Šiau­lių 777-ojo gim­ta­die­nio pro­ga su­kur­tas gy­va­sis is­to­ri­jos teat­ras pa­kurs­tė aist­ras (Šiaulių kraštas)

Šiau­lių 777-ojo gim­ta­die­nio pro­ga su­kur­tas gy­va­sis is­to­ri­jos teat­ras pa­kurs­tė aist­ras (Šiaulių kraštas)

Simona PUŽAITĖ

Pagaliau Šiaulių 777-ąjį gimtadienį pastebėjo visa Lietuva. Kritikų taikinyje atsidūrė atkurtas sovietmečio vaizdelis su pionierių ir spaliukų eisena. Seimo narė Rasa Juknevičienė klausė „raudonosios“ miesto valdžios, ar gatvėmis galėtų žygiuoti ir hitlerjugendas? Istorikai sako, jog tik drąsiausi gali pripažinti tai, kas buvo.

Mokiniai vaidino sovietmetį

Renginyje „Šiaulių istorija gyvai“ inscenizuoti svarbiausi miesto istorijos momentai. Bulvaras buvo suskirstytas į septynis sektorius pagal istorinius laikotarpius, kiekviename jų pavaizduota laikotarpiui būdinga veikla. Projekte dalyvavo kelios dešimtys mokyklų, neformaliojo ugdymo įstaigų, miesto organizacijų.

Sovietinius laikus atspindėjo spaliukai ir pionieriai. Ansamblio „Kitava“ vadovė Rasa Stoškuvienė dirbo vadove – rikiavo vaikus ir spaudė iš jų paradinius šūkius, choras atliko dainą.

Netoliese visas pulkas gelbėjo sužeistą pionierę. Kiekvienam veiksmui reikėjo atsiklausti vyresnybės ir laikytis subordinacijos.

Buvo ir spaliukė, ir pionierė, ir komjaunuolė

Pamačiusi renginio nuotraukas Seimo narė Rasa Juknevičienė socialiniame tinkle „Facebook“ iškėlė klausimą „raudonajai“ Šiaulių valdžiai, ar Lietuvos miestų gatvėmis galėtų žygiuoti ir hitlerjugendas?

REKLAMA

Politikė išdėstė nacistinės Vokietijos jaunimo organizacijos istoriją. Ji Vokietijoje uždrausta, jos idėjų ir simbolikos skelbimas užtraukia baudžiamąją atsakomybę.

Parlamentarė „Šiaulių kraštui“ aiškino, jog Lietuvoje dar nesuvokiama dviejų totalitarinių režimų esmė. Įstatymai yra sulyginę nacizmą ir komunizmą kaip tapačias blogybes. Abiejų blogių šaknys tos pačios.

„Kartais gali pasirodyti, kad pavaikščiojimas su pionieriškais kaklaraiščiais ar komjaunimo ženkleliais, kuriuos dauguma to meto žmonių turėjo, yra gyvenimo dalis. Niekaip neįsivaizduoju, kad žydų tautos žmogus leistų savo vaiką aprengti Hitlerjugendo uniforma“, – lygino R. Juknevičienė.

Politikės manymu, lietuviai per ilgą okupacijos laikotarpį pradėjo dvejopai žiūrėti į sovietmetį.

R. Juknevičienė pripažįsta, jog pati buvo spaliukė, pionierė ir komjaunuolė. „Nuvedė visus septintoje klasėje į komjaunimo komitetą ir užrašė į komjaunimą. Dar ir nuotrauką turiu. Man tai yra šiurpus prisiminimas – mes negalėjome pasirinkti“, – sakė Seimo narė. Anot jos, džiūgauti ir iš to daryti šou – lėkšta.

Vadina politikų desperacija

„Problemą reikėtų spręsti iš esmės – ir sovietų, ir nacių atžvilgiu: reikia sudeginti visas knygas, kuriose rašoma apie šiuos du periodus, sunaikinti visus kino filmus, kuriuose aktoriai apsirengę sovietine arba nacistine uniforma, uždrausti visus spektaklius ir susprogdinti Grūto parką“, – pamatęs R. Juknevičienės teiginius ironizavo žurnalistas, politikos apžvalgininkas Artūras Račas.

Jo manymu, sovietmečio laikotarpį reikia prisiminti įvairiomis formomis – dokumentika, performansais, spektakliais, kino filmais, knygomis.

REKLAMA

„Tai, kas vyko Šiauliuose, man atrodo visiškai normalu. R. Juknevičienės reakcija – iknvizitoriška ir sovietinė“, – dėstė A. Račas.

Pasak jo, tai „liguista kai kurių politikų, juos remiančių propagandistų reakcija į savo praeitį ir slepiamą gėdą": „Desperacija bandant mobilizuoti dar neišmirusius savo rinkėjus, kuriems, išskyrus „rusai puola“ nieko nesugebama pasiūlyti“.

Šiauliečiams nuvažiavo stogas?

Rašytojas, teisininkas Justinas Žilinskas, pasidalijęs renginio nuotraukomis internete, pareiškė, kad „šiauliečiams nuvažiavo stogai“. Po kiek laiko supratęs, kad „sovietinės“ nuotraukos ištrauktos iš konteksto, prisipažino reagavęs karštakošiškai.

Pramoginio romano „KGB vaikai“ autorius įsitikinęs, kad apie sovietmetį reikia kalbėti, tačiau objektyviai. Jis neturi būti paverčiamas žaisliuku, primityvinamas kaip, pavyzdžiui, „Tarybiniai“ mėsos produktai.

Kostiumų vakarėliai tarybine tematika, J. Žilinsko manymu, primityvus epochos supaprastinimas iki simbolių. Asmenys, dėvintys marškinėlius su sovietine simbolika, įžeidžia režimo nuskriaustas aukas.

Pasak J. Žilinsko, pionierių organizacijos turėjo nemažai absurdiškų dalykų – betikslį marširavimą po salę pirmyn ir atgal, skanduočių mokymąsi.

„Humoras yra ginklas parodyti sistemos absurdiškumą. Tačiau norėdamas tai parodyti, turi ją gerai suprasti. Kad vaikas, kuriam užvilko baltą bliuzelę ir užrišo „silkę“, nemanytų, jog tai buvo nešiojama su džiaugsmu“, – akcentavo J. Žilinskas.

Neskleidė sovietinės ideologijos

Komentuodama kilusį ažiotažą, projekto „Šiaulių istorija gyvai“ idėjos autorė ir režisierė, teatro studijos „Kompanija šauni“ vadovė Dalė Dargienė sako pasijutusi kaip gūdžiame sovietmetyje, kai egzistavo cenzūra.

REKLAMA

„Visame veiksme sovietmetis buvo vienas iš elementų, nepateiktas kaip išskirtinis ar išaukštintas dalykas“, – pabrėžė organizatorė. Ji sakė, kad organizatoriai tarėsi ir su istorikais dėl skirtingų laikotarpių akcentų.

Tarp idėjų buvo kilusi mintis priminti apie Kryžių kalno sunaikinimą. Simboliškai buldozerio kauše turėjo gulėti kryžiai, vaikai turėjo sugiedoti giesmę „Marija, Marija“ ir neleisti kalno griauti. Tačiau bijota, kad gali būti ne taip suprasti. Renginyje buvo ir Roko maršas, tik jis nepastebėtas taip, kaip pionieriai.

„Nesuprantu, ar žmonės neturi ką veikti? Jie ištraukia vieną detalę iš konteksto ir sureikšmina, kaip buliui pamojavus raudonu audeklu“, – apgailestauja renginio organizatorė.

Teatro studijos vadovė akcentuoja, jog projektas buvo šiuolaikinis meno kūrinys – performansas, o ne sovietinę ideologiją skleidžianti demonstracija.

D. Dargienė juokauja, jog kilusi reakcija atnešė ir teigiamų rezultatų – apie Šiaulių miesto gimtadienį pagaliau išgirdo visa Lietuva.

ISTORIKO KOMENTARAS

Sąžiningai pripažinti praeitį gali tik drąsiausieji

Šiaulių universiteto Istorijos katedros docentas dr. Simonas STRELCOVAS:

– Renginio organizatoriai istoriją bandė pavaizduoti simboliškai. Nemanau, kad sovietinės okupacijos laikotarpį būtų buvę geriau išbraukti ir taip bandyti politiškai retušuoti istoriją.

Neretas žmogus bando pagražinti savo praeitį. Tik drąsiausi gali sąžiningai pripažinti tai, kas buvo.

Vienas žymiausių XX amžiaus britų rašytojų Klaivas Luisas, parašęs „Narnijos kronikas“, savo darbe „Laiškai kipšui“ rašė, kad geriausias būdas įveikti nelabąjį yra pasityčioti iš jo. Šiame kontekste istorinė eisena, kurioje buvo bandoma su humoru parodyti sovietinę okupaciją, yra vienas iš tų būdų.

REKLAMA

Spaliukai, pionieriai, komjaunuoliai – be abejonės, sovietinės okupacijos atspindys. Sovietų sąjungos respublikose vyko socialinė inžinerija – kuriamas naujas žmogus su nauja morale, kasdienybe, poreikiais. Spaliukai, pionieriai, komjaunuoliai – ta tarpinė grandis, kuri nuo mažiausių dienų kūrė vadinamąjį „homo sovieticus“. Jis atliko komunistinio internacionalo citadelės vaidmenį. Su jo pagalba turėjo išlikti sovietinė diktatūra.

Asociacija su hitlerjugendu šiuo atveju nelabai tinkama. Hitlerjugendas buvo vokiečių vaikinų paramilitaristinė organizacija, veikusi 1923-1945 metais. Tai buvo tramplinas į NSDP partijos viršūnes, SS dalinius.

Kai Lietuvoje kitą pirmadienį bus minima Žydų genocido aukų atminimo diena bei 70-osios Vilniaus geto likvidavimo metinės, kalbėti apie Šiaulių gatvėmis žygiuojantį hitlerjugendą yra ir istorine, ir moraline parasme – nesusipratimas.

Žmogišką prigimtį ir iš jos kylančias blogybes vertinti labai sudėtinga. Lyginant jas vertinimas tampa labai paviršutiniškas, politizuotas.

Istorikas gali tapti politiku, o politikui tapti istoriku kiek keblu.

JAV prezidentas Ronaldas Reiganas Sovietų Sąjungą yra pavadinęs blogio imperija. Ji tokia ir buvo – paremta teroru, atnešusi milijonus aukų, neišmatuojamo skausmo. Joks jos pateisinimas – neįmanomas.

sialys
2013-09-20 19:46:57
saunuoliai siaulieciai tai musu istorija
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
APKALTA 2013-09-21 03:38:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
DĖL SNORO AFEROS PLĖŠIKĖI D.GRYBAUSKAITĖI APKALTĄ IR Į KALĖJIMĄ!   ATSAKYTI
ed 2013-09-21 02:36:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
rusai yra sudai   ATSAKYTI
Selis 2013-09-20 22:25:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Geriau jau Rasa J. patyletu, "nuvede visus i komjaunimo komitete ir uzrase", buvai prisitaikele ir greiciausiai be jokiu moraliniu kanciu stojai i tas komunistines organizacijas. Musu klaseje kokia 1/5 nebuvome nei spaliukia, nei pionieriai, tiesa buvau komjaunuolis nuo 10 klases ,ne nuo septintos kaip Rasa, nes bijojau, kad bus sunku istoti i aukstaja. Keista, kad buve uolus komunistai dabar tapo uoliausiais komunizmo priesais.    ATSAKYTI
vigutis 2013-09-20 21:39:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
nesutinku su p. Jukneviciene, kad neturejome kitos iseities, kad visi buvome spaliukai, pionieriai ir komjaunuoliai. As uzsispyriau ir spaliuku nebuvau. Kviete kl. mokytoja ir tevus "ant kilimelio" ir ko nedare, o as uzsispyriau ir nebuvau. Po to buvo priemimas i pionierius. Ir vel tas pats, pasakiau- nebusiu pionieriumi.... na, papyko, papyko ir tiek. O i komjaunima niekas nevede per prievarta. Ta jau reikejo "uzsitarnauti"   ATSAKYTI
Karoce 2013-09-20 20:54:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nieko blogo as cia nematau, o kam nepatinka rusai tegu kraunasi lagaminus Ir varo i USA ,sutartume su rusais Ir nesuktume galvos del duju Ir del kitu dalyku , o dabar tamposi kaip asilai .   ATSAKYTI
gezui 2013-09-20 21:12:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tai varyk ten ir aikčiok iš laimės nelabai ta rusu valdžia patinka o ne rusai   
jgdiofhj 2013-09-20 19:56:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
čia dabar mada tokia eina per miestus. vasarą Ukmergėj tokia pati nesąmonė buvo.   ATSAKYTI
sialys 2013-09-20 19:46:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
saunuoliai siaulieciai tai musu istorija   ATSAKYTI
dr. Jonas Ramanauskas [email protected] 2013-09-20 19:45:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Citata: "Šiaulių universiteto Istorijos katedros docentas dr. Simonas STRELCOVAS: – Renginio organizatoriai istoriją bandė pavaizduoti simboliškai. Nemanau, kad sovietinės okupacijos laikotarpį būtų buvę geriau išbraukti ir taip bandyti politiškai retušuoti istoriją."
-----------------------------------------
Taigi ponui Strelcovui is esmes galima butu pritarti su SALYGA, kad butu parodyti ne vien zengiantis pionieriai.... o kartu butu parodyta.... zmoniu deportacija, seimu isardymas, suguldytu Lietuvos partizanu kunai miesteliu gatvese ir Lietuvos nepriklausomybes sunaikinimas..... ir rusifikacija..... na o po to galima parodyti, kad OKUPUOTOJE Lietuvoje buvo ir spaliuku, pionieriu, komjaunuoliu ir KOMUNISTU su savo kgbistine armija. Tada butu pilnas vaizdas be iskarpymu..... o iskarpymai reiskia aplinkybiu atmetima, MELA, kad ir budinga bolsevikinei propagandai. Taigi mano manymu, tai kas vyko Siauliuose yra BOLSEVIKINE PROPAGANDA!   ATSAKYTI
Peckel 2013-09-20 20:29:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
atsakau burzujau jei tau taip nepatiko bolsevikai,jei jie gryztu tai as tave prie sienos akimirksiu statau ir susaudau vat tau ir bolsevikas,tu gerai gyveni didzioji dauguma nelabai ir patikek tave matau zemeje kartu su tavo visa seima vat tau kokia istorija bolseviku.  

Top Video

Farai. Ne iš kelmo spirta pardavėja tapo didvyre – lietuvės gudrybė sustabdė vagišių
DABAR RODOMA
Farai. Ne iš kelmo spirta pardavėja tapo didvyre – lietuvės gudrybė sustabdė vagišių
DABAR RODOMA
Farai. Vairuotojo elgesys pareigūnus išvertė iš koto: mašina nevažiavo, o vyras „vairavo“
DABAR RODOMA
Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pamačius, kaip bandoma išvažiuoti iš automobilių aikštelės aplinkiniai susiėmė už galvų
DABAR RODOMA
Košmaras autobuse: nufilmuota, kas dėjosi viduje per siaubingą avariją
DABAR RODOMA
Internautai negali patikėti savo akimis: neatskiria, kuri yra dukra, o kuri – mama
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Skambinas įvardijo skyrybų su Krysko priežastį: galutinis taškas padėtas tik dabar
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Lietuvis įsiuto: bejėgio vilkiko vairuotojo nelaimė policijai sukėlė juoką
DABAR RODOMA
Gerbėjai dalijasi įrašu ir sako, kad princas Harry – svajonių vyras
REKLAMA
Viešasis transportas (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Iš ministerijų – siūlymai apie transporto lengvatas. Švietimo ir mokslo ministras tikina, kad pigesni priemiestiniai autobusų bilietai moksleiviams atvertų didesnes tobulėjimo ...
Atvira poros išpažintis: dėl prarastų keturių vaikų kaltina vienas kitą
„TV Pagalbos“ studijoje – skausmingas ir susimąstyti verčiantis pokalbis su šeima, kuri neteko net keturių savo vaikų. Raseinių rajone, Dievogalos kaime gyvenantys Darijus ir ...
Nutikimas Vilnius-Lvovas lėktuve: įžūlų vyrą iš lėktuvo išlaipino policija (nuotr. facebook.com)
„Wizz Air“ oro linijų keliaiviai ir įgula, skridę maršrutu Lvovas-Vilnius, pateko į ne itin malonią situaciją, kai vienas keleivis pasipiktino tuo, jog skrydžio palydovės ...
Paskaita (Irmantas Gelūnas/Fotobankas)
Aukštasis mokslas Lietuvoje vėl brangs. Nuo rugsėjo kai kurių specialybių studentai, jei nepaklius į valstybės finansuojamas vietas, už studijas per metus turės pakloti ir ...
Vilnius senamiestis (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Labiausiai savo gyvenamuoju rajonu yra patenkinti Senamiestyje, Žirmūnuose ir Naujamiestyje įsikūrę vilniečiai, o daugiausiai pastabų gyvenamajai aplinkai turi Šeškinės, ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų