Algirdas Sysas (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)

Algirdas Sysas (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)

Nemira Pumprickaitė, LRT Televizijos laida „Savaitė“, LRT.lt

PVM lengvata šildymui – vis dar neišspręstas klausimas valdančiajai koalicijai. Finansų ministerijos parengtas ir Vyriausybės pritarimo sulaukęs kitų metų biudžeto projektas Seimui pateiktas su 21 proc. PVM šildymui tarifu.

Tačiau Premjeras, iki tolei lengvatos naikinimą vadinęs socialiai teisingu sprendimu, tuo įtikinęs ir beveik visus socialdemokratus, ėmė ir pranešė, kad gavo ekspertų išvadas, kurios rodo, jog panaikinus lengvatą šildymo kainos kai kuriose savivaldybėse išaugs, todėl jų naikinti negalima. Jis siūlys koalicijai šią lengvatą pratęsti neribotam laikui.

Koalicijos partneriams toks Vyriausybės vadovo posūkis, reikia manyti, patiks, nes ir Darbo partija, ir „Tvarka ir teisingumas“ priešinosi PVM tarifo šildymui didinimui. Apie lengvatą, griaunančią biudžetą ir verčiančią Premjerą triskart keisti savo nuomonę „Savaitėje“ su socialdemokratų partijos ir Seimo vicepirmininku Algirdu Sysu.

– Jūs už tai, kad būtų panaikinta lengvata ar prieš?

– Aš – už, bet partijos sprendimas yra jau kitoks, tai mes vykdysim.

– O kas sugalvojo, kieno čia buvo idėja – jūsų, premjero, finansų ministro?

– Šita idėja kilusi prieš 14 metų...

– Taip, bet šiuo atveju?

– Kiekvienais metais, svarstant biudžetą... Biudžetą ruošia Finansų ministerija ir jai reikia subalansuoti ir pajamas, ir išlaidas. Pajamų sektoriuje mes turime mažiausią perskirstymą ES per biudžetą. Ir, aišku, tada ieškoma, iš kur sugraibyti.

REKLAMA

– Tai finansų ministro čia buvo idėja?

– Taip. Iš Finansų ministerijos atėjo toks pasiūlymas, kad, jeigu mes norime vykdyti tam tikrus įsipareigojimus socialinėje srityje, pavyzdžiui, didinti atlyginimus mažas pajamas turintiems žmonėms, kompensuoti tai, ką mes pažadėjom ir pradėjom vykdyti, t.y. pensijas ir kita, mes turime turėti šaltinį.

– Ar šitas klausimas buvo derintas su koalicijos partneriais?

– Aš manau, kad mes pradėjome diskutuoti... galbūt reikėjo pristatyti šitą biudžetą frakcijose, išgirsti frakcijų nuomonę, Seimo narių, partijos narių, o tada eiti... O buvo kalbama Politinėje taryboje, aš pats dalyvavau. Buvo pateikta, didelės neigiamos reakcijos nebuvo. Taip, svarstysim, žiūrėsim. Daugiau diskutavome apie MMA didinimą nuo liepos 1 d., bet jau išėjus iš kabineto ir duodant pirmuosius interviu atsirado skirtingas traktavimas.

– Tai partneriai jūs lengvai „išdūrė“?

– Galima sakyti, kad ne išdūrė, o, manau, tokiais rimtais klausimais turėjo būti aiškiai fiksuota protokole, ką mes sutarėme, o ne taip: „tinka“? Visi: „valio, tinka“. Bet kai išėjo Seimo Pirmininkė ir pagalvojo, ką ji turės pasakyti savo partijos nariams, bičiuliams, ji pagalvojo: „o, mes gi nešnekėjome“. Tai geriau pasakyti, kad dar šitas klausimas neaptartas. Taip pasielgė ir „Tvarka ir teisingumas“.

– Tai čia savivaldybių rinkimai gali veikti?

– Aišku, tai labiausiai ir veikia. Ir aš puikiai suprantu. Teko bendrauti su savo bičiuliais, buvau susitikęs beveik su visais rajonų merais. Sakykime, santykis buvo 95 prieš 5. Visi pasisakė, kad ne laikas, nes visi bijojo ir bijo rinkimų. Žmonės kaip tik vasario mėnesį ir gautų tą pirmą sąskaitą už šildymą, o kovo 1 dieną – rinkimai. Tai nebuvo pagalvota. Aš manau, kad mūsų logistika minties ir pasiūlymų buvo šiek tiek sutrikusi.

REKLAMA

Finansų ministerija, rengdama tą projektą, vis tiek rėmėsi kažkokiais ekspertų skaičiavimais?

– Metų metus ta lengvata buvo ir labai lengva paskaičiuoti, kiek yra žmonių, kuriems tikrai reikia tos lengvatos. Tai tik 17 mln. iš tų 200 mln. litų. Reiškia, kad 180 mln. litų lengvatą gauna tie, kuriems pagal mūsų paramos įstatymus nepriklausytų tos lengvatos. Reikia tiesiai šviesiai apie tai kalbėti. Yra politinis sprendimas palikti, paliekame. Bet aš visada sakau: ar mūsų Prezidentė, ar premjeras, ar Seimo Pirmininkė negalėtų susimokėti už šildymą visą PVM?

– Jeigu visa Finansų ministerija sėdi ir skaičiuoja, nes tai jų tiesioginis darbas, ir tie skaičiavimai sudėti į biudžetą, tai, kas tie ekspertai, kurie po to, kai biudžetas buvo suskaičiuotas ir pateiktas, premjerui pateikė tokius skaičiavimus, kad vis dėlto šildymo kaina kils? Jūs žinote, kas tie ekspertai?

– Ne, nežinau, negalėčiau pasakyti. Bet yra ekspertai, kurie turbūt patarinėja finansų ministrui, yra ekspertai, kurie patarinėja premjerui, gal dar yra nepriklausomi.

– Bet tai tada chaosas valstybėje?

– Aš manau, kad iš dalies taip. Nes manau, kad tie paskaičiavimai ir tie nuogąstavimai bičiulių, kurie sakė, kad tikrai kai kuriose savivaldybėse dujų kainos kritimas neturi jokios įtakos, o turi įtaką PVM lengvatos panaikinimas, nes jie kūrena biokuru, buvo teisingi.

Ir ekspertai tai tiesiai šviesiai pasakė. Turėjo būti paskaičiavimai visais pjūviais ir tada priimamas sprendimas. Kartais premjeras nelabai gražia forma „pakišamas“ pasakyti vieną ar kitą žodį, o po to... Žinote, žvirblis išskrido ir tada jau sunku jį sugauti. Reikia aiškintis.

REKLAMA

– O kaip tada, jūsų manymu, turi jaustis finansų ministras, kuris sudarė biudžetą, pateikė, visa ministerija sėdėjo, skaičiavo, ir tiesiog neįvertino, kad premjeras ateis ir pasakys: „ne, aš turiu kitus ekspertus“?

– Nežinau, nebuvau finansų ministras, man sunku jausti. Aš suprantu, kokį galvos skausmą turi mano bičiulis finansų ministras. Jis bando suderinti nesuderinamus dalykus. Ir aš tik galiu nulenkti galvą, nes tai yra labai sunku. Ir aš raginčiau savo bičiulį vis dėlto rimčiau žiūrėti į tai, ką mums rekomenduoja Pasaulio bankas ir Tarptautinis valiutos fondas. Mokestinę sistemą reikia žiūrėti. Mes negalėsime su tokiu pajamų perskirstymu padaryti tuos darbus, kuriuos mes pažadėjome Lietuvos žmonėms.

– Iš kur galima, jūsų manymu, paimti tuos trūkstamus 200 mln., o būtent tiek jų pritrūks, ir vykdyti savo įsipareigojimus?

– Tai, kas parašyta finansų ekspertų, kurie patarinėjo, kad reikia nesutikti, tai 50 mln. buvo planuojama skirti savivaldai, nes šita funkcija kompensacijų turėjo pereiti savivaldai. Manau, šitų pinigų perdavimas sustabdomas, kaip turbūt ir funkcijos perdavimas sustabdomas. Kiti šaltiniai buvo parašyti: valstybės valdymo išlaidų mažinimas ir valstybinių įmonių dividendai. Kaip sakoma, iš visų po siūlą, kažkam – džinsai.

– O ar gali taip būti, kad pensijų fondai bus paliesti?

– Kalbos yra ir tokios. Neslėpkime, kad mes kitais metais turėsim 500 mln. pasiskolinti, kad investuotume į ateitį. Čia tokie utopiniai projektai, mano galva. Mes negalime išspręsti einamųjų problemų, nes pensininkams mes dabar tik senatvės kompensaciją vykdome, o Konstitucinis Teismas (KT) pasisakė ir dėl dirbančių pensininkų. Reikia dar įstatymą priimti. KT pasisakė dėl darbo užmokesčio kompensavimo, kur irgi dar nėra net įstatymo. Tai viskas reikalauja pinigėlių ir labai nemažų.

– Jūs turite problemų su ta PVM lengvata...

– Tokia politikų dalia, kad reikia sugebėti suderinti nesuderinamus dalykus.

taip
2014-11-03 10:46:21
Pamiršote ponai, kad skelbėte, jog 21 % PVM tik laikinas. Be to, niekaip nesuprantu, kodėl daugelyje turtingų valstybių yra gerokai mažesnis tarifas maistui ir nieka jo nevadina lengvatiniu, maistą perka ir nepasiturintys ir milijonieriai, problemų nemato. Gal metas pajudinti tas grupes, kurios sumoka mažiausiai mokesčių, lyginant su pajamom, o gal lengviausia iš ūbago lazdą atimti? Ir apskritai, daugelis užsisėdėjo seime, išsikvėpė ir turi išeiti į užtarnautą poilsį, kaip visi pensininkai.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Kęstas 2014-11-03 18:09:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Užtenka svajonių apie pigų šildymą. Žinios iš skalūnų karo fronto:

Skalūnų dujomis užsiimančios kompanijos slaptai samdo lobistus, kurie renka ir platina informaciją, kenkiančią skalūnų panaudojimo priešininkų reputacijai.

Objektyviai, dabar yra sunkus laikas skalūnų panaudojimo šalininkams. Aš juos gerbiu, nes jie surado energijos šaltinį ten, kur niekas to nesitikėjo. Bet realybė yra jiems sunki. Kadangi skalūnų dujų ir skalūnų naftos gręžiniai daugiau duoda produkcijos vos tik išgręžus, tai tenka visą laiką gręžti. Todėl skalūnų dujos ir skalūnų naftos savikaina yra didesnė, negu paprastos naftos ir paprastų gamtinių dujų, kurias mes gauname iš Rusijos. Dabar tos energetinės produkcijos kainos krenta visame pasaulyje (alio, Prezidente Grybauskaite, čia Jūsų terminalas yra ne prie ko, pasaulis juk didelis).

Kas laimi krentančių energijos resursų kainų akivaizdoje? Tie gamintojai, kurie gamina pigesnę produkciją (pvz. Saudo Arabija ir Rusija) ir turi pinigų atsargas, kad iškentėtų kainų kritimą (pvz. Saudo Arabija ir Rusija). O kam blogai? Tie, kurių savikaina didesnė (pvz., JAV kompanijos, ateinančios į rinką su skalūnų dujomis ir nafta). Skalūnų dujų ir naftos pelningumas tampa per mažas, tenka palikti rinką Saudo Arabijai ir Rusijai. (Alio, Prezidente Grybauskaite, gal sumažinkite jūsų karo su Rusija karštį, juk mums teks pirkti rinkoje iš tų, kurie liks rinkoje.)

Dabar nusiimu verslininko kepurę ir užsidedu mokslininko kepurę. Pasirodė pirmieji patikrinti duomenys, kad skalūnų dujos daugiau kenkia gamtai artimiausių dvidešimt metų laikotarpyje, skaičiuojant energijos vienetui, negu net lenkų purvinoji anglis. Kai šie duomenys prasisunks į susirūpinusių gamta vokiečių ir kitų aktyvistų sąmonę, tai skalūnų dujų gamintojai bus suvalgyti gyvi. Nepadės net kompromituojantys visus lobistai.

Daugiau apie tai - guglinant žodžius: mokslas-studijos-ekonomika.   ATSAKYTI
Jurijus 2014-11-03 17:55:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gerb.Sysai ,i valdžią išlindai per profsajungas,o dabar jau ant tiek susireikšminai vos ne Dievas,kaip negėda blyn kas tik už tamstą ir balsuoja???? Tiesa jums juk dzin pagal sarašus išlendat,nors jau nebeturit jokio autoriteto ir palaikymo-GEDA   ATSAKYTI
ale 2014-11-03 17:49:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tam ponui seniai sysalai galvoje. Ir kas tokius renka ? Juk visi žino, kas daugiausiai gyvena daugiabučiuose - tikrai ne milijonieriai, bet šitam ponui nusišvilpt   ATSAKYTI
baba 2014-11-03 13:01:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Premjeras pasigiria,jog jis gali susimoketi uz sildyma su 21% PVM, Jakilaitis jam antrina irgi gali. O kodel ponai neklausiat tu ,kurie negali susimoketi, kuo cia girtis, kad daug uzdirba. Aiskina, jog gausit kompensacijas, o ka daryt tiems,kuriu pensija vidutine, uzmokestis vos didesnis nei minimumas,o dar islaikytiniai? Pamatykit ir maziau uzdirbancius, nusiimkit savo rozinius akinius, pro kuriuos ziurit   ATSAKYTI
r 2014-11-03 10:51:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pagal Sysą būtų taip: panaikina šildymo lengvatą visiems, tuomet seimo pirmininkė, prezidentė ir ministras pirmininkas moka visą PVM už šildymą, kaip ir virėja, vadybininkas ir sekretorė (dirbantys privačiame sektoriuje), bet politikai gi savęs niekada nenuskriaus ir pasididins atlyginimus ar kanceliarines lėšas, ar kokius nors priedus susigalvos (visa tai iš virėjos, vadybininko ir sekretorės sumokamų mokesčių), o va privačiame versle dirbantiems reiks toliau mokėti iš savo uždirbtų pinigų ir už save ir už minėtus ponus. Gerai tik kontrabandininkams ir veltėdžiams, jiems už viską kompensuos irgi iš virėjos, vadybininko ir sekretorės sumokamų mokesčių. SOCIALINIS TEISINGUMAS. Beje PVM reiktų grąžinti į prieš krizinį lygį.   ATSAKYTI
taip 2014-11-03 10:46:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pamiršote ponai, kad skelbėte, jog 21 % PVM tik laikinas. Be to, niekaip nesuprantu, kodėl daugelyje turtingų valstybių yra gerokai mažesnis tarifas maistui ir nieka jo nevadina lengvatiniu, maistą perka ir nepasiturintys ir milijonieriai, problemų nemato. Gal metas pajudinti tas grupes, kurios sumoka mažiausiai mokesčių, lyginant su pajamom, o gal lengviausia iš ūbago lazdą atimti? Ir apskritai, daugelis užsisėdėjo seime, išsikvėpė ir turi išeiti į užtarnautą poilsį, kaip visi pensininkai.   ATSAKYTI
Dar 2014-11-03 10:31:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Prieš kirizę PVM buvo 18 proc.Krizė baigėsi,bet PVM lieka 21 proc. Kodėl?   ATSAKYTI
narūnas 2014-11-03 10:28:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Krizė baigėsi,bet PVM toliau liek 21 proc,o ne 18 proc.,kaip prieš krizę-kodėl apie tai nerašo p. Sysas? Svarbiausia-žmogus?   ATSAKYTI
Vidas 2014-11-03 10:22:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai sudarykit tokių sąrašą ir tegul susimoka.   ATSAKYTI

Top Video

Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
REKLAMA
Vilniaus universitetas (nuotr. Fotodiena.lt)
Vilniaus universiteto (VU) rektoriumi išrinktas Istorijos fakulteto dekanas Rimvydas Petrauskas, BNS patvirtino universiteto atstovas spaudai Ervinas Spūdys. ...
Saulius Skvernelis (Paulius Peleckis/Fotobankas)
Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis teigia neprieštaraujantis siūlymui viešinti medžioklės lapus. „Dalyvauja tose medžioklėse, kaip suprantu, ne tik valdžios ar politikų ...
Plastikas (nuotr. Fotodiena.lt/Dmitrijaus Radlinsko)
Per Vilniaus miesto šventes nebebus galima naudoti vienkartinio plastiko gaminių – tokį sprendimą trečiadienį priėmė Vilniaus miesto savivaldybės taryba. Ji galutinai ...
Gitanas Nausėda  (Paulius Peleckis/Fotobankas)
Prezidentas Gitanas Nausėda atsakė į diskriminacijos tautiniu pagrindu kaltinimus. Šalies vadovas tvirtina, kad tai dirbtinai keliama problema. Prezidentas savo feisbuke rašė, ...
Saulius Skvernelis (Paulius Peleckis/Fotobankas)
Premjeras Saulius Skvernelis sako nesuprantantis, ką kitaip turėjo daryti sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, praėjusią savaitę Vyriausiosios tarnybinės etikos ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
Orų kokteilis Vilniuje: pasipylė kruša, dangų skrodė žaibai, galiausiai pradėjo snigti
DABAR RODOMA
Orų kokteilis Vilniuje: pasipylė kruša, dangų skrodė žaibai, galiausiai pradėjo snigti
DABAR RODOMA
Detektyvas dėl politiko nušautos stumbro patelės tęsiasi: įtariama baisi versija
DABAR RODOMA
Gediminui Žiemeliui – nauji nemalonumai: su juo siejama įmonė tiriama dėl kontrabandos
DABAR RODOMA
Narkevičius sumanė viešai išvardyti, ką nuveikė per penkis mėnesius poste
DABAR RODOMA
Lietuviai galės lygiuotis į Vakarų Europos šalis tik po gerų dvidešimties metų
DABAR RODOMA
Girtas 15-metis sukėlė avariją: kartu važiavo 14-16 metų draugai
DABAR RODOMA
Suknežinto vilkiko nesužeistas likęs vairuotojas pasakė, kas įvyko
DABAR RODOMA
Aiškėja, kas sugalvojo Lietuvoje pagrobti lenką ir kur jį slėpė
DABAR RODOMA
Specialistai įspėja: šilta žiema neužmigdė visų erkių
DABAR RODOMA
Kovoja dėl stambiausio Lietuvoje plėšriojo paukščio gyvybės: įtariamas apsinuodijimas
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų