„Aukštas ir gražus“, „tylos prezidentas“ – tokie ir kiti apžvalgininkų ir internautų sukurti epitetai pirmųjų prezidentavimo metų pabaigoje vainikavo prezidentą Gitaną Nausėdą. Taip pat ir komiškai kartu visur iš paskos jį lydintys paslaptingi berniukai. Tačiau ar šiais komunikaciniais liapsusais galima apibūdinti visus iš ekonomikos į politiką žengusio G. Nausėdos pirmuosius darbo metus?

Gitanas Nausėda (nuotr. SCANPIX)

Gitanas Nausėda (nuotr. SCANPIX)

Ketvirtadienį prezidentas Gitanas Nausėda Seime skaitys savo pirmąjį metinį pranešimą. Artėjant G. Nausėdos prezidentavimo metinėms, portalas tv3.lt kartu su politikos ir viešųjų ryšių specialistais apžvelgia prezidento metus.

Koją pakišo pandemija

Pirmieji prezidento kadencijos metai paprastai būna skirti formuoti politinę darbotvarkę visai kadencijai, teigia Vytauto Didžiojo universiteto Socialinių mokslų fakulteto dekanas profesorius Algis Krupavičius. Jo manymu, šiuo klausimu G. Nausėda išsiskiria iš savo pirmtakų.

„Lyginant G. Nausėdą su kitais prezidentais, jo išskirtinumas yra tas, kad jis iš esmės turi gana aiškius politinės darbotvarkės prioritetus. Jeigu palygintume, pavyzdžiui, Dalios Grybauskaitės pirmosios kadencijos metus, ji aiškios krypties neturėjo ir buvo blaškymosi įvairiose srityse, pradedant užsienio politika ir vidaus politika“, – tv3.lt kalbėjo A. Krupavičius.

REKLAMA

Politologo akimis, svarbiausia G. Nausėdos darbo kryptis – nuo pat rinkiminės kampanijos eskaluota gerovės valstybės vizija.

„Sakyčiau, kad sisteminio požiūrio į gerovės valstybės strategijos įgyvendinimą vis dar trūksta, bet tų bandymų suformuluoti jau būta ne vienas, ne du ir ne trys. Krypčių ir sprendimų sąrašas palaipsniui formuojasi. Buvo socialiai orientuoti siūlymai į praėjusių metų biudžetą, buvo bandyta apsibrėžti, kas yra gerovės valstybės prioritetai, tai – socialinė nelygybė, atskirtis, regionų skirtumai ir panašios temos“, – vardino A. Krupavičius.

Tiesa, profesorius pripažįsta, kad koją kurti gerovės valstybę G. Nausėdai pakišo pasaulį užklupusi Covid-19 pandemija.

„Ji sujaukė visus išankstinius planus ir reikėjo staigiai audringoje jūroje prezidentūros laivelį perorientuoti į kitus klausimus. G. Nausėda atėjo su stipria ambicija kurti gerovės valstybę ir, sakyčiau, kol kas tos krypties nuosekliai bando laikytis. Tik, aišku, gerovės valstybė neatsiranda per vienerius ar kelerius metus. 

Kartais pritrūksta, žvelgiant iš šalies, prezidentūros komandos tikslumo ir trumpos distancijos uždavinių įvardijimo ir jų koreliacijos su gerovės valstybės strategija apsibrėžimo“, – sakė A. Krupavičius.

Algis Krupavičius (VDU nuotr.)

Kur prezidentas?

Tuo metu viešųjų ryšių specialistas Arijus Katauskas įžvelgia, kad per pirmuosius savo darbo metus G. Nausėda daugiau prarado, nei gavo. Iki tapdamas prezidentu G. Nausėda buvo žymus ekonomistas ir turėjo didelį autoritetą visuomenėje. Ir nors jo palaikymas tebėra stiprus, G. Nausėda patyrė ne vieną komunikacinę nesėkmę. 

REKLAMA

Gitanas Nausėda įsivėlė į, mano nuomone, pseudo problemėlę, lankydamasis Pietų Korėjoje pas dukrą. Mes matome jį tokį, problemas Lietuvoje, degančias padangas, ir visi tuo metu pradėjo šnekėti, kur prezidentas, kur jis dingo? Tada ir prasidėjo viešojoje erdvėje stiprios kalbos, kad mes neturime prezidento kaip lyderio“, – tv3.lt kalbėjo A. Katauskas, prisimindamas pernai rudenį Alytaus padangų perdirbimo gamykloje kilusį gaisrą.

Tiesa, tauta prezidento pasigedo ne tik gaisro akivaizdoje, kol jis lankė savo dukrą užsienyje, o ir šiųmetės Covid-19 pandemijos metu. Ir nors A. Katauskas pripažįsta, kad prezidento veiklą apriboja Konstitucija, jis taip pat pastebi, kad prezidentas vis tiek galėjo ryškiau veikti. 

„Įvyksta pandemija, koronavirusas, apaugęs daugybe, daugybe problemų. Ten ir medikai, ir trūkstamos medžiagos, pirkimai daromi, nedaromi, mūšis tarp savivaldybės, Seimo ir Vyriausybės. Tada, atrodo, vėl prasideda kalba, kad prezidento tuo metu nėra. Kur prezidentas?“ – kalbėjo A. Katauskas.

Ir tuomet per socialinius tinklus nusirita G. Nausėdą pašiepiančių pokštų banga – jis tituluojamas „aukštu ir gražiu“, liaudis juokiasi iš prezidentą esą lydinčių berniukų.

„Tam tikroje labai aktyvioje socialinėje erdvėje G. Nausėda ir kaip prezidentas, ir kaip lyderis buvo sutriuškintas. Mes matome pokštus apie politiką. Jis tampa folkloru. Mes tikrai nematėme, kad iš D. Grybauskaitės kas nors šaipytųsi. Bet šiuo atveju iš prezidento kai kuriose vietose mes matome šaipymąsi“, – pastebi A. Katauskas.

REKLAMA

Arijus Katauskas

Pasyviu nepavadintų

Anot A. Krupavičiaus, pandemijos ir karantino metu Lietuvoje stebėta, kad valdžia šiek tiek pasislinko į premjero ir Vyriausybės rankas, kol prezidentas ir toliau vykdė jam Konstitucijos priskirtas užduotis, todėl negalima būtų jo vadinti pasyviu.

„Pirmiausiai užsienio politika ir nacionalinis saugumas. Tose srityse, nepaisant pandemijos, jis liko gana aktyvus. Dar daugiau, vidaus politikoje bandė siūlyti tikrai socialiai orientuotus sprendimus. Šiek tiek gal net konkuravo su parlamento dauguma tuos sprendimus siūlydamas“, – sakė A. Krupavičius.

Tačiau pandemijos akivaizdoje politologas iš G. Nausėdos pasigedo didesnio stratego ir koordinatoriaus vaidmens.

„Paprastai prezidentas susitinka periodiškai su Vyriausybės vadovu, bet krizės ir pandemijos sąlygomis buvo galima tikėtis, kad tie susitikimai galėtų išsiplėsti į trišalius – Seimo pirmininkas, ministras pirmininkas ir prezidentas. Prezidentas galėjo į panašius susitikimus pasikviesti ir dalį Vyriausybės narių, kurie tiesiogiai atsakingi už pandemijos suvaldymą“, – svarstė A. Krupavičius.

Taip pat profesorius pandemijos pradžioje pasigedo prezidento kreipimosi į tautą apie naujai įvestą karantino režimą.

„Tam tikras neapsisprendimas buvo stebimas pačioje krizės pradžioje, prieš įvedant karantiną ir jį įvedus. Trūko viešos kalbos, prezidento žodžio, pasisakymo, iš kur mes atėjome, kur mes esame, ką mes darysime, kaip valstybė, kaip politinė bendruomenė. Tokio žingsnio ir žvilgsnio iš prezidento norėjosi“, – pastebėjo A. Krupavičius.

REKLAMA

Vis dėlto, anot profesoriaus, nors prezidentas kai kuriose srityse galėjo veikti aktyviau, jis nebūtų linkęs G. Nausėdos vadinti pasyviu.

„Jis susitikinėjo su interesų grupėmis, kalbėjosi su verslu, profesinėmis sąjungomis, kitomis organizacijomis, medikų bendruomene. <...> Sakyti, kad Nausėda nesusitvarkė, darė kokias nors esmines klaidas pandemijos akivaizdoje, būtų nepagrįsta ir nepamatuota“, – reziumavo A. Krupavičius.

Gitanas Nausėda su žmona

Trūksta lankstumo

Viešųjų ryšių specialisto A. Katausko akimis, G. Nausėda pirmuosius savo metus paprasčiausiai prarado. Esmine G. Nausėdos ir jo komandos komunikacine klaida A. Katauskas įvardina prezidento nesugebėjimą adaptuotis prie aktualijų.

„Pagrindinė problema buvo ne ta, kad G. Nausėda nebuvo aktyvus ar buvo aktyvus, o tai, kad nebuvo greitai adaptuota jo pozicija viešojoje erdvėje pagal aktualijas. Nes po to, kai jis buvo išrinktas, aktualijos buvo kitos, ir ten, kur jis turėjo būti, jis bandė daryti tai, ką sakė per rinkiminę kampaniją. Bet kai matai, kad tai neveikia, reikia imtis kitų veiksmų. <...>

Pagrindinė klaida buvo, kad reikėjo adaptuotis, o G. Nausėda nesugebėjo padaryti esminio darbo viešojoje erdvėje – išsikovoti statusą viešojoje erdvėje, kaip lyderio, kaip balansuojančio“, – teigė A. Katauskas. 

Dar rinkiminės kampanijos metu G. Nausėda sakė turintis viziją suburti visų politinių partijų lyderius prie bendro stalo, vesti dialogą, būti mediatoriumi. Tačiau, anot A. Katausko, nepanašu, kad šį tikslą pavyko įgyvendinti.

„Jis sakė, kad problemų sprendėjas, kad bus atviras ir į prezidentūrą galės užeiti bet kas ir ten klegės vaikai. Bet kai ta korta buvo išmušta labiau patyrusių politikų ir labai stiprios valdančiosios daugumos – atsiminkime, kokiu triuškinimu buvo priimtas biudžetas, – neatsirado kitas jo vaidmuo, kuris turėjo būti. Kai kvieti prie stalo, bet niekas neateina atsisėsti, tai tu ir lieki vienas prie to stalo“, – sakė viešųjų ryšių specialistas.

REKLAMA

Reziumuodamas pirmuosius G. Nausėdos prezidentavimo metus, A. Katauskas prognozuoja, kad G. Nausėdos aplink save susikurtas folkloras niekur nebedings ir liks ant jo munduro, o tai gali reikšti, „kad G. Nausėda gali būti vienos kadencijos prezidentas, kas Lietuvoje šiaip jau yra labai reta“.

Gitanas Nausėda

Komandoje pasigenda lyderių

Paprašytas įvardinti, jo manymu, didžiausią G. Nausėdos pirmųjų prezidentavimo metų klaidą, A. Krupavičius kritikavo prezidento sprendimą aplankyti dukrą Pietų Korėjoje, taip pat profesorius priduria, kad prezidentas galėjo suburti stipresnę komandą.

„Manau, buitinė klaida buvo nedeklaruotas vizitas pas dukrą Pietų Korėjoje. Tikrai jo nereikėjo. Kitas dalykas, už tai atsako komandos nariai. Tai, matyt, komandos narių nepatyrimas. Bet tuo metu buvo garsusis Alytaus gaisras, prezidentas nebuvo šalyje. <...>

Galbūt, sakyčiau, kad komandoje trūksta vieno kito autoriteto, kuris galėtų būti naudingas sudėliojant taškus ant „i“. Dabartinėje komandoje yra įdomių, stiprių žmonių, bet galbūt prezidentas galėjo turėti savo komandoje vieną kitą nedvejotiną ir visuomenėje pripažįstamą autoritetą. Dabar ta komanda atrodo kaip lygių, nėra pirmo tarp lygių, visi yra lygūs“, – pastebėjo A. Krupavičius.

Tuo metu situacijos dėl susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus A. Krupavičius nelaiko prezidento klaida. 

„Prezidentas neturi sverto, kaip pakeisti atskirą ministrą. Tiesą, sakant, tų bandymų treptelėti koja buvo. Narkevičiaus atveju šiek tiek noro ministrą pakeisti buvo net per daug. Dėl to nebuvo rasta sutarimo ir sprendimo. Dėl to turime tokią situaciją, kokią turime“, – tvirtino profesorius.

Prezidento rinkimus G. Nausėda laimėjo 2019 m. gegužės 26-ąją, oficialiai prezidento pareigas po inauguracijos eiti pradėjo nuo 2019 m. liepos 12 d.

Tiesė
2020-06-17 11:33:16
Sunkiausiu karantino laikotarpiu prezidentas nėkart nepadrąsino tautos, o dingęs iš viešumos rūpinosi savo gerove. Toks susidarė vaizdas daugeliui.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Gintaras 2020-06-18 23:31:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Turi gražią viziią, isteriškai nerėkauja kaip Grybauskaitė ir tuo jis man patinka. Per karantiną ką galėjo jis padaryti? Siuntas užsakinėti, ar pats gydytojams kaukes dalinti? Ne jo pareigos komentuoti apie virusą ir ne jo pareigos karantiną reguliuoti, nes tuos darbus dirbo kiti žmonės kam ir priklauso juos dirbti. Labai gerai jisai elgiasi, savo vietoje laikosi ir nekiša liežuvio kur nereikia. Kas iš to, kad Grybauskaitė dešimt metų rėkavo dėl savo reklamos?! Nieko iš to gero neišėjo. Džiaugiuosi, kad šioje krizėje ne Grybauskaitės ir Kubiliaus komanda buvo. Pasekmės būtų buvusios daug liūdnesnės ir tuo neabejokite.   ATSAKYTI
Deja 2020-06-21 10:48:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kokia jo ta vizija? Kad panaikino istatyma, neleidzianti konfiskuoti neteisetai isigyto turto? Kad pasiule priimti zvalgybos pataisa, kad kitaip galvojancius, kviestis prevenciniam pokalbiui? Kad atstovauja bankininku ir didziojo verslo interesams?
Niekuo, jis nesiskiria nuo grybauskaites. O sita tai isvis tures atsisesti uz grotu.   ATSAKYTI
Tai 2020-06-18 16:07:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kad jau jis dugne.tokia jau metinė jo darbo ataskaita prilygsta niekalui.Idomu kada Lietuvai vadovaus tikras.lietuvis.   ATSAKYTI
stasys 2020-06-17 22:44:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
prezidentą skandina jo komandoje dirbantys landsberginiai šūdai. jei jis jų nepakeis, tai jį ir nusitemps į dugną per likusius 4 metus   ATSAKYTI
Liudna 2020-06-18 09:32:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Niekur jo nenusitems. Ji jau senai nusitempe. I dugna. Ir deja, iklimpo - negriztamai.   ATSAKYTI
Vv 2020-06-17 17:57:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Nieko gero tas Nauseda, Prezidentas turi buti politikas bet ne konsultanta rinkodaros ir finansu klausimais ;)    ATSAKYTI
Violeta 2020-06-17 14:37:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Prezidentas neužsiima populizmu ir garsiai nerėkia,tai visiems atrodo,kad nieko neveikia.
Duokim jam laiko,žmogus protingas ir dirba teisinga linkme.   ATSAKYTI
violetai 2020-06-18 09:28:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Kokia linkme dirba? Teisinga?
Gal isvardytut jo "teisingumus"?   ATSAKYTI
Zita 2020-06-17 11:42:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-15
Man patinka tylus tonas, rūpestis, ekonomikos išmanymas, nesiblaskymas, nuoseklus gerovės valstybės kūrimo procesas    ATSAKYTI
Elvis 2020-06-17 14:04:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Jus turite dideli humoro jausma.   ATSAKYTI
Tiesė 2020-06-17 11:33:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Sunkiausiu karantino laikotarpiu prezidentas nėkart nepadrąsino tautos, o dingęs iš viešumos rūpinosi savo gerove. Toks susidarė vaizdas daugeliui.   ATSAKYTI
Tai 2020-06-18 16:10:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
kad jis rupinosi berniuku   ATSAKYTI
Arunas 2020-06-17 11:07:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Dar jo tėvo operacija per karantina pasako kas jis per vienas tipas. Kažin kiek operaciju per tą laikotarpį visoje Lietuvoje padaryta?   ATSAKYTI
Arunas 2020-06-17 11:07:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Dar jo tėvo operacija per karantina pasako kas jis per vienas tipas. Kažin kiek operaciju per tą laikotarpį visoje Lietuvoje padaryta?   ATSAKYTI
Jonas 2020-06-17 10:57:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Tai zmogus, kuris skraido pas dukras, operuoja teva, kai kitiems mediku pagalba neprieinama, susitinka su berniukais. Zodziu, susikure gerove savo seimai, o ant Lietuvos jam nusispjauti   ATSAKYTI
Lietuvis 2020-06-17 10:34:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-17
Musu Prezidentas gerai kala Rusija tarptautineje politikoje. Jokiu nuolaidu nedaro Rusijai. O tai svarbiausia.   ATSAKYTI
cha cha cha 2020-06-17 10:40:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Vienas juokas. Susigaudyti politikoje pas mus reiskia - rusai puola. Nesibaigianti debilizmo tasa, nuo grybauskaites laiku. Beje, daugiausiai rekia buve KGBistai ir komunistai ar komjaunimo sekretoriai, galvodami, kad taip uzmaskuos savo praeiti.
   ATSAKYTI
Tai 2020-06-18 16:16:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
koks tu lietuvis.?Esi miningitinis tuščias besmegenis kuris nesuvokia esmes laike.   ATSAKYTI
321 2020-06-17 10:11:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Manau jam trūksta pasitikėjimo savimi, o patarėjai silpnoki..
Pats laikas susigriebti ir pradėt kovot dėl gerovės Lietuvos!   ATSAKYTI
lietuve 2020-06-17 10:34:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Abejoju. Mociutes kalba - dar nepatyres, pripras ir viskas bus gerai.
Nieko nebus, nes jisai irode, kad neturi sazines ir atstovauja stambiam verslui.
Jo isakymas - del zvalgybos straipsnio pakeitimo, kviestis prevencinio pokalbio kitaip mastantiems, -buvo taskas, ir supratau, kad jis man tapo niekiniu. O kur dar isakymo vetavimas, del neteisetai isigyto turto konfiskavimo. Ir pagaliau, savo draugelio R.Masiulio gynimas, kai Norkevicius atskleide jo isvaistytus milijonus.
Nusis.... jam ant Lietuvos geroves, korumpuotos teisesaugos ir zmoniu. Marionete.   ATSAKYTI
ERlickas 2020-06-17 10:08:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
"Ir tada jis pakilo aukstai aukstai virs debesu ir ten plasnodamas sparnais griausmingai susuko - kas as toks? Mes uzverteme galvas i virsu ir drasiai atsakeme - S......"   ATSAKYTI
KESTAS 2020-06-17 10:06:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
PRASTAS PREZIDENTAS VISI JI VEDZIOJA UZ NOSIES NERINKSIU DAUGIAU JO JEI BUCIAU ZINOJES   ATSAKYTI
E 2020-06-17 10:13:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Tai kad nebuvo iš ko rinktis.   ATSAKYTI
Arunas 2020-06-17 08:23:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Berniukus kirkinti jam netrukdo jokios pandemijos... Šiaip jis galėtų atsiprašyti ir užleisti vietą kitam, bet ne, stebins savo kiaurumu mus toliau, labiau ir stipriau. Po to kai ožį, nusikaltėlį pavadino Lietuvos prezidentu aš supratau kad jam su galva tikrai yra bėdų...   ATSAKYTI
Genute 2020-06-17 11:57:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Ar.ne per stipriai čia. Gali tekti atsakyti už savo zodzius   ATSAKYTI
OT BŪTENT 2020-06-17 06:45:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
PASYVUS, BEVEIDIS MANEKENAS, STOGUOJANTIS KONSERVATORIUS SU LABAI MĖGĖJIŠKA KOMANDA   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Seimo posėdis  (Paulius Peleckis/Fotobankas)
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga jau išsidalino vienmandates apygardas tarp savo kandidatų Seimo rinkimuose. Premjeras Saulius Skvernelis – Vilniaus Pilaitės-Karoliniškių ...
Ginekologas (nuotr. 123rf.com)
Medikai su nerimu konstatuoja toliau blogėjančią tautiečių, ypač jaunų vyrų, lytinę sveikatą. Jų teigimu, lytiniu keliu plintančių infekcijų banga laukia ne tik dėl karantino ...
Gaisras įmonėje „Kėdainių grūdai“ (nuotr. „Kėdainių mugė“)
Naktį iš penktadienio į šeštadienį ugniagesiai malšino siaubingą gaisrą Kėdainiuose. „Kėdainių grūdų“ teritorijoje atvira liepsna degė milžiniškas pastatas, kuriame laikoma ...
Ūkininkai skaičiuoja 90 procentų derliaus praradimo: viskas dėl liūčių (nuotr. stop kadras)
Liūtys išguldė ūkininkų pasėlius – kai kurie skaičiuoja praradę net 90 procentų derliaus. Kenčia ir daržovių augintojai. Ūkininkų atstovai skaičiuoja, kad nuostoliai – dešimtys ...
Žvejai į Šešupę suleido 2000 upėtakių: žvejoti gali visi, bet su viena sąlyga (nuotr. stop kadras)
Versline žuvininkyste vidaus vandenyse užsiimančias įmones siekiama įpareigoti griežčiau apskaityti laimikį – žvejyboje turėti naudoti telemetrinę stebėjimo sistemą. Šiais GPS ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų