Ekonomistai rėžė tiesiai: algos kils, bet džiaugtis tikrai nėra dėl ko

Maršrutinį autobusą Vilniaus gatvėmis vairuojanti ponia Karolina šį darbą dirba jau dešimti metai. Moteris į darbą išsiruošia tuo metu, kai dauguma miestiečių dar kietai miega – apie ketvirtą valandą ryto. Penktą ryte – ji jau prie vairo sveikinasi su pirmaisiais keleiviais.

Autobuso vairuotojo darbo diena trunka devynias valandas, atlyginimų vidurkis – apie 700 € į rankas. Naujokai vairuotojo karjerą pradeda nuo 600 € algos, patyrę per mėnesį uždirba ir apie tūkstantį eurų.

Vidutinis atlyginimas šalyje šiuo metu siekia 580 € į rankas. Prieš dešimtmetį jis buvo 320 €, t.y. beveik perpus mažesnis. Tačiau žmonės sako, kad gyvenimas per tą laiką nė kiek nepalengvėjo, mat iš paskos kyla ir kainos, jau pasiekusios ES vidurkį. Kad galėtų bent kiek oriau gyventi, dažnas dabar svajoja bent apie 1000 € atlyginimą, o pensininkas apie 300 € pensiją.

REKLAMA

Ekonomistai prognozuoja, kad ateinantį dešimtmetį algos kils vidutiniškai po 5 proc. kasmet. Tad kitąmet vidutinis atlyginimas sieks 630 €, o po 10 metų - 900 €. Tai reiškia, kad po truputį artėsime prie ES atlyginimų vidurkio, tačiau pasiekus 85 proc. lygį gresia labai ilgam įstrigti ir algos bus perpus mažesnės nei, pvz., Vokietijoje. Apie labiausiai išsivysčiusių ES šalių atlyginimų lygį Lietuvoje galėsime ir toliau tik svajoti.

Kad Lietuvoje atlyginimai didėtų greičiau ir jau po dešimtmečio vidutinė alga būtų 1200 € į rankas, ekonomistai sako, jog būtina reformuoti mokyklas ir universitetus, kad vaikai mokytųsi modernių, didelę pridėtinę vertę kuriančių specialybių.

Ekonomistai sako, kad norint Lietuvoje jau po dešimtmečio ES vidurkį siekiančių algų, būtinos reformos: mažėjant darbingo amžiaus žmonių Lietuvoje, teks daugiau dirbti ir pensininkams, ir neįgaliesiems. Augimą skatintų palankesnės sąlygos užsienio investicijoms, bent 5 proc. sumažinti „Sodros" mokesčiai, daugiau imigrantų jei ne iš Azijos ar Afrikos, tai bent iš Ukrainos.

Išsamiau žiūrėkite tv3 reportaže:

 


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų