Klimatologai turi blogų žinių, o ir grybautojų vaizdas nedžiugina

Klimatologai neatmeta, kad netrukus šalyje teks skelbti sausrą. Džiūsta miškai ir pasėliai, toliau senka vandens telkiniai. Nors kritulių pastarosiomis dienomis ir iškrito, padėties tai negerina – reiktų, kad gerai piltų bent savaitę. Dzūkai nusiminę – grybų sezono pradžia buvo labai optimistiška. Tik štai dabar miškai vėl išdžiuvo ir grybai nebeauga.

Lazdijų rajone, Kapčiamiestyje, grybus ir uogas superkanti Dalia sako, kad supirktuvėse liūdnos – nuotaikos. Žmonės per dieną sunešė vos keliasdešimt kilogramų voveraičių. Toks kiekis – labai mažas, turint galvoje, kad turėtų būti pats voveraičių pikas. Nors šių grybų miškuose dėl sausros labai mažai, supirkėjai didesnių kainų nesiūlo. Už kilogramą duoda 3 eurus.

Dalia sako, kad ir jiems miško gėrybių perdirbėjai neduoda daug pinigų. Gal dėl to, kad voveraičių kokybė prasta.

„Dabar, kai sausra buvo, ir jos tokios negražios, apdžiuvę kraštukai, gal pagal kokybę nelabai nori pirkti“, – apmaudo neslėpė supirkėja Dalia.

Kitose Kapčiamiesčio grybų ir uogų supirktuvėse dar liūdnesnis vaizdas. Čia voveraičių visai niekas neatnešė. Tik mėlynių. Dzūkijos miškuose labai sausa ir grybai neauga.

„Dar nesusiformavus normaliai grybienai, iš tikrųjų išdžiovino ir dabar lauksime baravykų. Bet sako, kad ir voveraitės pasirodys. Aš galvoju, kad ne visi iš Dzūkijos grybai išėjo“, – tikino supirkėja Aušra.

REKLAMA

(11 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Grybautojų vaizdas Lietuvos miškuose nedžiugina – klimatologai turi blogų žinių

Lazdijų rajono Stalų girininkas sako, kad Dzūkijos miškai gero lietaus nematė beveik mėnesį. Palijo, tačiau tokio lietaus esą neužtenka miškams. Reikėtų geros liūties. Miškininkai grybautojus ir poilsiautojus ragina būti atsargius ir nesukelti gaisro.

Dzūkijos miškuose šiuo metu yra ketvirtas gaisringumo lygis.

„Lijo keturias valandas, bet to kiekio vandens – mažai. Reiktų, kad kiekvieną dieną lytų. Tris savaites pas mus buvo be lietaus“, – teigė girininkas Vidmnatas Janeika.

Dzūkai pikti: jau trečius metus iš eilės miškus alina sausra. Pernai grybavimo sezonas atsigavo tik rudenį. Visą vasarą miškuose buvo sausa ir tuščia. Daug žmonių buvo įpratę per vasarą iš miško gėrybių neblogai uždirbti – į supirkimo punktus nešti grybus ir uogas. Ir užkietėję grybautojai šiemet į mišką net neina – sako, kad nėra ko.

„Užsidirbdavai ir už voveruškas, ir už viską, ir už uogas. O dabar neapsimoka vaikščioti į tą mišką. Man keturi kilometrai beveik nueiti ir dar pareiti, tai kas…“, – apmaudo neslėpė Veisiejų gyventoja Jolanta.

Tiesa, šiemet gausiai užderėjo mėlynių. Supirkėjai už kilogramą siūlo du su puse euro. Tik jų sezonas jau į pabaigą. Dzūkai su viltimi laukia rudens. Tikisi, kad gausiau bus baravykų negu buvo voveraičių.

„Čia reiktų, kad kasdien lytų ant smėlio. Smėlis, žinot. Tik nubėga ir viskas. Bet nieko, bus rudenį. Kiekvienais metais būna ir dabar bus“, – vilties nepraranda Kapčiamiesčio gyventojas Vytautas.

„Buvau miške ir šiandien, bet tai tik mėlynių. Ir tai, kad jos ten suvytusios jau. Kurios dar nesuvytusios, gal dar nesuvys taip greitai. O grybų, kur čia. Anksčiau dar ,,biški” grybavo, bet tai…“, – tikino Veisiejų gyventoja Aldona.

REKLAMA

Žinios neguodžiančios

Klimatologai nieko paguodžiančio negali pasakyti. Šalyje prognozuojama sausra.

„Yra kai kurie regionai, kurie pasižymi didesne sausros tikimybe. Tai pietų, pietryčių regionas gavo ypatingai mažą kritulių kiekį. Tai tendencija yra tokia, kad artėjame prie sausros sąlygų“, – teigė klimatologė Viktorija Mačiulytė.

Pasak klimatologės, artėja ir hidrologinė sausra. Sparčiai senka upės.

„Yra toks vadinamas gamtosauginis lygis. Tai toks minimalus gamtai reikalingas lygis, išmatuotas Nemune ir Neryje. Tai mūsų didžiosios upės jau pasižymi hidrologiniu sausros pavojumi“, – tikino klimatologė.

Sinoptikai sako, kad ir artimiausiomis dienomis bus saulėti ir daugiausia sausi orai.

Visą reportažą pamatykite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.


Rašyti komentarą...
K
Kęstutis
2020-08-09 13:29:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
Grybų sočiai, per porą valandų 15 l kibiras pilnas.
Atsakyti
-6

L
LLL
2020-08-09 17:35:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kaip visada mums visada negerai. Kodėl tokie esame nepatenkinti?
Atsakyti
0

G
G.s.
2020-08-09 14:36:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
Gaila, kad nieks nerašo konkrečiai kur supirkinėja grybus ar uogas.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (11)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų