Galimas JAV karių išvedimas iš Vokietijos pasėjo nerimo sėklą. Spėliojama, ką tai reiškia ir ar Rusija tokio žingsnio nesupras, kaip paslaugos jai. Tiesa, Lietuvos krašto apsaugos ir Užsienio reikalų ministerijos yra ramios, bet štai politikos ir saugumo ekspertai – nevieningi. Situacija, pasak jų, gali pasisukti visaip, siunčiama žinutė gali būti suprasta nevienareikšmiškai, o ilgai ir kruopščiai kurta atgrasymo politika imti svyruoti.

NATO pratybos (nuotr. SCANPIX)

NATO pratybos (nuotr. SCANPIX)

JAV žiniasklaida prieš kelias dienas paskelbė, kad prezidentas Donaldas Trumpas nurodė Pentagonui karių kontingentą Vokietijoje sumažinti 9,5 tūkst. karių.

Šiuo metu Vokietijoje dislokuota apie 34,5 tūkst. karių. Anot pranešimų, taip pat bus nustatyta sąlyga, kad Vokietijoje bet kuriuo metu laikomų JAV karių skaičius negali būti didesnis nei 25 tūkst.

Šis skaičius, apimantis tiek nuolat laikomus, tiek rotuojamus karius, būtų perpus mažesnis nei iki dabar. Oficialieji Pentagono šaltiniai šios žiniasklaidos informacijos nepaneigė ir nepatvirtino.

REKLAMA

Karių keliai nežinomi

Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos docentas Giedrius Česnakas įsitikinęs, kad nerimauti dėl karių išvedimo neturėtume. Esą situacija yra kontroliuojama, o Lietuva ir Lenkija turėtų užsiimti ne kuo kitu, o lobizmu ir taip siekti pritraukti JAV karius arčiau savo sienų. 

Giedrius Česnakas. (Facebook. com nuotr.)

Giedrius Česnakas. (Facebook. com nuotr.)

„Kyla klausimas, kur iš Vokietijos atitraukti kariai keliaus. Jei jie keliaus į Lenkiją, o tam reikia papildomų investicijų iš JAV ir Lenkijos pusių, tai galima sakyti, kad NATO ir JAV atgrasymo pajėgumai sustiprėtų, nes atsidurtų arčiau potencialaus priešininko. Jei svarstytume apie galimą Rusijos invaziją.

Visgi, jei šie kariai bus parsiųsti atgal į JAV ar kitus pasaulio regionus, tarkime, pietryčių Aziją, tai NATO pajėgos Europoje susilpnėtų. Yra manančių, kad tas išvedimas paskatins Vokietiją skirti daugiau pinigų gynybai, bet abejotina. Vokietija yra patvirtinusi savo išlaidų didinimą iki 2024 metų, o ir rinkimai jau kitąmet, tai ir planai gali keistis. Taigi, sprendimas nėra vienareikšmis“, – sakė karo akademijos dėstytojas.

Pasak jo, į JAV karių išvedimo procedūras gali įsitraukti ir JAV kongresas, gynybos sekretorius. Jų pozicijos gali būti svarbios, neleisiančios prezidentui priimti vienasmenių sprendimų. Jau yra buvę, kad JAV Kongresas išsako tvirtą poziciją dėl karių išvedimo iš vieno ar kito regiono. 

Specialistas taip pat įsitikinęs, kad geri santykiai tarp JAV ir Lenkijos galimai paskatintų D. Trumpą perkelti dalį karių į šią Lietuvos kaimynę. Tai, pasak G. Česnako, būtų pozicijų sustiprinimas svarstant apie Baltijos šalių gynybą. Atgrasymo pajėgumai pažeidžiamiausioje NATO dalyje būtų sustiprinti. 

REKLAMA

Kol kas nerimauti nėra pagrindo, įsitikinęs karo akademijos dėstytojas, anot jo, svarbiausia dabar – sužinoti, kur vyks kariai.

„Lenkija ir Baltijos šalys gali užsiimti tam tikru lobizmu Vašingtone, dėl iškeliamų karių iš Vokietijos. Galima prašyti jų perdislokavimo į Lenkiją ar net nedidelės dalies kontingento – Baltijos šalyse“, – svarstė G. Česnakas. 

Rusijai gali atrišti rankas?

Visgi Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto vadovė Margarita Šešelgytė nebuvo tokia optimistiška, anot jos, karių perstumdymas nestabiliame pasaulyje prideda tik dar daugiau nestabilumo ir siunčia dviprasmišką žinutę Rusijai. 

„JAV blaškymasis yra negeras dalykas. Žinoma, reiktų pirmiausia žiūrėti į JAV prezidento požiūrį į užsienio politiką. Jei tavęs [D. Trumpo], nekritikuoja, su juo draugauja ir iš JAV perka, tai ir karius dislokuoti galima, o štai tradiciniai susitarimai ir aljansai tarsi nebeturi vertės.

Dar viena svarbi detalė, kad kariai, buvę Vokietijoje, buvo įskaičiuoti į NATO karinį balansą, o į saugumo politiką mes žiūrime per balansavimo prizmę. Taigi, dabar tuos karius patrauks, o ar juos dislokuos Lenkijoje – nežinia, jei ir taip, neaišku, kada tai nutiks“, – sakė M. Šešelgytė. 

Margarita Šešelgytė

Margarita Šešelgytė

Anot jos, regione gali imti tvyroti neužtikrintumas, o tai – pavojinga, nes atgrasymo politika remiasi psichologija, žinia, kad Rusija bijos pulti, nes nesusilauks atsako. Kokia žinia dabar perduodama Rusijai, klausė politikos mokslų specialistė. 

REKLAMA

„Bijau, kad Rusija gali pamanyti, kad tokiomis neužtikrintumo sąlygomis gali būti atrištos rankos“, – kalbėjo M. Šešelgytė.

Ji pabrėžė, kad Lietuvos institucijų rami reakcija į žinią apie išvedamus karius yra „diplomatinis klausimas“ ir Lietuvos užsienio reikalų ir Krašto apsaugos ministerijos negali rodyti savo nepasitenkinimo JAV vykdoma politika šiuo klausimu. 

Ramu ir prognozuojama?

Tiesa, Lietuvos institucijos nepervertina dalinio karių išvedimo iš Vokietijos fakto, tiek URM, tiek KAM žiniasklaidą tikino, kad JAV buvimas regione auga, o karių judėjimas Europoje yra dažnas ir nestebinantis dalykas.

Karių sumažinimas Vokietijoje, įsitikinę politikai, neturėtų paveikti JAV karinių įsipareigojimų Europai ar Baltijos šalims.

URM ministras Linas Linkevičius savaitės pradžioje LRT pabrėžė, kad svarbu „nedramatizuoti“ JAV sprendimo, nes amerikiečių buvimas regione auga. Ministro sakė, kad Lietuva sveikintų iš Vokietijos išvestų karių dislokavimą Lenkijoje. Nors konkrečios informacijos, kur bus perdislokuoti amerikiečių kariai ir nėra. 

Lenkų premjeras Mateuszas Morawieckis taip pat yra sakęs, kad amerikiečių kariai Lenkijoje būtų itin pozityvus reiškinys.  Lenkija šiemet gynybai ketina skirti 2,1 proc. nuo savo  BVP, o tai, lyginant su Vokietija, yra procentaliai daugiau. 

Praeitą vasarą buvo sukirsta rankomis dėl papildomo amerikiečių karių iš Vokietijos į Lenkiją perkėlimo, bet nuolatinės amerikiečių bazės šalyje dar teks palaukti. 

Pzd
2020-06-12 09:26:17
Jūrate nerašinėk tokių baisių straipsnių, nes jei perskaitys vycka lansbergiu jam sustos širdis. Nes tuoj putinas stovės prie jo namų su tanku.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Dainius 2020-06-22 19:00:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
JAV savo karinių pajėgų tikrai nepatrauks iš ES - būkite ramūs... Kodėl JAV turėtų viename taške - t.y Vokietijoje, pastoviai dislokuoti aktualiai apie 38000 savo karių, kada daug efektyviau yra juos paskirstyti po visą rytinį ir šiaurinį ES regioną ?   ATSAKYTI
Lt 2020-06-16 19:12:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Trampas vykdo Putino planus.    ATSAKYTI
Debilų komentarai 2020-06-14 08:45:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Komentuoja pora ruskių apsimetę lietuviais. Normaliam žmogui ir taip aišku, kad okupantas turi vienintelį planą, užvaldyti svetimas teritorijas, užgrobti svetimą turtą. Mes tą puikiai žinom ir prisimenam. Taigi, tai daugiau nebepasikartos. Jei bandytų, jų čia lauks mirtis.   ATSAKYTI
Vidas Tom 2020-06-14 17:17:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kas tie "...mes tą puikiai žinome ir prisimename..."?
Saujelė visišku idiotų?
Saujelė visišku istorijos debilų.
Reik būt absoliučiu idiotu kad nematytum kokia valstybė apraizgiusi visą planetą savo karinėmis bazėmis. Kokia valstybė klubdo visus kas nepaklūsta jos diktatui, naikina , griauna , kele revoliucijas, naikina nepaklusniuju ekonomikas sankcijomis, grobia svetimą turtą, gviešiasi viespatauti visame pasaulyje...
Tikrai ne Rusija .
Bet delilui aš per daug žodžių parašiau, tai vis tiek nesupras...
  
Grigorij 2020-06-13 10:47:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tarp kitko, nuotraukoje pavaizduota Tarybine technika. :))) Eilinis Jurates Vazgauskaites akibrokstas.

Nesuprantu jos nerimo, kad JAV kariai dalinai ruosiasi isvykti is DE. Kodel DE neverkia, reiskia jai to uztenka? Gi is Baltijos saliu nei JAV, nei NATO kariauna neisvedama.   ATSAKYTI
Vidas Tom 2020-06-13 06:30:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Su tokiom raketom , kokias turi Rusija, tai jiems visiškai pox kokioje šalyje randasi JAV kariomenė. Gali jie būt kad ir Zimbabvėje. Jai tik jankiai puls Rusija , tai iš tos šalies, iš kurios Rusija pajus agresija- liks tik išsilydžiusi į stiklą žeme ir neliks gyvų net virusų.
Tad vokiečiai ne be reikalo atsikrato JAV kariuomenės.
Jie gerai žino JAV planus Rusijos atžvilgiu , ir nenori būti Rusijos taikiniais.
Juolab vokiečiai JAV kariuomenę savo teritorijoje , laiko okupacine.
Ji ir yra okupacinė.
TSRS išvedė savo okupacinę kariuomenę iš rytų Vokietijos ir rytų Europos. Pagal Gorbačiovo ir JAV susitarimą , JAV turėjo išvesti savo okupacinę kariuomenę iš vakarų Vokietijos .
Bet JAV visus išdūrė ir ne tik kad pasiliko Vokietijoje, bet įsitvirtino rytų Europoje apsupdama Rusiją savo bazėmis. Tokiu būdu keldami grėsmę Rusijai ir toms šalims kuriose JAV turi bazės. Nes padarė tas šalis Rusijos taikiniais.
Dėje lenkų durniukai įsileidžia jankius į savo šalį padarydami ją Rusijos taikiniu.
JAV niekada neatsisakys pulti Rusijos. Čia yra pagrindinis JAV tikslas. Nes neužkariave rusijos- jie neturės pasaulio.
Visi kurie siekė valdyt pasaulį, žinojo jog tik užkariavę Rusiją - galės pasiimti visą pasaulį .
Reikalas tame, kad Rusijos dar niekam nepavyko užkariauti per 800 metų.
Ir niekam nepavyks.
"...niekada nebandykit užkariauti Rusijos, nes Rusija nuo to tik didėja ir stiprėja pasisavindama teritorijas tų, kurie bandė ją užkariauti..." Oto Bismarkas.   ATSAKYTI
vacys 2020-06-13 08:51:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
jau girtas?  
Vidas Tom 2020-06-13 10:36:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Vacį. Tu valflis?  
Palaikau 100 pudu 2020-06-13 12:23:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Vidas Tom labai tiksliai apibudino Vaci, jis vaflis nuo vaikystes buvo ir net uzauges nepasikeite, taigi ta amzina vaflista Vaci jau niekas nepakeis.
Vaci tu tikrai vaflis.  
Andrius 2020-06-12 23:15:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Rusijos invazijai i Europa atrisamos rankos. Rusi ant tanku savo jau raso dabar Vperiod na Berlin!   ATSAKYTI
Vidas Tom 2020-06-13 06:09:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Mesk gert. O tai užėjus baltąjai dar ne tokių dalykų pamatysi...  
Kaimietis 2020-06-12 23:10:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Geriausia buti neutraliems, tada Rusija neuzpultu mus. Musu teritorija nekeltu pavojaus tai Rusijai, tai nebutu reikalingumo uzpulti mus. Dabar priklausome Nato, tai Rusia mus uzpuls neisvengiamai. Todel kad Rusijai esame pieso Nato salis...   ATSAKYTI
Lietuvis 2020-06-12 23:05:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Kai tik Amerikos tankai isplauks tuoj ivaziuos Rusijos tankai. Tikriausiai taip susitare Putinas su Trampu.   ATSAKYTI
Lietuviai 2020-06-12 23:02:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Jei Amerikos ir Rusijos kariuomenes pradetu musu zemej karo veiksmus, nuo atominiu raketu zutu vietiniai gyventojai. Reiskia karuomeniu koncentracija kelia mirtina pavoju zmonems. Be to kariuomenes is principo negali apsaugoti z moniu gyvybiu. Tik pritaukti mirti zmonems.   ATSAKYTI
ricardas 2020-06-12 21:30:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
debilai ,eilini karta sukuria situcija pradėt pasaulinį karą?
rusų fašistus valdžią,teisme baigia pripažint karo nusikaltėliais ,numušusiais malaizijos lėktuvą,techika kuri numušė į Ukrainos teritoriją galėjo patekti tik įsakius pačiam putinui?
jofana,karas putino subinės išsigelbėjimas,jie blin armija atitraukia?čia reika 100000 armiją atvežti,kad vėl milijonais žmonių nežutų,nes rusija valdo beprotis ir tarptautinis nusikaltėlis ,Rusofašistas ir rašizmo fiureris
...   ATSAKYTI
Vidas Tom 2020-06-12 21:39:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Iš kurios psichiatrinės ligoninės tu pabegai?  
Vidas Tom 2020-06-12 21:28:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
TV3.lt portalas, labai "demokratiškas" , "nešališkas" ir "palaikantis žodžio laisvę"...
Žiūriu kaip jie netrina idiotiškų, tuščių ir kvailų komentarų. Įpač jai tie komentarai yra rusofobiški.
Bet jai parašomas argumentuotas, stiprus ir faktais pagrįstas komentaras kuriame pasisakoma prieš JAV. Tai toks komentaras greitai būna ištrintas.
Gėda ponai ir ponios TV3.lt administratoriai. Gėda.    ATSAKYTI
Grigorij 2020-06-13 10:06:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jie taip TV3 "zvaigzde" Jurate Vazgauskaite palaiko, gina. :))) Nieko naujo.  
Vidas Tom 2020-06-13 11:03:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taip štampuojamos "žvaigždės".
Kažkas nori padaryt Jūratę žvaigždutė ir praleidžia straipsnius , kurie viršija kvailumo ribas.
Arba Jūratė iš tiesų protinga mergina, tik ji privalo sukurpti idiotišką rusofobinį rašinį , tam kad užsitarnautų paglostymą.
Arba už gerą atlygį .
Kiek žinau, tai už rusofobinius rašinius, gauna gerus pinigus   
Saulius 2020-06-12 16:54:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Persikels i Lenkija ir tai puiki žinia Lietuvai ten kur nato kacapu nė kvapo   ATSAKYTI
Saulius 2020-06-12 16:54:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Persikels i Lenkija ir tai puiki žinia Lietuvai ten kur nato kacapu nė kvapo   ATSAKYTI
Vladimir 2020-06-12 12:17:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
JAV GO HOME!   ATSAKYTI
volodymyr 2020-06-12 12:04:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Tegu jie keliauja namo i JAV niekam jie nebereikalingi dykaduoniai!Na o kokie jie dar ir ,,kariai "-mes zinome!   ATSAKYTI
s 2020-06-12 11:38:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
na ką, "pasaulio taikdarys" daro dar žingsnelį link savo taikinio... nes gi reikia pirmiems pult, kol agresorius neužpuolė.... kaip gi padarysi taiką pasaulyje, kol dar yra nesutinkančių paklust "taikdariui", na logiška gi, reikia visus prieštaraujančius sunaikinti ir liks tik vienas, kai lieka tik vienas pasaulio šeimininkas... ir nebelieka prasmės karui...   ATSAKYTI
Cha cha 2020-06-12 10:59:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
"Rankos atristos", "Rusijos invazija", "Atgrasumo priemones" - nezinau kokiam debiloidiniame institute ruosiami sie "politologai"?
Paisciojimas apie lobizmo nauda...Netikiu, kad gerbiamieji nesupranta, kaip yra is tikruju? Ar yra duoti nurodymai, esanciai padeciai apsviesti atitinkamu kampu? Ar jums farikt?   ATSAKYTI
Grigorij 2020-06-13 10:28:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Rusai 30 metu puola. :))) Ir sugeba issitiesti nuo keliu. O LR, atremdama ta "puolima", visiskai nualinama. Laimi tik JAV, neduodant jokiu kompensaciju.

Pagaliau JAV pradejo dar daugiau skaiciuoti pinigus. Ka, 25 000 kariu neuztenka???  
manau 2020-06-12 09:58:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
jankiai išveda savo karius nes labai brangu juos išlaikyti, o jai dar ir daugiau išves, tai vokiečiai kaip mat sustiprins savo armiją ir bandys atgauti Prūsijos kraštą, kuris po 2 pasaulinio karo buvo išdalintas, o tai yra Lenkijos daugiau nei trečdalis teritorijos, pas mus Klaipėdos kraštai, problema jiems bus tik Kaliningradą iš ruskių susigrąžinti   ATSAKYTI
Vidas Tom 2020-06-12 21:30:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tu ką rūkai?  
Marysia 2020-06-12 09:43:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Rusai puola yra panikos priepuolius tatai   ATSAKYTI
Pzd 2020-06-12 09:26:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Jūrate nerašinėk tokių baisių straipsnių, nes jei perskaitys vycka lansbergiu jam sustos širdis. Nes tuoj putinas stovės prie jo namų su tanku.    ATSAKYTI
Grigorij 2020-06-13 10:39:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jurate taip isijaucia, kad ji pati greitai sapnuos kosmarus del puolancio "Ruso" ir Astravo "Monstro". :)))  

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Alkoholis parduotuvėje (nuotr. 123rf.com)
Pastaraisiais metais rinką užkariavo itin populiariu alkoholio pakaitalu tapę nealkoholinis alus, vynas, sidras ir kiti panašūs gėrimai. Vis dėlto gydytojai tokio pasirinkimo ...
Senjorė (nuotr. stop kadras)
Prezidentas Gitanas Nausėda su Tarptautinio valiutos fondo atstovais tariasi, koks Lietuvoje bus valstybinis bankas. Siekdami valdžios valstiečiai žadėjo sukurti banką ...
Agnė Širinskienė (nuotr. stop kadras)
Paradoksas: vasara – atostogų metas ir tiems, kurie pagal įstatymus atostogų neturi. Tai – Seimo nariai. Plenariniams posėdžiams artėjant į pabaigą, ...
Oro uostas (nuotr. stop kadras)
Per praėjusią parą užregistruoti penki nauji koronaviruso atvejai: trys Vilniaus ir po vieną Klaipėdos ir Utenos apskrityse, sekmadienį pranešė Nacionalinis visuomenės ...
Trys tūkstančiai lietuvių pradėjo išskirtinį mėnesį – 30 dienų be liemenėlės (nuotr. stop kadras)
Trečdaliu daugiau nei pernai šalies moterų liepos mėnesį pradės atsisakiusios dėvėti liemenėles. Kai kurios akcijos dalyvės nevynioja žodžių į vatą – šį aprangos aksesuarą ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų