Eutanazija (nuotr. SCANPIX)

Eutanazija (nuotr. SCANPIX)

Gydytojai reanimatologai teigia, kad priverstinis ligonio, kuris yra apimtas agonijos dėl lėtinės ligos, gaivinimas neetiškas ir nemoralus, tačiau įstatymų leidėjams atrodo kitaip.

Žmogaus mirties nustatymo ir kritinių būklių įstatymo projektą svarstęs Seimas atmetė medikų siūlymą leisti nepradėti gaivinimo, jeigu ligonis įstatymų nustatyta tvarka yra pareiškęs nesutikimą, kad būtų gaivinamas, ir yra gydytojų konsiliumo pritarimas.

Prilygino eutanazijai

Ligoninių intensyviosios terapijos skyriuose, slaugos ligoninių palatose ir namuose kamuojasi daug beviltiškų ligonių. Jų gydymo galimybės visiškai išsemtos, medicina jiems nebegali suteikti jokios pagalbos, geriausiu atveju – tik šiek kiek palengvinti kančias.

Dalis tokių ligonių jau ne kartą buvo pakeliui į Anapilį, bet gydytojai juos atgaivino – sustabdė pusiaukelėje į nebūtį ir grąžino į gyvenimą. Net žinodami, jog laikinai: vienus dienai kitai, kitus kelioms savaitėms, mėnesiams.

Ar sergantis sunkia nepagydoma liga, merdintis žmogus turi būti plėšiamas iš jo savaime atėjusios mirties nagų visais įmanomais būdais ir bet kokia kaina?

REKLAMA

Kauno klinikų Anesteziologijos ir intensyviosios terapijos skyriaus specialistai Seimui, svarsčiusiam naują Žmogaus mirties nustatymo ir kritinių būklių įstatymo projektą, kuriame numatytas žmogaus gaivinimas visais atvejais, net ir lėtinės progresuojančios, sukeliančios negrįžtamų organizmo pokyčių, nesuderinamų su gyvybe, ligos atvejais, mėgino įrodyti, kad tokiu būdu pažeidžiama pacientų teisė į orią mirtį. Medikai siūlė leisti nepradėti gaivinimo keliais atvejais.

Pirmiausia – jeigu yra neabejotinų mirties požymių, kai gaivinimas kelia tiesioginę grėsmę kritinę būklę nustačiusio asmens gyvybei, taip pat jeigu pacientas įstatymų nustatyta tvarka yra pareiškęs nesutikimą, kad būtų gaivinamas, ir yra gydytojų konsiliumo pritarimas šiam nusprendus, kad nėra pagrindo abejoti, jog mirštančiojo organizmas yra negrįžtamai pakenktas ligos ir dėl to negali funkcionuoti. Jeigu yra bent menkiausia abejonė – gaivinti.

Bet parlamentarai priėjo prie nuomonės, kad pacientas neturi spręsti, gaivinti jį ar ne, o gydytojai – paisyti jo valios.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės pavaduotojas gydytojas Antanas Matulas tada sakė, esą kolegų kauniečių siūlymas nepriimtinas iš esmės. Pasak jo, Konstitucija reikalauja įstatymais užtikrinti teisę į gyvybę ir jos tekste nėra nieko pasakyta apie leistinumą kokiomis nors išimtinėmis aplinkybėmis atimti šią teisę ar numatyti kokių nors šios teisės apribojimų arba išimčių. Todėl Seimo Sveikatos reikalų komitetas mano, kad negalima saugoti gyvybės įstatyme numatant galimybę ją atimti.

REKLAMA

„Aš asmeniškai irgi nesutinku su tuo, kad įstatymas leistų apsispręsti, gaivinti ar ne. Tai tas pats kaip eutanazija. Reanimuoti sunkų ligonį valstybei brangiai kainuoja, tačiau gyvybė yra dar brangesnė. Valstybė žmogui turi užtikrinti orią senatvę ir orią mirtį. Tai reiškia, kad jis turi išeiti prižiūrėtas, nekentėdamas skausmo“, – kalbėjo politikas.

Pasak A. Matulo, pernai ir jis, ir jo frakcija pasistengė, kad „prisikėlėlio“ Andriaus Burbos įregistruotas Eutanazijos įstatymo projektas būtų išbrauktas iš Seimo darbotvarkės. Pastarasis tada aiškino, kad jo Eutanazijos įstatymas būtų alternatyva nepakeliamoms fizinėms ir dvasinėms paciento kančioms, kurias sukėlė sunkus ir nepagydomas sutrikimas dėl ligos ar sužalojimo ir kurio negalima palengvinti.

Tačiau gydytojų palaikymo jis nesulaukė. Jie pareiškė, kad pirmiausia Lietuvoje reikia išspręsti klausimą dėl nepagydomomis, progresuojančiomis ligomis sergančio žmogaus teisės atsisakyti užsispyrėliško gydymo, gaivinimo priemonių.

Įstatymų leidėjai ir šį kartą to padaryti nesiryžo.

Gydytojams gaila ligonių

Respublikinės Panevėžio ligoninės Intensyviosios terapijos ir reanimacijos skyriaus vedėja Eugenija Reinikovienė mano, kad nereikėtų gaivinti visų ligonių be išimties, kaip daroma dabar.

„Tie, kam netenka susidurti su vadinamaisiais beviltiškais ligoniais, neįsivaizduoja, kaip tie žmonės kenčia, ką išgyvena jų artimieji, – sako gerai žinoma ir gerbiama medikė. – Šiuo atveju kalbame ne apie ūmias būkles, kai žmogus suserga liga, kuri dar nediagnozuota, ar jau nustatytą sunkią ligą, tarp jų ir onkologinę, patirtą traumą. Tokius reikia gaivinti net ir tada, kai jau, atrodo, nebėra vilties atgaivinti, nes iš tiesų būna stebuklų.

REKLAMA

Tačiau yra lėtinių ligų, kurios nebepagydomos. Pavyzdžiui, žmogus yra patyręs kelis insultus, serga ketvirtos stadijos išplitusiu vėžiu, visos gydymo galimybės išsemtos. Jis atgaivinamas, gyvenimas kažkiek pailginamas, bet likusias dienas jis nugyvena merdėdamas.“

E. Reinikovienė ne iš vieno sunkiomis ligomis sergančio senyvo amžiaus ligonio yra girdėjusi, kad jis nori išeiti iš šio pasaulio ir užbaigti savo kančias. Tačiau atėjus natūraliai mirčiai jie yra gaivinami ir dalis – sėkmingai. Intensyviosios terapijos ir reanimacijos skyriaus vedėja įsitikinusi, kad įstatymai turėtų palikti medikams teisę priimti sprendimą, ar konkrečiu atveju žmogų gaivinti. Jos kolegė Integruotų sveikatos paslaugų centro vadovė, palaikomosios medicinos specialistė, gydytoja Raimonda Ulianskienė taip pat yra už teisę sunkiam, lėtiniam ligoniui atsisakyti gaivinimo.

„Taip, ligoniams, kurių gydymo galimybės visiškai išsemtos, palaikomoji medicina padeda – palengvina kančias malšindama skausmą ir kitais būdais. Tačiau palaikomosios medicinos paskirtis – kiek įmanoma pagerinti ligonio gyvenimo kokybę, bet ne jį pailginti ar patrumpinti. O priverstinai atgaivinus pacientą, jo gyvenimo kokybė tampa dar blogesnė nei buvo.“ Todėl R. Ulianskienė nemano, kad reikia versti gyventi žmogų, natūraliai mirštantį dėl senatvės ar su gyvybe nesuderinamos ligos progresavimo prieš jo paties valią. Jos teigimu, palaikomoji medicina tai traktuoja kaip amoralų elgesį ligonio atžvilgiu.

Kita vertus, pasak gydytojos, turėtų būti gerbiama ir vykdoma ligonio valia būti gaivinamam.

Dvasininkai – už gyvybės saugojimą

Panevėžio vyskupijos kancleris Romualdas Zdanys mano, kad įstatymai turi ginti prigimtinę žmogaus teisę gyventi ir išimčių neturėtų būti.

REKLAMA

Pasak kunigo, kiekvieno žmogaus širdyje ir prote glūdi instinktyvus troškimas gyventi. Tik Viešpats, o ne žmogus – kad ir turintis medicininį išsilavinimą, – gali nuspręsti, kada ligoniui išeiti.

Medicina jokiais veiksmais neturi prisidėti prie žmogaus mirties.

Kita vertus, dvasininkas sutinka, kad gaivinimo klausimas toks subtilus, jog vienareikšmiškai atsakyti į jį labai sunku.

Tiesa, velionis popiežius Jonas Paulius II prieš mirtį atsisakė vykti į klinikas, sužinojęs, kad medicina jam niekuo nebepadės, tik gal pratęs gyvenimą keliomis valandomis. Tačiau R. Zdanys nemano, kad dvasiškojo tėvo pavyzdys yra universalus.

Kunigas svarsto, kad daugeliu atvejų neįmanoma nubrėžti takoskyros tarp beprasmiško ir prasmingo gaivinimo.

R. Zdaniui labai garbaus amžiaus senoliai, tarp jų ir ligoti, yra prisipažinę dar norintys pagyventi. Todėl, dvasininko nuomone, negalima reguliuoti įstatymais žmogaus gyvenimo pabaigos.

Klebonui įsiminė vieno žmogaus papasakota tėvo ligos istorija. Senyvo amžiaus vyras sirgo sunkia lėtine liga, kuri sukėlė sunkių komplikacijų, tarp jų ir inkstų nepakankamumą. Ligonio sveikatos būklė buvo tokia sunki, kad medikai nutarė, jog hemodializės procedūrų jis tiesiog nepakels. Sūnui buvo pasiūlyta pasirašyti, jog jis sutinka, kad tėvui jos nebūtų atliekamos. Vyras nesutiko.

Ligoniui buvo valomas kraujas dirbtinio inksto aparatu. Žmogus išgyveno kelis mėnesius ir mirė.

„Ar šioje situacijoje sūnus turėjo sutikti su medikų sprendimu netaikyti tėvui hemodializės, nes iš esmės jie buvo teisūs – ligonio gyvenimo dienos vis tiek buvo suskaičiuotos? Bet jeigu jis būtų jų paklausęs, ar nebūtų paskui graužęsis, jog nepadarė visko, kad išsaugotų tėvui gyvybę?“– retoriškai klausia kunigas, siūlydamas panagrinėti šį klausimą dar labiau.

 

Sadistai
2013-05-27 20:37:59
net numirti neleidžia. Tikiuosi, kad jiems patiems irgi darys gaivinimus ir keletą kartų...
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Pragaras 2013-05-28 07:51:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Palaidojau nuo vėžio mirusį artimą žmogų. Todėl turiu teisę įstatymų leidėjus, siūlančius mirštančiojo REANIMAVIMĄ, gyvus siųsti į pragarą. Žmogui per burną eina suėstų kepenų gabalai. Mirtis jam yra išsivadavimas nuo kentėjimų. Juk niekas, net morfijus, nebegali palengvinti, visas organizmas apnuodytas. O kokią pagalbą, kokį palengvinimą sunkaus ligonio slaugai gavau? Išskyrus pažeminimus ir eiles prie prakeiktų "specialiųjų poreikių", ponai, NIEKO nesate numatę. Pasprinkite savo goduliu. Ir nenumirkite negaivinti.   ATSAKYTI
raima 2013-05-28 07:08:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
na,kurgi, seimunai patys protingiausi,...o vat noreciau paziureti,kaip tu pats ,seimune, atsidures tokioje situacijoje , uzgiedotum...Jei jau atejo laikas iseiti - leiskit iseiti be jokiu ten gaivinimu...nenoreciau puti kaip darzove dar kelis menesius, jei jau vis tiek butu aisku,kad anksciau ar veliau tai ivyks...geriau jau be kanciu palikti si svieta...O tiems visiems agurkiniams,pomidoriniams,vesaitiniams grybauskiniams seimunams, geriau pagalvoti ka jie sneka ir sprendzia...Neduok Dieve gyvam puti , nors ir kelias dienas ar menesius...MASTYKITE !!!   ATSAKYTI
APKALTA 2013-05-28 03:25:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Dėl SNORO aferos D.Grybauskaitėi APKALTĄ ir į kalėjimą!    ATSAKYTI
O kur hipokrato priesaika? 2013-05-27 23:44:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Sveikinu istatymo leidejus.Visi mirstantys praso akimis gelbeti. Kai patys daktarai mirs,tai ir gi nores gyventi.   ATSAKYTI
VARGAS 2013-05-27 23:28:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taip,, Ori senatve, gera prieziura ligonines palatoje'', ji skirta tik jums isrinktiesiems , mes prastieji sito negaunam. Paguldzius nevaikstanti,suparlyziuota jau 10m., seneli, visi jo kratosi, guldo i mirtininku skyriu. Vel esi priverstas vestis i namus, nes niekas nemaitina [prie kiekvieno neprisistosi...], permirkes savo ismatose, slapime [per stambus kad dienoj du kartus pakeistu pampersa..], tai gerbiamasis apie kokia ORIA senatve tu peizeji,?? ATSIBUSK PAZIUREK RELYBEI I AKIS !   ATSAKYTI
stebetojas 2013-05-27 23:12:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Taigi gerbiamas dvasininkas pasiklydo savokose.Cia jis teigia ,kad viskas dievo valioje,cia vel apsigrezes ,kad privalu pailginti zmogaus egzistencija,bet tai juk jau ir yra veiksmai pries ta pacia dievo valia.Medikai ne dievai zinoma,bet ju veiksmai dirbtinai priespastatomi tam paciam dievui ,-jie prievartaujami ta vargseli mirstantiji kelti is numirusiuju,o tam priemoniu jie turi pakankamai,bet ar tikrai ta reikia daryti.Juk kankina ir ta vargsa zmogeli jau pasiruosusi palikti sia asaru pakalne,ir patys vargsta ,ir artimieji nuo tokiu veiksmu kencia ne kiek ne maziau.....O Matulas ka,-paprasciausiai susireiksmines provincijos daktarelis,kaip specialistas -siaip sau,opolitikas OHOHO.....   ATSAKYTI
rasa 2013-05-27 22:56:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tik niekas nekalba apie pasekmes po reanimacijos. keli luze sonkauliai tai cia tik uoga. kiek tokiu gaivintu gule po to kaip darzoves? kokia ju smegenu veikla? koks procentas ju patys vaiksto, patys valgo? kiek is ju lieka guleti pusiau samoningi ir visiskai priklausomi nuo aplinkiniu? su pampersu ir zondu??? kas is musu taip noretu gyventi? seimunai tai tikrai :-) nes jiems bus kas sikna plauna, pinigeliu gana turi privacioms slaugytojoms !   ATSAKYTI
kasparas 2013-05-27 22:38:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kardiologine senute, po 5 miokardo infarkto prijungta prie dirbntines plauciu ventiliacijos aparato jau 6 menesiai. nezinia ar del prastos prieziuros, ar del mitybos nepakankamumo ar dar kokio velnio jai atsivere delno dudzio pragula. i6 esmes senute puva dar gyva. ir stai, dievulis susirupino jos kanciom ir ja istiko dar vienas infarktas. klausimas: ji pasveiks, atsikels ant koju ir padekos kad ja reanimavo, ar guledama keiks debilus seimunus ir ju istatymus kad neleidzia jai numirt.    ATSAKYTI
rasa 2013-05-27 22:52:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
gaila, kad tokiu kaip jus,suprantančiu esme, seime nera. Ispudis toks, kad tek tikrai vieni idiotai!
kai ateina natūrali mirtis, kokia gali buti dar reanimacija? ir koks debilas turi teise nuspresti uz mane, noriu as mirti kai tas momentas man atejo ar ne ? tai mano reikalas o ne kazkokio matulo.  
ramiai 2013-05-27 22:30:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Yra n-atveju, kuomet giminės iki paskutinio atsisakydavo atjungti aparatūrą ir žmogus galiausiai pradėdavo kvėpuoti ir atsigaudavo. Taigi nereanimuoti po traumų tai jau sorry. Dėl labai sunkių ligų tai irgi nėra viskas vienareikšmiškai. Yra nors ir nedažnu bet tikrai sunkiai paaiškinamų išgijimo atvejų. Pats pažįstu žmogų pasveikusi po IV stadijos vėžio , kuriam medicina jau niekuo padėti negalėjo , o auglis pats savaime staiga nustojo vistytis ir sunyko. Taigi visko būna ...   ATSAKYTI
Gedas 2013-05-27 22:27:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
todel suzinoja baise diagnoze , kartais zmones patys pasirupina galimu kanciu nutraukimu , kad ir tas kur galva sau nusirove.   ATSAKYTI
Sadistai 2013-05-27 20:37:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
net numirti neleidžia. Tikiuosi, kad jiems patiems irgi darys gaivinimus ir keletą kartų...   ATSAKYTI

Top Video

Kosinčia keleive pasiskundęs autobuso vairuotojas po savaitės mirė nuo koronaviruso
DABAR RODOMA
Kosinčia keleive pasiskundęs autobuso vairuotojas po savaitės mirė nuo koronaviruso
DABAR RODOMA
Farai. Tokio veikėjo „Farai“ jau seniai nefiksavo: epizodas virto tikra tragikomedija
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
REKLAMA
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Estijos vyriausybė ketvirtadienį nusprendė atlikti šalyje masinius tyrimus dėl naujojo koronaviruso – visų pirma Saremos saloje, o paskui ir likusioje šalies teritorijoje. ...
Koronavirusas plinta (nuotr. Scanpix)
Pasaulyje mirčių nuo koronaviruso atvejų skaičius ketvirtadienį viršijo 90 000, rodo naujienų agentūros AFP iš oficialių šaltinių renkami duomenys. Daugiau kaip pusė šių ...
Koronavirusas (nuotr. Fotodiena/Justinas Auškelis)
Dar viena COVID-19 nusinešta gyvybė – anapilin iškeliavo 98 metų amžiaus gamtos mokslų daktarė. Tačiau net pusdienį institucijos nesusitarė tarpusavyje, kokia tikroji garbaus ...
Iš parduotuvės bėgę ilgapirščiai partrenkė niekuo dėtą vyrą (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Du ilgapirščiai Vilniuje apvogė parduotuvę ir, sprukdami nuo juos besivejančio apsauginio, partrenkė niekuo dėtą praeivį. Vagys, vairuojantys prancūziškus registracijos ...
Apsaugos kaukė (nuotr. stop kadras)
Nuo penktadienio miestų ir miestelių gatvėse atvirų praeivių veidų būti nebegali. Antraip gresia bauda. Policijos atstovai net įvardija ir kokio dyžio. Vakarų ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų