinančiai į pensiją?   ATSAKYTI
[email protected] 2019-03-25 13:59:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aš Jonas Samkus.Facebook paskyra žmonos vardu,bet naudojamės abu.Esu pensininkas,bet Vilkyškių pieninės Kelmės skyriuje dirbau kelis metus.Niekas nesiskundėBet susirgau.Ir rimtainDu kartus nedarbingumui pratęsti prireikė net gydytojų komisijosPenktadienį nebepratęsė nedarbingumo.Bet dirbti neleido.Šiandien nuėjau darbovietę,/Pirmadienį'Parašiau pareiškimą išeiti.Bet priklausančios kompensacijos neskyrė.Motyvavo tuo,kad nepranešiau iš anksto.Niekas ir nesitikėjo,kad po tokios ligos
dirbsiu,juolab kad esu virš 5 metų.pensijoje.Ką man daryti?Negi teks kreiptis televiziją.   ATSAKYTI
vidas 2019-03-15 12:35:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
virs 10,5m vienoje uab imoneje arpriklausitu iseitine paliekant darba   ATSAKYTI
[email protected] 2019-02-22 15:31:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
aš dirbu vaikų darzelyje 13 metų, o šiemet gavau 50%neįgalumą ar išeinant iš darbo priklauso išeitinė išmoka, nes puse etato nėra, o visą sunku dirbti kokia čia mano situacija?    ATSAKYTI
Laimute 2019-02-21 19:05:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Laba diena,isdirbau cia market pardaveja 1m,atostogines ga
Isejau is darbo savo noru,dirbau metus,atostogines gavau,kiek priklauso iseitiniu?lauksiu atzakymoAciu   ATSAKYTI
kristina 2019-02-18 23:03:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Išėjau iš darbo savo noru, per kiek laiko darbdavys privalo atsiskaityti? Sumokėti likusia alga ir už nepanaudotas atostogas.   ATSAKYTI
Agnė 2019-04-20 01:53:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Su jumis darbdavys turi atsiskaityti paskutinę darbo dieną  
Sandra 2019-02-07 21:21:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Labas as taipat iseinu savo noru ar man priklauso . Dabar esu atostogu.   ATSAKYTI
Rasa 2019-01-04 15:47:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Laba diena is darbo isejau savo noru.isdirbus 5 metus.Gruodi turejau biuleteni .Ar priklauso man kokia ismoka   ATSAKYTI
Je 2019-03-11 09:42:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Galima paklausti pas vietos profsąjungos pirmininką ar pačiai paskaityti DK.  
Tania 2018-11-24 20:43:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Parasiau prasima savo noru.Atidirbau 2 metai. Man priklauso ismoka?   ATSAKYTI
To perka sodus 2018-11-24 07:59:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O kaip tu galvoji visi gyvent nori pirk ir tu   ATSAKYTI
Inga BB 2018-10-25 21:12:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Mano darbingumas 40%.Apie atleidima perspejo pries 10 dienu.Liepe rasyti,kad iseinu savo noru.Prasiau dar 2 men. palaukti,nes kito darbo neturiu.Nesutiko.Dirbau 8 men.Ar man kas priklauso?Liko atidirbti dar 4 dienos.   ATSAKYTI
Xxx 2018-08-27 07:16:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Babandykit gaut kokia iseitine kauno raj medelyne mesos cexe aujoris,ten net mokesciu jie nemoka sodrai,zmones gauna laiskus,kad per metus nei cento neuzdirba per menesy,isnaudoja kaip gyvuliai...patys keliauja,per ka sodybas,sodus,o zmonems kapeikas moka,ir taip 20 metu,ant svetimo by...i roju joja...   ATSAKYTI
Jurgita 2018-08-24 08:54:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-19
Iseinu is darbo savo noru
Bet pensija dar toli sioje darbovieteje dirbau 9 metus, ar
Priklauso iseitines ismokas    ATSAKYTI
As as 2018-11-11 22:12:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Tai perspekite kad iseisite  

Top Video

Gyvybės langelyje paliktas vaikas
DABAR RODOMA
Gyvybės langelyje paliktas vaikas
DABAR RODOMA
Lietuviai neišgali atostogauti
DABAR RODOMA
Skundžiasi dėl naujų troleibusų
DABAR RODOMA
Sausra pakenkė žuvėdrų jaunikliams
DABAR RODOMA
Lėktuvas leidosi į laukus
DABAR RODOMA
Kyla maisto kainos
DABAR RODOMA
Smarkiai apdegė berniukas
DABAR RODOMA
Kels algas biudžetininkams
DABAR RODOMA
Įspūdinga Sabonio verpstė
DABAR RODOMA
Bute rastas moters lavonas
REKLAMA
Skvernelio Vyriausybė atlaikė išbandymą Seime (nuotr. Fotodiena/Rokas Lukoševičius)
Naujai-sena Sauliaus Skvernelio Vyriausybė antradienį gavo Seimo palaiminimą tęsti darbus. Tiesa, parlamente iš naujo nebuvo tvirtinama Vyriausybės programa, kaip turėtų būti, ...
Eugenijus Gentvilas (nuotr. BFL)
Seimas iš naujo patvirtino Sauliaus Skvernelio Vyriausybę. Tiesa, opozicija tikina, kad ji neteisėta ir kreipsis į Konstitucinį Teismą. Dalis politikų įsitikinę, kad, pakeitus ...
Jaroslavas Narkevičius (nuotr. stop kadras)
Kol opozicija su valdančiaisiais valstiečiais aiškinosi ar Vyriausybė paskirta teisėtai, naujieji ministrai jau trečiadienį planuoja pradėti darbus. Bene daugiausia diskusijų ...
Informacinis išpuolis prieš finansų ministrą Vilių Šapoką (tv3.lt koliažas)
Socialiniuose tinkluose plinta tikrovės neatitinkanti žinutė („fake news“) apie finansų ministrą Vilių Šapoką, kurioje mūsų šalies gyventojai raginami investuoti ir „lengvai“ ...
Karinis sraigtasparnis (nuotr. SCANPIX)
Lietuvos Baltijos jūros vandenyse, ties riba su išskirtine ekonomine zona, pirmadienį užfiksuota trijų kvadratinių kilometrų teršalų dėmė, antradienį pranešė Aplinkos apsaugos ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

Data Laikas Rungtynės Spausk ir žiurek transliacijas:
08.02 22:20 Ispanija - Lietuva
 
 
08.04 19:30 Lietuva - Suomija
 
 
08.10 22:00 Serbija - Lietuva
 
 
08.12 19:30 Lietuva - Serbija
 
 
08.16 19:00 Suomija - Lietuva
 
 
08.17 19:00 Rusija - Lietuva
 
 
08.24 09:00 Pietų Korėja - Lietuva
 
 
08.25 11:30 Lietuva - Angola
 
 
08.27 12:00 Lietuva - Čekija
 
 


×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų