Darbo kodekso subtilybės paprastam darbuotojui sunkiai įkandamos. Ne visi žino apie jiems priklausančias išmokas ar kompensacijas. Jos priklauso ne tik tuomet, kai darbuotojas yra atleidžiamas, apie tai jį įspėjus prieš mėnesį, bet ir kai kuriais atvejais, kai iš darbo jis nusprendė išeiti pats. 

Pinigai (nuotr. 123rf.com)

Pinigai (nuotr. 123rf.com)

Naujasis darbo kodeksas numato, kad prieš mėnesį įspėtam ir atleidžiamam darbuotojui turi būti išmokama 2 jo vidutinio darbo užmokesčio dydžių išeitinė išmoka. Jeigu darbo santykiai yra trumpesni negu 1 metai – pusės jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka.

Buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė Daiva Čibirienė pastebi, jog išmoka darbuotojui priklauso ir kitais atvejais, pavyzdžiui, kai jis pats nutaria išeiti iš darbo. Tačiau retas, kuris tai žino ir tuo pasinaudoja.

Išmoka, išeinant iš darbo

„Išmoka atsiranda, kai išeiti iš darbo priverčia darbdavys, pavyzdžiui, mažina etatus. Darbuotojas tuomet turi teisę į išmoką. Tačiau retai kas jomis pasinaudoja.

Taip pat, teisė į išmoką atsiranda, kai darbuotojas nesutinka su tam tikrais pasikeitimais darbe. Pavyzdžiui, darbdavys informuoja, kad už 2 mėnesių sumažins darbo užmokestį. Jeigu darbuotojas nesutinka su tuo, jis turi teisę išeiti iš darbo ir gauti paskaičiuotą išmoką.

REKLAMA

Jis privalo darbdavį informuoti, kad išeinu iš darbo, nes nesutinku su tuo sprendimu dėl darbo užmokesčio mažinimu. Tuomet darbdaviui atsiranda prievolė mokėti kompensaciją, kuri skaičiuojama pagal buvusį didesnį darbo užmokestį ir priklauso nuo stažo,“ - teigia D. Čibirienė.

Dviejų mėnesių atlyginimo dydžio kompensacija priklauso ir tiems darbuotojams, kurie išeina iš darbo, nes jiems suėjo pensinis amžius.

„Tokia išmoka yra skirta visiems žmonėms, kuriems sukako pensinis amžius ir jie įgijo teisę į senatvės pensiją. Jeigu tuo metu toks žmogus dirbo pas darbdavį, jis išeidamas iš darbo, gali prašyti išmokėti šią išmoką.

Žinoma, tęsti darbo jis nebegali, o prašyme atleisti jį iš darbo savo noru, būtina nurodyti, kad jam suėjo pensinis amžius arba duoti nuorodą į 56 darbo kodekso straipsnį,“ - pataria D. Čibirienė.

Teisė į išmoką negalioja, jeigu darbuotojas dirba pagal terminuotą darbo sutartį.

„Išimtys taikomos terminuotoms darbo sutartims. Jeigu prieš sukankant pensiniam amžiui jis buvo priimtas tik keliems mėnesiams atlikti kažkokį darbą, o tuo laikotarpiu jam suėjo pensijinis amžius, išmoka nepriklauso,“ - aiškina pašnekovė.

Darbdavys priminti neprivalo 

Apie jam priklausančias išmokas darbuotojas privalo informuoti pats. Darbdaviui prievolės – nėra.

„Darbo inspekcija šiuo metu aiškina taip, jeigu darbuotojas prašydamas atleisti jį iš darbo nurodo darbo kodekso 55 straipsnį, kuris yra standartinis, tipinis straipsnis, kuriame prašoma tiesiog atleisti iš darbo, o neužsimenama apie pensiją, darbdavys gali ir nemokėti išmokos. Tad būtina informuoti apie pensinį amžių, tik taip darbdaviui atsiras prievolė sumokėti išmoką.

REKLAMA

Supraskime ir darbdavius, kodėl jie turi skaičiuoti, domėtis kuriam darbuotojui, kada sukaks pensijinis amžius. Juk jis kinta,“ - primena D. Čibirienė.

Prieš priimdami į darbą vyresnio amžiaus žmones, darbdaviai taip pat turi būti atidūs.

„Yra gudruolių pensininkų, kurie įsidarbina prieš pusmetį ir išeina į pensiją. Darbdavys tuomet privalo kartu su atlyginimu išmokėti ir išmoką. Tad prieš priimdamas į darbą, jis turi žinoti, ar nekainuos jam tas darbuotojas ženklai daugiau negu kiti,“ - sako buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė.

Už savo teises nekovoja

Darbuotojų profesinės sąjungos atstovai sako, jog pensinio amžiaus darbuotojai turi ir daugiau privilegijų. Tačiau būtent dėl jų, darbdaviai ir vengia priimti juos į darbą.

„Sunku įsidarbinti vyresnio amžiaus žmogui, jeigu yra už jį jaunesnis kandidatas, tai jis niekada neįsidarbins, nebent nebus kam dirbti.

Jeigu žmogui ne daug liko iki pensijos, tai darbdavys žino, kad jam išeinant iš darbo, reikės išmokėti 2 mėnesių išeitinę išmoką. Tačiau vyresnio amžiaus žmonių nenorima įdarbinti ir dėl jų sveikatos būklės. Manoma, kad jie dažniau serga, yra lėtesni,“ - tv3.lt teigė valstybinių ir privačių įmonių profesinės sąjungos pirmininkas Alvidas Balskus.

Pašnekovas teigia, kad retas darbuotojas žino savo teises ir už jas kovoja. Nebent tuo atveju, kai nebeturi ko prarasti.

„Labai mažai yra tokių, kurie žino savo teises, o jei ir žino tai už jas nekovoja. Jie neįpratę savo teisių ginti, bet norėtų, kad kažkas kitas už juos tai padarytų, tik ne jie patys. Dažnas tai aiškina tuo, kad bijo darbdavio, kitas bijo atleidimo iš darbo. Kovoja tik tais atvejais, kai neturi ko prarasti. Yra atleistas, o kažkas neišmokėta, tada kreipiasi kažkur. Darbo metu savo teisių negina, darbdavys ką pasako, tą jie ir daro,“ - aiškina A. Balskus.

Janina
2019-05-09 14:06:22
Išėjusi į pensiją dar dirbau 6metus dabar žadu baigti darbą.Kaži ar man priklausytų kompensaciją 2mėn kaip išeinančiai į pensiją?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Zata 2020-04-25 21:41:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Į pensiją turėčiau išeiti 2023 m. lapkričio pab.(dabar darbo stažas 36 m.), bet šiais metais po mokytojui priklausančių kasmetinių atostogų noriu išeiti iš darbo (netenkina nuotolinis mokymas) - šioje mokykloje dirbu nuo 2008 m. - ir ramiai laukti pensijos. Kokios (ar) man priklausytų kompensacijos ir ar reikia (ar būtina) iki pensijos užsiregistruoti darbo biržoje?    ATSAKYTI
Alfredas 2020-04-18 09:16:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dirbau neterminuotai ir esu 3 grupes invalidas dabar mane atleido ar priklauso iseitines   ATSAKYTI
Ernesta 2020-04-18 08:58:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei dirbau terminuotai turiu 3 grupes invaliduma irdarbdavys atleidzia kadangi su trecia grupe valstybe neduoda dotaciju imonei ar man priklauso iseitines    ATSAKYTI
Elena 2020-04-18 08:13:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jeigu dirbau terminuotai pagal sutarti. Esu 3 grupes invalide isejau savo noru is darbo. Direktorei paprasius. Isdirbus 3 metus keliu menesiu priklauso iseitine    ATSAKYTI
Aldona 2020-03-05 21:23:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sveiki.Įstaigoje išdirbau 35 metus.Sukakus pensijiniam amžiui 2014 metais, toliau dirbu iki šiol. Atėjus naujai vadovei gavau iš jos parašytą prašymą, kad jį pasirašyčiau, kuriame rašoma, kad parašyčiau būčiau atleista savo noru. Kokiu DK straipsniu turiu vadovautis, kad gaučiau išeitinę išmoką?   ATSAKYTI
as 2020-05-25 13:50:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
DK. 56 str. 1 d. 4 p. prašote, kad atleistų. o išeitinė išmoka jums priklauso pagal DK 56 str. 2 d. Nutraukiant darbo sutartį šiame straipsnyje nustatytu pagrindu, darbdavys privalo išmokėti darbuotojui dviejų jo vidutinio darbo užmokesčių dydžio išeitinę išmoką, o jeigu darbo santykiai tęsiasi trumpiau negu vienus metus, – vieno jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinę išmoką.  
Asta 2020-03-01 07:01:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Turiu stazo 35 metus , del ligos po 4 men.nedarbingumo siunciama i neigalumo komisija , ar priklauso kompensacija iseinant is darbo ?    ATSAKYTI
Teisininkas kalba 2020-03-01 11:17:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ne  
Onutė 2020-02-27 20:11:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sveiki, ar priklausytų kompensacija jeigu padidėja darbo krūvis, atlyginimas lieka toks pat ir aš dėlto išeina u ir dėl to išeinu iš darbo?    ATSAKYTI
Diana 2020-02-25 18:47:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kaip taikiai išeiti iš darbo.jei darbdavys nenori paleisti darbuotojo?   ATSAKYTI
Feliksas 2020-02-10 10:32:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Buvau atleistas darbdavio noru. Išmokėjo 2 mėn kompensacija. Dar 1 mėn. kompensacijos laukiu iš SODROS. Reikia kreiptis, patys nesiūlys. Daugelis to nežino. Radom netyčia internete apie tai.    ATSAKYTI
Daiva 2020-01-15 19:37:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Buvau priversta iseiti savo noru is darbo 2019 09 men tarkim ar dabar butu galima issikovoti kompensacija    ATSAKYTI
Vaisė 2020-01-10 16:41:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kaip gerai darbdaviui. Visa atsakomybė nuimta nuo jo, o dirbantysis už darbdavį privalo įstatymus geriau žinoti. Štai koks puikus darbo kodeksas. Tegyvuoja ir lobsta darbdaviai. Valio.   ATSAKYTI
Eglė 2020-01-08 11:55:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Noriu išeiti savo noru. Tai rašau prašymą ir prašau išmokėti man 2 jų mėn išeitinę?    ATSAKYTI
a 2020-01-08 22:50:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
jei esi pemsininkė, tai taip. O jei ne, tai prašyt gali tik tuomet, jei išeini iš darbo, kai tau pablogina sąlygas, o tu nesutinki. Bet viskas raštiškai turi būt. Praneša tau raštiškai, kad mažins atlyginimą, raštiškai parašai, kad su tuo nesutinki ir išeini ir prašai išeitinės.  
Toma 2020-01-07 23:08:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sveiki.ar po vaiko atostogu iki triju metu,priklauso kokia ismoka.susikloscius seimos reikalams nebegalesiu dirbti pokolkas.   ATSAKYTI
Ieva 2020-01-07 21:48:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Darius Steponkus Klaipedos apskrities ligonines naujasis vadovas giriasi savo pasiekimais per visa spauda,as pas ji Silutes ligonineje pradirbau 37metus ir negavau jokios iseitines,Steponkus pareiske savo noru iseini,geda man del tokio vadovo,jam turbut priesingai didziuojasi koks ismanus.   ATSAKYTI
Diana 2020-01-07 11:14:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Laba.dirbu mokyklos naktiniu sargu jau beveik 20 metu.nuo rugsejo 1 dienos musu mokykla bus prijungta prie gimnazijos ir taps skyriumi.ar as dar vis galesiu pretenduoti i visas kompensasijas kaip ilgai dirbusi vienoje darbovieteje,ar skaitysis kad dirbu kitoj istaigoj ir skaiciuosis is naujo.klausiu todel kad jau girdisi jog kitais metais naikins sargo etatus.aciu uz atsakyma.   ATSAKYTI
Teisininkas kalba 2020-03-01 11:17:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei Kita darbo sutartis- kitas skaičiavimas.  
Marijana 2020-01-07 10:55:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Labai idomu butu suzinoti ar man priklauso kompensacija isdurbau darbe 2 metus isejau motinystes atostogu 2 metams baigesi atostogos planuoju iseiti lauku is darbo ar man priklauso is darbdavio kompencacija   ATSAKYTI
Toma 2020-01-07 23:10:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sveiki.ar gavote koki atsakyma,nes man panasei susikloste situacija!idomu ar priklauso kazkas ar ne.  
Lina 2019-12-09 19:17:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
isdyrbau 11metu toj pacioj darbovietei isejau savo noru ar man priklauso ismoka   ATSAKYTI
Pff 2020-01-10 19:03:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ne  
Lina 2019-12-09 19:17:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
isdyrbau 11metu toj pacioj darbovietei isejau savo noru ar man priklauso ismoka   ATSAKYTI
To Linai 2020-01-08 02:24:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Skaityk straipsni jopapa  
Dalia 2019-11-30 10:42:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Dirbau imoneje 2 metus. Jokiu pazeidimu is mano puses nebuvo. Nors esu vyresnio amziaus bet su savo darbu susitvarkydavau puikiai. Dabar darbdavys sugalvojo mane perkelti i kita padalini kur man labai blogas susisiekimas. Diskriminacija jauciau jau apie puse metu. Kai atsisakiau vazineti i ta kita padalini darbdavys pasiule pasirasyti isejimo dokumenta abipusiu susitarimu. Darbo sutartyje yra irasyti visi imones padaliniai.,tiek vilniaus tiek kauno mieste. Ar as galeciau kur nors kreiptis del tokios neteisybes?   ATSAKYTI
bronislava 2019-11-26 20:22:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
liko iki pencijos 6 menesiai,mazai moka ,noriu iseiti savo noru ,20 metu stazas,ar man priklauso kompencacija ir ar birz mokes nuo pirmo menesio   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
REKLAMA
Bandymai apsaugoti atsodintus miškus tampa pražūtingi gyvūnams (nuotr. stop kadras)
Atsodinant Lietuvos miškus, ypač ąžuolynus, hektarus jaunuolynų miškininkai aptveria aukštomis tvoromis. Taip bandoma apsaugoti želdinius nuo žvėrių niokojimo, deja, tokios ...
Vilniuje avariją sukėlė girtas pasienietis (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Šeštadienį apie 17.20 val. Vilniaus rajone Molėtų plente girto pasieniečio vairuojamas automobilis „Škoda“ susidūrė su automobiliu „VW T-Roc“. Pastarasis automobilis po smūgio ...
Ilma Skuodienė (nuotr. asm. archyvo)
Daugiau nei du mėnesius Lietuvoje trunkantis karantinas įnešė sumaišties į daugelio šeimų gyvenimą. Įtampą kėlė ir pasikeitusios gyvenimo sąlygos, kuomet šeimai namuose kartu ...
Nuotolinis mokymasis (nuotr. stop kadras)
Lietuvos paaugliams klasės ir namų darbai kelia daugiausia streso tarp visų bendraamžių Europoje, bet pati mokykla patinka dažniau nei kitiems europiečiams, rodo Pasaulio ...
Vilnius birželį (nuotr. Juozo Skaros)
Nors valdžia džiaugiasi suvaldžiusi pirmąją koronaviruso bangą, pensininkai valdantiesiems negailestingi. Senjorai piktinasi, kad griežto karantino sąlygomis turės gyventi bent ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų