Tautininkų sąjungos pirmininkas Julius Panka įžvelgia didelę neteisybę, kad Lietuvoje aukštos kvalifikacijos darbuotojai uždirba daugiau nei nekvalifikuoti darbininkai. Jis čia įžvelgia senovišką kastų sistemą, kurioje žmonės nuo gimimo hierarchiškai suskirstomi ir neturi galimybės „pakeisti“ kastos.

Vilis Normanas (nuotr. asm. archyvo)

Vilis Normanas (nuotr. asm. archyvo)

Toks skirstymas skamba išdidžiai, bet yra visiškai netikslus. Lietuvoje valstybininku gali tapti bet kas. Net pats J. Panka, kuris savo populizmu būtent to ir siekia. Už pastangas vertiname, už melą – ne.

Anglosaksai turi gerą skirtį tarp mokyto žmogaus (educated) ir to, kuris supranta kasdienį gyvenimą (street-smart). Lietuvoje yra daug mokytų ir daug suprantančių kasdienį gyvenimą, tačiau beveik nerasta ir mokytų, ir suprantančių kasdienį gyvenimą. Nes kalbama arba teorijomis, arba pavyzdžiais, kurie paimami tik tam, kad įrodytų klaidingus teiginius. Dažniausiai – populistinius.

REKLAMA

Jeigu norime valstybės, kurioje nebūtų skurdo – o to nori visi sveiko proto žmonės, negalime reikalauti, kad aukštos kvalifikacijos darbuotojai – nesvarbu, politikai ar mokslininkai - uždirbtų kaip visi „paprasti žmonės“. Taip nebūna, tai prieštarauja logikai ir bet kokios rinkos dėsniams.

Taip, gražiai skamba „visi politikai vagys“, kelkite atlyginimus mokytojams, gydytojams ir taip toliau. Tik – kur pavyzdžiai? Ar mažai uždirbantis politikas bus geras politikas? Yra pavyzdžių? Prašome pateigti. Aš tokių nežinau.

Mokytojai, gydytojai – visi jie, žvelgiant komparatyvistiškai, Lietuvoje uždirba per daug. Tai sakau atsakingai: mano mama yra mokytoja. Dabar Lietuvoje mokytojų per daug. Jų kvalifikacija gali būti visai žema ir dėl to jų atlygis nenukentės. Mokytojų per daug dėl to, kad daug mokyklų buvo uždaryta ir kai nereikalaujama aukštos kvalifikacijos, jais tampa bet kas. Tik sumažinus atlyginimus dabar, ir atsijojus visus pinigų ieškotojus, ateityje būtų galima didinti atlyginimus. Nemeluokite savo „liaudžiai“, kad galima mokytojams mokėti daugiau. O jei manote, kad galima – pasakykite iš kokių Saliamono kasyklų?

Gydytojai uždirba pakankamai, o dažnai dirba labai prastai ir neatsakingai. Jiems irgi mielai sumažinčiau atlyginimus, kad kiltų jų darbo kokybė.

Apskritai, ir mokytojai, ir gydytojai gali emigruoti – pažiūrėsime, kur jie uždirbs daugiau. Tik neemigruoja, nes kad ir kur emigruosi, norėdamas daugiau uždirbti, turėsi kelti kvalifikaciją, neužteks, kaip gydytojai, pas kurią neseniai lankiausi, tuo pat metu naršyti internete ir „iš akies“ sakyti, kad tikriausiai viskas gerai.

REKLAMA

Daugiavaikės šeimos skursta? Sutinku. Dauguma tų šeimų buvo sukurtos siekiant uždirbti ir dabar nežino, ką daryti. Bet kas čia kaltas? Tikrai jau ne valstybė. Prieš darant vaikus, reikia galvoti, kaip juos išmaitinsi.

Mūsų seneliai kažkaip sugebėdavo patys užauginti labai gausias šeimas. Ir nelaukė nei valstybės, nei kitų visuomenės narių paramos.

Ir vėl tai – tik populizmu dvelkiantys svaičiojimai.

Norint, kad visi paprasti žmonės uždirbtų daugiau, reikia kelti šalies ekonomiką – gaila, jog apie tai tautininkai nemąsto. Negi jie tiki, kad visos šalys, kuriose paprasti žmonės gyvena geriau, pradėjo nuo to, kad sumažino atlyginimus aukštos kvalifikacijos darbuotojams? Yra pavydžių? Aš jų nežinau – pateikite.

Naivus sovietinis tikėjimas, kad viską reikia atiduoti paprastiems žmonėms, baigiasi deficitu ir galiausiai bankrotu. Keistai, kaip tą patį siūlo daryti ir tautininkai.

Ką tautininkai padarė, kad keltų ekonomiką? Norėjo uždrausti žemės pardavimą užsieniečiams ir iššvaistė daug jėgų ir valstybės – tai yra žmonių – pinigų. Neprisimenu atvejo, kad tautininkai būtų padėję kelti ekonomiką. Kaip ir proletarai, tautininkai vien dėl savo klasinio statuso nori dividendų. Juokinga.

Jei valstybėje svarbiausia tautiškumas – tai pamirškite pinigus. Prancūzų nacionalistai neturi jokių etninių simpatijų – kol imigrantai uždirba, jie myli pastaruosius amžina meile. Bet vos tampa našta – nori mesti lauk. Tai protingi nacionalistai, ne lietuviški.

Kalbant apie Lietuvą, jos skurdą sukuria būtent tautininkai, paraštininkai ir marginalai. Ne tik tie, kas tingi dirbti, bet ir tie, kas nuolat daro žalą ekonomikai. Šiandienos Lietuva neturi iš ko mokėti tiems, kuriuos savo melui, pasitelkia kaip pavyzdžius populistai. Būtų idealu, jei visi galėtume gyventi puikiai turėdami tik menkus išsilavinimus. Nors taip nebūna, bet utopija graži. Visame Vakarų pasaulyje pirmiausia galvojama apie ekonomiką, todėl lietuviai ir nori gyventi ten, ne čia, kur visomis išgalėmis kenkiama ekonomikai.

REKLAMA

Lietuviai tingi mokytis, tingi sunkiai dirbti, - tai mano mamos žodžiai. Ji net stebisi, kaip nieko nebaigę žmonės įsivaizduoja, kad Lietuvoje uždirba per mažai. O už vis labiausiai pyksta, kad socialiai remtinos šeimos skandina Lietuvą degradacijos liūne.

Aišku, sutikčiau surizikuoti, kad Lietuvoje ir vėl atgimtų sovietinis turto skirstymas – kaip siūlo J. Panka, būtų pakelti „paprastų žmonių“ atlyginimai, o visokioms išrinktųjų kastoms atlyginimai būtų sumažinti arba nekeliami.

Greitai įvyktų štai kas: milžiniškai išaugtų korupcija ir visi taptų „ubagais“. Nes rinkoje negali būti dirbtinai išpūstų dalykų. Tikrai norėčiau, kad tai būtų dar kartą įrodyta. Grįžkime prie to, kaip siūlo J. Panka.

Ar to ir nori tautininkai? O gal jie mano, kad galima gyventi visiems gerai ir neturėti aukštos kvalifikacijos? Kokiam pasaulio kampe tai yra? Jokiam.

Darbo užmokestis priklauso nuo to, kokia darbuotojo kvalifikacija. Juk mokytojai ir gydytojai gali eiti dirbti privačiai, gali emigruoti. Jų darbas nėra vertas daugiau.

Ir jei kažkam nuoširdžiai nesuprantama, kaip veikia laisva rinka, siūlau pradėti mokytis.

Kai mano mama neseniai mokykloje vienai mokinei liepė pasiimti knygą, ši paklausė:

- O ką aš su ja veiksiu?

- Skaitysi, ką nežinai, kam skirta knyga? – nusistebėjo mokytoja.

- Tai aš ją geriau suplėšysiu, - atsakė valstybės (tai yra žmonių) išlaikomos šeimos atžala.

Tai aišku, kam mokytis, jei paprasti žmonės yra skriaudžiami ir išnaudojami, geriau tiesiog ir toliau laukti socialinių išmokų.

Nepažįstu aš Lietuvoje nei kvalifikuotų mokytojų, nei kvalifikuotų gydytojų, kurie mažai uždirbtų. Nejuokinkit tautos tuo šustauskišku populizmu. Žmonės turi tiek daug darbo, kiek niekada dar jo neturėjo.

REKLAMA

Kodėl? Nes tie, kam svarbu darbuotojų kvalifikacija, visada sutinka gerai mokėti už kokybišką darbą. Paprasta kaip du kart du.

Tikras tautos gynimas yra tada, kai užuot rėkalojus „Lietuva – lietuviams!” siūlomi realistiški variantai, kaip pakelti šalies BVP. Turtinga šalis – turtinga tauta. Jei tautos didžiausias idealas yra tautiškumas, tai net teoriškai neįmanomas joks klestėjimas.  

Antiliberalas
2014-09-12 19:49:13
Va čia, tai tikro ,,liberaloidininko,, straipsnis su visais pažeminimo aksesuarais, kuriame pirmiausiai niekinamas skurdus ir vidutinis gyventojų sluoksnis, mėgaujamasi socialine atskirtimi bei išaukštinamas pinigų kultas. Smirda dvoku už 50 lt
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Proto ir dūšios ubagui 2014-09-16 21:19:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kaip gaila, kad toks jaunas ir toks "skystalas " , vargšelis.paskaityt derėtų kad ir P.Gylio staripsnius, ypač tą , su lentele , kur akivaizdu, kad Lietuvoje BVP toks pat kaip lenkijoje ir latvijoje, bet atlyginimai ir pensijos per bus mažesni.kas kitus suėda-ar partiečiai?    ATSAKYTI
Valdas 2014-09-16 07:50:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Autorius populistas, visai neišmano gydytojų darbo - tai viena sunkiausių, atsakingiausių profesijų, kodėl normaliame vakarietiškame pasaulyje gydytojai yra vieni daugiausia uždirbančių? gydytojui reikia mokytis su rezidentūra per dešimt metų, Gydytojas kasdien susiduria su bloga, ligos energija, su psichiškai nesveikais ligoniais, kurie terorizuoja gydytojus, ...šiaip su vienu keliais šizofrenikais susidūręs žmogus bėgi tolyn, o gydytojas nepabėgs, privalo iškęsti, dargi šypsotis, būt geležinis, užtat gydytoja patys vieni labiausia sergančių profesijų.....Neišmanai, nerašyk, autoriau, bet rašai, todėl tave norisi išdėt į šuns dienas, ir reikia....., :    ATSAKYTI
kliedesiai 2014-09-15 14:20:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
parašyti, tautinė valstybė - stipri valstybė, tuomet jai nebaisūs jokie vidiniai priešai: šiklenkiai ir raudonskūriai   ATSAKYTI
vovovo 2014-09-14 19:27:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
liancbergos ishlikimo modelis
Yra absoliuciai korupcinis.Liancbergos gauja yra absoliuciai nepopuliari tarp rinkeju ir ju niekas nerenka .Todel.Todel liancberga sukure gerai apmokama "palaikymo grupe".T.y. pensininkus-kankinius tremtinius,kurie gauna dvigubas pensijas.Jie ir balsuoja uz savo dvigubu pensiju kubiloida Tatat liancberga   ATSAKYTI
nepasprink putom 2014-09-15 16:00:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
hm ,tai tavo nuomone kas isrinko gerb.LANSBERGIO anuka i parlamenta,kas antra partija pagal populiaruma lietuvoje turinti auksciausia rinkeju issilsvinima...na taip, runkeliai ir pasalpiniai neremia,bet miestozmones-taip.  
/ 2014-09-15 21:00:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
norejai sakyti vot vot tak,tad tavo nuomone rupi tik tau ir paleckiukam  
Puola rusai,pedofilai i gomosovietikai 2014-09-14 16:24:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Laikikis,Kubilistane:)   ATSAKYTI
issiblaivyk pufaikos atlieka 2014-09-14 17:16:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
avino galva, kada paskutini karta girdejao kubiliu  
Debiloidins kubiloidas 2014-09-14 15:26:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
nuo putinauto nesiskiria niekuom .Jie yra vieno kraujo.Del to kubiloidiniai debiloidai labai glaudziai bendradarbiauja su putinoidais ir semiasi ish juju patirties .Neveltui liancberga karjera pradejo su pilkuoju KGB kardinolu Cepaiciu,o baigia-su TSKP partshkolos pupule Grybauskaite:   ATSAKYTI
mandagus zali zmoguciai 2014-09-14 15:04:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
dabar aisku kokio lygio zmogeliai remia panka   ATSAKYTI
vaje vaje 2014-09-14 15:01:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
kai kas po sio taiklaus straipsnio pasiuto, juokinga   ATSAKYTI
Vienintele viltis yra ES 2014-09-14 14:55:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tik senu teises i demokratijos tradiciju lopsys Europa gali tapti arbitru Kubilistn CCP gauju kovose del valdzios.Lietuva negali buti nepriklausoma,nes ji zlugs tuoj pat suesta korupcijos ir parduota geriausiam Grybauskaites draugui Batiai lukashenkai ar KimJamsunui:)))))))   ATSAKYTI
Jei bent viena konkuruojanti 2014-09-14 14:39:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
gauja yra korumpuota-visos kitos ishlikti ir konkuruoti tokioj terpej gali tik ir TIK korumpuotos.Jei vieni zais pagal taisykles,o kiti pagal savas taisykles-pralosh saziningesni.Taip visuomet ir atsitinka.Todel nebuna "atskiru" korupcijos atveju.Zuokas su kubiliumi gali konkuruoti tik tokiais paciais metodais,kiteip Zuoko vietoj seniai sedetu kreivas adomenas....   ATSAKYTI
Kubiloidinis debiloidas 2014-09-14 14:31:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
nuo putinauto nesiskiria niekuom .Jie yra vieno kraujo.Del to kubiloidiniai debiloidai labai glaudziai bendradarbiauja su putinoidais ir semiasi ish juju patirties .Neveltui liancberga karjera pradejo su pilkuoju KGB kardinolu Cepaiciu,o baigia-su TSKP partshkolos pupule Grybauskaite:   ATSAKYTI
Va tce yra pagr. momentas 2014-09-14 14:27:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Suvokimui,kodel ir oponuojancios gaujos yra korumpuotos?Nes -jos negali kitokiu -apart korupciniu budu-konkuruoti su oponentais.Zuoka,Uspaski i kitus uzaugino i toliau puoseleja butent konservai.   ATSAKYTI
liancbergos ishlikimo modelis 2014-09-14 14:24:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Yra absoliuciai korupcinis.Liancbergos gauja yra absoliuciai nepopuliari tarp rinkeju ir ju niekas nerenka .Todel.Todel liancberga sukure gerai apmokama "palaikymo grupe".T.y. pensininkus-kankinius tremtinius,kurie gauna dvigubas pensijas.Jie ir balsuoja uz savo dvigubu pensiju kubiloida Tatat liancberga.   ATSAKYTI
Puola rusai,pedofilai i gomosovietikai 2014-09-14 14:21:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Laikikis ,Kubilistane:)   ATSAKYTI
to Kubiloidinis debiloiodas 2014-09-14 14:20:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
P.S. Fantazijos trūkumas pats tamstą, nieko nesugalvojate savo tik pragijuojat svetimą produkciją. Tipiško baudžiauninko- bolševiko elgesys. Būkim sąžiningi- buržujai, kapitalistai ir koncervatoriai, bent jau protingesni už jus.   ATSAKYTI
sekmes autoriui 2014-09-14 12:31:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
straipsnio takluma apibudina isteriski neargumentuoti pikti ,daznai sunkiai suvokiami komentarai   ATSAKYTI
putkos isteriskam saukliui 2014-09-14 12:20:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
kubiliaus duju terminalu dziaugiames visi ,nebent tu gyveni novorosijoj   ATSAKYTI
Kubilius smulku versla sunaikino 2014-09-14 12:14:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ne siaips sau ish durnumo.Smulkaus verslo sunaikinimas Kubilistano CCP yra programinis kubiloidu gaujos tikslas.Kad visi butu ubagai ,nes-lengvai valdomi i neturintys svertu pasipriehinti.   ATSAKYTI
... 2014-09-14 12:22:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kubiliaus rinkejai aukstesnio issilavinimo ir miesto zmones,ko nepasakysi apie pankos elektorata  
Slove Kubilistan CCP 2014-09-14 12:11:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ura.   ATSAKYTI
ccp myletojui 2014-09-14 12:23:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tik is pasiutimo neapsisiusiok  
debiloidinis kubiloidas 2014-09-14 12:10:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
nuo putinauto nesiskiria niekuom .Jie yra vieno kraujo.Del to kubiloidiniai debiloidai labai glaudziai bendradarbiauja su putinoidais ir semiasi ish juju patirties .Neveltui liancberga karjera pradejo su pilkuoju KGB kardinolu Cepaiciu,o baigia-su TSKP partshkolos pupule Grybauskaite:   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Maldeikienė parodė jautriausią savo pusę: prakalbo apie tėčio mirtį
REKLAMA
Romas Lazutka (nuotr. Fotodiena.lt/Ievos Budzeikaitės)
Dėl viruso pasikeitė mūsų gyvenimas įvairiose srityse. Nemažai verslų sustabdė savo veiklą, žmonės praranda darbus, algas. Kokia Lietuva liks po koronaviruso, ar Vyriausybės ...
Seimas (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius dr. Tomas Janeliūnas trečiadienį savo „Facebook“ paskyroje pasidalijo įrašu, kuriame ...
„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas dr. Nerijus Mačiulis (nuotr. Organizatorių)
Į Venecijos kanalus sugrįžo gulbės ir delfinai. Užsikrėtimą koronavirusu galima nebrangiai nustatyti virgulių pagalba, o nuo jo pasveikti padeda vitaminas C, imbieras bei kai ...
Linas Kojala (nuotr. stop kadras)
Koronavirusas keičia pasaulį: jo griaunamąją galią patiria turtingiausios valstybės ir sąjungos. Kokiame pasaulyje gyvensime po pandemijos? Kas ir kodėl gali tapti laimėtojais ...
Greta Ilekytė (nuotr. „Swedbank“)
Šiemet naftos sektorius susiduria su didžiausia krize per pastarąjį šimtmetį. Šiuo metu jam tenka atlaikyti dvigubą smūgį – mažėjančią paklausą dėl pandemijos užsidarančių ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų