Pasakė, ko tikėtis žiemą: per Kalėdas galėsime grybauti

Roges žiemai ruošk vasarą – sako lietuvių liaudies patarlė. Tačiau panašu, kad ruošti rogių šiai žiemai ne tik nereikės, bet ir vietoj jų vertės pasirūpinti rudens atributais – lietpalčiais, krepšiu bei peiliuku grybams. Ekspertai sako, kad ši žiema bus neįprastai šilta ir visko gali būti, kad grybų Kūčių vakarienei galėsime prisirinkti patys.

Grybai (nuotr. 123rf.com)

Gamtininkas Almantas Kulbis naujienų portalui tv3.lt pasakoja, kad šiemet žiema tikriausiai primins praėjusius metus: kai gruodį žydėjo gėlės, augo grybai ir iš žiemos miego budo gyvūnai.

„Praėjusi žiema buvo labai šilta, todėl ta pasaka, kai pamotė išsiuntė žibuoklių ieškoti žiemą, buvo labai akivaizdi“, – sako A. Kulbis.

Pavasarį pražydusios žibutės žmones vilioja pasivaikščiojimams miške

Gamtininko teigimu, žiemą žydėjo ne tik žibutės – gamtoje radosi ir visa begalybė kitų žiedų.

„Pernai visus metus galėjome rasti žydinčių augalų. Juos galima suskirstyti į dvi dalis: tie, kurie pražydo „suklydę“ ir tie, kurie Europoje ir taip žydi visus metus. „Suklydę“ vėlai rudenį pražydo tie augalai, kurie žydėti turėjo pavasarį. O tie, kurie Europoje žydi visus metus, irgi buvo pastebimi, pats fotografavau, nes tiesiog nebuvo sniego“, – pasakoja gamtininkas.

Dar viena pareitos žiemos anomalija, kurios galima tikėtis ir šiemet, yra grybų derlius.

„Visus metus turėjom grybų. Grybautojai, kurie ėjo į miškus, miške apie Kalėdas rado voveraičų. Aišku, jų kokybė ten neaiški, nes gali būti pašalę ir nėra labai sveika jas valgyti, bet vien faktas, kad valgomoji voveraitė atsiranda, jau yra labai įdomus“, – sako A. Kulbis.

REKLAMA

Grybautojams A. Kulbis sako per daug neapsidžiaugti, mat prognozės iš dalies yra spėlionės, o kokia tiksliai bus žiema, pamatysime tik jai atėjus.

„Voveraičių per šias Kalėdas daliai grybautojų gal ir labai norėtųsi, tačiau gamta yra nenuspėjama. Taip, bendra tendencija, kad žiemos vis labiau šiltos, bet iš tikrųjų, kaip rodo patirtis, tai tarp tų žiemų, kurios yra šiltėjančios, viena kita žiema ima ir įsibrauna, kuri nustebina šalčiu.

O prognozavimas pagal gamtinius požiūrius yra nelabai mokslinis. Kokį kailiuką ar riebalų sluoksnį užsiaugina gyvūnėliai žiemai, tai neturi pagrindo. Žiema būna tokia, kokia būna. Nei gyvūnai žino, kokia ji bus, nei gamtininkams pasakyti tiksliai pavyksta“, – naujienų portalui tv3.lt sako gamtininkas A. Kulbis.

Voveraitės (nuotr. Edgaras Zagrebnevas)

Sniego tikėtis nereikėtų

Klimatologas Justinas Kilpys prognozuoja, kad ši žiema bus keletu laipsnių šiltesnė už praėjusią.

„Panašu, kad tiek ruduo, tiek žiema yra prognozuojami šilti. Jeigu kalbėtume apie lapkričio mėnesį, tai vidutinė temperatūra Lietuvoje būna apie 2 laipsnius šilumos, tad tikėtina, kad vidurkis šiais metais bus kokie 4 laipsniai“, – komentuoja klimatologas.

J. Kilpys taip pat sako, kad, vis dėlto, galima tikėtis ir netikėtumų.

„Stebint pastarųjų dešimtmečių tendencijas, dominuoja tokie ekstremalūs pokyčiai. Nors ir temperatūra gali būti teigiama, bet kokį gruodį, gruodžio pabaigoj tokių šaltų dienų, kai įsiveržia šaltas oras ir temperatūra staigiai nukrinta, iškrinta sniego, tikrai gali būti, – naujienų portalui tv3.lt komentuoja J. Kilpys.

REKLAMA

Paklaustas, ar reikėtų ruošti rogutes žiemai, klimatologas praneša, kad ilgalaikio sniego šiemet tikėtis nereikėtų.

„Vis dažniau yra būdingi staigūs orų pasikeitimai, tai gali būti, kad šiais metais trumpam sniegas iškris, o po kelių dienų ištirps. Pastarieji metai tokie ir buvo – sniegas iškrinta, išsilaiko savaitėlę ir ištirpsta. Kažkas panašaus tikėtina ir šiais metais. Tikėtina, kad to sniego bus kažkiek, bet jis tikrai nebus ilgalaikis ir nesilaikys nuo gruodžio iki kovo“, – sako klimatologas J. Kilpys.

Rogutės

Dėl šiltėjančių žiemų – naujos rūšys Lietuvoje

Gamtininkas A. Kulbis pastebi, kad dėl kasmet vis šiltėjančių žiemų į Lietuvą atkeliauja naujos augalų ir gyvūnų rūšys.

„Į mūsų kraštus atkeliauja gyvūnai, tokie kaip maldininkai, kurie savo arealą išplečia nuo pietų Lenkijos iki Lietuvos ar net Estijos. Natūraliai plinta šilumamėgių gyvūnų ir augalų arealas. Aišku, augalai keliauja daug lėčiau negu galintys skraidyti maldininkai ar paukščiai, bet tos žiemos tradiciškai bus šiltesnės, tai atkeliaus tie šiltųjų kraštų gyventojai“, – sako gamtininkas A. Kulbis.


Rašyti komentarą...
A
Aušra
2020-09-27 15:46:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
Džiaugiuosi, pernai žiema man labai patiko
Atsakyti
-7

N
Nuomonė
2020-09-27 16:27:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
O ko čia norėt, viskas sukasi savo ratu. Gamtos neapgausi. Būna šaltų žiemų, būna ir šiltų. O jei perdaug kištis į gamtos dėsnius, tai gamta smogs nejuokais.
Atsakyti
-9

:
:))))))
2020-09-27 15:32:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
E.Bustas dziaugiasi ims didelius pinigus,o nieko nedirbs ,kaip praeitais metais,nuomone
Atsakyti
-7

SKAITYTI KOMENTARUS (12)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų