Kurortinių romanų kaina: nenustebkite „dovanų“ gavę ne tik sifilį

Nors apie lytiniu keliu plintančias ligas žmonės dažnai nedrįsta prabilti garsiai, medikai įspėja nepasiduoti vasaros apžavams ir pasverti rizikas prieš pasineriant į kurortinį romaną. Jų teigimu, tokie trumpalaikiai santykiai gali „padovanoti“ ne tik ilgai varginančią, bet ir nepagydomą ligą.

Seksas (nuotr. 123rf.com)

Medikai pasakoja vis dar neatsistebintys pacientais, kurie tiki įvairiausiais mitais – neva santykiaujant oraliniu būdu niekuo užsikrėsti neįmanoma arba kad nuo to apsaugos nebaigtas lytinis aktas.

„Štai viena moteris, paklausta, kodėl galvojo, kad tas partneris patikimas, sakė, kad jis atrodė taip solidžiai, su kostiumu, kvepėjo, kad tikrai negalėtų niekuo sirgti. Kitas pacientas stebėjosi, kaip moteris, dirbanti vaikų darželyje, galėtų turėti tokią infekciją?“ – pacientų tikimais mitais nuotolinio pokalbio metu dalinosi VUL Santaros klinikų Dermatovenerologo konsultacijų skyriaus vedėjas, gydytojas dermatovenerologas Algirdas Šumila.

Jis pabrėžė, kad nepaisant nuo profesijos, amžiaus ir kitų kriterijų, infekcijų galime turėti ir nešioti kiekvienas ir nieko apie tai nežinoti.

„Štai vyriausias pacientas, kurį teko gydyti dėl sifilio, buvo 75-ies metų amžiaus. Taigi tikrai dar vienas mitas yra tai, kad, kad vyresnio amžiaus žmonės neserga tokiomis ligomis. Bet visgi daugiau serga seksualiai aktyvus jauni asmenys“, – pastebėjo gydytojas.

Užsikrečia milijonai žmonių

Gydytojai sutinka, kad esama tokios tendencijos, jog vasara pakoreguoja sergančiųjų lytiniu keliu plintančių infekcijų skaičių.

REKLAMA

„Vasarą žmonės išsirengia, moterys dėvi atviras sukneles, sijonus, drabužiai nebeslepia tiek kūno. Aišku, šiuo pandemijos metu buvo laikas, kai buvome priversti slėpti savo veidus, tai vėl galės atsispindėti kalbant apie lytiniu keliu plintančias ligas.

Nes reiktų nepamiršti, kad esama ligų, kurios perduodamos tiek vaginalinių, tiek oralinių, tiek analinių santykių metu“, – kalbėjo A. Šumila.

Jis priminė, kad šios ligos pasaulyje yra itin paplitusios ir, Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet jomis užsikrečia apie 300 mln. žmonių. 

A. Šumila ir R. Matulionytė (nuotr. Facebook)

Tačiau optimizmo teikia tai, kad per pastaruosius ketverius metus Lietuvoje stebima sifilio, gonorėjos, chlamidiozės mažėjimo tendencija.

„Džiugi naujiena ta, kad dauguma tų ligų yra pagydomos, nes yra bakterinės ir tada nelieka jokių pasekmių.

Taip, yra tam tikros virusinės infekcijos, kurios gali išlikti visą gyvenimą – genitalijų herpetinė infekcija, žmogaus papilomos viruso infekcija, bet mes jas galime kontroliuoti“, – sakė gydytojas dermatovenerologas. 

Galima nieko neįtarti

Anot jo, bėda ta, didelė dalis tų infekcijų gali prasidėti, bet apie jas nieko neįtarsime, nejausime, nepamatysime jokių pasikeitimų ir tada tik tam tikri tyrimai gali padėti identifikuoti, kad žmogus turi infekciją ir gali ją perduoti kitam.

Be to, didžiajai daugumai šių infekcijų nesusidaro imunitetas.

Oficiali statistika rodo, kad viena iš dažniausių lytiniu keliu plintančių ligų – chlamidijų sukelta infekcija, toliau – sifilis ir gonorėja. 

REKLAMA

Santaros klinikų Infekcinių ligų centro gydytoja infektologė prof. Raimonda Matulionytė savo ruožtu pridūrė, kad ne tik venerinės, bet ir kitos infekcinės ligos plinta lytiniu keliu. 

poliklinika, skubi pagalba (Fotodiena/Kristupas Kolodzeiskis)

„Hepatitai irgi yra priskiriami lytiniu keliu plintančioms ligoms. Be to, daugėja lytinių santykių metu perduodamo ŽIV atvejų“, – sakė ji.

Tačiau A. Šumila pabrėžė, be minėtųjų trijų dažniausių ligų, kitus susirgimus, tarp jų – ŽIV, manoma, kad turi daugelis, bet vėlgi nežino to.

„Pavyzdžiui, tos pačios genitalijų herpetinės infekcijos – taip pat didelė dalis žmonių nežino, kad ją turi ir gali perduoti kitam.

Kiti vieni dažniausių sutrikimų – tai banalios makšties infekcijos, mums įprasti balanapostitai (varpos galvutės ir apyvarpės uždegimas), persiduodantys santykių metu, tiek makšties grybelinė infekcija, bakterinė vaginozė. Jos dažnos ir nesusijusios su tuo, kad žmogus buvo neištikimas“, – sakė gydytojas.

Per dažnos pneumonijos – ir ŽIV simptomas

Gydytojas, paklaustas, kokie simptomai visgi leistų įtarti pasigavus kokią lytiniu keliu plintančią infekciją, vardijo ne vieną jų, tačiau pabrėžė, kad dėmesį turėtų atkreipti bet koks kitaip nepaaiškinamas pokytis.

„Visų pirmą patarimas toks, kad į kiekvieną partnerį reikėtų žiūrėti kaip į galimai infekuotą – tiek ŽIV, tiek hepatito, tiek dabar COVID-19, tiek lytiniu keliu plintančių infekcijų atžvilgiu ir tada mes tikrai saugosimės maksimaliai.

Tačiau taip tikrai būna ne visada, tie santykiai vyksta ir ligas nustatome. Kaip jas atpažinti? Įvertinti, kas pasikeitė. Pavyzdžiui, viskas buvo gerai ir atsirado diskomfortas besišlapinant, po pasišlapinimo, atsirado kažkokios išskyros, skausmai sėklidėse, pilvo apačioje, tai, ko anksčiau nebuvo. Moterims galbūt pagausėjo išskyros, pasikeitė jų spalva, atsirado nebūdingi skausmai pilvo apačioje, padidėjo kirkšnių limfmazgiai, atsirado bėrimai lytinių organų srityje“, – vardijo A. Šumila.

REKLAMA

Ligoninė

Kalbėdama apie galimus ŽIV simptomus R. Matulionytė pabrėžė, kad reiktų atkreipti dėmesį į su imunitetu susijusias ligas.

„Net veido seborėjinis dermatitas, žvynelinė, kuri gali atsirasti ir „pagauti“ sunkesnę eigą. Taip pat du kartus per metus besikartojanti pneumonija galėtų būti jau įtartinas ženklas.

Jei užsitęsia, kartojasi juostinė pūslelinė, vėlgi reikėtų pagalvoti apie imuniteto sutrikimus ir nebijoti atlikti tyrimą“, – aiškino gydytoja.

Nors pagrindinė ŽIV rizikos grupė yra vyrai, tad partnerei dažniausiai tokia infekcija nustatoma atsitiktinai.

„Jos gal kartais neįvertinta vyro rizikingo elgesio, galbūt įkalinimo, narkotikų vartojimo, atsitiktinių lytinių santykių praeityje“, – sakė profesorė. 

Kartu ji atkreipė dėmesį, kad kuo toliau, tuo mažiau kalbama apie lytiniu keliu plintančių ligų ar krauju plintančių infekcijų pavadinimus, ir yra skatinama tirtis dėl visų.  

A. Šumila savo ruožtu pridūrė, kad yra galimybė tiriantis dėl lytiškai plintančių ligų pasitikrinti dėl kelių infekcijų, tuo pačiu ir hepatitus.

Užleidus gresia ir nevaisingumas

Gydytojai pabrėžė, kad delsiant kreiptis dėl lytiniu keliu plintančių infekcijų gali laukti liūdnos pasekmės.

„Jei kalbėtume apie bakterinę chlamidijų infekciją, tai gali išsivystyti Reiterio liga, kai dėl chlamidinės infekcijos gali būti pažeidžiama ne tik šlapimo-lyties organų sistema, bet ir sąnariai, akys. Moterims dėl pasikartojančios infekcijos gali grėsti ir nevaisingumo problemos“, – sakė dermatovenerologas.

REKLAMA

A. Šumila, paklaustas, ar vienam partneriui sergant būtinai užsikrės ir kitas, neslėpė, kad dažniausiai taip ir būna, bet pabrėžė ir imuniteto vietą.

Lytinis ugdymas

„Jei partnerystė pastovi, tai infekcijos turėtų būti pas abu. Jei tai vienkartiniai santykiai, būtų galima diskutuoti, nes daug kas priklauso nuo imuninės sistemos“, – sakė jis.

Pasak gydytojo, neretai vyras turi daug skundų, bet tyrimai neatsako į klausimus, o ištyrus ir partnerę daug kas paaiškėja.

Jis pridūrė, kad ir tyrimų patikimumas net šiais laikais nėra šimtaprocentinis, bet jų kuo didesnio tikslumo galima tikėtis ištyrus abu partnerius.

Užsikrėtė ir auksiniu stafilokoku

Gydytojas pabrėžė, kad ne mažau svarbu ir ateiti išsitirti laiku, nes šiandien gali nieko nebūti, o po svaitės – visa puokštė ligų. 

„Lytinės ligos turi inkubacinį laikotarpį, tad  atėjus išsitirti šiandien, bet nežinant, ką asmuo veikė vakar, irgi gali būti klaidingas rezultatas, nes liga „išlįs“ tik po kurio laiko. 

Tad labai svarbus pasitikėjimas tarp gydytojo ir paciento, nors jam kartais atrodo, kad mes per daug klausinėjam.

Be to, jei infekcijos sukėlėjų nerandama šlaplėje, nebūtinai reiškia, kad jų išvis nėra, nes gali būti išangėje, ryklėje. Šiandien manoma, kad maksimaliai reikia išsiaiškinti, kokie santykiai buvo“, – akcentavo medikas.

Seksas gryname ore

Taip pat kaip ir vienodi simptomai gali būti prie visai skirtingų ligų.

„Štai ką tik turėjau du pacientus – vienas jaunas, 25 metų, kitas – 62-iejų. Jų skundai buvo tie patys: prieš savaitę pasidarė blogai, vargino skausmas šlapinantis. Jaunas vyras neslėpė – per Jonines buvo Palangoje, sutiko gražią jauną merginą, turėjo santykius.

REKLAMA

Pagyvenęs vyras sakė gi mėnesį laiko gražiai vaikščiojo į pasimatymus, o prieš savaitę buvo santykiauta. Pasižiūriu rezultatus – ogi pas vyresnįjį, kuris buvo įsitikinęs, kad partnerė patikima, nieko blogo nesuradome, bet pasėlyje užauginome auksinį stafilokoką. O jaunam vaikinui radom ir gonorėją, ir chlamidijų infekciją. Tad skundai nieko nepasako, būtini tyrimai“, – pasakojo dermatovenerologas.

Malonumą didina vartodami stimuliantus

R. Matulionytė pridūrė, kad medikus susirūpinti verčia ir tam tikros populiarėjančios seksualinio gyvenimo „mados“.

„Pasaulyje dabar labai populiarus vadinamas „chemseksas“. Tai – seksualiniai santykiai vartojant stimuliantus, tarp jų – ir amfetaminą, kitas įvairias chemines medžiagas, tuo metu praktikuojama daug lytinių aktų per naktį ar dieną. 

Tai – puiki terpė plisti infekcijoms, nes vartojami stimuliantai nuslopina rūpestį ir baimę nuslopina“, – sakė profesorė.


Rašyti komentarą...
S
Spiglys
2020-07-27 00:52:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
Vienas iš Dievo įsakymų ne veltui byloja - ,,NESVETIMAUK ,,
Atsakyti
-1

M
Močiūtė
2020-07-27 07:20:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
Neturi Dievo ,- turi ligas,taip ir reikia pasileidėliams...
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų