Profesorius apie COVID-19 valdymą Lietuvoje: „Esu labai nustebintas“

Atšauktas draudimas atvykti užsieniečiams iš aukštos rizikos šalių, toliau plečiamas renginiuose dalyvauti asmenų skaičius – dėl tokių naujų valdžios priimtų priemonių kai kurie gydytojai kraipo galvomis. Jų teigimu, taip elgiantis veriama Pandoros skrynia, kada susirgimų skaičius gali tik dar sparčiau išaugti.

Oro uostas. Martyno Jaugelavičiaus nuotr.

Dar prie kito COVID-19 „giminingo“ viruso – SŪRS (sunkaus ūminio respiratorinio sindromo) protrūkio suvaldymo 2002–2003 m. prisidėjusio gydytojo infektologo prof. Alvydo Laiškonio teigimu, dabartiniai sprendimai sunkiai suvokiami žiūrint iš epidemiologo perspektyvos.

Laiko nonsensu

„Esu labai nustebintas ekstremalių situacijų suvaldymo atstovų sprendimais. Panašu, kad stengiasi pritraukti kuo daugiau užsikrėtusių asmenų ir aštrinti tą situaciją, didinti užsikrėtimus.

Galima prisiminti, kada užsikrėtę žmonės skrido lėktuvu, kiek jie užkrėtė žmonių. Dabar dar kiek iš Farerų salų turės grįžti. Tai jei Europos Sąjunga leidžia skristi užsikrėtusiems lėktuve, tai yra nonsensas. Neįsivaizduoju, kaip tai įmanoma, kaip juos tokiu atveju reikėtų izoliuoti lėktuve?“ – kalbėjo profesorius.

Portalas primena, kad Vyriausybė pirmadienį atšaukė draudimą į Lietuvą atvykti užsieniečiams iš koronaviruso itin paveiktų Europos Sąjungos (ES) šalių. Šis klausimas buvo svarstomas neeiliniame Ministrų kabineto posėdyje.

REKLAMA

Oro uostas

„Ten, kur yra 25 atvejai, bus privaloma turėti iš tos valstybės, kur atvyksta, neigiamą koronaviruso testą bei galiojantį 72 valandas. Norime suvienodinti atvykimo sąlygas visiems“, – Ministrų kabineto posėdyje sakė vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė.

Visgi, nepaisant ir tokio tyrimo „paso“ reikalavimo, A. Laiškonis neatmetė ir tokių dokumentų klastojimo galimybės.

Nesusipratimas dėl renginių

Kitas profesoriui ypač nerimą keliantis dalykas – didėjantis organizuojamų renginių skaičius ir juose besilankančiųjų neribojimas. 

„Kada Kaune turime pavyzdį protrūkio, kai vyko renginiai kiemelyje, bet šv. Gertrūdos kieme toliau vyksta koncertai, kiek ten užsikrės, neaišku.

Taip pat toliau organizuojami didžiuliai renginiai visoje respublikoje. Pats buvau KTU gimnazijoje atestatų įteikime, tai vedėjas tik pasijuokė iš koronaviruso, buvau vienintelis su kauke ir išlaikęs distanciją, o kitiems tai nerūpi, jokių distancijų nelaikė“, – dėstė profesorius.

Jo manymu, tikrai nebus tragedija, jei bus sumažinti ir lauke vykstantys renginiai.

„O dabar gi jie galės tūkstančiais susirinkti. Tai – atviras kelias infekcijai išplatinti. Patys epidemiologai pabrėžia, kad yra nežinomi užsikrėtimo šaltiniai, tai jei mes buriame žmones su visais nežinomais šaltiniais, tai tik platinam infekciją. 

Nes dabar sako, kad nežino, kas daugiau kainuos – ar apmokėti užsikrėtusių asmenų gydymą ar sumažinti renginius“, – aiškino A. Laiškonis.

„Niekas nemirs be švenčių“

Jo teigimu, tikrai niekas nemirs, jei nebus sūrių šventės Marijampolėje ar dar kitur, o jei Lietuvoje nuo koronaviruso mirtų koks 1000 žmonių, tada gal ir būtų suprasta rizika

REKLAMA

„Kai premjeras aiškina, kad priėmus sprendimus dėl kelionių kaip tik sugriežtinama tvarka, tai ji tikrai sušvelninama.

Reikia suprasti, kad ir tos kaukės nepadės, jei nebus laikomasi atstumo ir kitų priemonių. Turi būti kompleksinės priemonės“, – pabrėžė gydytojas. 

Naujausią informaciją apie COVID-19 Lietuvoje rasite:

A. Veryga: toks buvo susitarimas

Komentuodamas tokią, atrodytų, dviprasmišką situaciją, kai vienur draudimai atleidžiami, o kitur – griežtinami, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tvirtino jokio nenuoseklumo nematantis.

„Sprendimai dėl renginių priimti dar vasaros pradžioje ir jie nėra atšaukti. Tai dabar kaip ir vyksta tai, kas buvo sutarta, nustatoma tam tikra tvarka ir taisyklės, kurių žmonės turi laikytis tam, kad jie visiškai nebūtų uždaryti. Tai ir atstumai, tų pačių kaukių dėvėjimas, bet leisti jiems vykti.

Nes matomas ir didelis noras pačių žmonių, kurie pavargo nuo užsidarymo, ir psichinės sveikatos problemų atsiranda, žmonės pervargę, nori ir tam tikro poilsio, pramogos. 

Aurelijus Veryga

O dėl šių prievolių – tai jos viena kitai neprieštarauja. Pirmiausia jos buvo įvestos uždarose erdvėse, ten, kur liga plinta greičiau. Bet matoma, kad ji keliauja ir į atviras erdves, tai būtų Kauno „Adform kiemelio“ pavyzdys, taigi tai yra nuoseklūs sprendimai“, – antradienį Seime kalbėjo sveikatos apsaugos ministras.

A. Veryga kartu akcentavo, kad labai nesinorėtų grįžti prie karantino priemonių.

„Visomis įmanomomis išgalėmis visi stengsis nebegrįžti prie tokių suvaržymų, taigi grįžtame prie tokių švelniausių priemonių, kurios gal kažkam ir nepatinka, nepatogu, bet tai bent nestabdo žmonių gyvenimo“, – sakė jis.

REKLAMA

Įvežtinių atvejų nebeišvengsime

Premjeras Saulius Skvernelis po Vyriausybės priimtų sprendimų atšaukti draudimą į Lietuvą atvykti užsieniečiams iš Europos Sąjungos gi teigė, kad atvykimo į Lietuvą tvarka yra ne švelninama, o priešingai – griežtinama.

„Šiandien Vyriausybė priėmė sprendimą, kuris aktualus keliaujantiems mūsų šalies piliečiams ir atvykti į Lietuvą planuojantiems užsieniečiams.

Skvernelis susitikime su Lenkijos premjeru

Kodėl tokio sprendimo reikėjo? Faktas, jog užsikrėtimų koronavirusu skaičius tolydžio auga tiek mūsų šalyje, tiek ir daugelyje Europos valstybių. Nepaisant to, kad taikome vienus griežčiausių ES įvažiavimo į šalį apribojimus, įvežtinių atvejų išvengti nepavyksta. Eisime racionalesniu keliu. Matau, kad viešojoje erdvėje nuo pat ryto skelbiama ne visai tiksli informacija, todėl noriu aiškiai pasakyti: atvykimo į Lietuvą tvarka yra ne švelninama, o priešingai – griežtinama“, – socialiniame tinkle feisbuke teigė S. Skvernelis. 

Nuo šiol leidžiama atvykti visiems Europos ekonominės erdvės valstybių, Šveicarijos, Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos piliečiams ir šiose valstybėse teisėtai gyvenantiems asmenims.

Tačiau jei žmonės atvyks iš šalių, kuriose užsikrėtimų per pastarąsias dvi savaites skaičius viršija 25 atvejus 100 tūkst. gyventojų (valstybių sąrašą skelbia Sveikatos apsaugos ministerija), jie privalės turėti ne seniau nei 72 valandos prieš atvykstant į Lietuvą atliktą COVID-19 testą bei gautą neigiamą atsakymą. O atvykę jie dar privalės laikytis 14 dienų izoliacijos.


Rašyti komentarą...
K
Klaustukas
2020-08-19 11:55:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ar kada nors sužinosime tikrąją tiesą apie šią viruso situaciją? Dabar juk nežinia kuo tikėti. Melas iš visų pusių. Sėjama panika padarys daugiau žalos žmonijai, nei pats virusas. Bent kas - PASAKYKITE TIESĄ, kaip iš tikrųjų yra, nes jokie pinigai neatpirks žmonėms sugadintos sveikatos ir nesugrąžins prarastos gyvybės.
Atsakyti
-1

L
Lina
2020-08-19 11:54:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ka noret is debilu valdzios
Atsakyti
-5

A
Airine
2020-08-19 11:51:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pinigai viska nulemia o korona padeda jiems užsidirbti. O šiaip korona tai muilo burbulas
Atsakyti
-11

SKAITYTI KOMENTARUS (32)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų