Karbauskis kaltina farmacininkus: prieš rinkimus kai kurie vaistai pabrango 8 kartus Papildyta 17:08

Valstiečių lyderis Ramūnas Karbauskis ketvirtadienio popietę pranešė, kad farmacijos pramonė labai aktyviai įsijungė į rinkimų kampaniją ir kai kuriuos vaistus pabrangino iki 8 kartų. Jis tikina, kad prieš Seimo rinkimus padidinę kai kurių vaistų kainą farmacininkai siekia nuversti sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą. 

R. Karbauskis (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

„Noriu pranešti, kad farmacijos pramonė labai aktyviai įsijungė į rinkimų kampaniją. Turiu pranešti, kad spalio 1 dieną įsigalioja naujas vaistų kainininkas. Dešimt farmacijos kampanijų pritaikė Lietuvai specialią rinkiminę kainodarą.

Kainodara, kuri reiškia, kad kai kurios kainos, kurios yra pateiktos vaistams šitam ketvirtyje – padidėjo iki 8 kartų. Iki 8 kartų kainos nepadidėja dėl jokių priežasčių, išskyrus vieną – nenorima, kad šie vaistai būtų kompensuojamųjų vaistų sąraše.

Kitaip sakant, daromas veiksmas, kad vaistai, kuriuos naudoja Lietuvos vartotojai, perka žmonės, kad jie nebūtų kompensuojami ir dėl to kiltų nepasitenkinimas valdžia ir konkrečiai sveikatos apsaugos ministerija, Aurelijumi Veryga. Tai daroma specialiai, tai daroma kainodarą pritaikant laikotarpiui“, – Seime sakė R. Karbauskis.

Pasak R. Karbauskio, šių kampanijų vaistų kainos prieš kelias dienas buvo iki 8 kartų mažesnės ir kai kuriuose šalyse jos ir liko tokios, tačiau Lietuvai padidėjo.

Anot jo, farmacininkai tikisi, kad atėję pirkti vaistų žmonės sužinos, jog jie nebekompensuojami ir nebebalsuos už dabartinę valdžią. Jis teigė, kad Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) priėmė sprendimą, kad tie pabranginti vaistai bus kompensuojami vieną mėnesį, kol baigsis rinkimai: „Po mėnesio, kai farmacijos kompanijoms nebeliks intereso nuversti šitą valdžią, jie tikriausiai grįš į normalią kainodarą.“

REKLAMA

Vėliau politikas apie tai pranešė ir savo socialiniame tinkle. ​Pridėjo ir kainų palyginimą.

„​Visuomet jautėme, kad kai kurie farmacijos pramonės atstovai bando dalyvauti politikoje, panašu, turėdami savo satelitus Seime. Tik netikėjome, kad ateis ta diena, kuomet, sumenkus satelitų galioms, kai kurios agresyvios įmonės ims daryti politiką savo priemonėmis, nusispjaudamos į žmonių sveikatą ir gyvybes.

Suprantu, kad tai puikus farmacininkų kerštas ne tik ministrui, bet ir valdantiesiems, siekiantiems įsteigti valstybines vaistines bei sistemingai ketverius metus mažinantiems farmacininkų galimybes pasipelnyti iš Lietuvos žmonių“, – „Facebook“ rašė R. Karbauskis.

Pasak jo, farmacininkų pyktis ir kerštas suprantamas: juk pacientų bendra mokama priemokų suma, tenkanti vienam kompensuojamajam receptui, sumažėjo net 67 proc.: nuo 5,7 Eur (2017 m. birželis) iki 1,88 Eur (2020 m. rugpjūtis).

Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) sutaupoma dalis dėl mažėjančių vaistų kainų leido per ketverius metus pradėti kompensuoti daugiau kaip 130 naujų veikliųjų medžiagų. Vien dėl to, kad priėmėme sprendimą kompensuojamųjų vaistų kainas peržiūrėti keturis kartus per metus, esame PSDF biudžetui sutaupę per 12 milijonų eurų. Palyginimui – tos sumos pakanka šešerius metus kompensuojamus vaistus senjorams nuo 75 metų skirti nemokamai.

„​​Vieno kardiologinio vaisto kainos kitose ES šalyse vidurkis siekia apie 0,8 Eur už pakuotę, o Lietuvai pateikta kaina yra daugiau kaip 3 kartus didesnė. Cukriniam diabetui skirtų vaistų kaina yra dvigubai ir net šešis kartus didesnė. Dar kitų vaistų kainos didesnės vos ne aštuonis kartus.

REKLAMA

​Kodėl staiga farmacininkai nusprendė, kad diabetu sergantis žmogus ar Lietuvos valstybė už tą patį vaistą turi mokėti du, tris ar net šešis kartus daugiau, nei kiti europiečiai? Tokių kainų skirtumų neįmanoma paaiškinti logistikos ar rinkos ypatumais, juolab ir patys farmacininkai Lietuvos rinkai anksčiau tuos vaistus jau tiekė pigiau, pigiau juos teikia ir toliau... bet už Lietuvos ribų.

Dar keisčiau yra tai, kad jau pilasi grasinimai palikti Lietuvos rinką, jei mes nesutiksime mokėti tuos du, tris ar šešis kartus brangiau, nei moka mūsų kaimynai. Kitaip, nei šantažu, to pavadinti negali.

​Hipertenzijos gydymo metodika, dėl kurios iki šiol nesusitaria ją taikysiantys specialistai, taip pat įsigalios vėliau – jos įsigaliojimas atidėtas iki lapkričio 1 d., o neradus sutarimo – įsigaliojimas bus nukeliamas ir toliau, nes yra svarbu, kad gydymo tvarka būtų priimtina visiems specialistams“, – „Facebook“ rašė R. Karbauskis.

Vaistų gamintojai kategoriškai atmeta kaltinimus

Inovatyvių vaistų gamintojai kategoriškai atmeta kai kurių politikų kaltinimus, esą Seimo rinkimų laikotarpiu specialiai padidintos vaistų kainos, ir kviečia vaistų kainodarą Lietuvoje tobulinti, atsižvelgiant į pasaulyje sukauptą patirtį ir galiojančią praktiką.

Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos direktorė Agnė Gaižauskienė teigia, kad inovatyvių vaistų kainos Lietuvoje jau dabar yra vienos žemiausių Europoje ir kviečia Sveikatos apsaugos ministeriją laikytis savo sukurtos politikos nuoseklumo arba dialogo keliu ją tobulinti.

REKLAMA

„Kategoriškai atmetame bet kokias insinuacijas neva specialiai didinamų kainų tema. Mūsų tikslas nesikeičia – ir toliau užtikrinti Lietuvoje vienas mažiausių kainų Europoje ir vaistų prieinamumą pacientams. Erdvės politikų insinuacijoms kyla dėl mūsų šalyje galiojančios ydingos vaistų kainodaros principų. Mes jų griežtai laikomės, todėl tikimės, kad sveikatos apsaugos institucijos taip pat laikysis savo sukurtos politikos nuoseklumo, neatsižvelgiant į politinį kalendorių. Tuo pačiu būtina kuo greičiau užtikrinti realų dialogą su ministerija dėl būtinybės tobulinti vaistų kainodarą, įtraukiant ir pacientų, ir gydytojų atstovus, atsižvelgiant į pasaulyje sukauptą patirtį ir galiojančią praktiką“, - teigia A. Gaižauskienė.

Trečiadienį Sveikatos apsaugos ministerija pranešė dešimties farmacijos kompanijų prašanti sumažinti vaistų kainas.

Pasak A. Gaižauskienės, vaistų gamintojams yra nustatyti griežti kainų reikalavimai, orientuoti į mažiausias kainas Europos Sąjungos šalyse.

„Vaistų gamintojai, vadovaudamiesi ministerijos nustatyta tvarka, naujausius vaistus, skirtus gydyti sudėtingiausias ligas, Lietuvai jau šiandien siūlo iškirtinai žemomis kainomis. Tačiau kiekvieną kartą, prieš paskelbiant kompensuojamų vaistų kainyną, išgirstame tą patį prašymą – dar labiau sumažinti kainas“, - teigia A. Gaižauskienė.

Pasak jos, nuolat bendraujama su sveikatos apsaugos institucijomis, ieškant sprendimų, kad Lietuvos pacientams būtų sudarytos galimybės gauti naujausius gydymo metodus, tačiau pasigendama ministerijos veiksmų nuoseklumo ir konstruktyvaus dialogo.

REKLAMA

Veryga pavedė VLK organizuoti derybas su kompanijomis

R. Karbauskis ketvirtadienį neįvardijo taip pasielgusių farmacijos bendrovių, tačiau patvirtino, kad jos paminėtos sveikatos apsaugos ministro kreipimesi į Valstybinę ligonių kasą (VLK).

Trečiadienį SAM pranešė, kad A. Veryga pavedė VLK skubos tvarka organizuoti derybas su kompanijomis „Teva“, „Mylan Healthcare“, „GlaxoSmithkline“, „Sanofi“, „Pfizer“, „Novartis“, „Astra Zeneca“, „Novonordisk“, „Sandoz“, „Berlin Chemie“ dėl  47 vaistinių preparatų kainų mažinimo.

„Dėl to, kad šios kompanijos nesumažino vaistų kainų mūsų šaliai (nors Europos šalims analogiškiems vaistams siūlo kur kas mažesnes), gydytojai netenka galimybių nemažai vaistų skirti pacientams“, – teigta SAM pranešime.

Ji pranešė, kad nuo spalio gydytojai tų vaistų negalės skirti naujiems pacientams, o tęsti galės tik tiems žmonėms, kuriems receptai buvo išrašyti ankščiau.

Be to, SAM teigimu, iš Kompensuojamųjų vaistų kainyno, kurį keturis kartus per metus atnaujina VLK, veikliosios medžiagos nėra išbrauktos. Tai reiškia, kad jos bet kada vėl gali būti pradėtos išrašyti naujiems pacientams, jei tik gamintojai susimažins kainas.

SAM pranešime minėta, kad pavyzdžiui, vieno kardiologinio vaisto kainos kitose šalyse vidurkis siekia apie 0,8 euro už pakuotę, o Lietuvai pateikta kaina yra daugiau kaip tris kartus didesnė. Cukriniam diabetui skirtų vaistų referencinių šalių kainos vidurkis nesiekia nei pusės euro, arba siekia nepilnai vieną eurą, tačiau Lietuvai šių vaistų kainą yra dvigubai ir net šešis kartus didesnė.

REKLAMA

Pacientai jaučiasi kaip bandomieji triušiai

Primename, kad savaitės pradžioje tv3.lt skelbė, kad pigiausius vaistus tautiečiams brukantis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga savo sprendimais toliau varo į neviltį tiek pacientus, tiek gydytojus. Jų teigimu, naujausiuose vaistų kainynuose nebelieka būtinų įvairioms ligoms gydyti vaistų. Valstybinė ligonių kasa gi užtikrina, kad pacientai tikrai neliks be kompensuojamųjų vaistų.

Pacientai ir medikai griebiasi už galvų – patvirtinus naujus vaistų kainynus nebeliko 47 populiarių ir dažnai žmonėms skiriamų vaistų nuo įvairių ligų – hipertenzijos, diabeto, astmos ir kitų.

Dėl to kai kurie pacientai privalės rinktis kitą veikliąją medžiagą, kas, pacientų teigimu, daliai jų nepakeliama. Kitas variantas norintiesiems gydytis tuo pačiu vaistu – pirkti jį už visą kainą.

Lietuvos pacientų organizacijos atstovės Vidos Augustinienės teigimu, dabar pacientai jaučiasi lyg paversti bandomaisiais triušiais.

„Žmonėms yra sudėtinga, nes jei keletą metų vartojamas vienoks ar kitoks vaistas ir pacientui jis padeda ligą kontroliuoti, ypač sergančiajam diabetu, tai yra sudėtinga vėl pereiti prie gydymo kita veikliąja medžiaga. 

Ir gydytojui yra sudėtinga parinkti vaistą ir ne kiekvienas pacientas sugeba tvarkytis pakeitus vaistą. Kai kuriems net prireikia į ligoninę gultis, kad sureguliuotų tą gliukozę“, – pasakojo pacientų atstovė.

Juo labiau, jos teigimu, lėtinėmis ligomis sergantys žmonės neretai turi kelias ligas, tad jei pakliūna taip, kad reikia net kokius tris vaistus iš karto keisti, tai yra labai sudėtinga.


Rašyti komentarą...
k
kitas koldūnas
2020-10-01 15:44:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jeigu vaistai brangsta, žinoma, yra blogai, kaip yra blogai bet kuris brangstantis dalykas. Tačiau daryti iš to piarą sau - smerktina! Pareikšti, jog Žalgiris pralošė specialiai, kad sutrukdyti tavo rinkiminę kompaniją yra paranojiška. Visos likusios politinės partijos galėjo padaryti politinį pareiškimą, kad valstiečiai galvotrūkčiais prieš pat išeinant mėgina prastumti tryliktą pensiją (KODĖL IŠEINANT, O NE TIK ATĖJUS?) nusispjaunant, kad tai apsunkins sakančią valdžią. Šie keisti veiksmai primena agoniją.
Atsakyti
0

P
Pacientas
2020-10-01 16:27:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jei valstiečiams reikia psichiatro, tai jų problema .
LT gyventojams reikia ne melagio ir skaidraus sveikatos sistemos valdymo.
Atsakyti
0

p
pilietis
2020-10-01 15:40:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
jusu globotinis padare toki chaosa sveikatos sistemoje kad blogiau negali buti o jus kaip visada atkakliai ji ginate ir pateisinate visus absurdiskus sprendimus ir kaip visada randate ant ko ispilti purva
Atsakyti
-3

SKAITYTI KOMENTARUS (12)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų