Auganti ekonomika ne tik stiprina šalies įvaizdį pasaulyje, bet ir lemia geresnį gyvenimą žmonėms. Lietuvos ekonomistai prognozuoja, kad šiais metais Lietuvos ekonomika augs daug sparčiau nei praeitais. Tačiau ne eksportas bus pagrindinis tokio rezultato veiksnys.

Vilnius (nuotr. Fotodiena.lt/Pauliaus Peleckio)

Vilnius (nuotr. Fotodiena.lt/Pauliaus Peleckio)

2016 m. Lietuvos ekonomika augo apie 2 proc., šiais metais bankų analitikai prognozuoja BVP augimą nuo kuklesnių 2,8 proc. iki stebinančių 3,2 proc.

Lietuviai beveik viską ką uždirba – išleidžia

Nors Lietuva yra itin atvira šalis dėl eksporto, šiais metais pagrindiniai rodikliai, kuriuos derėtų stebėti – augantys atlyginimai ir gyventojų vartojimas.

REKLAMA

„Danske Bank“ vyriausiasis ekonomistas Baltijos šalims Rokas Grajauskas teigia, kad atlyginimai šiemet ir toliau turėtų sparčiai augti, o tai ir iškels vartojimą į pirmą vietą. Kadangi po krizės atlyginimai buvo sumažėję, tad ir ekonomikos variklio titulą vartojimas ilgą laiką buvo užleidęs eksportui. Tačiau situacija keičiasi.

„Danske Bank“ vyriausiasis Baltijos šalių ekonomistas Rokas Grajauskas  (nuotr. asm. archyvo)

„Danske Bank“ vyriausiasis Baltijos šalių ekonomistas Rokas Grajauskas (nuotr. asm. archyvo)

„Praėjusiais metais atlyginimų augimas maždaug siekė 7,5 proc., šiais metais turėtų būti atlyginimas į rankas dar didesnis, nes neapmokestinamųjų pajamų dydis augs nuo 200 iki 310 eurų. Žiūrint į vidutines pajamas gaunančius ir ypatingai mažesnes pajamas gaunančius, tai tas augimas turėtų būti dar ryškesnis. Mūsų vertinimu vidutinis atlyginimas, po mokesčių beveik 9 proc. turėtų augti ir tai bus pagrindinis veiksnys, kuris skatina vartojimą.

Visgi infliacija bus aukštesnė ir tai suvalgys bent dalį perkamosios galios, kuri išauga dėl augančių atlyginimų. Kitas dalykas, išlieka nežinomasis dėl to, kaip toliau klostysis užimtumo situacija, kiek bus sukurta papildomai darbo vietų. Prognozių yra įvairių, bet mūsų vertinimu turėtume matyti vis dar teigiamą užimtumo augimą, nes bedarbių virš 100 tūkst. ir, manome, kad nepaisant kvalifikacijos trūkumo ar geografinės vietos neatitikimo, bent dalį iš tų bedarbių turėtų pavykti įtraukti.

Tai augantys atlyginimai ir užimtumas lemia tas didesnes pajamas, kurias išleidžia ekonomikoje. Taupymas pas mus yra vienas mažiausių. Iš esmės beveik viską ką uždirbame, viską ir išleidžiame. Dėl to manome, kad ir toliau vartojimas bus pagrindinis augimo variklis. Įvertinus infliaciją, maždaug apie 4 proc. turėtų augti vartojimas“, – apibendrina R. Grajauskas.

REKLAMA

Tokios nuomonės ne vien R. Grajauskas. Štai DNB vyr. ekonomistė Baltijos šalims Jekaterina Rojaka antrina, kad dirbančiųjų skaičius Lietuvoje augs, taigi išsiplečia bazė žmonių, kurie prisidėtų prie vartojimo. Tačiau palaipsniui atlyginimų augimo faktoriaus įtaka mažės, o ekonomikai šiais metais padės ir investicijos.

Jekaterina Rojaka (nuotr. DNB bankas)

Jekaterina Rojaka (nuotr. DNB bankas)

„Palyginti su praėjusiais metais, tai vienas iš tų papildomų variklių, kuris šiais metais turėtų įsijungti. Privačios investicijos praeitais metais augo neblogai – apie 10 proc., bet valdžios viešojo sektoriaus investicijos ne tai, kad stagnavo, bet ir mažėjo labai smarkiai. Tai vėl europinio pinigų skirstymo ciklo pasekmė. Šiais metais pinigai jau realų sektorių turėtų pasiekti. Tai ir daugiau infrastruktūros, daugiau investicijų. Kadangi ES pinigais apie 70 proc. visų valdžios investicijų paremta“, – svarsto ekonomistė.

Eksportas pirmuoju smuiku negros, tačiau tarptautinė aplinka išliks svarbi

Krizės laikotarpiu, sumažėjus atlyginimams, įmonės tapo konkurencingesnės ir užsienyje galėjo pigiau parduoti savo prekes, kadangi didelę dalį bendrų sąnaudų sudaro darbo užmokestis. Tuomet ir išaušo eksporto era.

„Dabar jau priešingai išeina. Vartojimas labai greitai auga dėl atlyginimų, bet iš karto eksportui didesnės problemos. Jau praėjusiais metais matėme, kad 2–3 ketvirtį prekių eksportas traukėsi. Paslaugų eksportas dar auga, nes ir paslaugų centrų daug pristatyta. Šiais metais ir toliau bus paslaugos, kurios trauks eksportą į priekį. Bendras eksporto augimas turėtų būti apie 3 proc. Tokia situacija išeina. Kai gerai vartojimui, blogai eksportui.

REKLAMA

Apie du trečdalius visko ką pagaminame orientuota į eksportą, tai gamybai bus didesnės problemos. Tos įmonės privalės investuoti į technologinį atsinaujinimą, kad didėtų našumas, būtų daugiau pagaminama. Žemesnės pridėtinės vertės gamybai bus vis sunkiau išsilaikyti Lietuvoje ir matysime aukštesnės pridėtinės vertės, kaip lazerių technologijų kilimą“, – prognozuoja ekonomistas R. Grajauskas.

J. Rojakos nuomone, nors eksportas ir neužima reikšmingos Lietuvos ekonomikos augimo rolės, galime tikėtis, kad lietuviškų prekių eksportas nuo 0–2 proc., šiais metais ūgtels iki 3,5 proc. Tuo tarpu reeksportas labiausiai priklausys nuo politinės situacijos Rusijoje ir NVS šalyse.

Prie teigiamų pokyčių eksporto rinkoje prisidės ir augančios naftos kainos.

Be jau paminėtų veiksnių išlieka itin svarbi geopolitinė situacija. Ji veiks ne tik eksportą, bet ir investicijas, ir bendrą ekonomikos lygmenį.

Štai R. Grajausko teigimu, kol kas dar tvyro baimė ir tai atsispindi investuotojų sprendimuose. Baimė dėl neužtikrintos ateities, JAV prezidento Donaldo Trumpo retorikos ir santykių su Rusija, Prancūzijos ir Vokietijos rinkimų.

„Ta baimė šiek tiek mažina norą investuoti Lietuvoje, dėl to ir užsienio investicijos daug vangesnės nei buvo prieš krizę. Ir vietos įmonės gali būti linkusios šiek tiek mažiau investuoti, nes kai esi neužtikrintas dėl ateities, o investicijų atsiperkamumas ne metai, tada gali pradėti mąstyti ar tikrai tau čia verta ir kas bus apskritai su ta šalimi.

Jei blogieji scenarijai išsipildytų, kiltų politinė suirutė. Tai esame viename laive su kitomis euro zonos valstybėmis. Gerai, kad esame tame laive, bet šiuo atveju toks laikotarpis, kai mus gali veikti neigiamai. Nes jei ten lūkesčiai krenta, tai tas persiduos ir mums tiek per eksporto, tiek per investicijų kanalą. Toks kraštutinis scenarijus, jei tikrai būtų tokios problemos, kad vos ne byra Europos Sąjunga, tai mums būtų ekonominis krachas, nes mūsų ekonomika vos ne 100 proc. priklauso nuo Europos ekonomikos: tiek paramos, tiek investicijų, tiek eksporto prasme“, – pagrindinius faktorius, kurie sugriautų visą Lietuvos ekonomikos augimo prognozę įvardija R. Grajauskas.

REKLAMA

„Kada jau įvyks derybos dėl „Brexit“ ir paaiškės realios pasekmės, tada būtų galima šnekėti apie ilgalaikes investicijas ir kokia kryptimi jie eitų. Tie patys neramumai vyrauja dėl teroristinių išpuolių. Iš vienos pusės tai labai neigiamai veikia investuotojų nuotaikas, kita vertus mes atrodome neblogai, nes pas mus šio nerimo yra mažiau“, – kitus veiksnius lemiančius investuotojų apsisprendimą įvardija J. Rojaka.

Vis dėlto ekonomistė pastebi, kad kol kas skandinavus investuotojus mažai jaudina galimos grėsmės, jiems svarbesni – konkretūs atvejai.

Mindaugas
2017-01-28 07:24:11
kai emigrantai siuncia pinigus i Lietuva ir perka 4 kartus brangesnes paslaugas nekilnojama turta ir tt pardave zmones turi pinigu ir perka prekes bet kai valstybe bb dejus ant tu emigrantu
juos nori tik patampyti nervus su PSD biurokratija bei pinigu vagima nuo saskaitos nepranesus daug emigrantu pakeis kardinaliai savo planus o tada ir pasimatys tikrieji skaiciai
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Skitas 2017-02-07 07:09:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pagrindinis ekonomikos variklis - ES parama. Kai 2020 variklį užkals - bus kalti Valstiečių partija.   ATSAKYTI
Gintaras 2017-02-06 21:53:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mindaugėli. Nors esu ne užsienietis ir blogos manieros mano pagoniškame kraujuje, bet dėsiu pastangas būti malonus ir rašysiu gražiai. Nesididžiuok, kad užsienyje uždirbę jūs čia perkatės. Todėl kelia kainas prekybininkai ir gaunantiems 300€ per mėnesį tampa dar sunkiau gyventi. O štai nebūtų užsienyje uždirbtų pinihų apyvartoje ir puikiai matytų Lietuvos žmogaus pajėgumus pirkti. O dabar ką pasako? Visi skundžiasi blogu gyvenimu, o Maximose vežimais perkasi. Reiškia, gerai gyvenam ir kainos gali dar kilti! Todėl ir sakau, Mindaugėli. Jei jau pabėgai, tai kur dirbi - ten ir apsipirk.   ATSAKYTI
Gintaras 2017-02-06 21:45:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tik nori užsienio investicijų, kurios tipo pakels gerbūvį. Vilniaus energija puikus užsienio investitorių gerbūvio kėlimo pavyzdys. Dabar dar valstybė jiems galbūt primokėti turės šimtus milijonų už patirtus nuostolius. Mat neturėjo teisės ginti savo piliečių, neturėjo trukdyti darytis pelno visais įmanomais būdais. Ir norime dar daugiau tokių įmonių! Tai galime atleisti ir valdžią. Užsienio verslas pasakys ir kainas, ir algas. Kam dar biudžetui išlaikyti seimą, prezidentūrą? Jie tik vykdys užsienio kapitalo pavedimus. Tai tiesiogiai tegul ir valdo užsienio kapitalas. Jų tikslas nebuvo ir nebus gerinti Lietuvos gyvenimo. Jų tikslas kiek galima daugiau ištraukti paskutinių grivenų ir išsinešdinti, kai liks tik lūšnynų kvartalai iš Lietuvos. Faktas Jei patys nesugebame, nenorime dirbti ne tik sau, bet visai šaliai- galbūt ir nesikankinkime. Jei verslas tik asmeninė nauda be jokios atsakomybės, (o būtent tokie mūsų verslininkai ir yra), tai mes niekur ir nenueisime. Kelio galas visai netoli.   ATSAKYTI
Gintaras 2017-02-06 21:35:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietuva pigiai gamina kitoms valstybėms ir parduoda už gerą kainą. Štai ir visas variklis. Tik kai pelnu beveik nesidalija verslas nei su žmonėmis, nei su valstybe - ekonomika visai nesimato paprastam žmogui. Maisto kainos Vokietijos lygmeniu, o atlyginimai smukę žemiau sovietinio pagal perkamumo galią. Biudžetas menkas ir vis sėkmingai išgrobstomas, ES parama nusėda kažkur beveik nepastebimai, apart kelių sankryžų žiedinėmis paverstų kaip ir nesimato nieko daugiau. Štai ir visa ekonomika. Gėda būti lietuviu, o gyvenančiu Lietuvoje triguba gėda.   ATSAKYTI
Je 2017-02-03 10:21:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Je, kažin ar toks variklis bus įjungtas. Ar teisingai senosios valdžios paskirstytas BVP? Koks užsienietis čia eis daryti savo verslą ,kai Lietuvos valdžia skiaudė SAVO PENSININKUS ,PASIKESINO Į PRIVAČIĄ NUOSAVYBĘ IR NĖRA TEISIAMI?   ATSAKYTI
Koks variklis? 2017-01-31 13:21:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Neegzistuojančios valstybes, neegzistuojančios ekonomikos.   ATSAKYTI
Petriukas 2017-01-29 16:59:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Mano pimpalas!   ATSAKYTI
nuu tai 2017-01-28 18:22:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
aisku kad Siru mokslininkai   ATSAKYTI
P.Morkūnas 2017-01-28 17:33:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Variklis? Manau oro linijos: Lietuva- užsienis......   ATSAKYTI
Petras 2017-01-28 10:14:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Apie ekonomikos augimą ar gyvenimo gerėjimą turi prognozuoti ne užsienio banko klapčiukas ,o LR Seimo Ekonomikos ir finansų komitetas ar finansų ministerija. Ar Lietuva neturi savo ekonomikos darbuotojų? Galima pamanyti ,kad pensininkui primetus 20eurų sujudės ekonomika Lietuvoj ,suaktyvės prekyba.Gal tas ponelis nori nukreipti dėmesį nuo tarppartinių rietenų Seime,nesprendžiamų svekatos priežiūros klausimų,uždėti runkeliui rožinius akinius...?   ATSAKYTI
Mindaugas 2017-01-28 10:39:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Tavo komentare runkelis ir klapciukas parodo tavo nepagarba kitam zmogui tai tokie zmones kaip tu ir privercia zmones emigruoti taip as emigrantas ir daug ko ismokau kitoi saly pvz to kad uzsieny zmones yra daug geresni ir gerbia mus uzsieniecius labiau nei Lietuvos zmones nes jie jaua darzelyje yra mokinami kad visi lygus nera stipresnio ar sustresnio yra tik tu teisus ar neteisus o pajamos taipat labai daug reiskia apie seimos gerove kai iskyla bedos tada ir prasideda pykciai ir tt kai buni susierzines sunku spresti problemas  
Mindaugas 2017-01-28 11:09:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Taip pencininkams reikia ne del ekonomikos o kad isgyvent o vaiku pasalpos butinos nes tuoi nebus kas ta ekonomika isvis palaikys   
Je 2017-01-28 11:11:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Je, reiktų suprasti tarp eilučių - kieno žodžiai žodžiai : runkelis ,klapčiukas.  
Mindaugas 2017-01-28 07:24:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kai emigrantai siuncia pinigus i Lietuva ir perka 4 kartus brangesnes paslaugas nekilnojama turta ir tt pardave zmones turi pinigu ir perka prekes bet kai valstybe bb dejus ant tu emigrantu
juos nori tik patampyti nervus su PSD biurokratija bei pinigu vagima nuo saskaitos nepranesus daug emigrantu pakeis kardinaliai savo planus o tada ir pasimatys tikrieji skaiciai   ATSAKYTI

Top Video

Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
REKLAMA
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų