Valdžios nupirktos jodo tabletės keliauja ne į vilniečių namus, o į valdininkų sandėlius

Politikų stumdymasis dėl vilniečiams skirtų kalio jodido tablečių tęsiasi. Liberalų valdoma sostinės savivaldybė Sveikatos apsaugos ministerijai grąžino milijonus tablečių. Tad jos atsidūrė ne vilniečių rankose, o keliauja iš vieno sandėlio į kitą sandėlį. Specialistai laboratorijose tirs, ar savivaldybės sandėliuose iki šiol laikytos tabletės vis dar tinkamos vartoti, ir tik tada pradės jas dalinti žmonėms. Tuo metu vyriausybė rengia ir strategiją, kaip nelaimės atveju į atokiau gyvenančių lietuvių namus bus atkraustomi pusė milijonų vilniečių.

Branduolinės avarijos Astravo atominėje elektrinėje besibaiminantys sostinės gyventojai vaistinėse vis dar negali atsiimti nemokamų kalio jodido tablečių, nors valstybė jų nupirko dar gegužę, elektroninius receptus šioms tabletėms medikai jau išrašė, o ir pradėti dalinti jas planuota prieš daugiau nei tris savaites.

Jodo tabletės vilniečiams bus dalijamos per vaistines

Dėl Astravo atominės elektrinės grėsmės kalio jodido tabletės Vilniaus miesto gyventojams bus dalijamos vaistinėse, trečiadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Ministerija buvo nurodžiusi savivaldybėms kalio jodidą išduoti per seniūnijas ar kitais priimtinais būdais, bet sostinės savivaldybė nutarė, kad patogiau jų dalijimą organizuoti per vaistines.

„Liepos mėnesį pasiūlėme ministerijai dalyti per vaistines. Ministerija sutiko tai padaryti, bet vėliau apsigalvojo (...). Dabar ministerija sutiko bendradarbiauti ir padeda padaryti tai, ką pasiūlėme“, – BNS sakė Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis.

REKLAMA

Vilniečiai turi tik vieną pasirinkimą – už savus pirkti iki Naujųjų galiojančias kalio jodido tabletes vaistinėse. O valstybės finansuojamų, kurios dar ir galioja ilgiau – iki 2024-ųjų – dar teks palūkėti.

(9 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Lietuvoje – pasiruošimas dėl Astravo elektrinės: atkeliavo 4 mln. jodo tablečių

„Kitokio gamintojas neturėjo. Tai mes žmonėms siūlome, kad jeigu jūs jaučiatės neramiai, jūs galite jo įsigyti. Ir tikrai būna klientų, kurie sako: „Gerai, man reikia. Aš nelauksiu, negaliu tiek laukti, aš noriu namuose savo vaistinėlėje turėti to kalio jodido“, – sako „Eurovaistinės“ atstovė Laura Bielskė.

Jodo tablečių, kurias gyventojams reikėtų išgerti nelaimės Astravo atominėje elektrinėje atveju, dalijimas per vaistines įstrigo įsiplieskus konfliktui tarp Vilniaus savivaldybės ir Sveikatos apsaugos ministerijos. Jos atstovai pareiškė, kad savivaldybė, kuri iki šiol kalio jodido tabletes laikė savo sandėliuose, negali jų perduoti vaistinėms, nes tai pažeidžia Farmacijos įstatymą.

„Matot, kada per vaistines tas viskas vyksta, ten yra labai griežtas reglamentavimas, iš kur, ką, kaip turi paimti tą preparatą ir vaistinės neturėtų rizikuoti paimdamos preparatą iš Vilniaus savivaldybės, kuri neturi tos licenzijos tiekti vaistinėms, o mūsų sandėliai turi visas reikiamas licenzijas“, – pasakoja sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis.

Dėl to Viliaus savivaldybė galiausiai nusprendė tabletes, kurių vertė 700-ai tūkstančių eurų, atiduoti į ministerijos sandėlius. Mat iš savo savo sandėlio vaistinėms dalinti tablečių negali, o štai iš ministerijos – gali.

REKLAMA

Rodos, problemą savivaldybė išsprendė ir jau būtų galima imti dalinti tabletes vilniečiams. Visgi – ne.

„Timpt už vadžių ir vėl nuo pradžių“, – teigia L. Bielskė.

Pasirodo, dabar laukia laboratoriniai tyrimai. Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba tirs, ar savivaldybės sandėliuose kalio jodidui nieko nenutiko, nors net pats viceministras sako, kad tikimybė, jog tabletės nukentėjo, minimali.

„Tas preparatas nėra labai jautrus, juolab, kad tos sąlygos, kur buvo saugojama, jos tikrai atitiko reikalavimus, kurie yra būtent tokiam preparatui. Tai sulaukim komisijos mūsų sprendimo, ir jeigu viskas tvarkoj, Vilniaus miesto savivaldybė galės padalinti toms vaistinėms arba tiems tinklams, su kuriais sutarė“, – kalbėjo A. Šešelgis.

Iš viso vyriausybė nupirko keturis milijonus tablečių už milijoną eurų. Jas planuojama išdalinti 16-oje savivaldybių.

Tuo metu ekonomikos ir inovacijų ministras Rimantas Sinkevičius ėmėsi vadovauti darbo grupei, kuri spręs ir koordinuos infrastruktūros bei logistikos klausimus, susijusius su grėsmėmis nacionaliniam saugumui. Vienas tų klausimų – Astravo atominė.

„Tikėkimės, kad neatsitiks, bet galvokim, kad gali atsitikti“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministras Rimantas Sinkevičius.

Ministras pareiškė, kad Astrave įvykus avarijai, reikėtų evakuoti visą Vilnių, t. y. apie 600-ių gyventojų. Jis įsitikinęs, kad tokiu atveju kitų miestų gyventojams į savo namus tektų priimti visai nepažįstamus vilniečius.

„Nebūtų turbūt kitos išeities, kaip tik apgyvendinti evakuotuosius šeimose likusioje Lietuvos dalyje, kuri turėtų būti nutolusi ne mažiau nei 100 kilometrų“, – pasakoja R. Sinkevičius.

REKLAMA

Tačiau dalis vilniečių ministrą dėl tokios idėją traukia per dantį:

Aš neįsivaizduoju. Kas čia per pasiūlymas? Irgi toks iš giedro dangaus.“

„Važiuočiau ir nebijočiau. Važiuočiau. Visi žmonės geri. Važiuočiau. Gyvybė svarbiausia.“

„Aš pati nenorėčiau, tai sprendžiant iš tos pozicijos, kad man netiktų, manau, kad ir kitiems tai būtų nepriimtina.“

„Nežinau net, ką atsakyti man. Galima čia gal suprasti kaip jumorą, gal kaip juodą jumorą, nežinau, bet įgyvendinti, manau, tai būtų labai sunku.“

O štai dauguma kitų miestų gyventojų sako, kad net ir nepažįstamiems atvertų duris, jei jau Astravas imtų spjaudyti radiaciją:

„Gerai, reikia būti draugiškiems ir priimti vieni kitus. Džiaugsimės, jeigu vilniečių čia padaugės.“

„Na, kad, žinokit, dabar sode, tai abejoju, ar ten kas eitų gyventi.“

„Jeigu būtų kur, tai prašom. O kur jiems dėtis?“

„Pažįstamus tai tikrai priimčiau, nepažįstamus – tai nežinau. Reikėtų pagalvoti, kas per kontingentas.“

„Na, tai be abejo, be abejo, taip visai „iš lempos“ tai tikrai ne, bet aš manau, kad normalūs žmonės turėtų atvykti.“

„Aš tai priimčiau.“

„Su vaikučiais tikrai priimtume. Jeigu būtų nelaimė, padėti reikia.“

Visgi ministras sako, kad kol kas tai tik idėja, kurios jis rimtai su šalies savivaldybių atstovais dar neaptarė.


Rašyti komentarą...
F
Fff
2020-09-02 21:21:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
Debilu krastas
Atsakyti
0

W
Www
2020-09-02 21:55:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
Lai jie springsta tuom tabletėm debiloidai.
Atsakyti
0

V
Vidas Tom
2020-09-02 22:08:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
Du viename.
1. Gerus pinigus išplovė
2. Dar labiau įtikino idiotus kad elektrinė pavojinga ir srogs.
Jų asilai , žinodami kad perkamos jodo tabletės (visiška placeba), iš tikrųjų išsigando.
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (14)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų