Čaplinsko įspėjimas vasarai: paplūdimyje nuo svetimų žmonių geriau gulėti atokiau

Nors dar pandemijos pradžioje ne kartą svarstyta, kad vasarą susirgimų koronavirusine infekcija veikiant saulei natūraliai turėtų sumažėti, visgi kol kas tokia teorija, specialistų teigimu, nepasitvirtina. 

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) vadovo prof. Sauliaus Čaplinsko teigimu, Brazilijos pavyzdys rodo, kad net karštas klimatas ir saulės spinduliai vis tik nesulaikys viruso, jei bus kitos palankios sąlygos. 

„Natūralu, kad būnant lauke, kur ir vėjas nupučia dalį oro lašelių ir veikia ultravioletiniai spinduliai, tai mes mažiau gausime viruso būdami šalia infekuoto žmogaus. 

Tačiau jei pakankamą laiką žmogus bus arti infekuotojo, tai net esant karštam orui yra rizika užsikrėsti. Tad kartu čia yra atsakymas, kodėl bendraujant ilgesnį laiką reikalingos kaukės. Ją dėvint įkvėpsi mažiau viruso, kaip ir per atstumą mažiau jo įkvėpsi. Būnant trumpiau šalia infekuoto asmens, dar mažiau jo įkvėpsi“, – pastebėjo ULAC vadovas.

Pliaže pataria laikytis atstumo

Galvojantiems, kad vasarą galima atsipūsti ir virusas kažkur dingo, profesorius turėjo liūdinančių žinių. Jo teigimu, dabar tikrai nėra pats geriausias metas išsiilgus pulti vieniems su kitais artimai bendrauti.

„Sakysim, švenčiam kokias šventes vasarą, būnant pliaže, geriau bendrauti kiek per atstumą. Juo labiau apskritai geriau jame  negulėti šalia svetimos kompanijos, nes gali gauti daug to viruso pats nežinodamas“, – sakė S. Čaplinskas. 

REKLAMA

Kita vertus, jis priminė, kad mokslas įrodęs kad virusas plinta ne tik stambiais lašeliais.

„Iš kur atsirado ta dviejų metrų atstumo rekomendacija? Tokiu atstumu nulekia stambūs lašeliai ir tokiu atstumu nusėda. 

Aerozoliu paskleisti lašeliai lekia daug toliau ir ore kaboti išlieka daug ilgiau. Kiek ilgai tas gali būti, puikiai iliustruoja cigarečių dūmų sklaida. Jei kas rūko, tai turbūt aišku, kad ją lauke užuosi mažesniu atstumu nei uždaroje patalpoje ir ilgiau dūmų kvapas ilgiau laikysis. Vadinasi, tiek gali išbūti ir aerozoliai“, – sakė jis.

Organizmas su virusu gali susitvarkyti

Kalbėdamas apie užkrečiamumą virusu jis priminė, kad norint užsikrėsti virusu reikia, kad įkvėptume pakankamą viruso dozę, kad jis patektų į kvėpavimo takus, nors vaikai dažniau užsikrečia per burną.

„Jei įkvėpsime nepakankamai didelę viruso dozę tam, kad ji susargdintų, mūsų imuninė sistema su tuo susitvarkys ir mes nesusirgsime ir nieko nepajusime. 

Jei susirgsime tiek, kad mūsų imuninė sistema nesusitvarkys, tai, tikėtina, kad sirgsime lengvesne ligos forma.

O jei bus daugiau viruso, tikėtina, sirgsime sunkiau, juo labiau, jei turime gretutinių ligų, galime net numirti“, – kalbėjo S. Čaplinskas.

Todėl, jo teigimu, saugantis viruso labai svarbu laikytis visų Pasaulinės sveikatos rekomendacijų – laikytis atstumo, būti kuo mažiau laiko šalia infekuoto asmens ir, kai reikia, dėvėti kaukę.  


Rašyti komentarą...
D
Danutė ė
2020-06-25 16:45:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
Dabar galima viską nusipirkt, jei turi šlamanciu.
Atsakyti
-1

T
Tucka
2020-06-25 16:33:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ar sitas kvailas diedas uzsiciaups viena diena....bliamba jeigu pats nukvakes esi,visko bijai,esi stresuotas zmogus,tai nereiskia kad ir kiti tokie turi buti,nuvaziuok i sanatorija,pabuk geras tris savaites ir gal truputy atsikvosesi :) negaliu klausyt as sito diedo,o jis dar turi prof. Zenkliuka....ziauru :D
Atsakyti
-5

z
zuosia
2020-06-25 16:40:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
lukiskiu aikstej degintis daaug saaugiau. simasius mus genijus, rinksim ji prezidentu
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (9)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų